Orijinalini görmek için tıklayınız : GÜREŞÇİ YİĞİDOLAR

mesut_koçak_58
14.03.2007, 13:27
Güreş Dünya tarihinde Türklerin en çok madalya aldığı bir spor dalıdır.Türk güreşi ülkemize 27 Olimpiyat,37 Dünya ve 50 Avrupa şampiyonluğu kazandırmıştır. Bir zamanlar dünya arenalarında Türkün yenilmezliği konuşuluyordu.Hatta Türklerin karşısına çıkmak talihsizlik olarak nitelendiriliyordu. Türk ismi ile güreş kelimesi adeta özdeşleşmişti. “Türk gibi kuvvetli,siyah saçlı kuvvet ilahları, Bir Türk’ten kuvvetli kimdir? İki Türk” gibi atasözleri bu başarının ürünü idi. Bu nedenle Türkiye için güreşte başarılı olmak kaçınılmaz bir sonuçtur. 1936 Berlin olimpiyatları ile başlayan başarı grafiğimiz 1970’li yıllarda çöküşe geçmiştir. 1987 yılında başlatılan karakucak projesi ve güreş eğitim merkezleri öncülüğünde biraz kıpırdanma olmuştur. Ülkemizde sanayileşme ile birlikte sosyo-ekonomik,sosyo-kültürel,iç göç, iletişim teknolojisi gibi değişimler yaşanmıştır. Bir çok sosyal kurum gibi Türk güreşi de bu değişimden etkilenmiştir. Özellikle güreşin kaynağı yer değiştirmiştir. Güreşin kaynağı artık zeki ve yetenekli çocukların okuduğu ilköğretim okulları olmalıdır. Özellikle yatılı bölge ilköğretim okulları. Günümüz şampiyon güreşçilerin geçmişini incelediğimizde çocuğun güreşe erken yaşta başlayarak pedagojik bir eğitim ve antrenman sürecinden geçtiğini görürüz.Bu nedenle güreşte başarılı olmak için ilköğretim okullarına güreşi bilimsel olarak sokabilmek durumundayız. Güreş eğitim kurumlarına giremezse bireysel uygulanmalarımız bilimsel metotlar karşısında başarılı olamayacaktır. Karakucak projesi olarak başlayan güreş eğitim merkezlerine öğrenci seçimi Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk güreş federasyonunun ortaklaşa yaptığı başarılı bir organizasyondur. Yetenekli çocukların seçilerek organize bir program ile okul- spor olgusunun sağlıklı bir şekilde yürütülerek Türk güreşine madalya olarak yansıyabildiği görülmüştür. Erken yaşta yetenekli çocukların seçimi ve onların Milli eğitim amaç ve ilkeleri içerisinde hem eğitilmeleri hem de şampiyon güreşçiler doğması arzulanan bir durumdur. Bu amaçla Türk Güreş Federasyonu; erken yaşta güreşe başlama, güreşte yetenek seçimi, okul- güreş eğitimi ve organizasyonu konularındaki 12 yıllık deneyimden hareketle güreşi ilköğretimin ilk basamağından başlatarak, Ata sporumuzda sürekli başarıyı teminat altına almayı hedeflemektedir. Ayrıca güreşin büyük kitlelere yayılması ve ülkemizin moral değerinin yükseltilmesi de amaçlanmaktadır.

mesut_koçak_58
14.03.2007, 13:31
TUM HEMSERILERIM CEVAPLARINIZI BEKLIYORUM İLGİLENDIGINIZ İÇİN TESEKKURLER

sivasli_kocak
14.03.2007, 13:54
ÇOK IYI OLMUS EMEGINE SAGLIK...

nazimgulturk
14.03.2007, 13:59
güreş dünyada türkler sayesindesevilmiştir bundada en çok sivaslıların payı vardır çünkü güreşe çok düşkünüz ama yeteri kadar ilgi gösterilmiyor bence bu spor dallarına özen gösterirsek şehrimiz için ve türkiyemiz için faydalı oluruz

Gürünlü-58
14.03.2007, 14:01
Teşşekür EDERİM KARDEşim Sper paylaşım

mesut_koçak_58
14.03.2007, 14:06
ÇOK SAOLUN CEVAPLARINIZ İÇİN GEREKLI ALT YAPIYI SAGLAMAK İÇİN BURDAN SESLENIYORUM TUM GUREŞ BUYUKLERI GÜREŞE YETERINCE İLGI DUYULMUYOR BUNA BIR ÇÖZUM BULALIM

sivasli_kocak
14.03.2007, 18:15
helal olsun kardaşim...........

