Orijinalini görmek için tıklayınız : STADIMIZ ALTTAN ISITMALI DEĞİL MİYDİ

sivaslıadem
30.01.2011, 13:21
önceki gün oynanan antalyaspor macı karlı zeminde oynandı
sahanın çizgileri mac içinde 2 defa(14 ve 31. dklarla)yeniden cizildi
ve oyunun temposu düştü ilk cizgi belirlemesinden iki dk sonra gol yedik ve kaygan zeminde yerden seken topu ıskaladığımız için
yani her sene lahimize işleyen kaygan zemin bu kez ters tepti bize
ancak sahanın zemini şampiyonlar ligi maçı için calışmalar yapıldığında alttan ısıtmalı hale getirilmişti
gectiğimiz yıl kışın oynanan maclarda sahamıza gelen takımlar kar ve buz olmayan bir zeminde mücadele ettiler
bilmediğimiz bir şey var galiba
bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum

babapiton
30.01.2011, 13:24
Maçın oynanması sırasında kar yağdığı için alttan ısıtma işe yaramadı alttan ısıtmanın zemindeki karı temizlemesi için çok daha uzun bir süre gerekli

<Sivasspor58>
30.01.2011, 13:41
Alttan ısıtma yeterli olmadıSivas 4 Eylül Stadyumu’nda karla kaplı zeminde oynanan karşılaşmada zemin altında bulunan ısıtma sistemi +15 derecede çalışırken zeminin donmasını önlemesine rağmen, karların erimesini sağlayamadı.

Kaynak: Sivas Olay Gazetesi

B.DUMANLI
30.01.2011, 13:43
Bildigim tek sey 4 Eylül stadyumunun dün cag disi olaylara sahne olmasi idi.Cizgilerin kömürle belirlenmesi ve topun süratinin kar tarafindan engellenmesi gibi.Yoksa bu Antalya´ya karsi bir tuzakmiydi.Eger öyleyse bu tuzak bize cok pahaliya mal olacakti.Eger böyle birsey söz konusu degilse stadyum görevlileri mac zamani kar yagacagini bilmiyorlarmiydi?

Army
30.01.2011, 13:50
Alttan ısıtma dün açılmadı bence. Açılsa imkanı yok kar kalmazdı. Çok akıllıca bir hareketti açılmaması yoksa antalyaspor dağıtırdı bizi :)

58_babacan_58
30.01.2011, 14:01
madem kar yağıyor neden zeminin üzeri naylonla kapatılmadı,neden alttan ısıtma çalıştırılmadı demekki görevliler görevini yerine getirmiyor,o kadar adamın hiçmi aklına gelmedi bunu yapmak ??

münihliyigido58
30.01.2011, 14:06
her sistemin kisitlari var!!!!!

bu kadar kisa bir zamanda bu kadar fazla kar düserse, saha isitma sistemlerininde fazla bir sansi yok. kendi gözünüzle gördünüz; belki yarim saat icinde 10 santim kar düstü.

bu karlari eritmeye calisirsan sahayi camura boyarsin, cimini bozarsin. buda en az 100.000 YTL'ye mal olurdu. cimleri degistirmek kolay is sanmayin.

ayazoğlu
30.01.2011, 14:11
Alttan ısıtma yeterli olmadıSivas 4 Eylül Stadyumu’nda karla kaplı zeminde oynanan karşılaşmada zemin altında bulunan ısıtma sistemi +15 derecede çalışırken zeminin donmasını önlemesine rağmen, karların erimesini sağlayamadı.

