Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayırlı Kandiller


GuNaY
19.07.2007, 09:21
Tüm İslam aleminin Regaib Kandili Mübarek olsun...

http://img528.imageshack.us/img528/5097/regaibkandilime7.jpg

samet yıldız
19.07.2007, 09:23
teşekkür ederiz bizde senin ve tüm müslüman aleminin kandilini kutlarız

ceza_tolga_rep
19.07.2007, 09:24
tüm müslüman aleminin kandilini kutlarım........

DOCKA
19.07.2007, 09:24
tüm müslüman aleminin mübarek regaib kandilini kutlar hayırlara ve müminlerin kurtuluşuna vesile olmasını Cenab-ı ALLAH (c.c) dan niyaz ederim

yigidevo
19.07.2007, 09:26
saolasın...tüm müslüman aleminin regaib kandilini kutluyorum...

ErdalGüler
19.07.2007, 09:31
Regaib Gecesi


Regaib Nedir?

Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar> yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamberimiz (a.s.m)’ ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

Bir de bu ayda sevablar kulların defterlerinin sevab hanelerine, bol bol dökülmesi dolayısıyla da recebül esabb denmiştir. Yâni, sevabların bol bol, şarı şarıl, gürül gürül döküldüğü ay demek... Sabbe, Arapçada dökmek demek... Nehrin de böyle dağlardan çağlayarak şaldur şuldur akıp da döküldüğü yere münsab derler; o da aynı kökten... Receb-ül esabb; Allah'ın rahmetinin cûşa gelip, ikram ü ihsanâtının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay demektir.

Arifler ve din alimleri kitaplarında yazmışlar ki, bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek vs. güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şa'ban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır demişler. Demek ki Receb ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olmuş oluyor.

Onun için, "Receb ayı tevbe ayıdır." demişler. Yâni kul ne yapacak?.. "Yâ Rabbi! Ben anlayamamışım, hatâ etmişim, bilememişim, suçluyum, kusurluyum; beni affet..." diyerek hatâsını itiraf edip, hatâsından dönerek, Cenâb-ı Hakk'ın yoluna girecek.

Şa'ban ayı ibadetlere devam etme ayıdır. Ramazan da mükâfatlarını alma ayıdır. Böyle çeşitli kelimelerle bu ayların birbirleriyle irtibatlı olduğu beyan edilmiştir.

Regaib ile ilgili ayet-i Kerimeler:

Regâib kelimesi Kur'an'da geçmemektedir. Ancak "reğabe"den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'ân'da sekiz yerde geçmekte ve "reğabe"nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır .

Ayrıca, "Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin." (Tevbe Suresi, 36) Hz. Peygamber’in ( a.s.m ) ( aşağıda hadisler bölümünde bulunan) bir hadisinde, ayet-i kerimede işaret buyurulan haram ayların, Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayları olduğu vurgulanmaktadır: "

Receb Ayı ve Regaib Gecesi ile İlgili Hadis-i Şerifler:

• Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. [Gunye>
• Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir. [Miftah-ül-cenne>
• Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.) [Ebu Yala>
• Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir>
• “Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)
• İbn-i Abbas -radiyallahu anh- Hazretleri: “Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)
• Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır." (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)
• "Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)
• Yine mübarek üç aylardan ilki olan Receb ayının önemi ve değeri hakkında Enes b. Malik ( r.a. )'dan şöyle rivayet edilir: Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber şöyle derdi: "Allahım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259)
• Receb’in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan. Tüm Müslümanların Regaib Kandili Mübarek olsun...

SivasLady
19.07.2007, 09:48
tüm islam aleminin kandili mübarek olsun
rabbim dualarimizi kabul günahlarimizi af eylesin

http://www.canekart.com/regaib/kart/001.jpg

FurkaN
19.07.2007, 10:00
Tüm İslam aleminin regaib kandili mübarek olsun... Tüm insanlık için hayırlara vesile olur inşaallah...

ekingölü
19.07.2007, 10:07
Bütün İslam aleminin Regaib kandilini tebrik ediyor,bütün insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden diliyorum.

TRAPER
19.07.2007, 10:16
tümislam aleminin regaib kandilini kutlarım hayırlara vesile olmasını dilerim

Dağcı
19.07.2007, 10:43
Dini hayatımıza pozitif anlamda yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıran üç aylar ve bu aylar içinde yer alan kandiller, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece değerli fırsatlardır.

