Orijinalini görmek için tıklayınız : CUMH. ÜNİ. ÖĞR. GÖR. ALİ TATAR' LA RÖPORTAJ

SivasSpor.Com
13.06.2006, 23:08
http://www.sivasspor.com/images/stories/AliTatar.jpg

Cumhuriyet Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi, yine aynı okulda Müdür Yardımcılığını da sürdüren, Üniversitemizin, Spor Kulübü Başkanı, Halk Oyunları Birimi Başkanı - Eğitmeni, Futbol Birimi Başkanı, ve Yiğidoların Sesi Dergisi Yayın Kurulu Başkanı, Sayın Ali TATAR ’la Sivasspor, Sivasspor Taraftarı, C.Ü. Öğrenci organizasyonu gibi konuları görüştüğümüz , röportajımızı veriyoruz..

Kendinizi Tanıtımısınız?

-1961 Sivas doğumluyum. İlk,Orta, Lise öğrenimimi Sivas’ da tamamladım. Ankara Üniversitesi 19 Mayıs Gazi Spor Akademisi mezunuyum. Halen Cumhuriyet Üniversitesi BESYO. da Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

Sitemizden haberdar mısınız?

-Haberdarım, mümkün oldukça ziyaret ediyorum.

Sitemizde öncelikli amaç Bilinçli Taraftar oluşturmak.
Sizce taraftar siteleri bunu başarabilir mi?

-Kesinlikle, taraftar oluşturmakta hem de çok etkili olacaklarına inanıyorum. Bu tür sitelerin sürekliliğinin sağlanmasından yanayım.

Sivasspor Yönetimini başarılı buluyor musunuz?

-Kesinlikle başarılılar. Kendimde Sivasspor Yönetiminde bulunduğum için neler yaşadıklarını ve hangi zorluklarla bu başarıyı yakaladıklarını tahmin edebiliyorum.

Sivasspor’ un başarısı Sivas’a neler kazandırdı?

-Çok önemli getirileri olan ama henüz kimsenin kavrayamadığı daha farklı bir Sivas olma yolundaki kazanımları saymakla bitmez. Öncelikle Sivas halkının bilinçlenmesi konusunda Sivasspor un bulunduğu durum çok iyi bir şekilde incelenmelidir. Halkımız henüz Sivasspor’ un Süper lig de olma gerçeğini kavrayamamıştır. Bunun ne kadar önemli olduğu bu biten ligde tüm kurum ve kuruluşlarıyla esnafıyla ve bireyleriyle değerlendirmeye almalıdır. Sivasspor’un bulunduğu bu çok önemli konum, aslında Sivas şehrini Süper Lig e çıkarmıştır. Sadece ülkemiz boyutunda kalmayıp, Uluslar arası boyutta da Sivas’ ı ve Sivasspor’ u yukarılara taşımıştır. Geçmişte özlemle baktığımız gündem oluşturmayı Sivasspor ile yakalamış bulunmaktayız. Sivas’ı artık Sivas’a zarar veren olaylarla değil de Sivasspor’un Sivas’a verdiği güzelliklerle anlam kazandığını görmekteyiz. Bir gerçekte görünmektedir ki biraz daha zamana ihtiyacımız vardır. Bu bir süreçtir. Bu sürece katkı koymak, artılar kazandırmak Sivas’ ta yaşayan Sivas’ lılar kadar Sivas dışında yaşayan Sivas’lı larada görevler düşmektedir.

Taraftarımız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Sivas’ lı takımına sahip çıkıyor mu?

-Sivasspor Taraftarı Yiğidolar, Süper Lig dede olayın bilincine varabildiği kadar centilmence Sivasspor ‘u desteklemiş ve katkıda bulunmuştur. Ancak, asıl beklenen Seyirci profili daha bilinçli bir düzeye çekilerek Sivasspor’u müsabakalarda nasıl destekleyebileceklerinin yönü ve yöntemi çizilmelidir. Centilmen seyirci kavramını kazanmak sessizce oturup maç seyretmek değildir. Takımını müsabakanın bitişine kadar inişli-çıkışlı performansları, skorları olsa dahi sonuna kadar örgütlü bir şekilde, tüm stadı kapsayan seyircinin yönlendirilmesi ve ateşleyici bir hale getirilmesi için önemli yönlendiricilere ihtiyaç vardır. Taraftar Derneklerinin bir bütün halinde hareket ederek, bu gruplara dahil olmayanları da kapsayacak bir şekilde birlikte hareket etmeleri zorunludur. Sivasspor’un artık Süper Lig de olduğunu ve Büyük Takımlar da ki taraftar profilini inceleyerek örnek almaları gerekir.

Üniversitemizde Bayan Taraftar Organizasyonu yapmak konusunda düşünceleriniz nelerdir?

