SivasSpor.com -  Yiğidoların Özgür Sesi

SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi (http://www.sivasspor.com/forum/index.php)
-   Teknik Direktör (http://www.sivasspor.com/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Golü Manisa da atsaydı asker selamı verecektim (http://www.sivasspor.com/forum/showthread.php?t=13667)

ErdalGüler 24.10.2007 08:52

Golü Manisa da atsaydı asker selamı verecektim

[B]Golü Manisa da atsaydı asker selamı verecektim
[/B]

Önceki akşam Sivas'ta bir milli maç heyecanı vardı adeta. 15 bin kişilik stadyum Ay-Yıldızlı bayraklara bürünmüştü. Teröre kurban verdiğimiz şehitlere yürekten bir saygı duruşuydu bu.

Oyun çok duygusal bir atmosferde başladı. Sivasspor için maçın anlamı büyüktü. Çünkü kazanmak, liderlik demekti. Ve ev sahibi takım 13. dakikada golü buldu. Sivaslı futbolcular, bu golden sonra tribünlere asker selamı verdi.

Teknik Direktör Bülent Uygun, çok heyecanlıydı, yerinde duramıyordu. Takımını ve tribünleri bu karşılaşmaya bambaşka duygularla hazırladığı belliydi. Son düdük çaldığında ise sahadaki sevinç karnavalına katılmayıp başını önüne eğerek soyunma odasının yolunu tuttu.

Süper Lig liderliği, uzun süre gazetemizde köşe yazarlığı yapan iki teknik adam arasında el değiştirmişti. Feldkamp, koltuğu Uygun'a devrediyordu. Bu bizim açımızdan ayrı bir gurur kaynağıydı. Bülent hocayı, dün sabah telefonla arayarak bu söyleşiyi gerçekleştirdim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, liderlikten çok tribünlerdeki atmosfer kendisini mutlu etmişti.

[B]Bu maçı futbolculuk ve teknik adamlık hayatındaki diğer 90 dakikalardan farklı kılan neydi? [/B]

Bir sevgi gecesi yaşadık. Kazanıp kaybetmekten çok rakip takımla birlikte teröre karşı vereceğimiz mesaj önemliydi. 15 bin Sivaslı taraftarın bayraklarla İstiklal Marşı'nı söylemeleri beni çok duygulandırdı. O esnada kendiliğinden gözlerimden yaşlar aktı. Bu, coşkunun gözyaşlarıydı.

[B]Musa golü attıktan sonra bütün takım yedek kulübesinin önüne gelerek senin o meşhur asker selamınla tribünleri selamladı. O esnada neler hissettin? [/B]

Çok farklı bir duyguydu. Ama şunu da belirtmeliyim, şayet Vestel takımı da gol atsaydı biz takım olarak onlara da asker selamı verecektik.

[B]Televizyondan maçı izlerken zaman zaman havalara sıçradığını gördük. İlk defa liderliği yakalama heyecanının getirdiği bir stres miydi bu? [/B]

Elbette liderlik stresinin de rolü vardı. Ancak bu maçta 35. dakikadan sonra takımım geri çekildi. Bu benim anlayışımda yok. Ben takımı ileri çıkarmak için bu davranışları yaptım. Şunu da belirtmeliyim. Savunmada kalmamıza rağmen rakibe pozisyon vermedik.

[B]Maç bittikten sonra başını önüne eğip sakin bir şekilde soyunma odasının yolunu tuttun. Neden yalnız kalmayı tercih ettin? [/B]

Bu maçın anlamı büyüktü. Sivas şehri olarak güzel bir mesaj vermeliydik. Bunu da taraftarımız ve futbolcularımızla en iyi şekilde yerine getirdik. Bu organizasyonu yapan kişi olarak odamda yalnız kalmayı tercih ettim. Orada yaşadıklarım bende kalsın. Onu anlatamam.

[B]Maçtan sonra Orgeneral Yaşar Büyükanıt seni aramış. Nasıl bir konuşma geçti aranızda? [/B]

Yaşar Paşa, maçtan önce de aradı ve başarılar diledi. Maçtan sonra ise Sivas halkının Mehmetçiğe gösterdiği saygıdan dolayı teşekkür etti ve herkesi tebrik etti. Bu telefon bizi çok mutlu etti.

İddialı konuşmuyorsun. Bu bir duruş tercihi mi, yoksa mevcut kadro ile zirve mücadelesini sürdürebileceğine inanmıyor musun?

Bir defa duruşumuz böyle. En sevinçli günümüzde bile rakibi rencide edecek tavırların içine girmeyiz. İkincisi kadro itibarıyla şampiyonluk zor. İddialı konuşmaktansa her maça özenle hazırlanıyoruz. Rakip tarafından alkışlanmayı tercih ediyoruz.

[B]Takımın genel menajeri iken geçen sezon Karol Pecze'nin ayrılmasıyla eşofmanları giydin. Sivasspor umutsuz bir vaka olarak görünüyordu o zaman. Bu denli başarılı olabileceğini hayal ediyor muydun? [/B]

Ben Parreira, Osieck ve Fatih Terim gibi hocalarla çalıştım ve onların hep iyi yönlerini örnek aldım. Kolları sıvadığımda başarılı olacağıma inanıyordum.

