Orijinalini görmek için tıklayınız : YAŞLILAR BİZİM ÇINAR AĞACIMIZDIR

Sabiha Serin
09.06.2008, 09:04
YAŞLILARIMIZ BİZİM ÇINAR AĞACIMIZDIR

Yaşlılık denince ilk akla gelen düşünce acaba şöyle mi? Sanki artık yaşamdan elini eteğini çekmiş, yeteri kadar çilesi dolmuş, gelecekten daha hiçbir beklentisi olmayan, ruhu sönmüş, bedeninin solmasını bekleyen, hatta zekâ seviyesi de azalmış birisi olarak düşünenlerimiz ne yazık ki çoğunluktadır. Hatta nerede ise birçok yerde geri planda bırakılan, ailede alınacak kararları dahi en son ona danışılan, hanede genç olan aile fertlerinin ahkâm dolu sert çıkışlarına maruz kalan bu yüce değerlerimizin yüreğini açıp bakma şansınız olsaydı, sitem dolu feryadını duyabilir miydiniz?
Sanki şu an sizlerin içinizden geçenleri duyuyor gibiyim. Bana bu konuda yanıldığımı söyler gibisiniz. Ama ne acıdır ki doğrudur. Belki eski kuşaklar biraz daha farklıdır, onlar yaşlılarının değerini bilip,sevgide saygıda kusur etmezler, buna inanıyorum. Ama ne yazık ki son yıllarda sevgi, saygı, vefa unutulmuştur. İnsani değerlerimizin azaldığını, manevi duyguların bittiğini, büyüğe hürmetin önemsenmediğini gözlemledikçe içim çok sızlıyor çok...
.
Unutmayalım bir gün hepimiz yaşlanacağız. Geride kalan acı, tatlı anılarımız bir gün kırışık, yorgun, gizem dolu yüzümüzde bir sır perdesi gibi satır satır okunacak. Bizim yaşlı dediğimiz o yorgun bedenlerdeki
belki de taze ruhu görme zahmetinde bile olmayacak hiç kimse. Bir kenara bırakılmış aslında altın ama üzeri hafif paslanmış bir mücevherin değeri yine anlaşılmayacak. Yaşlılarımız daha zeki, daha hafızası kuvvetli ve akıllıdırlar. Daha doğru kararlar verirler. Çünkü onlar hayatın her türlü sınavını başarı ile kazanmışlardır.

Yaşlılık sadece doğum tarihine ve bedenin görünümüne göre değerlendiriliyor. Oysa yaşlılık insanın ruhundadır. Her şeyi güzel görüp, her şeyden bir dem güzellikler keşfedilince hayattan beklenti hiç bitmez. Her şeye pozitif bakar o yorgun yürekler.
Her zaman yarınlara umut ile bakıp, yüreğinizdeki tomurcuk açan çiçekleri soldurmayıp, kalbinizde bahar çiçeği gibi hiç bitmeyen yaşama sevinci ve sevgisi barındırıp bir kenara çekilmemek gerekir. Yüz yaşında olsanız da mutlaka bir meşgale bulup o konuda üretici ve kalıcı şeylerle uğraşılıp, yaşama pozitif bakılırsa yüreğinizde ki yaşama sevinci ve coşkusu hiç bitmez. İşte o zaman beden ve ruh yorgun olsa da yarınlara daha farklı ve heyecanla bakarsınız. O yorgun ve kırışık yüzün, ak düşmüş saçlarınızın ardında mutlu ve yaşama gülen yüzler ile bakan sevgi dolu yürekler oluşacaktır.Yaşlılık bedende değil ruhtadır..Büyüklerimiz, ........Yaşlılarımız Bizim Çınar Ağacımızdır.......her şeyimizdir..... Onlar yaşlanmaz.
Her zaman gölgelerinden ayrılmayalım, can bulalım orada...
Peki, acaba yaşlılarımız ile yeteri kadar ilgileniyor muyuz? Onlara sahip çıkıyor muyuz? Onların sorunları ile ilgileniyor muyuz? Hak ettikleri sevgi ve saygıyı doyasıya gösteriyor muyuz? Vefa borcumuzu ödüyor muyuz? Onların değerli bilgi, ve tecrübelerinden yararlanıyor muyuz? Dualarını alıyor muyuz? Sanırım bu sorumun da cevabı acı ama gerçek ,ne yazık ki koskocaman bir HAYIR.....
Lütfen unutmayalım:

YAŞLILAR YARARLANILMASI GEREKEN DEĞERLERDİR.
BU DEĞERLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM
UNUTMAYALIM Kİ BİR GÜN HERKES YAŞLANACAK
NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ....

