Orijinalini görmek için tıklayınız : EL TURKO İLE RÖPORTAJ


SivasSpor.Com
08.07.2006, 15:03
http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis%20(1).JPG

Dünya kupası Almanya kampında, görüştüğümüz El Turko lakaplı Sivaslı Noray Nakış ile yapmış olduğumuz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis%20(3).JPG

Kendinizden bahseder misiniz?
Ben 1955 Temmuz ayında Şarkışla’ da doğdum. 3 kardeşiz. Kardeşlerimde Arjantin'deler. 1971 yıllarında İstanbul’a ,1972 yılında ise Arjantin’e göç ettik. Burada işimi ve ailemi kurdum. 1 erkek 1 kız çocuğum var. Zorluklar içerisinde büyüdük.

Tam olarak Arjantin futbolundaki mevkiiniz nedir?
31 yıldır Arjantin futbolu ile iç içeyim. Arjantin milli takım idari heyetindeyim ve 2.lig klüpleri başkanıyım.

Arjantin’de çok başarılı bir kariyere sahipsiniz Bu başarıyı nasıl sağladınız?
Zorluklara alışkın bir kişiyim. Zor işleri başarmak beni mutlu ediyor. Futbolu çok seviyorum ancak oynayamadığım için kendimi idareciliğe verdim. 1978 Dünya Kupasından bugüne kadar sürekli Arjantin milli takımında görev yaptım. Bizler federasyona seçimle geliyoruz ve bugüne kadar hiçbir seçimi kaybetmedim. Doğduğum yerden 22000 km uzakta bu tarz başarılara ulaşmam bana büyük mutluluk veriyor. Bu başarıya ulaşmamda tüm aile bireylerinin çok büyük desteği olmuştur.

Türkiye’deki kulüp yöneticileri tarafından Size şimdiye kadar herhangi bir yardım talebinde bulunuldu mu?
Türk idarecilerinden hangisi benden yardım isterse ben her zaman yardıma hazırım. Bana telefon ederler bende onlara gereken yardımları yaparım. Örneğin bana telefon ederler biz 10 kuruşluk oyuncu alacağız derler bende 10 kuruşluk oyuncuları söylerim. Yoksa benim buradan herhangi birini alın da gidin demem olmaz. Ben menajer değilim ama illaki önerebileceğim Türk Futboluna katkıda bulunabilecek futbolcular olacaktır. Çoğu teknik adamlar ve yöneticiler Brezilya ve Arjantin’den oyuncu arıyorlar. Brezilyada 10 tane lig var. 10 lig içerisinden kaliteli oyuncu bulmak kolay değil. Ben bu tip yardımlara her zaman hazırım. Benim bu işten para kazanmak gibi bir kaygım yoktur. Bana ailemden sonra dünyada zevk veren ikinci şey futboldur. Ben buradaki futbolcuların yıllarca oynadığı futbolu takip ettim. Oyuncuları iyi tanıyorum. Yöneticiler veya teknik direktörler gelip o oyuncunun sadece 1 maçını izliyorlar ve o oyuncu o maçta iyi oynamayabiliyor gününde olmayabiliyor. Halbuki kaliteli bir oyuncu. Veya kötü bir futbolcu o maçta çok iyi oynuyor ve hemen transfer ediliyor. Sonrada sonuç hüsran oluyor. 1 maç izlemeyle oyuncunun kalitesi hakkında bilgi sahibi olunamaz. Ben ise o oyuncuları sürekli takip ediyorum. Yani ben bu konuda da her türlü yardıma açığım.
http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis%20(4).JPG

Fatih Terim’i başarılı buluyor musunuz?
Kendisini şahsen tanımıyorum ancak Galatasaray’daki başarıları göz ardı edilemez. Bu başarıları ile de benim gönlümde taht kurmuştur.

Arjantinliler in Türk Futboluna bakış açısı nasıl?
Çok zayıf görüyorlar. Türk futboluna bu bakış açılarını değiştirmek için ise çok fırsat var. Türkiye buralardan yabancı futbolcu transferini bırakmamalıdır. Örneğin Meksika bütün dünya kupalarına katılmış ve başarı göstermişlerdir. Meksika ‘ nın kulüpler ine baktığımızda ise Arjantin ve Brezilya ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Türkiye Balkanlardan getirdiği yabancı oyunculardan vazgeçmelidir yada seçimlerini yaparken ince eleyip sık dokumalılardır. Arjantin ve Brezilya gibi futbolun doğduğu yerden futbolcular ve teknik direktörler alınmalıdır. En son Türkiye’ye teknik direktör olarak Pereira gelmiştir ancak sahip çıkılmamıştır. Türk futbolunu güçlendirmek için altyapı çalışmalarına çok önem vermek gerekir. Türkiye’de altyapı çalışması yok denecek kadar azdır. Alt yapı güçlü olduğu zaman klüplerde güçlü olacaktır milli takımda.