[B]Beslendiğin kaynakları bizimle paylaşır mısın? [/B]

Göreve başladığımda Fatih Terim'le görüştüm. Antrenman tekniklerini uzun uzun kendisiyle konuşarak hazırladık. Ayrıca federasyonun antrenörlük kurslarında çok şey öğrendim. Bunun yanı sıra İngiliz futbolunu yakından takip ediyorum. Özellikle Arsenal'i inceliyorum ve örnek alıyorum. Göreceksiniz iki yıl sonra Şampiyonlar Ligi Kupası'nı kaldıracaklar.

[B]Peki Bülent Uygun, teknik adam olarak kısa sürede yakaladığı bu başarıyı en çok neye borçlu? [/B]

Ben top oynarken de kendimi teknik direktör olarak görüyordum. Maçları hep böyle yaşadım ve kendimi geliştirdim. Ayrıca futbolcularımla güvene dayalı, arkadaşça bir ilişki kurdum. Modern futbolu çok iyi takip ediyorum. Sistem ve mantalite olarak hep ileri hamleler düşünüyorum. Sanıyorum başarımı bunlara borçluyum.

[B]Kısaca hedeflerini anlatır mısın? [/B]

Anadolu'dan bir takımı şampiyon yapmayı, Sivas'ı UEFA Kupası'na taşımayı ve Şampiyonlar Ligi Kupası'nı kaldırmayı hayal ediyorum.

[B]Peki yeni bir teknik direktör jenerasyonu mu geliyor?[/B]

Ertuğrul Sağlam, Tolunay Kafkas ve Abdullah Avcı gibi isimlerin başarılı olması yeni bir ekolün önünü açar. Takımlar daha az imkânlara sahip olmalarına rağmen geçen sezondan daha aktif, daha agresif futbol oynanıyor. Bunda bizim rolümüz çok büyük.

[B]Herkes Mehmet Yıldız'ı konuşuyor. Sence Milli Takım'da oynamayı hak etmiyor mu? [/B]

Hakan Şükür bir çığır açmıştı. Aynı şekilde Mehmet Yıldız da yeni bir çığır açıyor. Ben onu Milli Takım'da oynamaya layık görüyorum.

[B]Başınızı ağrıtmayan çok centilmen bir taraftarınız var. Bu güzel ortamı nasıl oluşturdunuz?[/B]

Öncelikle başkanımızın duruşu aynen seyircimize de yansıyor. Kayseri maçında 5-0 yenilmemize rağmen rakibi alkışlarla gönderdik. Ancak bizim 15 bin seyircimiz var, ama henüz taraftarımız yok. 5-6 yıl sonra taraftarımız oluşacaktır.

[B]Şehitlerimiz için bazı faaliyetlerin içinde olduğunu biliyoruz. Neler yapmaya çalışıyorsunuz? [/B]

Fatih hocanın başlattığı 5 bin şehide ev projesi var. TOKİ başkanımız da bu projeye destek veriyor. Ve bu konuda spor camiasının desteğini bekliyoruz.

Hayri Beşer
24 Ekim 2007, Çarşamba

[URL="http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=604919"]KAYNAK:ZAMAN GAZETESİ[/URL]

CANN58 24.10.2007 09:13

--->: Golü Manisa da atsaydı asker selamı verecekt

BU KELİMELERE YAZACAK BİR ŞEY BULAMIYORUM HERŞEY HARFİYEN YAZILMIŞ
SAYGILAR CANN 58 ŞARKIŞLALI

Abdullah DuMaN 24.10.2007 09:17

-->: Golü Manisa da atsaydı asker selamı verecekti

B.UYGUN GOLÜ KİM ATARSA ATSIN ALKIŞLAYIN DEMİŞTİ

sandal5877 24.10.2007 09:47

teşekkürler hocam bu duyguyu bizlere yaşattıgın için..
gerçi konuyla alakası yok ama ben yurt dışında oldugum için maçı radyoda takip ettim lig radyoda maç anlatan ümit aktan futbolcu soy adlarını hep yanlış söyledi kim maç anlattırır buna bilmemki
süper ligin efendisi SİVASSPOR..

ÇILGINLAR-58 24.10.2007 10:16

[B][COLOR="Red"]evet bulent hocanın dedıgı gıbı hangı takım atarsa atsın alkıslar olsun bencede hepımız turkuz bırlık beraberız [/COLOR][/B]

abircan 24.10.2007 12:04

Bülent Uygun tarihe geçti
A.A. 24 Ekim 2007
Futbolseverlerin Fenerbahçe'de futbol oynadığı dönemlerde “Asker Bülent” lakabıyla tanıdığı Bülent Uygun, bir dönem formasını giyip daha sonra genel menajerliğini yürüttüğü Sivasspor'u, kuruluşundan bu yana ilk kez Süper Lig'de liderliğe taşıyan teknik adam olarak tarihe geçti.

