Tekil Mesaj Gösterimi
TFF HAKKINDA Kİ SON GELİŞMELER
Alt 26.12.2007, 19:03   #1
GLoBe-Y-Gençlik
Usta Yiğido

GLoBe-Y-Gençlik - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.205 Mesajına 2.535 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 925 GLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer Anblick
Standart TFF HAKKINDA Kİ SON GELİŞMELER

Türkiye Futbol Federasyonu, hükümet ve FIFA üçgeni arasında uzun bir süredir devam eden 'hukuk savaşı' farklı bir boyut kazandı. Futbol Federasyonu yöneticileri, kamu görevlisi kapsamında yargılanabilir. Bu da kanuna aykırı davranış anında, kendilerine büyük bir dert açacak!

Hukukçuların, Türk Ceza Kanunu 6/C maddesine göre Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin kamu görevlisi sayılabilecekleri ve yargılamalarının da kamu görevlisi kapsamında olabilecekleri yönünde görüş belirtmesi TFF yönetimini büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bıraktı.

Hazırlanan rapora göre, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin yargılamaları kamu görevlisi statüsünde olacak. Buna göre olası bir kanuna aykırı davranış halinde Futbol Federasyonu yöneticileri, kamu görevlisi kapsamında yargılanacaklar.

Raporda, "Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetim kurulunun kamusal faaliyet yaptığı şüphesizdir. Ayrıca 3813 sayılı kanunun 18/2 maddesine göre Federasyonun organize ettiği futbol müsabakalarında görevlendirilen kişiler devlet memuru sayılmışlardır. Hiçbir mevzuatta görevli kişiler memur sayılırken görevlendirilen organ üyelerinin bundan ayrı tutulduğu vaki değildir. Hem anılan yasa maddesi hem de Türkiye Futbol Federasyonu'nun kamusal faaliyet yapması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri 5237 sayılı TCK'nın 6/c maddesi anlamında kamu görevlisi olduğu konusunda şüphe bulunmamaktadır" denildi.

Buna göre hazırlanan ve yürürlülüğe giren yeni kanun gereği en geç 4 Ocak 2008 tarihinde genel kurulu toplamaları gereken Futbol Federasyonu yönetiminin, bu konudaki aykırı bir davranışı ile suçlu bulunmaları yönetim kurulu üyelerini büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakacak.

Federasyon yöneticilerinin bu konudaki yargılamaları 5237 sayılı TCK'nın 257/2 maddesince yapılacak ve görevlerini ihmal suretiyle kötüye kullanmış sayılacaklar.

Bu nedenle federasyon yöneticileri, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 3 aydan 4 yıla kadar kamu görevinden yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecekler. Hukukçuların verdikleri raporun son bölümünde ayrıca, genel kurulun yapılması gereken tarihten sonraki yapılan her harcamanın da kanun gereğini yerine getirmeyen TFF yönetiminden zimmet olarak tahsil edilebileceğine yer verildi.

"SADECE YARGILAMAYI ETKİLER"
Hazırlanan raporda federasyon yöneticilerinin yargılama konusunda kamu görevlisi kapsamında olmalarıyla ilgili o dönemin TFF Başkanı Levent Bıçakcı'nın medyada yer alan beyanatına da yer verildi.

Bıçakcı'nın bu konuyla ilgili olarak, "Yeni kanuna göre yargılanma açısından federasyon yöneticileri memur hükmünde olacak. Bana göre doğru bir karar. Bu özerkliğimizi etkilemez" sözleri rapora eklendi. Rapora ayrıca bir dönem Sporda Şiddet, Şike ve Doping Olaylarını Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten milletvekili Haluk İpek'in konuyla ilgili hazırlattığı rapor da eklendi. Milletvekili İpek, "Kanunun 6. maddesi C fıkrası gayet açık. Federasyonlar kamu faaliyeti göstermektedir. Bu nedenle yargılanma konusunda yeni bir statüde olacaklar" dedi.

1 Nisan 2005'de yürürlüğe giren yeni TCK'daki 'memur' kavramının genişletilmesiyle kamu faaliyeti yürüten federasyonlar da bu kavramın içine girdi ve yöneticiler 'memur' statüsüne alındı. Yeni kanun, federasyon yönetimlerine 'Seçilme ya da atama yoluyla göreve gelerek kamu yararına hizmet veren kişiler ve bunlara karşı işlenecek suçlar ve bu kişilerin yasal çerçeve dışındaki uygulamaları devlet memuru tarafından yapılmış ya da devlet memuruna karşı yapılmış muamelesi görür' hükmünü getiriyor.