Orijinalini görmek için tıklayınız : DISPLACEMENT

alemdarlar
24.08.2012, 18:22
Deplasman yapan(lar) - Deplasman yapacak olan(lar)

İlk deplasmanınızı, son deplasmanınızı ve unutamadığınız deplasmanları öncesiyle veya sonrasıyla paylaşmanızı bekler, bu zamana kadar deplasman yapmadıysanız ve yapmaya hazırlanıyorsanız duygularınızı paylaşmanızı beklediğimizi belirtir, tüm üyelere hayırlı forumlar dileriz.

Başlıkta ki tek kural: Saygı

burakpaşa
24.08.2012, 19:03
ilk deplasmanım antalyaspor deplasmanıydı.. İSTDERle birlikte gitmiştik istanbuldan antalyaya, oldukça güzel ve yorucu geçmişti. skor ise oldukça üzücüydü. muhsin ertuğral hocamız vardı takımın başında...

son deplasmanım ise geçen yıl eskişehir deplasmanıydı... ona taraftar grubuyla değilde bireysel gitmiştim... taraftar grubuyla gidilmeyen deplasman hiç tad vermiyo onu anladım orda...

alemdarlar
24.08.2012, 19:09
Deplasman hikayeleri anlatılırken genelde deplasman otobüsüleri, deplasman trenleri ve deplasman tribünleri bahsedilir. Günümüzde 2000'li yıllarla beraber uçak ve vapur kullananlarda oluyor. Sizlere hikaye değilde otobüslerde ve tribünlerde kullanılan bazı konuşmaları paylaşalım. Böylece hikayeleri okurken zorlanmassınız.

Otobüste ve trende:

Yine mi 303 abi - Koltuk yok reis - Uçur bizi kaptan - Opet yapalım -
Otobüse 120 kişi binmez, tren mi lan bu - 303 ise git camdan işe - Yerde yatan kim -
Zulaladın mı olum - 303 kral taşır tren piskopat taşır - Kaptan fanı kapatırmısın:p -
Gelen geçen solluyor - Hu ha aç adam beş otobus aç adam - Sonra ara piiz yapıyoruz -
Beyler Osman harlequin romanı okuyor - Olum parmak arası terlikle deplasmana gelemessin -
Başkanım 302s mercedes yolda kaldı -

Tribünde:

Yüklenin beyler - Küfür etme a.k bayan var - Asılın olum - Gol mü yedik -
Tayfa çok fena - Belimi kıracaksın tatlım - Kamil(polis) geliyor - Her türlü -
Sete amigodan önce 14 kişi çıkar - Sağlam(ateşli) olun - Etiform yemeyin lan -

alemdarlar
24.08.2012, 19:20
ilk deplasmanım antalyaspor deplasmanıydı.. İSTDERle birlikte gitmiştik istanbuldan antalyaya, oldukça güzel ve yorucu geçmişti. skor ise oldukça üzücüydü. muhsin ertuğral hocamız vardı takımın başında...

son deplasmanım ise geçen yıl eskişehir deplasmanıydı... ona taraftar grubuyla değilde bireysel gitmiştim... taraftar grubuyla gidilmeyen deplasman hiç tad vermiyo onu anladım orda...

Bende bu vesileyle anlatayım ve yazı kirliliği olmasın diye kenera çekileyim artık.

2004 yılı diye hatırlıyorum.Kadıköy'de Sarıyer ile oynuyoruz.Vapurla iskeleye yaklaşırken bir Yeniçerili arkadaşım Balıklar gözüktü demişti.Sarıyer'lilerden bahsediyormuş.Çünkü onlar gizlenerek geliyordu.

Tribünde ise sitemizde de iyi tanınan İzmir'den gelen bir abimiz bir orta yaşlı kişiye 4-5 defa maç için de giderek 'yüklen dostum yüklen' diyordu. Vatandaş abimizden şikayetçi oldu.Polis çağırdı.Yüklen demek beste söylenirken amigoların kullandığı bir terimdir.Yani sesiniz gür çıksın anlamına gelmektedir.

infial§
24.08.2012, 20:56
Benden çok deplasman yapan taraftar yoktur herhalde sitede,Muğla da oynadığımız altay maci,antalyada ki şampiyonluk maçımız da Hatri sayılır taraftarımız vardı,Artık deplasman heyecan vermiyor :rolleyes::rolleyes:

Ricardo Pedriel
24.08.2012, 21:37
ben sadece sivastaki maçlara gittim inşallah ileride bol bol deplasmana giderim

HALIL
24.08.2012, 22:24
bense hala olasi bir psg sivasspor bekliyorum :D

abdullahmkaya
24.08.2012, 23:09
Her sene gittiğim İBB deplasmanı gerçi fazla deplasman sayılmaz ama olsun :).Aklımda kalan deplasman. Galatasaray-Sivasspor kupa mücadelesiydi 1-0 yenmiştik.Çok güzel maçtı.

