SivasSpor.com -  Yiğidoların Özgür Sesi

SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi (http://www.sivasspor.com/forum/index.php)
-   Röportajlar (http://www.sivasspor.com/forum/forumdisplay.php?f=72)
-   -   BAŞKANIMIZ ile gs maçı öncesi herşey... (http://www.sivasspor.com/forum/showthread.php?t=18400)

buraks58 03.05.2008 09:34

BAŞKANIMIZ ile gs maçı öncesi herşey...

Haftanın rengi kırmızı
Sivasspor Başkanı, "Ancak bu rengin yanındaki sarı mı, yoksa beyaz mı olacak bunu pazar günü (yarın) göreceğiz. Aslında beraberliğin G.Saray’a yaraması bizim lehimize olacak" dedi.
SİVASSPOR Başkanı Mecnun Odyakmaz, Galatasaray ile yarın oynayacakları ve şampiyonluk yolunda hem kendileri hem de rakipleri için büyük önem taşıyan maç öncesi Hürriyet’i ziyaret etti. Odyakmaz, kalan iki maçta kazansalar bile şampiyon olamama ihtimalinin kendisini üzdüğünü belirtirken çarpıcı açıklamalar yaptı. "Kalan 2 maçı da alıp 3. olma ihtimalimiz var ya bu heyecanımı kırıyor. Çok acı bir şey. Gönlümden 3-0 geçiyor, ama biraz da ayaklarımızın yere basması lazım.

1-0 olsun bizim olsun diyeceğim ama bu kez de Fener’e çalışıyor diye düşünenler olacak. Haftanın rengi kırmızı. Ancak bu rengin yanındaki sarı mı yoksa beyaz mı olacak bunu pazar günü göreceğiz. Aslında beraberliğin G.Saray’a yaraması bizim lehimize olacak" diyen Odyakmaz, 2 saati aşkın sohbette şunları söyledi:

Hollanda ekolü var

Bu noktaya gelebileceğinizi düşünüyor muydunuz?

UEFA’yı hedefliyorduk ancak bu kadar çabuk değil. İyi bir jenerasyon yakalarsak tutturabiliriz diyorduk. Sivasspor arkadaşlığı iyi yakalayıp kenetlendi. Takımda Hollanda ekolü var. Cvetkov, M.Ali, Uğur Yıldırım ve Sergio Hollanda’dan gelme, Sylla Belçika’dan gelme, Abdurrahman ile Akın’ın hanımları Hollanda’da yaşamış. Flemenkçe konuşan Sivasspor var. Sivas’ta öyle büyük şehirlerde yaşadıkları hareketli yerler yok. Bu da takımın yalnızca futbola adapte olmasını sağlıyor.

Olaylı Trabzon maçı sizi bu yolda etkiledi mi?

Takım oluşmasında belki etkisi var. Orada Sivas takımı birbirine kenetlendi ve aile havasının oluşmasına yol açtı. Aslında kırılma noktalarının ertesi iyi sonuçlar almamız bizi bu noktaya taşıdı. G.Saray mücadelesi kariyerimizin en önemli maçı. Dikkatli olmamız lazım.

Futbolcularımıza ’Bu sene yapacağımızı yaptık. G.Saray kazanabilir. Sizler kahramanımsınız. Yaptıklarınız ortada. Kazanırsak da neler olacağını gözden geçirin’ diyeceğim. Bir gerçek var biz G.Saray’dan daha rahat olacağız. Bir taraftan şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi derken İntertoto’ya da düşebiliriz. Gerçi bir tane yenilme hakkımız var. Beşiktaş karşısında son saniyede attığımız gol bizi ikili averajda avantajlı kıldı. 10 dakika önce gol atsak son 10 dakika intihar ettirirdik Beşiktaş’a.

Hedef Şampiyonlar Ligi

Şehir ve spor kamuoyu şampiyonluğa nasıl bakıyor?