Fenerbahçe'de forma giydiği 1993-94 sezonunda attığı 22 golle gol kralı olan ve attığı her gol sonrası tribünlere verdiği “Asker selamı” ile futbolseverler tarafından “Asker Bülent” olarak tanınan Bülent Uygun, futbolculuk yaşamındaki başarısını teknik direktörlük yaşamında da sürdürüyor.

Futbol yaşamında Fenerbahçe, Trabzonspor, Kocaelispor, Çanakkale Dardanelspor, Sakaryaspor, Göztepe ve Sivasspor takımların formasını giyen Bülent Uygun, bir dönem formasını giydiği Sivasspor'da genel menajerlik görevini yaptığı süre içerisinde Kemal Kılıç, İsmail Kartal, Werner Lorant ve Karol Pecze gibi teknik adamlarla çalışarak teknik direktörlük konusunda da tecrübe kazandı.

Geçen sezonun 13. haftasında Slovak teknik direktör Karol Pecze'nin sözleşmesinin fesh edilmesinin ardından takımın teknik patronluğuna getirilen ve takımı 12 puanla ligin 16. sırasında teslim aldıktan sonra sezon sonunda ligi 48 punla 7. sırada tamamlamasını sağlayan Bülent Uygun, ortaya koyduğu başarı ile takımı kendisine emanet eden Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz ve yönetimini gururlandırdı.
Geçen sezonki başarısını bu sezona da yansıtan Uygun, ligin ilk 9 haftası sonunda takımını 22 puanla zirveye taşımayı başardı.

Vestel Manisaspor'u sahasında 1-0 mağlup ederek Galatasaray'ın 1 puan önünde 22 puanla liderliğe yükselen Sivasspor'un genç teknik adamı Uygun, kırmızı-beyazlı ekibi 9. hafta sonunda 4 büyüklerden Galatasaray'ın 1, Beşiktaş'ın 2, Fenerbahçe'nin 6, Trabzonspor'un ise 9 puan önünde ligin zirvesine taşıyarak önemli bir başarıya imza attı.

Sivasspor'u kurulduğu 1967 yılından bu yana ilk kez Süper Lig'de zirveye taşıyan teknik direktör olarak tarihe geçen Uygun, Başkan Otyakmaz'dan yönetime, taraftarlardan spor otoritelerine kadar herkesin takdirini kazandı.

Yaptığı açıklamalarda, sürekli olarak savaşan, mücadele eden, iyi futbol sergileyen, centilmenlikten ödün vermeyen bir takım yaratmaya çalıştıklarını anlatan Uygun, Sivasspor'un Süper Lig serüvenindeki en önemli başarıyı sağlayan teknik adam olarak tarihe geçti.

Takımının liderliğe yükseldiği Vestel Manisaspor maçında, terör olaylarının kınanması ile ilgili yapılan gösteriler, şehitler için yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı sırasında asker selamı veren ve gözyaşlarına hakim olamayan Uygun, hafızalardan uzun süre silinmeyecek bir davranışa imza attı.

Bu duygu dolu davranışı ile de kamuoyunun takdirini kazanan Uygun'u, maç sonrasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da telefonla arayarak teşekkür etti.

UYGUN'UN LİGDEKİ KARNESİ

Geçen sezonun 13. haftasında takımı teslim alan Uygun, geçen sezon Sivasspor'un başında çıktığı 22 maçta 11 galibiyet, 3 beraberlik, 8 mağlubiyet aldı.

Uygun yönetimindeki Sivasspor, bu sezon ise 9 maçta 7 galibiyet, 1 mağlubiyet, 1 beraberliğe imza attı.

Genç çalıştırıcı Uygun, geçen sezon ile birlikte Sivasspor'un başında çıktığı 31 maçta 18 galibiyet, 4 beraberlik, 9 yenilgi almış oldu.
Hürriyet spor 24.10.2007

puar 24.10.2007 12:15

güzel bir ropartaj vermiş hocamız mutavizi ve kendi üslübüne yakışır konuşmuş teşekkür ederiz paylaşım için.

EyüphanAydın 24.10.2007 12:33

[B]BENDE ŞU ANDA AMATÖR BİR KULUPTE OYNUYORUZ BU HAFTA ŞEHİTLERİMİZ İÇİN PKK KINAMAK İÇİN BU HAFTAKİ MAÇTA SİYAH BANT VE FORMAMIZIN ALTINA TÜRK BAYRAKLI T-ŞÖRT GİYEMYİ DÜŞÜNÜYORUZ GOLU ATIP POLİSLERİN ÖNÜNDE SELAM VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ[/B]

FurkaN 24.10.2007 12:59

[B]O günkü manzara anlatılmaz yaşanır... Öylesi görüntüler bir daha zor görülür....[/B]

ceza_tolga_rep 24.10.2007 13:34

HELAL HOCAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA..

KAVURMUŞ ORTALIĞI YİNE DELİ OĞLAN...............:D:D:D

WEZ Format +2. Şuan Saat: 03:09.