Türk Milli takımı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Türkiye’nin Almanya 2006 Dünya Kupasına katılamayışı inanın beni çok çok üzdü. 2002 Dünya Kupasında Türk Milli takımı gücüyle Dünya 3. oldu. Dünya 3. olmak çok zor fakat bu seviyeyi korumak daha da zor. Futbol hiçbir zaman suistimale gelmez. Türk Milli takımının ceza alması da ayrı bir olumsuzluk. Görüyorum ki kaliteli futbolcular var bu tarz şeyler olabilir ancak olanları unutup yeni bir sayfa açmak gerekir. Türkiye’de bunu yapacak ışık görüyorum.

http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis%20(2).JPG

Arjantin’de tanınan Milli Futbolcumuz var mı?
Maalesef yok.

Sivasspor’u Arjantin’den takip etme imkanınız var mı?
Yalnız internetten haber alabiliyorum. Büyük kulüplerle maç yaptığında izleme imkanımız oluyor.

Sivasspor tarihinde ilk kez Süper lig’de oynadı ve ligi 8.olarak tamamladı. Sivasspor’u başarılı buldunuz mu?
Bence lige yeni çıkan bir takım için ligi 8.olarak bitirebilmek çok büyük bir başarıdır. Tabi bu başarının suistimal edilmemesi gerekir. Her zaman daha iyi olmaya gayret edilmelidir.

http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis%20(6).JPG

Sivasspor yönetimini başarılı buluyor musunuz?
Sivasspor 1970 yıllarında ikinci ligde oynarken İstanbulspor’ la maç yapmaya geldiğinde gidip seyrederdim. Sonra Sivasspor üçüncü lige düştü. Bu takımı oradan alıp ta bu seviyeye getiren genç başkan önderliğindeki yönetim tabii ki başarılıdır. Doğru hamleler yaparak bu başarıya ulaşılmıştır. Zor bir iş başarmıştır. Ama bu başarının kalıcılığını sağlamak daha da zordur. Bu seviyeye geldikten sonra ligde tutunabilmek için çok çok dikkatli olunması gereklidir. Futbol bu anlamda tehlikeli bir oyundur. Basamakları tek tek çıkmak zorundasınız. Lige yeni çıkmış bir takım hemen şampiyonluğu düşünemez. Öncelikli hedef ligde kalıcı olmak olmalıdır. Sonra yavaş yavaş lige adapte oldukça tabii ki kupalar düşünülmelidir. Bu dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Yönetim başarılı olduğu müddetçe de Sivasspor başarılı olacaktır. 1 sezonda 3-5 antrenör değiştirilmez. Bu tip davranış gösteren kulüplerin hiçbir başarısı olmaz. Yönetimin tercihlerini hamlelerini bu anlamda doğru yapması gerekir.

34 yıldır futbolla bu kadar içli dışlı olmanıza rağmen neden şimdiye kadar adınız duyulmadı?
Medyayla ilişkim pek olmamıştır şimdiye kadar. Türk gazetesindeki arkadaşlar ortaya çıkarmamış olsa belki 30 yıl daha böyle devam ederdi.

Son olarak ne söylemek istersiniz?
Sitenize girişimde çok sıcak bir ortam gördüm. 18.500 üyeli bir sitenin Sivaslı hemşerilerimize özveriyle hizmet vermesini takdir ve tebrik ediyorum. Özellikle, devlet yayın organlarının bile dünyanın hiç bir yerinde reklamsız yayın yapmadığı gerçeğine göre bu sitenin reklamsız bir şekilde Sivaslıların hizmetinde olması beni çok şaşırttı. bu bakımdan sizleri içtenlikle tebrik ediyorum. Her zaman Sivas'ın ve Sivasspor un yanında olacağım. Sivaslılarla gurur duyuyorum, Dünya bilsin ki bizden yalnız tellak çıkmaz. Sizler her biriniz bir pırlantasınız.