Spor kamuoyu ’Sivasspor’un Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesi Türk futboluna bir şey kazandırmaz’ gibi bir düşünceye sahip. Böyle sağduyulu insanlar var! Ama katılan takımlar ne yaptı ki Allah aşkına. Başımızı göğe mi erdirdiler? G.Saray’dan sonra bu sene ilk kez F.Bahçe başarılı oldu. Biz de bu onuru yaşamak istiyoruz. UEFA Kupası Sivas’a yük olur. Çünkü getirisi yok. Şampiyonlar Ligi bize büyük fayda sağlar. Hedefimiz bu. Sivas kenti takımına sahip çıkıyor. Şu anda itidalli olarak takıma destek veriyorlar. Bir de herkesin tuttuğu bir takım var. Mesela ben F.Bahçeliyim. 7 sene önce dönemin başkanı "Gel Sivas’a başkan ol" dedi. Sivas’ın renklerini dahi tam bilmiyordum. Yiğido’nun takımın lakabı olduğunu, yönetici olduktan sonra öğrendim. Yani bugün Sivasspor’a başkan olduysam F.Bahçe’de edindiğim tecrübe sayesinde oldum.

Balili’nin olmaması sizi etkiledi mi?

Balili olsa 80 puan mı toplayacaktık? Hapoel ’de antrenman yaptı. Bülent Hoca’ya "Ne olur beni oynat" diye sürekli rica ediyor. 30 dakikayı kaldıramaz ama bir 15 dakika oynayabilir.

G.Saray’ın kadrosu bizden üstün değil

G.Saraylı futbolcuların çıkarın formalarını; Sabri’nin, Abdurrahman’dan ne fazlası var, ya da Hakan Balta’nın, Hayrettin’den? Bir ikisinin dışında öyle arada bir fark yok.

G.Saray ile Sivasspor’un kadrolarını karşılaştırır mısınız?

- Futbolcularımız kaliteli. Abdurrahman ve Sedat’a ciddi teklifler alıyoruz. Şimdi bir de ben G.Saray’a bakıyorum. Çıkarın formalarını; Sabri’nin, Abdurrahman’dan ne fazlası var. Ya da Hakan Balta’nın, Hayrettin’den? Bir ikisinin dışında öyle arada bir fark yok.

Bir kere büyük maçların bugüne kadar havasını iyi yaşamadığımız için kaybetmiş olabiliriz. Mesela F.Bahçe maçı böyle kaybedildi. Ancak Beşiktaş maçı, iki tane olmadık kişisel hatadan kaybedildi. ’Ama biz bu iki maçtan aldığımız derslerle bu G.Saray maçında daha az hata yaparız’ diye düşünüyorum. O iki maç bize iyi bir tecrübe oldu.

Bilsem Servet’i vermezdim

G.Saray maçının sezon başında şampiyonu belirleyeceğini düşünür müydünüz?

- Hayır. Bilsem, o Servet’i ne yapar eder yine de G.Saray’a göndermezdim. Biz bilsek, Servet başımıza şimdi dert olacak, verir miydik? Şimdi bir kural vardır ya, rakibe silahını kaptırmazsın ya. Rakibe silahımızı kendimiz vermişiz. Rakip olduğumuzu bilmiyormuşuz. 400 bin dolar için asla vermezdim. Feldkamp zaten "Bizi bırakın biraz Sivas’a bakın, biraz onlardan bahsedin’ diye ligin ilk haftaları söyledi. Ama Servet’in de eksileri var. Onları da biliyoruz.

Gitmek isteyeni tutmayız

Mehmet Yıldız ve diğer oyunculara teklifler olacak. Kadroda tutacak mısınız?

- Futbolcunun gitmek istediğini anlıyorsunuz. Mesela Mehmet Yıldız’da böyle bir şey asla yok. Diyor ki, "Burada rahatım. Kazandığımın 2 katı verilirse ancak o zaman düzenimi bozarım." Gitmek isteyen futbolcuyu anladığınızda verim alamayacağınız için üçüne, beşine bakmadan hemen yollamak lazım. Böyle bir ortam olursa Mehmet’in transferine sıcak bakarız. Aksi durumda 3-5 kazanmak için göndermeyiz.

Bu maçın Sivas’a katkısı 1 milyon $

Sivasspor’un şehir ekonomisine katkısı oldu mu?

- Elbette ki, bunu söyleyen Ticaret Odası. Yani şu maçın bile Sivas’a katkısı 1 milyon dolar. İstanbul’da da 2 milyona yakın Sivaslı var. Şimdi onlar takımı görmek istiyorlar, ondan sonra arkadan gelmeyi düşünüyorlar. Sivaslılar lokomotif olup takımı bir yere götürmeyecek. Takım lokomotif olacak, vagona takılacaklar. İstanbul’da 20-25 bin maça gitmek isteyen kitle var.

