Orijinalini görmek için tıklayınız : BAYAN'LARIN FUTBOL'DAKİ YERİ...

ş.usta
14.07.2006, 19:16
Kadınların futbola ilgisi gün geçtikçe artıyor. Artık bayanları futbolun her sahasında görmek mümkün. Önceki yıllarda erkek sporu olarak görülen maçlara giden bayan seyirci parmakla gösterecek kadar az ve stada gelen bayanlar yadırganırken, günümüzde tribünler futbolcu eşleri, bayan seyirciler tarafından doldurulduğu gözleniyor. Maçları coşku içinde takip eden bayan seyirciler TV kameraların da odak noktası oluyorlar. Seyirci olmanın yanı sıra, yazılı basında bayan spor yazarlarının, televizyonda maç kritiği yapan yorumcuların sayılarının arttığı gözleniyor. Türkiye de ilk bayan futbol takımlarından biri olan Dostluk spor futbol takımıyla gelişip yayılan ilgiyi bir başka saha olan hakemlikte görülüyor. Lale Orta ve arkadaşları bayan futbol hakemi olarak başarılı bir örnek teşkil ediyor. Futbol kulüp yöneticiliğinden, saha kenarı sağlık görevlilerine kadar futbol sahalarının bir parçası olmaya başlayan bayanlar, transfer sezonunda futbolcu eşleri için hangi takıma gidileceği konusunda yine en son sözü söyleyenler oluyorlar. Bayanların futbola artan ilgisinin devamı halinde tribünleri bayanların doldurduğu, devre arasında göbeklerin atıldığı, zeytinyağlı dolmalarla gidilen sazlı sözlü, dansözlü "Bayanlara özel matine futbol maçları" düzenleneceği günler yakın ve kaçınılmaz gibi görünüyor.
dikkat etim bayanlarla ilgili konuları hep erkekler açmış.sitedeki bayan kardşlerimiz neden kendileriyle ilgili konulara ilgi göstermiyorlar acaba.

CÜSSKB-Aynur
14.07.2006, 19:55
Çok güzel tesbitlerde bulunmuşsunuz teşekkürler,
''Futbol erkek sporudur bayanlar pek anlamaz'' görüşü hakim olduğu için bayanlarda ister istemez geri planda kalmayı tercih ediyor.
bayanların pek futbol bilgisi olmasada, teknik konulardan anlamasada dışlanmasını doğru bulmuyorum. Bizim gibi anadolu takımlarında taraftar olmak ayrıca bir önem kazanıyor. Çünkü tuttuğumuz takım aynı zamanda ilimizide temsil ediyor.

ş.usta
14.07.2006, 20:50
Nilayhanım sonderece haklısınız yaptığınız taktir toplayan başarılı çalışmalarınız gibi sivassporlu bayan taraftarlarlada konuşsanız sorunlarını isteklerini öğrenip formlarda yayınlarsanız çok memun oluruz.
başarılarınızın devamını diliyorum.
saygılar.

rosenante07
16.07.2006, 12:24
mesajlar çok güzel.hoş sözcüklerle süslenmiş,ama herşey bu kadar basit değil.yaklaşık 19000 üyesi olan bir taraftar sitesi burası.biraz özeleştiri gerekiyor sanırım.şimdi soruyorum bu 19000 üyeden kaç tanesi maça giderken annesini ,eşini,kardeşini,kuzenini vb. götürüyor.
maalesef burda tartıştığımız konu muhafazar kapalı toplumların mecburi sorunu!!!bu sorunu aşılması iletişime bağlı olarak zamana yayılacaktır. ve de erkeklerin tutumuna çünkü maça değilde savaşa gider gibi toplanlıyor statta.
dediğim sivas taraftarı böyle davrandıkça stattımızda ne bayan görebiliriz ne de küfrü ve şiddeti eksik ederiz

erhan5834
16.07.2006, 13:14
mesajlar çok güzel.hoş sözcüklerle süslenmiş,ama herşey bu kadar basit değil.yaklaşık 19000 üyesi olan bir taraftar sitesi burası.biraz özeleştiri gerekiyor sanırım.şimdi soruyorum bu 19000 üyeden kaç tanesi maça giderken annesini ,eşini,kardeşini,kuzenini vb. ***ürüyor.
maalesef burda tartıştığımız konu muhafazar kapalı toplumların mecburi sorunu!!!bu sorunu aşılması iletişime bağlı olarak zamana yayılacaktır. ve de erkeklerin tutumuna çünkü maça değilde savaşa gider gibi toplanlıyor statta.
dediğim sivas taraftarı böyle davrandıkça stattımızda ne bayan görebiliriz ne de küfrü ve şiddeti eksik ederiz
valla arkadaşım ne demek gerek bilmiyorum doğru söze pek bişey söylenmiyo bayanların ilgisinden ziyade önce taraftar olmayı öğrensek bence daha güzel olur ama nasılsa bu taraftar zihniyeti mutlaka kalkacak ortadan.. bizim istanbul seyircisinden bi eksiğimiz yok...

aslansivasli
16.07.2006, 13:16
Ben istanbul da oynanan Sivasspor un bütün maçlarına genellikle gidiyorm ama büyük takımlarla oynandıgı zaman açıkcası ailem götürmek istemiyor. çirkin tezahüratlarından ve en ufak bir olayda kavga çıkardıkları için götürmeye çekiniyorlar.Ama ben bir şey farkettin maçta gördüğüm kadaryla sivasspor taraftarı küfür etmemeye çalısıyor. kendini kaybedip küfür ettiğinde ya birisi onu uyarıyor ya da kendi susuyor. Bayanlarn maça gelmeme sebeplerinden biride ailelerinin "baynların maçta ne işi var" düşüncesi.