Röportaj: Rüştü Elmas, Ayhan Bayrak
Fotolar : Enes Elmas

Bu konuyla ilgili diğer haberleri okumak için tıklayın

SİVASSPOR' UN EMRİNDEYİM
http://www.sivasspor.com/forum/showthread.php?t=7297

EL TURKO İSTANBUL'DA
http://www.sivasspor.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2032&Itemid=52

SİVASLI EL TURKO' DAN TÜRKİYE' YE YARDIM
http://www.sivasspor.com/forum/showthread.php?t=7033

HALIL
08.07.2006, 15:34
eeeeeeee sarkislali kendisiylen gurur duyuyoruzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz zzz

puar
08.07.2006, 15:40
çok güzel anlatmış kendisinde bize desteğini bekliyoruz belki bir iki arjantinli futbolcu getirir takıma.

FATIMA
08.07.2006, 16:04
Son olarak ne söylemek istersiniz?
Sitenize girişimde çok sıcak bir ortam gördüm. 18.500 üyeli bir sitenin Sivaslı hemşerilerimize özveriyle hizmet vermesini takdir ve tebrik ediyorum. Özellikle, devlet yayın organlarının bile dünyanın hiç bir yerinde reklamsız yayın yapmadığı gerçeğine göre bu sitenin reklamsız bir şekilde Sivaslıların hizmetinde olması beni çok şaşırttı. bu bakımdan sizleri içtenlikle tebrik ediyorum. Her zaman Sivas'ın ve Sivasspor un yanında olacağım. Sivaslılarla gurur duyuyorum, Dünya bilsin ki bizden yalnız tellak çıkmaz. Sizler her biriniz bir pırlantasınız.

[/B]


Teşekkür ediyoruz samimiyeti ve içtenliği için...Kendisi de artık bi www.sivasspor.com üyesi...Aramıza hoşgeldi sefalar getirdi...

HakkıTİMUÇİN
08.07.2006, 16:44
Röportajı gerçekleştiren arkadaşları kutluyorum..
bir çok ulusal basın organının bile yapamadığı bir röportajı gerçekleştirmişler.
ellerine sağlık...

UmutG.
08.07.2006, 17:17
Sivasımızın gururu Nurhay Bey'le yapılan bu röportajda emeği geçen site yöneticilere teşekkür ediyoruz güzel bir çalışma

babayavuz
08.07.2006, 17:44
SIVAS`LI OLMAK BIR AYRICALIKTIR . SIVASLI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM.

RüStü ElmaS
08.07.2006, 18:08
Frankfurt’tta Arjantin Fildişi Sahilleri maçından bir gün önce Nurhay abiyle sözleştik.

Uzun bir yolculuktan sonra otelin önüne geldiğimizde ve ordaki güvenliği gördüğümüzde kendisine nasıl ulaşacağımızı kara kara düşünmeye başladık.
Kendisine telefon ettim ve polisler ve özel güvenlik tarafından kapatılmış bir yerde kendisine ulaşmamızın çok zor olduğunu söyledim.
Kendisi ise, sen merak etme ben sizi içeri alacağım dedi. Bu tabiiki bizleri çok rahatlattı.

Otobüsten indikten sonra gözleri bizi arar oldu ve bizi gördükten sonra bizleri o kadar kalabalık ve güvenliğin içinde ve Arjantin taraflarının gözleri önünde bizleri aratmadan otelele aldı.
O an inanılmaz çok mutlu olduk tabiiki.

Sonrasında kendisinin çok yoğun olmasına rağmen bizleri otel odasına alarak, sanki senelerden beri birbirimizi tanıyan eski dostlar gibi koyu bir sohbete başladık.
Sert bir insan görüntüsünün altında, yumuşak kalplı ve sevecan bir o kadarda yardımsever biri oldugunu kısa süredeki sohbette hemen anlayabildik.

Kendisine taraftar sitemizde yazılanları gösterdiğimizde ise gözleri boncuk boncuk oldu ve gözleri doldu ve kendisinin o anda dünyanın en mutlu insanı olduğunu söyledi.

Tabiiki bu görüşme bizleri fazlasıyla mutlu etti ve bir hemşerimiz ile tanışmanın mutluluğuyla üzülerek otelden ayrıldık ve o günden sonra kendisiyle sürekli irtibatta kaldık.

http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis.JPG

Serd@r
08.07.2006, 18:13
Ne diyelim ona zaten en güzel lakabı takmış Arjantililer,EL TURCO,kendisine tekrar muhabbetimizi ve saygılarımızı sunuyoruz.
SİVASlılığıyla gurur duymasından ötürü bizde kendisinden gurur duyuyoruz.