Kasım Öktem
24.08.2012, 23:53
Ben evden izin alamadığım için ve maddi sorunlar nedeniyle pek deplasmana gidemedim. Yaşım büyüyünce ve şehir dışına okumaya gidince gitmeye başladım deplasmanlara. Sivas dışında 6 ilde Sivasspor'un maçına gittim.

Ankara'da öğrenci olduğum için şehir dışında gittiğim ilk maç Gençlerbirliği maçıydı. Biletler 10,5 TLydi bilen bilir. O sezon Ankaragücü ve Hacettepe maçlarına da gittim. Ankaraspor'un stadyumunun yerini bilmediğim için o maça gitmemiştim. Ankara'daki maçları deplasman olarak görmüyorum.

İlk deplasmanım 3 sezon önceki 2-2'lik Kayseri deplasmanıydı. Gitmeden önce dayının teki yanımıza gelip yaşlı gözlerle 67 yılındaki olayı anlattı kendisi de varmış o sene. O günden beridir deplasmana gitmiyormuş onu anlattıydı.

Unutamadığım deplasman Trabzonspor'a 6-1 yenildiğimiz deplasmandı. Otobüs parasını falan hep cebimizden vermiştik. Eksik çıkmıştı onu da cebimizden verip 5 parasız kalmıştık deplasmanda. Zigana geçidinden geçerken sisten 2 metre ilerisini göremiyorduk, otobüs yürüyüş hızıyla ilerliyordu.
Stada girerken polis fotoğraf makinemin pillerini almıştı stad içerisinde fotoğraf çekememiştim. Maçta olay çıkmıştı ilk kez polisten biber gazı yemiştim, coptan da kıl payı kurtuldum. Maç esnasında Trabzonlular bize ellerine ne geçtiyse attı, gökten bildiğin demir para yağıyordu.
Skora mı üzülelim sırtına cop vurulan 15-16 yaşındaki arkadaşlara mı üzülelim bilemedik. Bu deplasmanı hiç unutacağımı sanmıyorum.

Geçen sezon tribünden soğuduğum için deplasmana falan gitmedim. Sadece Ankara'daki ve Sivas'taki maçlara gittim. En son gittiğim deplasman 2010-2011 sezonundaki Karabük maçı.

16 aydır deplasmana gitmedim, özledim deplasmanı. Bu sene Eskişehir ve Kayseri deplasmanlarına gitmeyi düşünüyorum.

alemdarlar
23.12.2012, 22:08
2012-13 sezonu(yakın zaman) türkiye kupası grup maçımız nedeniyle kadıköy saraçoğlu stadyumundaydık, maç öncesi mecnun ağabeyin kalesi fikirtepede idik, burda açtığımız konu nedeni ile malum yere geçtik, geç gelen arkadaşımız hariç tabi, çünkü sitede verilen sözleri yerine getiriyorduk, 19 bilet öğrenci arkadaşlara dağıttık ve geç gelen arkadaşımız da müsade isteyerek 2 kişiyle buluşacağım diyerek 2 bilet daha gençlere armağan etmis, birini tanıyormuş, konuya bakarsanız tüm muhattap olduklarımızla ilgilendik ve şahit olurlar heralde, bu durumu unutamayacağım, çünkü bu deplasmanda 19 gençle karsılaştık tanıştık ikisini göremesekte... Devamı...

alemdarlar
23.12.2012, 22:29
Devamı... Kafa bimilyon maça girdik ve herzaman ki gibi bağırmayarak ayrı ayrı durduk, çünkü deplasmanda bazı zatları görünce prim alıyorlar bizlerden ve zatende örgütlenmeye karşıyız, her neyse ben bu fb deplasmanında yaşananlara döneyim, 58 dk. Şovda bir zat meşale yaktığı için polisler tarafından alındı, yukarıdan izledim ve iki arkadaşıma uçun dedim uzaktan göz teması ile, uçtu ikisi ve bir abi ve arkadaşları durun ben halledecem dedi, havası bizimkilere tabi, mücadele edenler vardı 15 kişi felan, geri çekildiler, bizimkilerede gelin dedim, abimiz tırt, meşale yakan yok, tribünlerden ona hakaret tabi, bu durumlada bu deplasmanda karşılaştık, polis götürmüş meşaleciyi, eminiz ki şimdi yazıp çiziyordur... Devamı...