Kaynak: Sivas Olay Gazetesi

+15 Nedemek kardeş kar yağarken havadan buz inmiyor
Dikkat edersen caddelerde kar neden olmuyor çünki araçlar eziyor ve kar tutmuyor alttan ısıtma olmadığı halde.Bence kasten calıştırılmadı

oNuR
30.01.2011, 14:14
Kısa sürede fazla kar düşmüş ancak şöylede bir şey aklıma geliyor,gerçi ısıtmanın çalışma sistemini bilmem ancak meteoroloji kar yağışı uyarılarını günler önceden yapmıştı,neden dikkate alınmaz diye bir soru belirdi kafamda

ayazoğlu
30.01.2011, 14:15
her sistemin kisitlari var!!!!!

bu kadar kisa bir zamanda bu kadar fazla kar düserse, saha isitma sistemlerininde fazla bir sansi yok. kendi gözünüzle gördünüz; belki yarim saat icinde 10 santim kar düstü.

bu karlari eritmeye calisirsan sahayi camura boyarsin, cimini bozarsin. buda en az 100.000 YTL'ye mal olurdu. cimleri degistirmek kolay is sanmayin.

Bozulmaz ozaman 100 000bin verip neden ısıtma yapıldı boşu boşuna

ayazoğlu
30.01.2011, 14:23
Kısa sürede fazla kar düşmüş ancak şöylede bir şey aklıma geliyor,gerçi ısıtmanın çalışma sistemini bilmem ancak meteoroloji kar yağışı uyarılarını günler önceden yapmıştı,neden dikkate alınmaz diye bir soru belirdi kafamda

Kardeş ben karayollarıdan emekliyim karayolları kalorıferdayresi ile idari binanın arasında futbol sahası var sahanın ciminde herkesin olduğu gibi benimde emeğim var idari binanın ısıtma sistemi bu sahanın altıdan gecer gectiği kısımlarda ne buz nede kar tutar kadıki +15 derece sıcaklık var mümkün deyil ciynenen zeminde kartutması kimseyi kandırmasınlar hesap başkaydı olmadı desinler

münihliyigido58
30.01.2011, 14:35
Bozulmaz ozaman 100 000bin verip neden ısıtma yapıldı boşu boşuna

ters anlasilma olmasin, bu kadar devasa kar yagis sonrasi, isitma sistemin kapasitesi son buluyor. en kisa zamanda 10 santim kar inerse bunu isitamazsin kolay kolay. bu karlar camura döner. caddelere bakinca, onlar camur pistine döndü. asfalta birsey olmayabilir, ama yesil sahayi öldürürdü.
onun icin kar üstünde oynamak daha mantikliydi bana sorsaniz.

58MUAMMER58
30.01.2011, 14:47
BİZİM şampiyonluk yarışını bırakıp dümeme mücadelesi vermemize sebeb olan alttan ısıtma sistemi,bu maçta iflas etmiştir,kar yağmadan önce işe yarıyorsa ,kar yağarken,işe yaramıyorsa,bu sisteme para vermenin hiç bir anlamı yok,kar yağacağı günler öncesinden meteoroloji tarafından bildirliyor,sahayı kaplıyan muşamba serilir,maç başlamadan,2 sat önce kar kürünür,ısıtma sistemi de çalıştırılsaydı,bukadar olmazdı,2.yarıda küreme traktörleriyle saha temizlenebilirdi,benim korkum havalar sivasta böyle olursa böyle sahada çok puan kaybederiz,bence federasyona bildirip,maçları istanbulda oynayalım,yoksa çok pahalıya malolacak bize.aslında bu maç bu havada oynatılmamalıydı,dünyada böyle havada ertelenen birçok maç var bu maçta ertelenebilirdi.

CILGINSiVASLINL
30.01.2011, 14:47
alttan isitmanin 15 derece oldugunu soyluyolar eger onceden isitma acilsaydi kar yagsa bile zeminde hemen erirdi galiba mac iptal olmasi ihtimali ile isitmayi sonradan actilar yada hic acmadilar avantajimiz dezavantaja dondu kar yagmaya ne zaman basladi bilmiyorum ama isitmalar sabah acilmaliydi

58 SiVaSıM 58
30.01.2011, 14:52
bu maç kesinlikle tatil edilmeliydsi bu sahada futbol oynamak cinayettir kardeşim nolur tatil etsen sanki son hafta maçı yazıklar olsun tff istifa tff

zgR
30.01.2011, 14:53
Ihmalkarlik var gibi gorunuyor ama bence yok cunku saha onceden isitilip kar eritilseydi yagan karla birlikte cimenler bozulacakti,bence bu sebepten karlar eritilmedi.