HakkıTİMUÇİN
08.07.2006, 18:17
Frankfurt’tta Arjantin Fildişi Sahilleri maçından bir gün önce Nurhay abiyle sözleştik.

Fakat otelin önüne geldiğimizde ve ordaki güvenliği gördüğümüzde kendisine nasıl ulaşacağımızı kara kara düşünmeye başladık.

Kendisine telefon ettim ve polisler ve özel güvenlik tarafından kapatılmış bir yerde kendisine ulaşmamızın çok zor olduğunu söyledim.
Kendisi ise, sen merak etme ben sizi içeri alacağım dedi. Bu tabiiki bizleri çok rahatlattı.

Otobüsten indikten sonra gözleri bizi arar oldu ve bizi gördükten sonra bizleri o kadar kalabalık ve güvenliğin içinde ve Arjantin taraflarının gözleri önünde bizleri aratmadan otelele aldı.
O an inanılmaz çok mutlu olduk tabiiki.

Sonrasında kendisinin çok yoğun olmasına rağmen bizleri otel odasına alarak, sanki senelerden beri birbirimizi tanıyan eski dostlar gibi koyu bir sohbete başladık.
Sert bir insan görüntüsünün altında, yumuşak kalplı ve sevecan bir o kadarda yardımsever biri oldugunu kısa süredeki sohbette hemen anlayabildik

Kendisine taraftar sitemizde yazılanları gösterdiğimizde ise gözleri boncuk boncuk oldu ve gözleri doldu ve kendisinin o anda dünyanın en mutlu insanı olduğunu söyledi.

Tabiiki bu görüşme bizleri fazlasıyla mutlu etti ve bir hemşerimiz ile tanışmanın mutluluğuyla üzülerek otelden ayrıldık.

http://www.sivasspor.com/images/stories/nakis.JPG

HER ZAMAN SÖYLÜYORUM SİVASLI OLSUN ÇERDEN ÇÖPTEN OLSUN

aykut-akay
08.07.2006, 19:22
gercekten gurur verici bir olay basarilar dilegiyle sivasda yardimlarini bekliyoruz

EneS ElmaS
08.07.2006, 20:22
Babamdan ilk basta bu Röportaj fikrini duydugum anda ona inanmadim ve güldüm. Gercektende Babamin Nurhay beye ulasacagini sanmamistim. Cok ugrasti ama sonunda El Turkoylan irtibata gecti. Ben hala inanamamistim ve Babam gercektende Frankfurta gidecegimizde emindi.
Gün geldiginde babam hazirlattigi T-Shirtleri gördükten sonra gercektende gidecegimizi yeni anladim ve sasirdim.

Ve yolculuk basladiii... saat 13-14 arasi yola ciktik ve saat 17-18 e dogru Frankfurtta olduk. El Turkoyu aradik ve onlarin daha yolda oldugunu söyledi. Oraya vardigimizda baya doluydu ve biz onun bizi iceri alacagina pek ümidimiz yoktu. Babam aradi ve El Turko hic ummadigimiz seyler söyledi: "Siz onu hic merak etmeyin ben sizi alirim". Tabiiki biz bunu duyduktan sonra cok rahatladik.

Otobüs geldi ve biz El Turkoyu ariyorduk. Biz onu bulduk fakat o bizi daha görememisti.. adeta ariyordu bizi. Bizi gördügünde kalabalik taraftarin arasindan cikartti ve yanina aldi. Herkez sasginlik arasinda bize bakiyordu. Bizi Otelin icine aldi. Cok mesguldu ama yinede bize zamanini ayirdi.

Bizi kendi odasina götürdü ve cok sicak bir sohbet ortaya cikti. El Turko cok iyi birisiydi. O anda onun bize yaptigi seyleri herkez yapmazdi.

Cok keyifli bir Sohbet olmustu ve El Turkonun zamani olsaydi bizimlen Sabaha kadar sohbet ederdi, kendinin dedigi gibi ama maalesef Nurhay bey acilen isi vardi ve maalesef Sohbeti birakmamiz gerekti.
Ben sahsen Nurhay beyin böyle birisi olacagini hic düsünmemistim. Cok iyi kalpli biri. 300km yol gitmeye gercektende degdi :rolleyes:

CÜSSKB-Aynur
08.07.2006, 22:03
Çok güzel bir Röportaj olmuş, emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum.
Nurhay beyede bu samimi röportaj için teşekkürler. Böyle başarılarını uluslararası arenada kanıtlamış hemşerilerimizle gurur duyuyoruz.

