Orijinalini görmek için tıklayınız : Çiviye mıh diyorlar Bizde (Sivas şivesi)


merkez_emre
16.12.2007, 18:48
nette gordum paylasmak ıstedım
Çiviye Mıh Diyorlar Bizde


Diyorlar Bizde..

Düzgün mısmıldır, baş örtüsü bürük

Lahana kelem, dağ armudu çördük

İştaha mada, azıcığa eccük

Alkışa da çepik diyorlar bizdeMerdiven badaldır, sebze de zavzu

İğneye bir derler, dibeğe sohu

Sitil kovadır, ceket ise saku

Sedire mahat diyorlar bizdeBehniyem yerdir, arazi yazu

Eme haladır, abla ise abu

Balçığa lığ, ev duvarına çamdu

Civcive de cücük diyorlar bizdeBanyo yapmak yunmak, bol ise follan

Hindi culuhdur, sac ekmeği cızlah

Patatese kastil, sahiye essah

Kızılcığa zoal diyolar bizdeSip, çabuk demek, kötü de irezir

Foroz horozdur, kevgir de iliştir

Kaynağa göze peçeteye peşkir

Geçen yıla bıldır diyorlar bizdeTakunya nalındır, çok bilmiş çepil

İçi boş kütüktür, çabuk kızan çitil

Şubata gücük, yatağa da mitil

Belkiye ellaham diyorlar bizdeKoşmak seğirtmektir, boğaz ise ümük

Keh uçurumdur, kısa boylu güdük

Aşhana mutfak pisboğaza sümsük

Çınara kavlağan diyorlar bizdeAğleş dur demek çirkin ise gaşmer

Ahacuk işte, gözetmek işmar

Yufkaya işkeve, salçaya pelver

Mandaya da kömüş diyorlar bizdeAzıcık bıdıhım, tatsıza sasuh

Boduç su kabıdır, ayran da gatıh

İşkembeye garın, çiviye de mıh

Bileziğe gol bağı diyorlar bizdeBir Sivaslıdan..

EyüphanAydın
16.12.2007, 19:16
ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM TEŞEKKÜR EDERİZ BÖYLE PAYLAŞIMLARIN DAHA ÇOK OLMASI LAZIM

Çarşı58
24.12.2007, 21:22
Sivas işte herşeye birşey uyduruyor...

onetanem58
24.12.2007, 21:46
la emre snein yasın ne zamn 22 oldu la

izmirliyiğido35
24.12.2007, 21:55
SİVASLI KADININ BİRİ BÜYÜKŞEHİRDEN GELİNCE SİVASA MİNÜBÜSE BİNER VE GİDECEĞİ YERE GİDER KADIN İNECEĞİ YERE GELİNCE BİRKAÇ KEZ TEKRARLAYARAK ŞOFÖR BEY MÜSAİT BİR YERDE İNDİRİMİSİNİZ DER VE ŞOFÖR DAYANAMAZ ARTIK VE KADINA DER Kİ:
NE YALVARIYON TEYZE ALEŞ DE ALEŞEK DER. :)

sivas_kangallı
24.12.2007, 21:58
paylaşın için saolasın........

alperen058
04.05.2008, 14:58
Sivas'ta belediye otobüsleri turlamaya yeni başladığı zaman bizler dahil tüm Sivas'ı turlamak için otobüse biner en arkada şoföre gözükmeyecek şekilde sinerdik, otobüsler hükümet meydanından kalkıyordu, turlayan otobüs cıbıllar parkının önünde boşaltır tekrar hükümet önünden tura girerdi, bir kaç tane bayan da bizim gibi turladı durdu sonunda otobüs şöförü patladı :) hadi bağaak hökomet önünde binen hökümet önünde inmeyenler hadi bağakk innin artık dedi hepimizi indirmişti :)
Ah be canım memleketim, bir özledim ki seni, bir bilsen ne özledim..

HİLAL
04.05.2008, 15:02
abi paylasım güzel tesekkür ederim emegine saglık..

burak_baykal
04.05.2008, 15:09
bu güzel paylaşım için teşekkürler.

veysel
04.05.2008, 15:24
PAYLASIM ICIN TESEKKÜRLER..........

alemdarlar
16.12.2010, 01:10
Koşmak seğirtmektir, boğaz ise ümük

Keh uçurumdur, kısa boylu güdük

Aşhana mutfak pisboğaza sümsük

Çınara kavlağan diyorlar bizde

negro34
16.12.2010, 09:25
Senesini gününü unuttum valla,90 lı yıllar olabilir.yine bir sivasspor maçıydı..galiba 3.ligteydik cin ismail abinin zamanları. Sahada bir sakatlık oldu,futbolcu yatıyor ama ne yatma,kıvranıyor adeta..Bizim seyircilerden biri laa gejgere getirin,gejgere yokmuuu diyerek aman yarabbim o ne gülmeydi öyle..:D Gejgere nasıl bişey bilenler bilir.(sedyeye benzer )..ama genelde köylerde gübre taşımak için kullanırlar..veya inşaatlarda tuğla harç gibi.sevgiler.

negro34
16.12.2010, 09:35
Bir komikliği daha paylaşmak istedim sizlerle..Sivasa Belediye otobüsleri gelmişti şu uzun körüklü kırmızı otobüsler,hakkatende baya var boyu posu,4 kapılı,iki bölmeli..mevsimlerden kış ama iyi kış var,sigorta hastanesi durağında bir kadın inecek otobüsten ön kapıya doğru ilerledi,şoförde bizim kalınlı mustafa abi:) kulakları çınlasın,neyse kapıyı açtı kadın indi..

Sonra kendi kendine söylendi ama ben duydum,ula gardaş arkada 3 dene gapı var halaa daha öne zorediyorlar:)

Turan 59
16.12.2010, 10:27
Bu güzellikleri, bizimle paylaştığın için çok teşekkürler.

doganyagız
16.12.2010, 11:17
gardas paylasımın cok guzeldı cok guldum hep anne babamızdan duydugumuz laflar tesekkur ederım

ccey
16.12.2010, 11:30
paylaşanlara teşekkür bu tür paylaşımların artması dileğiyle

negro34
16.12.2010, 12:35
Anam bacım aha şu dünyanın neresine gederseğiz gedin hemi vallah hemide billah gı ve hemi kim dese bilinki üsbekes Sivaslıdır.Essah diyom.Damarında Sivas ganı olup da hemi ve gı yı birde essahtanmı demiyeni görürseğiz bağa den.Bulamazsığızki niyemi hemi ve gı demiyen Sivas'lı ben heçmi heç gormedim. Birileri bu lafları söyleyenlere kaba diyor.Vışşş helede bahele onlar haltetmişler.Kibarlık sede gonuşmayınan olmaz anam,başka şeylerde kibarlığı bilsin mehelsüzler.Böyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi bilsinler...Ötağan emmimgilde gonuşuyorduk da gine lafı geçdi.Emem hep dermiş ya özümüz neyse oyuk.Kibarlık gonuşmayla olacağına başka şeylerle olsun.Irahmetlikler nur içinde yatsınlar.Onlar bize özümüzü sevmeyi oğrettiler,nedek bacı.Bele gonuşunca da ohhh nasıl ece oluyor.Sivas'lı olmak gibi varmı.Özümüz bir,sözümüz bir . İçimiz temiz,yüramiz temiz, sevgi bilirük,saygı bilirük. Birbirimizin düğününü bilirük, ölüsünü dirisini bilirük, buğalınca birbirimize kenetlenip herkesin derdine gapak oluruk. Ölüde diride her yana seğirtip , sivaslı olduğumuzu belli ederük.Soğnada takdir edilürük.. Beğlece ahaliden 'Vah Sivas'lıların da ne ece adetleri varmış' diye takdir alırık.Gonu gomşunun, hısım akrabanın kötü gunünde imdadına yetişip hayır duasını aluruk. Eleya bugün oğaysa yarında bağa.Noğoldum demiyecen,nolacam diyecen.Eyi günde gapımı açan çok olur,asıl kotü günde kapığı çalan olacak.Bir yarmalı pancar çorbası bişirsek, soharıç goktu, nohısa varsa göğsü şişer,yada hamile varsa nefsi siner sevap olsun diye çorba tenceresinin yarısını tas tas gonu gomşuya dağıtırık.

İşte biz Sivas'lılar darda galanın derdine gapak olmak için canımızı turap ederük hemi vallah,hemide billah.Essah diyom..Gözümüz tok,kulağımız tok.Komşumuz açken biz tok gafayı vurup yatmak.Hele de bir yabancı gordünmü bağrımıza basaruk, daha nedek hemi...Yerük madımağı şeele bastırmalıca,çemenlice,cehizim izi asaruk,aşmıya gelin hamamına gederük,bir ece kütür kütür gaynanamızın gafasını sürerük,sonra ecük dışarıda ferahlayıp buz gibi mercimekli badı yüramize yağmur gibi dokerük,soğnada hamamdan çıkıp akşam gıneycesinda gederük.Ordada o ece Sivas halayımızı ayahlarımıza gara sular inene gadar, tahtalar gacur gucur edinceye gadar çekerük.İşte bu nedecen herşey yerini istiyor.Aha ölüp gidecük gı .Zabanan erken gahakki daha gıymalık yapacuk,iş çok anam anam durmuyah..Öbürsü gün Erişte kesecük, yanısıra duzlu yağ sürüp arasına peynir goyup fetilleri midelere indirecük. Gız kiloda alıyohya nedekki amaaaan nedek allah kerim..Zaten andılıp oturmuyok ya erir geder. Akşamağatten goşturup duruyok.Herifler yan gelip yatıyor.Irahatlar gelip hazıra gonuyorlar.Ginede yaranamıyok, fışır fışır fışırdıyorlar.Halbusamki ekmek elden su gölden ellerini sıcak sudan soğuk suya dağdirmiyorlar. Onlar gral anam gral. Hani bir laf varya ' El adamı var sever, gişi adamı sağ sever', gız anam buda gulağınıza küpe olsun bu lafımı unutman gendiğize de bakın, hep şıngır şıngır olun,erkek milletine güven olmaz, Hem evinize,hem işinize, hem eşinize, hem uşağıza bakın emmeeeee asıl gendinize de iyi bakın.Evde gişiniz geldimmi gapısını enük cücük açmasın güler yüzünüzle siz açın. yüzünüz gülsün, onu ak pak karşılayın. Onlar kapı açıldımmı datlı dilli güler yüzlü tertemüz geyimli garı isterler.İşiğizi gücüğüzü o yoğken yapın.Günler torbaya girmediya , o gelince de onunla oturun.çayını çorbasını gon önüne.Baktığızki gafası bozuk, yalığuz gon,hersi gedince o sizin yanınıza gelir zaten. Bakın benden demesi,siz bilirsiğiz.

.Amaaaan buda nerden çıktıki gı ne diyordumki gafamıda garıi ştırdığız haaaa ne diyordum ki, yarın vahıt bulursak birgaç gün sonada bizim mehleye traktörcü pancar getirirse üç beş kasa alıp, gonu gomşu hebimiz pancarları sıpırdıp, pezük turşusu yapacuk.Allah verede Cenabı Allah yüzümüze baha da yağmur yaş olmuya.Zehmetli emme pezük turşusununda mıhlaması ,bulgur pilavının üstünde yenmesi bek ece oluyor.Şu işleri bitirsekte bir an önce gurban bayramı gelmeden oğlanı eversek.Gız anam heç doğolse gızevine gelinliğe gurban gondermekden gurtuluruh.Yok işin yoksa üzerine birde altınını ,incisini,gıvırı zıvırı,adamın ocağı batıyor bacı zaten elde yok avuçta yok,..Elimizi çabuk tutak.Daha evi barkı peklüyecük.Zaten garnım burnum ağrıyor.Den hele gızlar oyalanmanın sırasımı.İşleyen demir ışıldar,Her işi bitirekde sonunda sizi çermiğe götürürüm, çermikteki banyoda ve havuzda iki duğulursuğuz,gemükleriğiz yumuşar, havuzdan gelince de da size sıcahca teze teze çilbörek gızartırım, şenlüklüce yerük...NasıL arkadaşlar tavatir olmuş deelmi:D