Kandil olarak adlandırdığımız bu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam Aleminin üç aylarını ve Regaib Kandilini kutlar, bu gecenin bütün İslam aleminin birlik ve beraberliği, insanlık aleminin barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim.

Yigido58_NL
19.07.2007, 11:15
Tum Islam aleminin Regaib kandili mubarek olsun,Hayirlara vesile olsun.

mesut_koçak_58
19.07.2007, 11:23
tum sivaslıların ve musluman alemının regaıp kandılını kutalrım hayırlı vesılere olmasını dılerım

myway
19.07.2007, 11:52
Vatanimdan ayri ilk kandil...
Buralarda tabi belli olmayacak kandil oldugu ama herkesin Regaip kandilini kutlarim...
Saglicakla kalin.

tekintufekci
19.07.2007, 12:27
regaip kandilinizi kutlar tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını YÜCE ALLAH dan niyaz eylerim

ofgurleyuk78
19.07.2007, 12:38
Herkesin regaip Kandilini kutlarım.

koyulhisar
19.07.2007, 12:40
Ekin gölü hafikteki bu camii resmini koyarak hiçte iyi etmedin be kardeş. Bak şimdi aklım memlekette kaldı gidememmek adama çok koyuyor be kardeş..

ALLAH BÜTÜN MÜSLÜMAN TOPLUMUN KANDİLİNİ MÜBAREK KILSIN...KASIMPAŞALI....

erol41
19.07.2007, 12:53
SİVASSPORLULARIN REGAİP KANDİLİ MÜBAREK OLSUN.

fatihyamac
19.07.2007, 13:12
MÜBAREK KARDEŞLERİM SİZLERİNDE KANDİLLERİNİ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI YÜCE RABBİMDEN NİYAZ EDRİM. HERKESE HAYIRLI KANDİLLER ALLAH BU MÜBAREK GÜNDE TÜM GÜNAHLARIMIZI AFFEDER İNŞALLAH.

sivaslı yıldız
19.07.2007, 13:31
Dini hayatımıza pozitif anlamda yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıran üç aylar ve bu aylar içinde yer alan kandiller, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece değerli fırsatlardır.


''Üç ayların ve kandil gecelerinin evlerimizde ve aile fertleri arasında ayrı bir mânâ içinde yaşanması gerekir.. Çocuklarımız
o manevî havayı soluya soluya büyümelidirler.. ''

Kandiliniz mübarek olsun..

aozdemir
19.07.2007, 13:31
Kandillerin hayatımızı aydınlatan gerçek kandillere dönüşmesi dileğiyle herkese hayırlı kandiller

ademgoze
19.07.2007, 14:53
Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

Tarkan ÇeLik
19.07.2007, 15:01
Tüm isLam aLeminin Mübarek Regaip KandiLi Kutlu olsun..
1967 Sivasspor Genç Taraftarlar derneği..
Tarkan ÇeLik.

1967_CLUP_ERHAN
19.07.2007, 15:19
tüm islam aleminin kandili mübarek olsun

sivaslibozo
19.07.2007, 15:33
HERKESIN MÜBAREK RAGAIP KANDILI HAYIRLARA VESILE OLSUN....
DUALARIM TÜM SIVASSSPOR AILEsiylE OLUCAK BU GECE.....

ahmetcelik
19.07.2007, 15:39
Tüm Müslüman Aleminin Regaip Kandili Mübarek olsun,

Hemşerilerimizin Regaip Kandilini tebrik eder, iyide, güzelde, doğruda, barışta, kardeşlikte, hoşgörüde birleşmiş bir Sivas, huzur ve güvenle dolu bir Sivas temennisiyle.

Necmi58
19.07.2007, 15:45
Bin aydan daha hayırlı bu mübarek gecenin büyüsüne kapılmanız dileğiyle, kandiliniz mübarek olsun..

toprak_gürün
19.07.2007, 16:18
BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN KANDİLİ MÜBAREK DUALARI KABUL OLSUN.

izmirliyigido
19.07.2007, 16:31
BÜTÜN KARDEŞLERİMİN KANDİLİ HAYIRLI VE MÜBAREK OLSUN..


