Orijinalini görmek için tıklayınız : Mısır'da Futbol İptal!


eyuphulagu
16.07.2012, 22:47
MISIR'DA FUTBOL İPTAL!

Mısır İçişleri Bakanlığı, güvenlik gerekçesiyle 2012-2013 sezonunda futbol karşılaşmalarının yapılmayacağını bildirdi.


Bakanlığın kararı futbolcular arasında büyük tepkiye neden olurken, bazı futbolcular bakanlığı aldığı karardan vazgeçirmek için büyük çapta protesto gösterileri düzenleyeceklerini açıkladı.
v Mısır Futbol Federasyonu Basın Müdürü Azmi Mücahid yaptığı açıklamada, ''Alınan karar çok rahatsız edici. Sporcular ve futbol severler, bakanlık aleyhinde protesto gösterileri düzenleyebilir'' dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın kararını ''facia'' olarak nitelendiren Mücahid, sporcuların önümüzdeki günlerde bakanlık binası önünde protesto gösterisi düzenlemesinin hiç de uzak olmadığını bildirdi.

Mücahid, 2012-2013 futbol sezonunun iptal edilmesinin geçimlerini müsabakalardan elde eden 2. ve 3. lig oyuncularını ''zorbalık ve suç işlemeye'' itebileceğini iddia ederek, acil durum komisyonu kurularak konuyla ilgili çözümler üretilmesini ve bunların önce İçişleri Bakanlığı'na, sonrasında ise Cumhurbaşkanlığı'na sunulması gerektiğini söyledi.

FIFA yürütme kurulu üyesi Hani Ebu Ride ise kararı, ''rastgele ve gelişigüzel'' alınmış bir karar olarak nitelendirdi. FIFA'nın Mısır aleyhine yaptırım karar alabileceğini dile getiren Ebu Ride, buna 2014 Brezilya Dünya Kupası eleme maçının Mısır dışında yapılmasını örnek gösterdi.

Cumhurbaşkanı Mursi'nin acilen duruma müdahale etmesini isteyen Ebu Ride, ''Bu karar uygulanırsa Mısır futbolu ve güvenlik güçlerinin itibarı sarsılır. Müsabakaların futbol etkinliklerinin başlangıç tarihi olan 24 Ağustos'ta başlaması gerekiyor'' dedi.

Sınır Muhafızları Spor Kulübü Teknik Direktörü Hilmi Tulan ise iptal kararının kesin olmadığını, karardan vazgeçileceğine inandığını belirterek, ''Herkes müsabakalar durduğu takdirde oluşabilecek milyarlarca dolarlık zararın farkında'' diye konuştu.

Tulan, müsabakaların durması halinde çoğu spor kulübünün iflasın eşiğine geleceğini, sektörde çalışan ciddi bir kesimin de işsiz kalacağını vurguladı. -"Kulüplerin elinde"-
Mısır Ulusal Spor Komitesi Başkanı Imad el-Bennan, ülkede futbol faaliyetlerinin yeniden başlamasının kulüplerin elinde olduğunu bildirdi.

Mısır İçişleri Bakanlığı, stadyumlarda gerekli güvenlik şartları oluşmadığı gerekçesiyle 2012-2013 sezonunda aralarında Mısır kupası ve Süper Kupa'nın yer aldığı futbol karşılaşmalarının yapılmayacağını açıklamıştı.

Bennan yaptığı açıklamada, ''İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ile konuyu açıklığa kavuşturmak için yoğun bir telefon trafiği yaşadık. Bakanlık, müsabakaların yapılabilmesi için gerekli şartların oluşmadığı gerekçesiyle başlangıçta böyle bir karar almış'' dedi.

Bakanlığın ''Statlarda güvenlik kameralarının bulunması, iki takımın taraftarlarının tel örgülerle ayrılması, müsabakaların güvenliğini temin için özel güvenlik şirketlerinden yardım alınması'' şartlarını ortaya koyduğunu ifade eden Bennan, kulüplerin gerekli şartları yerine getirebilmeleri için 90 milyon Mısır Cüneyhine (15 milyon Amerikan doları) ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Karar, geçen şubat ayından bu yana futbol faaliyetlerinin durdurulmasından mustarip olan, yayın haklarından mahrum kaldıkları için mali kriz yaşayan Mısır kulüplerinin tepkisine neden olmuştu.