-Geçmişte, Süper Lig e çıkmadan bir önceki dönemde, Üniversitemiz BESYO. da benim şahsımda, kendi çabalarım doğrultusunda Bayan Öğrencilerin müsabakaya gitmelerinin bir görev ve sorumluluk olduğu inancıyla ve Sivas ın modern yüzünü göstermek düşüncesiyle birkaç hafta maçlara giderek Sivasspor’a katkı koymuştur. Bunun devamlılığının sağlanması konusunda sıkıntılar olmuştur. Sadece Üniversite ve BESYO. Öğrencilerini düşünerek hareket etmenin ve sanki bunların sorumluluğundaymış gibi görerek beklentileri hep bizden olmuştur. Oysa basında bu konuya değinerek bizlere teşekkürlerini ifade etmişlerdir. Ama bunu şehre yayarak ve devamlılığının sağlanması konusunda eksik kalınmıştır. Şimdi ise Bayan seyircilerin maça gitmesi için herhangi bir çaba oluştuğunu görememekteyim. Nasıl olsa Süper Lig deyiz kim gelirse gelsin mantığıyla hareket edildiğini görmekteyim. Bunun böyle kalmadan bir takım çaba ve durumları destekleyerek bunun yaygın hale getirilmesini sürekliliğinin sağlanması için başta Sivasspor yönetimine ve basına önemli görevler düşmektedir. Nerede böyle bir potansiyel görülüyorsa bunlarla bağlantı kurularak destekleyici unsurları kullanarak yönlendirilmeli ve sahip çıkılmalıdır. Cumhuriyet Üniversitesi BESYO. Olarak Bayan Taraftarların müsabakalara gitmeleri için üzerimize düşen katkıyı yapmaya hazırız.

http://www.sivasspor.com/images/stories/AliTatar%20(1).JPG

Üniversitemizde Erkek Öğrencilerimizin de ciddi boyutta organize olamadıklarını gördük.
Sizce bunun sebebi nedir?

-Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bayan Taraftar Organizasyonu dışında Tüm öğrencilere yönelik önemli adımlar atılmalıdır. Daha önce Üniversitemiz Öğrencilerinin çeşitli gruplar oluşturmasına rağmen şu an dağılmış bulunmaktadır. Sebebi ise bu öğrencilerin kendi maddi imkanlarının bulunmaması önemli bir etken. Ayrıca faaliyet gösterebilmek için gayret ve çabalarını üst birimlere iletişim kursalar bile başka başka yönlere gönderilmeleri bu dağılmalara neden oldu. Oysa yöneticiler veya idari amirler çözümden yana bir katkı sunabilselerdi bu öğrenci grupları çok daha bilinçli bir şekilde Sivasspor’ u desteklemek ve dışarıya taşımak konusunda önemli rol oynarlardı. Zaman geçmiş değil tekrar bu oluşumları sağlayabilecek adımlar atılırsa tüm öğrencileri tekrar bir araya getirebilmek ve yönlendirebilmek zor değildir. Üniversite gençliği bu bilinçte ve buna hazır olduğunun bilincindedir.

Stadyumda Maçlara ilginin artırılması, takımın motivasyonu ve daha fazla Taraftarın katılımını sağlamak adına, Üniversite olarak neler yapabiliriz?

-Üniversite olarak, Maç öncesi veya devre arası çeşitli gösteri gruplarımızı devamlı çıkarabiliriz. Taraftara farklı atmosferler yaşatmak için elimizden gelen katkıyı her zaman yapmaya hazırız.

Sivasspor.com a Benimle röportaj yapıldığı için teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Sadece sanal ortamda kalmayıp böylesine güzel işler çıkaran Taraftar sitenizin devamlılığını ve başarılarının sürdüğünü görmek istiyorum. Bu konularda bize düşen görevlerden kaçınmayacağımızın da bilinmesini isterim.

Röportaj:Aynur Küçükibiş

Güner
14.06.2006, 03:21
Öncelikle Aynur hanıma yapmış olduğu bu güzel röportajdan dolayı teşekkür ediyorum.

Ali bey gerçekten söylenecek herşeyi söylemiş gerçekten herkesin bu bilinci yakalaması lazım. Taraftar 90 dakika boyunca takımını yalnız bırakmaz. Ben gurbette olduğum için SivasSpor'un geçen sezon iki maçına gittim. İki maçı baştan sonuna kadar stad içerisinde hem oyun hem oyuncu hemde taraftar açısından iyi bir şekilde gözlemlemeye çalıştım. Gözlemlerim sonucu taraftar olarak süper lige alışmamışız. Taraftar grupları dışında 90 dakika boyunca diğer taraftarlardan destek verilmiyor. Taraftarlarımız sadece gol ve gole yakın pozisyonlarda tezahürat yapmaya başlıyor. Oyunun rölantiye girdiği dönemlerde ise taraftarlarımız sadece tribünleri çekirdek kabuklarıyla doldurmakla zaman geçiriyor. Görülen o ki biraz zamana ihtiyacımız var. Ancak armut piş ağzıma düş misali olmamalı. Bu bilinci halkımıza hem Sivastaki sivaslılara hemde yurt geneli ve yurt dışındaki sivaslılara aşılamak gerekir. Hepbirlikte elele hem SivasSporumuza hemde yönetime; iyi gündede kötü gündede destek vermeliyiz.