Etem-Murat
09.07.2006, 09:15
Arkadaşlar bu güzel röportaj için öncelikle bunu yapan arkadaşlara tüm samimiyetimle sağ ol olun yıllardır sivastan ayrı yaşayan el turko yada ayrıca mu samiyetle cevaplarından dolayı cok teşekkürleragzınıza ve yüreğinize sağlık arkadaşlar

sinan58_34
09.07.2006, 11:04
BU GUZEL RÖPORTAJI GERCEKLESTIREN AKRAKADASLARA TESEKKURLERIMIZI SUNUYORUZ EL TURKO NUN BU SICAK SOHBETINDEN MİSAFIR PERVEWRLIGINDEN DOLAYI DA KENDISINI KUTLUYORUZ

SahIsmail
09.07.2006, 16:47
Burdaki yazilanlari okuyunca Elturkonun gercekten bir Sivas asigi birisi oldugunu görmekteyim.Arkadaslarimizin kendisini ziyaret etmesi ve kendisinin onlari bu sekilde karsilamasi cok güzel bir sey.Arkadaslari ve Elturkoyu kutluyorum.

mesutbayrak
09.07.2006, 19:39
Selam Gardaslar
Bu Röportajda emegi gecen Rüstu Elmas, Ayhan bayrak abilerime ve Enes Elmas yigenime cok tesekkur ediyorum.
Insallah Röportajlarin devamini sizlerden bekliyoruz
Saygilarimla
Mesut Bayrak

Güner
10.07.2006, 00:36
Öncelikle bu röportajı gerçekleştiren değerli yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Herkesin peşinde olduğu ve kimsenin yapamadığı bir işi başardılar.

Nurhay Bey röportajdan da anlaşıldığı üzere cana yakın bir insan. Kendisine bu röportajı için teşekkür ederim. Röportajında futbol mantalitesi ile ilgili gerçekten ders alınacak cümleler bulunmaktadır. Arjantin'deki gururumuz Nurhay Bey'in başarılarının devamını diliyorum. SivasSpor'umuza vereceği destekten şüphem yok. Yöneticilerimizin bu çağrıya kulak vereceğini umuyorum. Bizim için gerçekten çok önemli bir konu bu. Nice keşfedilmemiş yıldızları Nurhay bey aracılığıyla takımımızda görebiliriz ilerleyen sezonlarda.

AyhanBayrak
10.07.2006, 00:54
Öncelikle işte burada bir fark yatıyor oda www.sivasspor.com farkı elbetteki ilklerin sitesi olmaya devam edecek.
İlerki senelerde daha ne cevherlerimizi ortaya cıkarmaya calişacağız

Burada öncelikle nurhay beye tesekkürlerimizi iletmek istiyorum bize böyle bir röpörtaj yapma şansını verdigi için vede gercekten gurur duyuyorum kendi adıma böyle bir takimin başında olan bir sivasli hemserimizle sohbet etme şansını yakaladığım için
Nurhay bey gerçekten neşeli vede basarılı bir spor adamı ayrica cana yakin vede tam bir sivaslı oldugunu gördük bizlere sağladığı ortam için cani gönülden tesekkür eder ve iş hayatında basarılarının devamını bekleriz

SEVGİ VE SAYGILAR NURHAY NAKIŞ

BOUN
10.07.2006, 07:06
Öncelikle bu röportajın yapılmasında emeği geçen sevgili site yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

Bir diğer teşekkür ise Sevgili Hemşerimiz, gururumuz Nurhay Nakis Beyefendi'ye... Kendisinin başarı grafiğinin artarak devam etmesini temenni ediyorum.

İnşallah önümüzdeki yıllar hep beraber hep birlikte Sivassporumuz için nice büyük zaferlerin elde edildiği zamanlar olacaktır....

yigido24
12.07.2006, 14:53
Iste gercek bir Sivasli daha piyasaya cikti.
Böyle basarili Sivasli hemserilerimizi ciktinda gögzümüz kabariyor.
El Turko gibi kimbilir daha hangi pozisyonlarda Sivasli hemserilerimiz var.
Onlarda bir türlü ortaya cikmasi gerekki, herkes görsün Sivaslilar ne isler basarirmis.

El Turko`yu cani gönülden kutlarim.

Hüseyin_58
12.07.2006, 18:05
El Turko`yu arkadaslarimiza göstermis oldugu ilgiden dolayi kutluyorum.
Sivassporumuza destek olacagina inaniyorum.