Şu anda 3. olmamızın nedeni iklim şartları

İklim şartları Sivas’ı zorluyor mu?

- Belki de Sivasspor’un çok uzun süre sonra lige çıkmasının nedeni bu. Hatta şu anda 3. olmamızın nedeni de bu. Antrenman yapacak imkan yok. Her yer buz. Mesela herkes düşünüyor ki, karlı hava, buz Sivas’a yarar. F.Bahçe maçı öncesi de konuşuldu. F.Bahçe Antalya’da kamptayken biz Sivas’ta çalışacak saha bulamadık. Soğuk havada Riva’da kampa giriyoruz.

Kampanya ile Yıldız’ı satmaktan kurtulduk

Destek kampansı hedefine ulaştı mı?

- 26 bin katılımdan 130 bin YTL elde ettik. Ticaret Odası da otobüs tahsis etti. Vali beyin desteğiyle de kulübe 2.5 milyon YTL girdi sağlandı. Devre arasında Mehmet Yıldız’ı satmak zorunda kalmadan sezonu kurtarmış olduk. Açığımız zaten 3 milyon YTL idi, o kadar da girdi sağladık. Sponsor desteğine de ihtiyacımız var. Sivasspor’a da destek olunsun ki başarıyı devamlı kılalım.

Futbolun oyun olduğu unutuluyor

Hakemler hakkında yorumunuz?

- Türk hakemlerinin daha iyi olabileceklerini biliyorum aslında. Şu anda o kadar iyi değiller. Ümitliyim. Geçiş sürecinde daha dikkatli olmaları lazım. Neden yabancı hakem getirilmesine karşı çıkılıyor anlamıyorum. 4-5 hakem dışında neredeyse hepsi formsuz. Türkiye’de futbol da çok ciddiye alınıyor. Bu kadar kalp kırmak doğru değil. Bunun oyun olduğu unutuluyor.

Yıldız transferler Sivas’a zor gelir

Yıldız transferler olacak mı?

- Ayağımı yorganıma göre uzatmak zorundayım. Bir Beşiktaş, bir G.Saray borcun altına girebilir. He zaman bu kulüpleri kurtaracak proje ve sahiplenen isimler olur. Biz borcun altına girersek Sivas kendini 3. Lig’de bulabilir. Sosyal şehir olmadığından ya yeniden başarı isteyen, ya idealist, ya da eşini ikna eden futbolcu Sivas’a geliyor. Nordi Mert Ajax’la Şampiyonlar Ligi’nde final oynamış müthiş adamdı. 1 devre kaldı, çocukları büyümüş, ’Bize göre okul yok’ dedi , gitti? Ama Sivas gelişiyor.

Gönül’ün bizde olmasını isterim

Takımınızda görmek istediğiniz büyük futbolcular var mı?

- Elbette ki var. Her takımda almak istediğim oyuncu bulunuyor. Mesela Gökhan Gönül’ün olmasını isterim. Servet’in dönmesini isterim. İ.Toraman’ı, Oftaş’tan Giray’ı isterim. Genel bütçemiz 15 milyon, takımın maliyeti 10 milyon YTL. Yeni federasyondan ümitliyiz. Sponsorlara ve gelir arttırıcı konulara çok önem veriyorlar. Yayın ihalesi konusunda da puana dayalı ve adaletli sistem her kulübü teşvik eder.

MustafaParlak 10.06.2008 00:16

-->: BAŞKANIMIZ ile gs maçı öncesi herşey...

İŞTE BAŞKAN BU HELAL OLSUN SANA MECNUN BAŞKAN...!

Besyo_cu 10.06.2008 00:22

--->: BAŞKANIMIZ ile gs maçı öncesi herşey...

Başkanım Senın varlığın yeter yıldız oyuncular gelir gider ama senın yerin dolmaz..

MustafaParlak 10.06.2008 00:43

valla bu başkan giderse yeri dolmaz...!

XXCakir58 10.06.2008 02:06

Senin yerini kimse tutamaz. Sivasspordan hic ayrilmassin insallah.

WEZ Format +2. Şuan Saat: 09:42.