Tekil Mesaj Gösterimi
Cevap: Yiğido 2. kez Avrupa Şampiyonu...(önemsiz)
Alt 23.03.2013, 11:39   #6
Salim58
Usta Yiğido

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

6.501 Mesajına 17.014 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1576 Salim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: Yiğido 2. kez Avrupa Şampiyonu...(önemsiz)

Türkçe Öğretmenliğinden Avrupa Şampiyonluğuna

Taha Akgül, Türkçe öğretmenliği bölümünü 3. sınıfta bıraktıktan sonra ağırlık verdiği sporda şampiyonluğa kadar yükseldi.

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanan, Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde 1990 yılında doğan ve güreşe eski şampiyon babası Recep Akgül sayesinde başlayan Taha Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önce çok başarılı olamadığını ve bu nedenle spora ara verdiğini söyledi. Akgül, bu dönemde derslere ağırlık vererek 9 Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü kazandığını söyledi.

Üniversite için İzmir'e gittiğini belirten Akgül, şöyle konuştu:

"Ailemle İzmir'e gittik, evimizi de taşıdık. Üniversitede problem yaşadım. Okulu bırakmak zorunda kaldım ama şu an Karaman'da lisans eğitimime devam ediyorum. İzmir'de okuldan uzak kalınca Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nün olduğunu öğrendim ve öylesine gidip baktım. Sonra antrenmanlara çıktım ve İzmir adına 2009'da 19 yaşında Gençlerde Türkiye Şampiyonası'nda ilk derecemi aldım. Gençlerde dünya ikincisi oldum. 2011'de kulübümü değiştirdim. ASKİ Spor Kulübü'ne geçtim ve Ankara'ya geldim."

-İlk Avrupa şampiyonluğu Sırbistan'da-

Taha Akgül, ilk Avrupa şampiyonluğunu 2012'de Sırbistan'da kazandığını kaydederek, "Devamını getirmek, 2'de 2 kolay değil. Şimdi ikincisi de de oldu, ben daha da gideceğim. Zirveye çıkmak değil orada kalmak önemlidir" diye konuştu.

Milli sporcu, ara vermeden Pazartesi gününden itibaren tekrar antrenmanlara başlayacağını dile getirdi.

"Maç gitti gitti, geldi"

Şampiyonada serbest stil 120 kiloda Ukraynalı rakibi Alen Zasieiev'e karşı ilk devreyi 6-0 yenik kapattığını hatırlatan Akgül, şöyle devam etti:

"Bu bölümde sırtım yere geliyordu, bir an çok korktum. Maç gitti gitti, geldi ve en son ben aldım. İlk devreyi 6-0 rakibim önde bitirdi. İkinci devreyi 1-0 ben aldım üçüncü devre 1-0 yine rakibim öne geçti, maç tekrar ona geçti. Sonra ben 2-1 yaptım, maç bana döndü ve şampiyonluk geldi. Daha çok isteyen ve arzulayan bendim. Kaybetseydim kahrolurdum."

"Tadından yenmiyor"

Güreşin ata sporu ve kendisine de baba yadigarı olduğunu, bu nedenle de daha da önemsediğini ifade eden Akgül, "Şampiyonluklar ya da madalya aldıkça insanın daha da güreşesi geliyor, inanın tadından yenmiyor" dedi.

Gençler dünya, üniversitelerarası dünya ve iki Avrupa şampiyonluğu elde ettiğini hatırlatan Akgül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Olimpiyat ve dünya kaldı. Büyüklerde dünya şampiyonasında derecem yok. Çünkü henüz katılmadım. Londra Olimpiyatları'nda başarısız oldum, milletimizi mahcup ettim. Öncelikle Mersin'deki Akdeniz Oyunları için çalışacağım, sonrasında 2016 Rio Olimpiyatları'nda Londra'da yaşattığım mahcubiyeti gidermeye çalışacağım ve elbette dünya şampiyonası... Yolum uzun ve çok çalışmam gerektiğinin farkındayım."
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla