Orijinalini görmek için tıklayınız : SİVAS’TA KAYNANADAN İZİN ALMADAN HAMAMA GİDEN GELİ

Sabiha Serin
07.06.2008, 18:11
SİVAS’TA KAYNANADAN İZİN ALMADAN HAMAMA GİDEN GELİN (Sivas şivesi ile)

Sivas'ta günün birinde kaynana ile gelin aynı evi paylaştıkları bir kış gününde evde sobalı , ama her taraf buz gibi imiş .Gelin çok üşümüş.Zemheri ayı,evlerin bacalarındaki saçaklardan buzlar sallanıyor. Gelinin canı hamama gitmek istemiş günlerce kaynanasına yalvarmış,yalvarmış kaynanası bir türlü izin vermiyormuş. ( O dönemde gelinlerin kaynanadan izin almadan nefes bile alması fermana mahsusmuş .)Gelin kaynanasına demiş ki "Gız ana etme dutma gı iliğim gemüğüm buydu donuyom,essah diyom bu ne ki ev bark han gibi soğuk ecük hamama gediyimde iliğim gemüğüm yumuşasın" demiş.Ama kaynana yine " Otur oturduğun yerde babıya olasıca diziği bük otur,nedecanki hamamda" demiş.Ama gelin kararlı imiş,bakmış olmayacak gitmiş odasına hamam bohçasını hazırlamış,giyinip kuşanmış dış kapıdan tam çıkmak üzere iken kaynanasına seslenmiş." Anaa aha ben hamama gediyom da izin veriyonmu,vermiyonmu" demiş. Kaynana ayağa kalkmış dış kapıya doğru kafasını yöneltip bağırarak "Hele sen durrr şuğa bahele bohçasını goltuğunun altına almış, birde izin istiyor benden,anam sen zaten gediyon,daha bağa ne soruyon mehelsüz, aha akşam gişin gelsin ben sağa gosteririm boyu devrilesice" demiş.Gelin aldırmayıp kapıyı çekip hamama gitmiş.

Bu temsili büyüklerimiz herhangi bir şey için kafasına koyduğunu yapıp emrivakiye getirip,formalite ,için izin almaya kalkışanlara söylerler.Yani derle rki' Sen zaten yapacağını yapmışsın,bohçanı alıp hamama gitmişsin,daha bana ne soruyorsun' derler.

Yalanmı anam bacım oğlumuz gızımız goluna dakıyor birini bununla evleneceğim diyor.Ana baba netsin, de alma bahıyım.Aha bu temsil gibi yani bohçası koltukta hamama gidiyor daha böyüklere sorsa ne sormasa ne yalanmı.

Rahmetlik anam nur içinde yatsın bunu bana o anlatmıştı,bende sizinle paylaşayım dedim.Ağnıyan ağnasın işte..

Amaannn eskidende ne gaynanalar varmış hemi. Aha bende gaynanayım emme vallah ele değilim, hemide sümme billah.Gelinimle damadımın yanında fıldır fıldır hizmetlerini ediyom.Onlarda andılıp oturuyorlar vaa bu nasıl devirdeyük hemi.. Laf aramızda bekte eline sağlık diyorlarya. Nedeceksiniz işte gulu seven dikenine gatlanıyor.Adam sizden lafmı çıkacak.Neysem elim ayağım duttukça goşdururum helalı hoş olsun.Onlarda benim canım ciğerim hemi...

SABİHA SERİN

HaSiVasLıM58
07.06.2008, 18:14
Paylaşımınız için saolun teşekkürler devamını bekleriz saıygılar..

Ekin emek ister Toprak ister Su ister güç ister aşk ister sevgi ister saygı ister..!!

velibircan
07.06.2008, 18:17
sabiha hanım bence nu konular www.sivaslilar.net'e açarsanız daha sağlıklı olur buraya takılanların çoğu tribün spor gençleri

Sabiha Serin
07.06.2008, 18:31
Sayın zaralı-sansar@ a cevaptir///

Ben www.sivaslilar.net ilede aynı konuları paylaşıyorum.
Trübün spor gençleri sadece illa sporlamı ilgilenecek. Elbette arada sırada geleneksel kendi kültürünüde öğrenmeli.Spor dışında da farklı bazı değerleri bilmeli diye düşünüyorum.
Saygilarimla

GuLo
07.06.2008, 18:56
Bu Temsili Bende Duymuştum.Annem Çokca Yapar Boyle temsiller

bayram
10.06.2008, 13:41
Güzel bir yazı emeğine yüreğine sağlık ablacağım siz sanırım öğretmendiniz çok güzel telefuz etmişsiniz cümleleri

titizyiğido
10.06.2008, 14:54
ya sabiha ablam eski gelin kaynana ilişkileri daha güzelmiş şimdi kimse kimseyi takmıyo hyiç değilse ozaman kaynananın dediği oluyomuş şimdi kavga çıkıyo

XXCakir58
10.06.2008, 15:59
Paylasim icin sagolun. Devamini bekleriz