Yusuf Çevik
30.01.2011, 15:35
Arkadaşlar.Alttan ısıtma hakkında bilgi vereyim sizlere.
Alttan ısıtma çalışıyordu.15*`de çalışıyordu.
Size soru soriyim.Alttan ısıtma yapılmadan önce zemin buz tutmuyormuydu.Tutuyordu değil mi ?
Şimdi çimlerin bozulmasını engelliyor.Maçı izlediniz değil mi ?
Zemin buz tuttu mu ?Hayır tutmadı.Canınızı sıkmayın alttan ısıtma çalışıyor.

birolsvs58
30.01.2011, 16:00
akıllıca düşünülmüş fakat beceremedik malesef isteseydik zeminde bir damla kar olmazdı

samor
30.01.2011, 16:27
ister çalışsın ister çalışmasın o sahda futbol oynanmamalıydı tedbirini alacaksın kardeşim zemini branda ile kaplayın gerekirse. ayrıca karın yağacağını bilmemek diye birşey olamaz senin önemli bir maçın var gerekirse borsadanda haberin olacak gerekirse hava durumundanda haberin olacak

ZiDaNe58
30.01.2011, 16:56
bizim dükkana gelen kalorifer sistemi sayesinde boruların geçtiği yerin üstünde kardan eser yok :D bizim stadında sistemi saatler öncesinde çalışsaydı ve bi gün öncesinden naylon serilseydi zemine mac saatine kadar hiç bi sorun olmazdı;)

Besyo_cu
30.01.2011, 16:59
Kışın ve donlu gün sayısının fazla olduğu şehirlerde rakip taraftar güneyden yani sıcak şehirlerden geliyorsa bir gün önceden itfaiye ile yada stadın sulama sistemi ile zemin ıslatılır maç saati don olması sağlanırdı. Buda ev sahibi takım için avantaj rakip için ise dezavantajdı. Sanırım bizde bu sefer bunu düşünerek alttan ısıtmayı çalıştırmadık ancak unuttuğumuz birşey vardı ki böyle zeminlerde fizik gücü önemlidir zorlu bir zemınde oynamak için gücünüüzn fazla olması gerekir bizde yeni bir takım oldugumuz için kondisyon olarak düşük seviyedeyiz bunu da hesaplamak gerekirdi...

Zemin böyle olmasaydı Antalya en az 3 tane atardı...

blueways
30.01.2011, 17:03
Bu gibi durumda altdan ısıtma fayda etmez çünkü alt taraf sıcak karı eritiyor üst soğuk eriyen kar donuyor zemin buzlaşıyor. kar yağarken ısıtmanın çalışmaması çalışmasından daha iyidi bence.

SIVAS58FOREVER
30.01.2011, 17:04
Alttan ısıtmayı, üstten ısıtmayı bırakın beyler, her iki takım da aynı sahada oynadı yani eşit şartlarda. Adamlar kar buz çamur demedi, çatır çatır ezdiler bizi, gerisi hikaye, bu taraftarın da duaları olmasa daha fazla gol görebilirdik kalemizde.

4eylül
30.01.2011, 17:21
madem çalışıyordu ne işe yaradı kocaman hiç bu sistem bu karı eritmiyorsa ne işimize yarar bu alttan ısıtma yaz aylarındamı işimize yarıyacak bunlar laf yine sınıfta kaldık kalmaya devam sahipsiz kentin cefakar taraftarları

Yiğiter
30.01.2011, 17:26
+15 Nedemek kardeş kar yağarken havadan buz inmiyor
Dikkat edersen caddelerde kar neden olmuyor çünki araçlar eziyor ve kar tutmuyor alttan ısıtma olmadığı halde.Bence kasten calıştırılmadı

Dün şehrin en işlek caddesinde bile kar kaldı.Kısa sürede çok fazla kar yağdı.