Etem-Murat
14.06.2006, 08:22
ellerine sağlık arkadaşım bu güzel röportajı yaparak bileri aydınlattığın
için teşekkürler burdan bu konuya cevap veren ALİ TATAR hocayada
teşekkürler bizi aydınlattığı için sağ ol hocam

SONMEZ
14.06.2006, 08:57
NİLAY HANIM;
YİNE GÜZEL BİR ÇALIŞMAYA
İMZA ATMIŞSINIZ, TEBRİK EDİYORUM.
BU TÜR ÇALIŞMALARINIZI TAKDİRLE
KARŞILIYOR VE DEVAMINI BEKLİYORUZ.
TEKRAR TEBRİKLER...
TEŞEKKÜRLER...

CÜSSKB-Aynur
14.06.2006, 10:14
Öğretim Görevlisi Sayın Ali TATAR, Üniversitemizde ki Taraftar gruplarının
yetkililer tarafından yeterince desteklenmediği için gerekli organizasyonunun sağlanamadığını belirtti. bunun özellikle altını çizmek isterim.

Sayın Ali TATAR' a benim Röportaj isteğimi kabul ettiği için teşekkür ediyorum.

HALIL
14.06.2006, 12:58
hersey icin sagolun cunku bize yonetimi herkesi tanitiyorsunuz hersey icin cok sagol

PARTNER58AHMET
14.06.2006, 15:36
NİLAY HANIMA SİVAS VE SİVASSPORUN KONULARINI DİLE GETİRDİĞİ İÇİN VE BİZLERİ BAZI BİLMEDİĞİMİZ KONULARDA AYDINLATTIĞI İÇİN TEŞEKÜR EDERİM VE VERMİŞ OLDUĞUCEVAP VE AYDINLATMIŞ OLDUĞU KONULARDAN DOLAYI SAYIN ALİ HACAMADA TEŞEKÜRLER HERŞEY SİVASSPOR İÇİN

erhan5834
14.06.2006, 19:29
aynur hanım maşallahınız var bi açıldınız tam gaz devam...başarılarınızın devamını dilerim röpörtajlar çok güzel olmuş elinize sağlık...

RüStü ElmaS
14.06.2006, 23:27
Ali hocamıza bu röportaj için vaktini ayırdığı için teşekkür ederim.

Stadyumda maçlara ilginin artırılması açısından, Üniversite olarak çeşitli çalısmaların yapılması ve yapılacak çalışmaları destekleme sözü vermesi Sivasspor' umuz için çok güzel bir ve faydalı bir çalışma olacaktır.

Sitemizin başarılı yöneticilerinden olan Nilay hanımın yapmış olduğu bu güzel ve başarılı röportaj için kendisine teşekkür ederim.

Sitemizi izlemeye devam edin, röportajların devamı gelecektir.

CAGLAYAN
20.06.2006, 21:24
ÖNCELIKLE YAPMIS OLDUGU BU DETAYLI VE OLUMLU RÖPORTAJLARI ICIN AYNUR HANIMA TESEKKÜR EDIYOR VE CALISMALARININ DEVAMINI DILIYORUM.

ALI TATAR BEYİN YAPMIS OLDUGU ACIKLAMALARDA SITEMLERINE HAK VERIYOR GERCEKLERI YANSITTIGI ICIN KUTLUYORUM.YÖNETIM GERCEKTENDE YALNIZ ÜNIVERSITELILERE DEGIL PARCALANMIS TARAFTAR GURUPLARINA DAHI YETERINCE SAHIP CIKMIYOR. DESTEK DESEN HIC YOK DENILIR SEVIYEDE, ORGANIZE ISE SIFIR.
HEM YÖNETIM HEMDE TARAFTAR GURUPLARI BIRBIRLERINE ÖRGÜTLÜ BIR SEKILDE KENETLENIP DESTEK VERMELIDIRLER.
TARAFTARINA SAHIP CIKMAYAN VE TARAFTAR GURUPLARINI ORGANIZE EDEMEYEN KULÜP HIC BIR ZAMAN KALICI OLAMAZ.!!

1967_DERNEK_MUSTAFA
24.06.2006, 21:29
katkılarından dolayı AYNUR hanıma sonsuz teşekkürlerimizi sunarız SİVASSPOR için yapılan görev kutsaldır

çılgın-sedat
24.06.2006, 21:38
NİLAY HANIMA SİVAS VE SİVASSPORUN KONULARINI DİLE GETİRDİĞİ İÇİN VE BİZLERİ BAZI BİLMEDİĞİMİZ KONULARDA AYDINLATTIĞI İÇİN TEŞEKÜR EDERİM VE VERMİŞ OLDUĞUCEVAP VE AYDINLATMIŞ OLDUĞU KONULARDAN DOLAYI SAYIN ALİ HACAMADA TEŞEKÜRLER HERŞEY SİVASSPOR İÇİNBİZİ
BİZİ BİLGİLEN DİRDİĞİNİZ ÇOK TEŞEKKÜR EDRİM