58MUAMMER58
23.12.2012, 22:34
ilk deplasmana gittiğim maç ankara cebecideki şekerspor maçıydı 2.lig b den a kategorine çıkmak için uğraşıyorduk 2-1 kazanmıştık istanbuldan trenle gidip otobüsle gelmiştim daha sonra genelde hep ankaraya deplasmana gittim sivassporun a kategorisinden düşmeme maçıydı aktepe stadındaydı hocamız ilyas tüfekçiydi kaleci abdullahın sayesinde 0-0 kalmıştık ank bb sporla daha sonra 2defa gençler 3 kez ankaragücü 1 kezde sincandaki şampiyonluğu gsye verdiğimiz sezondaki maça gittim 2.lig bdeyken darıcayada gitmiştim genelde bireysel olarak gittim dönüşlerde isterle 2 kez döndüm ankaradan pişman oldum gece 3 te kavacıkta indim sabahı bekledimki eve gidim sivasdaki hiçbirmaça gitmek nasip olmadı 4 eylülün anca kıyısından geçtim istanbuldaki 2.lig dahil 4 5 maç hariç hepsine olimpiyattaki busezon hariç hepsine gittim

alemdarlar
23.12.2012, 22:52
Devamı... Sonra baktık ki meşale olayından sonra malum bir oluşuma bağlı bir grup genç bir iki kişiye salça oldu, 10 kişi kavgaya tutuş sen, geri viteste var, abi devrede, eee adamları sonuçta, neyse anlatmayalım, abi ve tayfası tırt yine, karşı tarafa ayıp olmasın diye belirtelim 2 kişi iyi benzetti kalabalığı, helal be diyerek bu deplasmanda gördüm kü: BİŞEY YAPMALI. Kavga yakışmadı satmak yakışmadı... yani engellemek için bişey yapmalı. Kapiş. Allaha emanet olun beyler... İbo

velibircan
23.12.2012, 23:03
Tribünde olayları görüp sesleri çıkmayıp buraya gelip ona buna sallayan klavye taraftarları karıdan farkınız yok :)

alemdarlar
23.12.2012, 23:13
b deyken maça osman seçilmiş gelmişti MUAMMER ağa. Ankaradaki o maçsa ordaydım ve etimesguttan geldiydim ben., foto vardı bende karede kesin varsındır.10 sene oldu sanırım vay be Helal yiğido abime. Bulursam fotoyu yollarım inş.

alemdarlar
05.02.2014, 22:33
Uzun süredir bakmıyordum. SETLER hakkında yazı yazmak istiyorum.

İç sahada setlerde duran amigolar genelde etkisiz kalırlar. Tribünün üstünden ve sağ-sol kısımlarından başlayan bestelere tüm tribün rahatlıkla katılır. Ortadan beste girmeye kalkışanlar başarısız olur. Amigolar bu durumu bildiği için üst ve sağ-sol tarafından çıkan bestelere işaretleriyle tüm tribünün katılmasını sağlar. Yönlendirici olurlar. İşaretler dışında kendiside üst, sağ ve sol tarafından gelen besteleri yüksek sesle söyler. Yorumlar ise şöyledir. Amigo gerçekten çok iyi. Bizim 4 Eylül Stadyumunda setlerde en az bir kişi ve durursa en fazla üç kişi durmaktadır. Üst den gelen bestelere girilmesine izin vermektedirler. Sağ ve Soldan yani yanlardan gelen bestelere girememektedirler. Çünkü besteye giren yok sadece çekirdek yiyen var:)

DEPLASMAN'da bu iş değişir. Setlerde genelde 7-8-9 kişi durmaktadır. Sayılar genelde aynı olduğu için ortalama rakamları verdim(değişebilir). Bu setlerde duranlar genelde başarı olurlar. Çünkü deplasmanda Amigoların besteleri veya sette bulunanların besteleri girilir. Test edebilirisiniz. Bu duruma psikolojik olarak karşı çıkamazsınız.

Set: Amigolar için demirden yapılmış ve yüksekte kalması sağlanmış sabit bir cisim. Balkonda denile bilir. Merdivenli merdivensiz setlerde bulunmaktadır. Set olmayan tribünler vardır. Ama bu terim oralarda da kullanılır. Duvarın üstünde bekleyen veya tribünün uçurum ucunda bekleyen amigoların beklediği yerlerede set denilmektedir. Megafon siste mi ve hatta mikrofon sistemi olan setlerde vardır.

Kokomo
06.02.2014, 07:51
İlk deplasmanım 3.ligde TURHAL deplasmanı idi.

En zevk aldığım ise 2.ligde DARICA'YI 1-2 yendiğimiz maçtı.
Darıca tarihi öyle büyük seyirci görmemişti, Darıcalılar demişti bunu ...

En üzüldüğüm deplasman ise SAKARYA idi. 5-1 yenilmiştik.

xir
06.02.2014, 09:24
ilk maçım Şekerspor maçıydı.ankarada ama bi deplasmanım varki;3.ligdeyiz yaş 10 anca var,sivastan bindim otobüse ankarada indim,hiç bi yeri bilmiyorum,sora sora çubuk arabalarının yerini buldum,ulusun alt tarafından bindim çubuğa gidiyorum..Stada yanaştım toprak saha,kimse yok abi gariplik öyle bir şeyki,hikmet abiyi gördüm (amigo) dedim abi ben sivastan geldim o da beni göz aşinalığı ile tanıdı,aldı beni yedek kulübesine götürdü,maçı orda izlemiştim.2-1 de yenilmiştik.turhal,kayseri,yoz gat (sorgun) kaman hangi birini sayıyım ki..Şahin diye arkadaş vardı tombul tombalak..onunda abisi otobüste bize köfte yapar yiye yiye :)) ah be sivasspor az ömrümüzü çalmadın sen.

58svs58
06.02.2014, 10:50
ilk deplasman merzifonspor skor 3-2 yenildik tabi siz merzifonla, fatsa ile erbaa ile turhal ile yalıspor palandökenle oynadığımız maçları hatırlamazsınız. son deplasman geçen hafta konya maçı. hasan kabzede hemşerimiz canı sağolsun hep bize patlıyor tüm sene yatıyor

58svs58
06.02.2014, 10:52
İlk deplasmanım 3.ligde TURHAL deplasmanı idi.

En zevk aldığım ise 2.ligde DARICA'YI 1-2 yendiğimiz maçtı.
Darıca tarihi öyle büyük seyirci görmemişti, Darıcalılar demişti bunu ...

En üzüldüğüm deplasman ise SAKARYA idi. 5-1 yenilmiştik.

darıcada bende vardım darıca darıca olalı böyle bir ihtişam göremedi göremezde

eurovision
06.02.2014, 11:30
malesef hiç deplasmana gitmedim ama gitmeyi çok isterim

PETKOVİC
06.02.2014, 16:36
ilk deplasmanım kayseri deplasmanıydı 2.ligdeyken tam olarak hatırlamıyorum ama 3-2 yenmiştik. son deplasmanım yine kayseri deplasmanıydı geçen seneki 1-1 berabere kalmıştık.sonrasında askere gittim zaten :) şampiyonluğa oynadığımız dönemde de antep hariç bütün deplasmanlara gitmiştim. özellikle o deplasmanlarda yiğido gençlik olsun taraftar derneğinden olsun birçok değerli insanla tanıştım. o günler hayatımın en güzel günleriydi diyebilirim. askerden dönünce de Allahın izniyle yine devam edeceğim

Kokomo
07.02.2014, 08:22
darıcada bende vardım darıca darıca olalı böyle bir ihtişam göremedi göremezde

Stad tribünleri yetmediğinden, tel örgülü alanın çevresine giden taraftarlarımızı Polis bile engelleyememişti !

Sanırım 6.000 kişi vardık. Çünkü stadları 6.500 kişilik. Ev sahibi olarak taş çatlasa 500 kişi vardı.

34MUAMMER58
07.02.2014, 10:24
darıca deplasmanı benim istanbuldaki ilk deplasmanımdı,yıllarca sivassporun maçını canlı izlemek en büyük hayalimdi ,uzaktan uzağa sevmek yetmiyordu ,haydarpaşa meslek lisesinde üniversite sınavım vardı,maç öğleden sonraydı ,aklım hep sivasspordaydı nasıl giderim ,yetişirmiyim yetişmezmiyim diye ,sorular beklediğim gibi gelmişti 40 dakkada hepsini verip çıktım ,doğru haydarpaşa istasyonuna koştum ,tren tam kalkıyordu atladım gebzeye ,ordan darıcaya, istediğim son 20 dakkasıda olsa sivassporu görmekti,maç nedendir bilmiyorum biraz geç başlamış ,35 dakka sivassporu izlemek nasip oldu ,bayağı kalabalık seyircimiz vardı,2-1 yendik yanlış hatırlamıyorsam,takım iyi oynamıştı ,ozaman aldığım sivasspor bayrağını halaa saklıyorum

Turan 59
07.02.2014, 16:15
İlk maçı,1970 yılında kendi sahamızda Aydınspor maçında izlemiştim.