Kimi neden naylon örtü çekilmedi diyor.Arkadaşalr o gün Sivas'ta değillerdi galiba çünkü saat 12.30 gibi aniden başladı kar ve çok yoğun yağdı.Örtüyü saat 13:59a kadar zemin üstünde tutacak değiller ya.ısıtmanın kapasitesi de bu kadar karı eritmeye yetmedi.dediğim gibi 50. yıl kavşağında bile kar vardı..

Respect58
30.01.2011, 17:43
Öncelikle şunu söylemeliyim ki eğer kar yağmaya başladığında alttan ısıtma sistemi çalıştırılmış olsaydı 15 derecede düşen kar erirdi.Eğer düzgün bir sistem yapıldıysa eriyen kar sularıda akar giderdi..

Birde şunu söylemek istiyorum.Kar olmasaydı antalya bizi yenerdi 3 atardı 5 atardı diyen arkadaşlar var..Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama bizim Erman gibi Grosicki gibi ve Eneramo gibi top sürme tekniği yüksek olan oyuncularımız adeta karlarla boğuştu..Rakibi geçse karı geçemedi.Antalya ise havadan oynadı..Antalya kalemize organize bir şekilde paslaşarak yada topu alıp sürerek kaç kere geldi..Sadece havadan topu kalemize gönderdiler ve bu şekilde etkili oldular..Bende şunu iddaa ediyorum eğer kar olmasaydı biz antalyayı dağıtırdık..

aslanefe58
30.01.2011, 17:52
Kışın ve donlu gün sayısının fazla olduğu şehirlerde rakip taraftar güneyden yani sıcak şehirlerden geliyorsa bir gün önceden itfaiye ile yada stadın sulama sistemi ile zemin ıslatılır maç saati don olması sağlanırdı. Buda ev sahibi takım için avantaj rakip için ise dezavantajdı. Sanırım bizde bu sefer bunu düşünerek alttan ısıtmayı çalıştırmadık ancak unuttuğumuz birşey vardı ki böyle zeminlerde fizik gücü önemlidir zorlu bir zemınde oynamak için gücünüüzn fazla olması gerekir bizde yeni bir takım oldugumuz için kondisyon olarak düşük seviyedeyiz bunu da hesaplamak gerekirdi...

Zemin böyle olmasaydı Antalya en az 3 tane atardı...

devre arası milyon dolarlar verip transfer yapacaksın sonra da düzgün bi zeminde oynayıp kendi sahanda rakibini yenmeyi değilde sahayı buzla kaplayıp puan almayı hedefleyeceksin öylemi!!!! eğer senin dediğin gibiyse bu takım düşmüş demektir kardeş..umarım böyle bi şey gerçekten düşünülmemiştir:mad::mad:

58_SEMİH_58
30.01.2011, 17:54
Yanlış hatırlamıyorsam 3 sezon önce Rize maçı vardı ve bundan daha fazla kar vardı.Acaba bu tatil edilmeliydi diyenler o maçı hatırlamıyor mu ? Hangi akla hizmet bu maç tatil edilmeliydi diyorsunuzki.Top yerde sekiyordu ve oynanmaması için bi engel yoktu.Alttan ısıtma eger çalışşaydı bu seferde bu saha çamur deryasına dönecekti.O zmanda yok efendim bu çamurun içinde maç mı oynanır felan derdiniz heralde :rolleyes:

Kasım Öktem
30.01.2011, 21:34
Zeminin karlı olması alttan ısıtmanın çalışmadığını göstermez bence
Katılır mısınız bu görüşüme bilmem ama şöyle bir örnek vermek isterim:

İnsan vücudunun sıcaklığı yaklaşık 36-37 derecedir.
Dolayısıyla kafamızın sıcaklığı da yaklaşık o civardadır.
Karlı havada dışarı çıktığımızda kafamıza yağan kar eriyor mu?
Erimiyor, kar şiddetini artırdıkça birikiyor saçlarımız beyaza bürünüyor.
Oysa ki 36 derecelik bi vücut ısımız var.