SONMEZ
14.03.2007, 18:44
Bir zamanlar,
toprağımızdan Fevzi ŞEKER' ler, Sebahattin ÖZTÜRK' ler
yetişirdi. Son jenerasyonumuz da Hamza YERLİKAYA idi.

Hele hele, tarihin biraz daha derinliklerine indiğimizde,
toprağımızdan yetişmiş ''Siciminoğlu'' efsanesi karşımıza çıkar.
Düğünlerde, harmanlarda kurulan er meydanlarında davul-zurna
çalmaya başlayınca, boynu şişip heybetli bir hal alınca boynundaki muska
dimdik olurmuş.

Şimdilerde ise,
geriye kalan, davul tozu-zurna havası...

Etem-Murat
14.03.2007, 19:50
Teşekkurler canım cok guzel bir konu acmışın
dayırı senin başına seninde başarılarını bekliyorum kocum(mesut kocak)

mesut_koçak_58
14.03.2007, 19:55
:BUNLAR BENIM MADALYALARIM
2005.ANKARA İL 3.
2006.ANKARA İL 3.
2006.KLUBLER ARASI TURKIYE 3.
2006.OKULAR ARASI ANKARA İL 1.
2006.GRUBLAR(KAYSERI) 3.
2006.OKULLAR ARASI GROKOROMEN TURKIYE 3.
2007.KLUBLER GROKOROMEN ANKARA İL 2.
2007.OKULLAR ARASI SERBEST ANKARA3.
2007.KARAKUCAK(POLATLI) 2.
2007 .KLUBLER ARASI 2.

BASARIMIN TEK SEBEBI SIVASLI OLMAM

mesut_koçak_58
14.03.2007, 21:14
ATA SPORUMUZLA İLGILENMENIZI BEKLIYORUM...

mesut_koçak_58
18.03.2007, 19:30
:.sızınde resımlerınızı beklıyoruz

yahya.6058
19.07.2007, 22:28
bende tokat turhaldan sivaslı pehlivan valla benimde biraz madalyam var işte her şey sivas için her şey turhal için

zaralım 58
19.07.2007, 23:18
tebrik eder başarılarının devamını dilerim

mesut_koçak_58
19.07.2007, 23:39
bende tokat turhaldan sivaslı pehlivan valla benimde biraz madalyam var işte her şey sivas için her şey turhal için

tokat gem(güreş eğitim merkezi) demısın

sivas_kangallı
19.07.2007, 23:47
tebrik ederim:):)::):)):):):):

em-re_58
06.09.2007, 14:59
http://www.sivassivas.com/pic.php?id=20
Yetiştirdiği güreşçilerinin başarıları ile uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren Türkiye’de, Sivas yöresi güreşçiler diyarı olarak akla geliyor.

Özellikle yaz mevsiminde düzenlenen festivallerde karakucak ve yağlı güreş müsabakalarına yer verilirken, minik güreşçiler kendilerine Ahmet Ayık, Sebahattin Öztürk, Hamza Yerlikaya gibi isimleri örnek alıyor.

Asırlardır karakucak ve yağlı güreş müsabakalarında cazgırların manileri eşliğinde çayırlarda güreşen pehlivanlar, güreş sporununun gelişmesiyle birlikte artık minderlerde de mücadele veriyor.

Yetiştirdiği güreşçilerinin başarıları ile uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren Türkiye’de, Sivas yöresi güreşçiler diyarı olarak akla geliyor.