cArMeN
28.07.2006, 11:39
eskiden futbol bana saçma gelirdi erkeklerin yeşil saha içinde küçük topun peşinde koşmalarına gülerdim.sonra ilgilenmeye başladım lig maçlarına gitmeye başladım stadyumdaki atmosfer çok farklı ordaki heyecan deli edio insanı:)

bence bayanlar maçlara gitmeli ordaki atmosferi görmeli;)

FurkaN
28.07.2006, 11:56
Burada belirtilen sebepler Türkiye'nin her yeri için geçerli olan sebepler yani bayanların maça gitmeme sebepleri aynı... Peki şimdi soralım baylar içinden maça gidipde küfür etmeyen var mı? Burada çok güzel yazılıyor ama ben gittiğim maçlardan biliyorum adam küfür ediyor, uyarıyorsun sana verdiği cevap "ne maçına geliyorlar evlerinde otursunlar kadın işi değil bu"... Evet maalesef ki zihniyet bu.... Bu düşünceler değişmediği müddetçe bayanların gelebileceği yerler olmayacak stadlar.....

CÜSSKB-Aynur
28.07.2006, 22:23
mesajlar çok güzel.hoş sözcüklerle süslenmiş,ama herşey bu kadar basit değil.yaklaşık 19000 üyesi olan bir taraftar sitesi burası.biraz özeleştiri gerekiyor sanırım.şimdi soruyorum bu 19000 üyeden kaç tanesi maça giderken annesini ,eşini,kardeşini,kuzenini vb. ***ürüyor.

Tabiiki eleştiri yapılacak ama son cümleye takıldım ben.
Medyadan takip ettiğimiz kadarıyla asıl küfür ve şiddet olayını holiganizm boyutuna getirenler İstanbul takımları. Sivasspor taraftarına maledilmesini çok yanlış buluyorum.
Ben geçtiğimiz sezon oynanan ikisi-üçü hariç hemen hemen her maça
gittim. Özellikle İstanbul takımlarıyla oynadığımız maçlara çok sayıda bayan taraftar geliyor. Eşleriyle gelen tanıdığım esnaflara rasladım. kardeşleriyle yeğenleriyle maça gelen erkekler var.
Ben Bu sezon bayan Taraftar sayımızın dahada artacağı inancındayım.

aslansivasli
28.07.2006, 22:40
katılıyorum abla sana. küfürü,şiddeti istanbul takımları daha büyütüyor. sivasspor un istanbulda oynanan maçlarına gittim ve küfüre rastlamadım. küfür oldugu zaman hakeme ediliyor o da bir anlık sinirle. bayanların oldugu hatrlatınca hemen susuyorlar

byn_alemdar
30.07.2006, 13:54
ilginctir ben de futbolu cok seviyorum ve bayan futbol takımında futbolcuyum varın burdan hesap edin

ş.usta
05.08.2006, 13:44
Birçok alanda olduğu gibi, kadınlar hakemliğe de çoktan el attılar. Ancak onların adları nedense Türkiye'deki maçlarla değil, yurtdışında yönettikleri maçlarla gündeme geliyor, Onlardan sonra bu işe başlayan erkek hakemler Süper Lig'de cirit atarken, ve hatta nice büyük hatalaryaparken, kadın hakemler, 2. ve 3. lig maçlarını yönetiyor, MHK lütfederse de sezon sonuna doğru "gazozuna" Süper Lig maçlarında yardımcı hakem oluyor,arkadaşlar,
bayan hakemler ligimizde boygösterdice,küfür ve şidetin azalacağına eminim.:rolleyes:

ilhan güler
30.08.2006, 16:58
Arkadaşlar malumunuz sivasımızın sosyal etkinlik alanları oldukça kısıtlıdır.Buna rağmen hiçbir arayış içinde bulunmuyoruz.İşte bizlere bir fırsat doğdu ve sivassporumuz süper lig'teki hakettiği yeri aldı.Bu imkandan yola çıkarak,artık bayanlarıda yanımıza alıp (en azından 15 günde bir) bir şölen havası içerisinde hem takımımıza destek olmaya, hemde eğlenmeye gidebiliriz.Herşeyin bir ilk' i vardır. Bu ilk'i neden şimdi yapmayalım.Şayet bir yerden başlamazsak bunu hiç birzaman gerçekleştiremeyiz ve her zamanki gibi bayanlar olmaksızın maçları izlemeye devam ederiz.

KURSUN58
01.09.2006, 00:09
abi bayanlara sayfa acmisiz bayanlardan cok biz erkekler yaziyoz yaa. bende dahil buna :D

Yiğiter
01.09.2006, 00:39
valla hayatımda küfür nedir bilmeem ama ilk defa cumhuriyet kupasındaki sakarya maçında hafiften küfür ettim.ama takıma değil bir adam iki koltuk önünde birkaç tane bayan oturuyor olmasına rağmen iğrenç şekilde küfür etti.ben de ona içimden hafiften küfür ettim.yani adam gözünün önünde bayanları görüyor da yine de küfürden vazgeçmiyor.bence bayanların satda gelmesi şimdilik uzak gibi gözüküyor.

Fenerbahce00
01.09.2006, 02:34
Fenerbahce - Sivasspor maclarina tum bayanlar gelebilir cooooooook az kufur oluyor.