Şimdi bu ısıtma olayı da bence bunun gibi birşey zeminin sıcaklığı 15 derece ama çimlere düşen kar erimiyor..
Sadece buzlanmayı engelliyor.

şarkışla 58
30.01.2011, 21:43
Bence rakip düşünülerek kasıtlı olarak çalıştırılmadı:DAntalya sıcağa alışkın bir takımdır:D,karda oynayamaz diye düşündüler:D.Ama ters tepti Antalya ilk yarı farkı kaçırdı:D

Kasım Öktem
30.01.2011, 21:45
Çalıştırılmamış olsa da ne farkeder ki
İlk 11'in kaçı Sivas'ta kar görmüş ?
Kar zaten yeni gelmişti Sivas'a
Şartlar iki taraf için de eşitti bence

HALIL
30.01.2011, 22:37
vallaha sivasimin buzunu hic bir isitma eritemez:D

şarkışla 58
30.01.2011, 22:40
Övünüp durmuyormuyuz soğuğu sert insanı mert diye :confused:

eyuphulagu
30.01.2011, 22:58
Dimyatla pirince giderken evdeki bulgurdan da olduk..Bundan 3 yıl önceydi galiba;B.Uygun'un 2. yılıydı..Rakip F.B. idi..O yıl Sivas'ta havalar hep karlı geçiyordu..F.B. takımının Sivasspordan değil sahanın zemininden çekindiği günlerce İstanbul basını tarafından yazıldı çizildi..Çünkü o günlerde Sivas'a çok fazla kar yağmış;4 Eylül stadı da adeta kardan adama dönmüştü..Statta çok sayıda kar vardı..O adeta kardan adama dönmüş zemin 1-2 gün içinde çok sayıda kişi tarafından temizlendi..Maç günü stada gelen herkes kardan tamamen temizlenmiş bir zemin gördü..Sivassporun f.b. ye yaptığı iyilik kendisine yol,su,elektrik olarak değil kalesinde gördüğü 4 gol olarak geri döndü..Gelelim bugüne maç günü kar yağacağı 1 hafta öncesinden belliydi..Bunu sadece bizi bilmiyoruz sivasspor kulübü ve Rıza Çalımbay da gayet iyi biliyordu..Bilmesine biliyordu ama gel gör ki sivasspor takımında çok sayıda eksik oyuncu vardı..Bu oyuncuların bazısı cezalı,bazısı hasta bazıları da sakatlanmıştı..Üstüne üstelik takımda 5-6 tanede takımla fazla antreman yapamamış,hazırlık maçına çıkamamış oyuncu vardı...Durum böyleyken ,maç günü kar oalcağı günler öncesinden herkes tarafından bilinmesine rağmen;metoroloji kar geleceğini günler öncesinden her tarafa tellalar gönderip ilan etmişken sivasspor kulübünün bu durumu bilmemesi imakansızdı..Antalya kulübünün sıcak bir iklimde olan bir kulüp oması da işin bir başka şekli...Kulüp yetkilileri ve Takım sorumluları bu durumu mutlaka birlikte konuşup değerlendirmişlerdir..Sonuçta ısıtma sisteminin ne olacağı da mutlaka konuşulmuştur....Artık herkes dünyanın dört bir tarafındadaki sıcak ve soğuk iklimlerdeki ligleri tv. den ve internetten izliyor..Herkes oynanan futbolu ve futbolun oynanadığı statları açıkca görüyor..Dünyada güney kutbuna yakın kutup noktasına yakın soğuk ülkelerde de futbol oynanıyor...Yılın çok az kısmı güneş gören İsveç,Norveç,Danimarka,Finland iya gibi ülkelerle Almanya,Çekoslovakya,Polonya gibi ülkelerde de kışın en soğuk zamanlarında futbol maçları oynanıyor..Bu ülkelerde oynanan maçlara baktığımızda sahanın kenarında kar var ama sahanın içi alttan ısıtmanında etkisiyle yemyeşil;hiç kar da yok..Demekki alttan ıstma sayesinde dünyada karla kaplı zeminler kardan rahatlıkla temizleniyor...Almanya da haftada en az 3 tane maç izliyoruz ben bu maçlarda hiç karla kaplı zemin görmedim;gören varsa açıklasın...Almanya aAvrupa'da en fazla karın yağdığı ülkelerden biri;maç sırasında da devamlı kar yapıyor ama zeminler kesinlikle kar tutmuyor..Aynı durum İsviçre,Macaristan,Hollanda gibi ülkelerde de açıkca görülüyor..Kaldı ki geçen yıl da kar yağışı oldu ma sivassporun zemini hep yemyeşildi;hiç kar tutmadı...Benim en büyük üzüntüm G.S. maçında meraklı gözlerle izlediğimiz yeni transferlerimizi kendi seyircimiz önünde izlyememek olmuştur...Ben zemin temizlenmiş olsaydı Antalya maçı alırdı 2-3 tane gol atardı diye söyleyen arkadaşlara hiç katılmıyorum;çünkü şimdi soruyorum Antalya'da Grosecki,Enaramo tipinde kaç tane oyuncu var...Sivasspor bu maçta bırakın futbol oynamayı pozisyona bile giremedi..G.S. maçında Grosecki nin,Enramo nun neler yapabileceğini gördük ama sahamızda aynı oyuncular neredeydse 1-2 pozisyon hariç topla bile buluşamadı..Bu maç bize değil Antalaya ya daha çok yaramıştır..Çünkü Antalya bu maçı deplasmanda oynamıç ve galibiyeti kaçıran tarfa olmuştur..Biz ise kar balesi yapmaktan öteye bu maçta hiçbirşey yapamadık....İnşallah bu maçla kaybedilen 2 puanı diğer maçlarda aramayız...

Kasım Öktem
30.01.2011, 23:21
Febe maçından önce Trabzon gelmişti Umut'un kulaklar donmuştu
Hatta meşhur Bülent Başgaan olayı da o maçın sonunda meydana gelmişti :)

eyuphulagu
30.01.2011, 23:44
Hürdoğan da ısıtma sistemi ile ilgili bir haber var;haberde yetkililer ısıtmanın çalıştığını ama yoğun kar yağışında dolayı karın erimediğini söylemişler...İşin ilginç yanı bugün Banka Asya takımlarından Erciyes'in Güngören Beled. ile Kayseri'de yaptığı maçın özetini izledim..Kayseri Kadir Has Stadında da aynı bizim statta olduğu gibi elektrikli alttan ısıtma sisteminin tıpatıp aynısı var.. Görüntülerde maçın yoğun kar yağışı altında oynandığı açıkca görünüyordu aynı bizim maçta olduğu gibi ama ne hikmetse oradaki alttan ısıtma gayet iyi çalışıyor ve zemin de yemyeşildi,zemin hiç kar tutmamıştı...

57babasivas
31.01.2011, 01:24
adamlar taktik yapiyorlar bizim kodro oturmamiş karşimizla güçlü bi kodrovar vede oturmuş bi puanna razi olmamizlazim yoksa biraz zorpuan alirdik

ayna26
31.01.2011, 08:00
stadın alttan ısıtmalı olması neyi değiştirecekti ki, profosyonel anlayış olmadıktan sonra?staddan maçı seyredirken sahanın halini görünce futbolculara söylenecek laf bulamadım, zemin berbat, kar sürekli yağıyor, alttan ısıtma çalışıyor ya da çalışmıyor bunu biz gözlemleyemedik.maç bitti, beraberlik aldık en kötü sonuç bu.Normal sahada oynansaydı iki takımın gerek yaş ortalaması gerek boy ortalaması göz önüne alındığında Sivasın daha güçlü olduğu ön planda iken, bu maçı almamak için hiç bir neden yoktu.bunun tek izahatı, bence sakat ve cezalı oyuncuların eksikliği ve bir de sahanın durumu.