Kahire'nin kuzeydoğusundaki Port Said şehrinde yer alan Şehir stadyumunda meydana gelen şiddet olayları nedeniyle İçişleri Bakanlığı Mısır liglerindeki müsabakaları durdurma kararı almıştı. Port Said'teki olaylarda 74 kişi hayatını kaybetmişti. Kaynak:Ajanspor.com......

Arkadaşlar hatırlarsanız geçen yıl Enaramo'yu sivasspor tarnsfer etmek istemiş ama daha sonra parasalkonularda ve Enaramo'nun Premier lig gibi üst liglerde oynama isteğinden dolayı bu tarnsfer olmamıştı..Daha sonra Tunus'da bir takım karışıklıklar olmuş ve Enaramo'da herkesin umudunun kestiği anda sivasspor ile anlaşmıştı..Şimdi ise aynı durum Mısır için geçerli;çünkü sivasspor bundan 1 ay önce Mısır'da oynayan Skikibala takma adlı Mahmoud Rezak Fadlallah ile anlaşmak istemiş ama anlaşma olmamıştı..Umarım aynı olay bu durumda da meydana gelir ve Sivasspor.com taraftarının gözdesi Shikibala ile anlaşma zemini olur..Yeter ki Shikibala ile anlaşılsın sivasspor 1 forvet alarak da trasferi kapatabilir...Hem Atıf hem Skikibala sivasspor orta sahasında oynadığını bir hayal edin bu takım ligde her takımı zorlar diye düşünüyorum...SHİKİBALA ORTA DOĞU NUN MESSİ'Sİ....SİVASSPORA SHİKİBALA GİBİ OYUNCULAR YAKIŞIR....

eyupk
17.07.2012, 00:10
Türkiyedede futbol sezonu iptal edilseydi heralde taraftarlar ayaklanırdı :) kendimi mısırlıların yerine koyuyorumda, vallahi futbolsuz olmuyor.

eyuphulagu
17.07.2012, 00:16
Başka bir ülkedeki karrışıklıktan yararlanıp o ülkenin oyuncularıan talip olmak ne derece doğru olur bilmiyorum..Ama Mısır,Fas,Tunus,Cezayir gibi ülkeler de çok teknik,golcü oyuncuların olduğu da bir gerçek..Ayrıca Avrupa'nın bir çok üst düzey takımında oynayan Zidan,Mido,İbrahim Afalley,gibi bir çok üst düzey oyuncunun bu ülkelerden çıkması bu ülkelere olan ilgiyi de artırıyor...Sivassporda bu ülkelerden iyi oyumcular alarak takımını güçlendirebilir..Shikibala sadece bir örnek..Mısır da Shikibala gibi bir çok üst düzey yetenekli oyuncu var..Yeterki iyi araştırma yapıp bu oyuncuları zamanında keşfedebilmek önemlidir..Bu oyuncuların Avrupa da iyi bir takıma transfer olduktan sonra alınabilmesi bizim gibi takımlar için çok zor;çünkü bütçemiz bu oyuncuları almaya yetmeyecektir..Sivasspor Atıf ile başladığı Kuzey Afrika pazarıan yeni oyuncular ekleyerek devam etmelidir...Bu pazarda herkesin kessine göre oyuncular var..Amrabat'ın Türkiye serüvenini ve burada hepimiz biliyoruz..Kayserispor bu oyuncuyu 8 milyon euronun üzerinde satarak gelecek için kulübünün mali yapısını kontrol altına almıştır..Sivassporda aynı yoldan giderek gereken neyse onu yapmalıdır..Kulübün geleceğini garanti altına almak bence bir kulübün şampiyonluğu oynamasından daha önemlidir...

kara
17.07.2012, 00:18
Hemen oyuncu kapmak lazım batan geminin malları.