.

vuslat5858
19.07.2007, 16:49
tüm islam aleminin kandlili mübarek olsun

yigidomustafa58
19.07.2007, 17:20
Bir kandil gülü savur sevdklerne,size onlardan gülücükler getrsin öyle içten öyle samimi olki göz yaşlarnı bile tebesüme çevirsin


yigidomustafa58

SEMİH-58
19.07.2007, 17:49
hepinizin kandili mübarek olsun.

UTKUM_58
19.07.2007, 18:14
TUM ISLAM ALEMININ VE TÜM MÜSLAMAN KARDESLERIMIN VE TÜM SIVASLI HEMSOLARIMIN MUBAREK REGAIP KANDILI MUBAREK OLSUN..ALAH MUSLUMANLARA ZEVAL VERMESIN ALLAHA EMANET OLUN

AVUSTURYA/Viyanadan.

UtKuCaN KiLiC

Divriği58-
19.07.2007, 18:48
Tüm Müslümanların Regaib Kandili Mübarek olsun...

RECEP_YÜKSEL
19.07.2007, 18:57
Tüm İslam aleminin Regaib Kandili Mübarek olsun...

Ss--58--Ss
19.07.2007, 19:06
TÜM MÜSLÜMAN KARDESLERIMIZIN REGAIP KANDILI MUBAREK OLSUN.

HALIL
19.07.2007, 19:51
bu kervana ertugrulda katılır antalyasporda 58 numarayı gıyer bence

altuntas58
19.07.2007, 20:06
Regaip kandilinizi tebrik eder hayırlara vesile olmasını temenni ederim

çılgın-sedat
19.07.2007, 20:13
tum islam aleminin regaib kadılı muberek olsun

Engin58
19.07.2007, 20:26
TÜM ISLAM ALEMININ MÜBAREK REGAIB KANDILI KUTLAR HAYIRLARA VESILE OLMASINI TEMENI EDERIM .SAYGIALRIMLA...

MADTURK
19.07.2007, 20:58
tüm müslüman aleminin mübarek regaib kandilini kutlar hayırlara ve müminlerin kurtuluşuna vesile olmasını Cenab-ı ALLAH (c.c) dan niyaz ederim

ahmetcelik
19.07.2007, 21:06
Sevgili kardeslerim sizin affiniza siginarak bir Sitenin esas yüzünü ögrendim bunu burda sizlere ikaz etmek icin yaziyorum

Dikkat Atatürk´ilkeleri arkasinda saklanarak sözde Aydin olan bir Internet Sitesi tamamen din düsmanligi yapiyor ben oraya üye oldum ve Sivas hakkinda basliklar actim ta o zaman bunlarin Sivasa bir Alerjileri oldugunu anladim neyse bu gün Mübarek Regaip Kandilini kutlamak icin bir basliga raslamadim ve bu Basligi actim Mekke den bir Resim ekledim ne oldu bilin bakiyim Vallahi 1 dk. icinde baslik silindi ikinci bir baslik acdim dedimki REGAIP KANDILINI KUTLAMASINI ENGELIYEN ZIHNIYETE YAZIKLAR OLSUN 1 dk. sonra Üyelikten atildim.

BU SITE YARAMAZ www.wowturkey.com

kepenek2
19.07.2007, 21:27
Mubarek kandiliniz kutlu olsun, dualariniz kabul olsun.

Sevgi, saygi, kardeslik, tahammul, esitlik, anlayis, hosgoru dolu dileklerimle...

zaralım 58
19.07.2007, 22:19
tüm türkiyenin regaip kandilini kutlarım

onetanem58
19.07.2007, 22:23
tüm müslüman aleminin regaib kandilini kutlarimm.

BOUN
19.07.2007, 22:26
Kardeşler hayırlı kandiller!

Geceyi değerlendirelim inşallah, kendimiz için, ailemiz için, ülkemiz ve tüm insanlığın saadeti için Allah'a dua edelim.

sivas_kangallı
19.07.2007, 23:00
tüm müslüman aleminin kandilini kutlarım........

oguzhan_1616
20.07.2007, 10:36
geçmiş regaib kandiliniz mübarek olsun

Ss--58--Ss
20.07.2007, 10:37
TUM MUSLUMAN ALEMININ REGAIP KANDILI MUBAREK OLSUN.

58ikose58
20.07.2007, 14:41
tüm islam aleminin kandili mübarek olsun