Saygılarımla

SABİHA SERİN
Araştırmacı Yazar Şair
SİVAS

58svs58
09.06.2008, 09:50
Sabiha hanım ne güzel yazmış nereli idiniz siz

Sabiha Serin
09.06.2008, 10:04
Sayın58svs58 e cevaptır:

Saygıdeğer üyemiz

Nereli olduğumu soruyorsunuz. İlginize teşekkür ederim.O zaman söyliyeyim.

Cumhuriyet,Kültür,Sanat ve Ozanlar diyarı Sivas/Merkez doğumluyum.Mehmetpaşa mahallesinde büyüdüm.Çocukluğum burada geçti,o nahallenin yerlisiyiz.
Yiğidin Harman Olduğu Sivas'ımda bu güzel toprağımda doğdum, burada büyüdüm ve ne mutlu ki bana halen burada soluk alıyorum.
Fanatik Sivasspor'luyum. Kanımın her damlası kırmızı,beyaz,sivas,sivas,siva s hey diye akar.
Sivas'ıma,Sivasspor'a, toprağıma ,memleketime sevdalıyım.Öyle ki Sivas'ımı tüm dünyaya tanıtmak için gece gündüz nefes almadan,uykuyu unutup makale ve şiirler yazıyorum.Benim yanımda Sivas'a laf söyleyenin vay haline...

Tek vasiyetim ise ölünce başka yer istemem,
tek arzum Yukarı Tekkede bedenimin solmasıdır.

Saygılarımla...

MustafaParlak
09.06.2008, 10:14
Sayın58svs58 e cevaptır:

Saygıdeğer üyemiz

Nereli olduğumu soruyorsunuz. İlginize teşekkür ederim.O zaman söyliyeyim.

Cumhuriyet,Kültür,Sanat ve Ozanlar diyarı Sivas/Merkez doğumluyum.Mehmetpaşa mahallesinde büyüdüm.Çocukluğum burada geçti,o nahallenin yerlisiyiz.
Yiğidin Harman Olduğu Sivas'ımda bu güzel toprağımda doğdum, burada büyüdüm ve ne mutlu ki bana halen burada soluk alıyorum.
Fanatik Sivasspor'luyum. Kanımın her damlası kırmızı,beyaz,sivas,sivas,siva s hey diye akar.
Sivas'ıma,Sivasspor'a, toprağıma ,memleketime sevdalıyım.Öyle ki Sivas'ımı tüm dünyaya tanıtmak için gece gündüz nefes almadan,uykuyu unutup makale ve şiirler yazıyorum.Benim yanımda Sivas'a laf söyleyenin vay haline...

Tek vasiyetim ise ölünce başka yer istemem,
tek arzum Yukarı Tekkede bedenimin solmasıdır.

Saygılarımla...

ABLACIM SENDE BU SİVAS AŞKI OLURSA Bİ 50 SENE DAHA YAŞARSIN DAHA DUR GENÇSİN SEN...!YAZILARINDA ÇOK GÜZEL BEGENEREK OKUYORUM TEBRİK EDERİM...!

EyüphanAydın
20.06.2008, 05:58
ABLACIM SENDE BU SİVAS AŞKI OLURSA Bİ 50 SENE DAHA YAŞARSIN DAHA DUR GENÇSİN SEN...!YAZILARINDA ÇOK GÜZEL BEGENEREK OKUYORUM TEBRİK EDERİM...!

Mustada Sana ilk defa aynen katılıyorum ;)

davulcu
20.06.2008, 11:30
teşekkürler sabiha hanım allah uzun ömürler versin başarılar

davulcu
20.06.2008, 11:33
bagrı yanık sivas
aşıklar diyarı sivas
senin aşkın bende yas
inşallah gelirim sana bu yaz
idare eder en azından amatör bir şair için

sivaslı-elif
20.06.2008, 15:03
sabiha serin eabla senin kitabın var mı sivaslı bi yazarın kitabını okumuştum size benzettim ismini hatrlamıyorum???? acaba senmisin