Ahmet Ayık, Fevzi Şeker, Sebahattin Öztürk, Hamza Yerlikaya, Arif Kama, Sebahattin Tokgöz, Aydın Polatçı, Gökhan Yavaşer gibi şampiyon güreşçilerin memleketi Sivas’ta, gençler ata sporuna yoğun ilgi gösteriyor.

Özellikle yaz mevsiminde düzenlenen festivallerde karakucak ve yağlı güreş müsabakalarına yer verilirken, güreş festivallerin vazgeçilmezi olarak görülüyor.
Şampiyon güreşçi Ahmet Ayık adına memleketi Doğanşar’da, şampiyon güreşçi Sebahattin Öztürk adına Yıldızeli ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen karakucak güreşlerine, yörenin yanı sıra diğer illerden de çok sayıda güreşçi katılıyor.
Müsabakalarda başpehlivan olabilmenin gururunu yaşayabilmek için kıyasıya mücadele eden pehlivanlar, cazgırların manileri ve izleyenlerin alkışlarıyla bu hedef doğrultusunda her yıl ter döküyor.

YENİ PEHLİVANLAR YETİŞİYOR
Kentte 11 yıl önce kurulan Ahmet Ayık Güreş Eğitim Merkezinde de dünya, Avrupa, olimpiyat şampiyonluğuna aday yeni pehlivanlar yetiştiriliyor.

Merkezde barınma ve diğer tüm ihtiyaçları karşılanan ilköğretim ve lise öğrencisi 28 sporcu, eğitimleri dışında kalan bütün zamanlarında güreş antrenmanlarına katılıyor.
Örnek aldıkları Ahmet Ayık, Sebahattin Öztürk ve Hamza Yerlikaya gibi büyüklerinin başarılarına ulaşabilmek için ter döken sporcular, 3 antrenör nezaretinde şampiyonalara iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Ahmet Ayık Güreş Eğitim Merkezi Müdürü Rahmi Soyuyüce, yaptığı açıklamada, kentte gençlerin ata sporu güreşe yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Bugüne kadar 82 sporcunun güreş eğitim merkezine kayıt olduğunu, bunların 54’ünün mezun olduğunu ifade eden Soyuyüce, merkezden mezun olan çocuklardan yetenekli olanların büyük kulüplere transfer olarak spor hayatlarını başarılı bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti.

Eğitim merkezinin kurulduğundan bugüne kadar çok sayıda Avrupa ve Türkiye şampiyonu yetiştirdiğini anlatan Soyuyüce, ata sporu güreşi kentte yaygınlaştırmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

EyüphanAydın
08.09.2007, 17:47
VALLA KARDEŞ İYİ BİR KONU AÇMİŞŞİN AMA KİMSE GELMEMİŞ

EyüphanAydın
08.09.2007, 17:47
GEÇEKTEN MÜKEMMEL BİR KONU DESEM

EyüphanAydın
08.09.2007, 23:29
VALLA TEBRİK EDERİM KARDEŞLER ÇOK İYİ OLMUŞ

karalı
05.10.2007, 23:17
paşam çok ii deginmişsin konuya geçenlerde yapılan avrupa güreş şampiyonasında kuzenlerim derece yaptı avrupada sivasta yetiştiler kuzenlerim biri kendi kilosunda avrupa şampiyonu digeri ise kendi kilosunda avrupa 3 sü oldu onlar sivasımızın gururu sahip çıkalım gurur duyuyorum onlarla

Ss--58--Ss
05.10.2007, 23:18
yeni pehlivanlara başarılar...

karalı
05.10.2007, 23:21
üstad bilegine kuvvet eline saglık daha bunda n 2 hafta önce kuzenlerim ukraynada avrupa şampiyonasında derece yaptılar sizler sivasımızın gururusunuz başarılarınızın devamını bekliyoruz

mesut_koçak_58
05.10.2007, 23:41
turk ata sporuna şimdiye kadar maddıve mavı yardımlarını esırgemeyen halkımıza çok tesekkurler...