yigidoyuzz
31.01.2011, 08:17
stat görevlisi uyuyormu neden alttaki ısıtmayı açmadı bu maçı farklı kazanabilirdik biran önce yönetim stat görevlisinin cezasını kesmesı lazım !:mad:

Caner POLAT
31.01.2011, 09:37
Febe maçından önce Trabzon gelmişti Umut'un kulaklar donmuştu
Hatta meşhur Bülent Başgaan olayı da o maçın sonunda meydana gelmişti :)

*ına goruh bülent başgan haahah :D

yıldızelii8
31.01.2011, 10:11
gerçektende yav altan ısıtma neden çalışıtırılmadı ben diyorum stada girmeden önce zemin temiz dir diye düşünüyordumki stada girince şok oldum oyuncular bir türlü ayakda duramadılarki maç yapsınlar

kripteks
01.02.2011, 13:10
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim stadın elektrikli yerden ısıtma uygulamasını yakınen biiliyorum,hatta kontrollerinide ben yapıorum sizin anlamadıgınız yada anlamak ıstemedıgınız bır kac sey var,

Sivas 4 Eylul Stadında kullanılan elektrıklı yerden ısıtma sıstemı kontrol yazılım ve guc durumu ıtıbarıyle Türkiye ve Avrupadaki ısıtmalı stadlardan daha modern,mac günü resmi belgelere göre m2 basına dusen kar mıktarı % 2.98 m3/kg bu ne demek kısaca soyle soleyım cok asırı yagıs anlamına gelıyor,Bazı arkadaslar zemın + 15 nasıl kar erıtmez demısler sımdı bunu acıklayım ;

1.Zeminin üstü 15 derce degıl,toprak ısısı 15 derce yanı cimin üstü azami olarak + 2 dereceydi,Normal bir yagısta saha kar tutmazdı ısılar normaldi,Umarım bunu anlamıssınızdır Çimin altında kablolar yaklasık 22 cm alt kısımda toprak ısısı + 15 !.. ayrıca ısıyı daha fazla yukseltmek çime zarar verır cunkı canlı bır bıtkı,çimi yakarsınız,ayrıca da sahayı camur deryasına cevırırsınız.

BIR arkadasımız Tv den gorudgu kadarıyla Kayserıde ısıtma var fakat erıttı dıyor kayseri bolgesıne macın oldugu gun dusen kar mıktar oranı % 1,12 yanı neredeyse sıvasa yaganın yarısı kadar,aynı sekılde sıvasa yagsaydı o saha da kar tutmazdı.Unutmayın kı hıc bır ısıtma sıstemı direk alev,ateş degıl usutune hemen dusenı eritsin vs.

şUNUDA belırteyım sistem kapatılmadı hıc bır sekılde bunlar sıstem raporlarında mevcut ayarıca yaklasık olarak 10 ocakdan ıtıbaren sıstem tam kapasıte acık konumda ıdı,burda kısaca tek sorun su Yogun kar yagısı nedenıyle saha karla kapladı,hakem neden tatıl etmedı bılıomusunuz,Zemin buz olmadıgı ıcın ve top sekebildigi için etmedi,cunkı sartlar uygundu buz yoktu!... Macın oldugu gece ve ertesi gun saha tertemizdi!..bunlar da fotogralı kanıtlı,

Sistem ile detaylıu bılgı almak ısteyen,şayet ınanmayan olursa lutfen ozelden bana ulassın,ben gereklı resmı ve sıstem raporlarını gosterebılırım,Herkes bilmediği sistemler yapılar hakkında yorum yapmadan once dusunsun lutfen..
Tesekkurler
Kripteks

murat_n
01.02.2011, 14:27
O şekilde ani ve şiddetli yağan bir kara alttan ısıtma pek birşey yapamazdı.

Yusuf Çevik
01.02.2011, 14:29
Arkadaşlar.Dün Spor Aktif programında söylediler.Alttan ısıtma maça yarım saat kala kapatılıyormuş.Şansa da kar maç saati başlıyor diyorlar.Alttan ısıtmanın 24 saat önceden çalıştırılması gerekliymiş.Sanırım. ;)