Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Haberler > Haberler

Seçenekler Arama Stil

Ertuğral Sivas'ı Neden Kabul Etti?
Alt 14.10.2009, 14:00   #1
SivasSpor.Com
Site Habercisi

SivasSpor.Com - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4.971 Mesajına 24.141 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 10 SivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yok
Standart Ertuğral Sivas'ı Neden Kabul Etti?

Sivasspor'un pazar günü sözleşme imzaladığı Muhsin Ertuğral, uzun yıllardır Türkiye'de bir takımda çalışma isteğini, bu yüzden de kırmızı beyazlı takımın teklifini kabul ettiğini söyledi.

AFRİKA GÜNLERİNİ ANLATTI

Muhsin Ertuğral, DHA'ya (Doğan Haber Ajansı) açıklamalar da bulundu. Güney Afrika'nın Ajax Cape Town takımını çalıştırırken Bülent Uygun'un istifası üzerine Sivasspor'un teklifini kabul ederek Türkiye'ye dönen Muhsin Ertuğral, öncelikle Afrika'daki günleri ve Türk futboluna ilişkin düşüncelerini anlattı.

Türk teknik adamların genellikle yurt dışında takım çalıştırmama sebepleri hakkındaki düşüncelerini de dile getiren Muhsin Ertuğral, bu arada kendisinden örnekler verirken şöyle dedi:

"KÖLN'ÜN ALT YAPISINDAN YETİŞTİM"

"Ben 5 yaşındayken babam Almanya'ya yerleşti. Bütün okul hayatım Almanya'da geçti. Orada okuldan ziyade, futbola çok yakın olduk. Köln takımının alt yapısında yetiştim. Belçika'da 1 sene oynadıktan sonra Almanya 2'nci Ligi'ne transfer oldum. Arkasından Antalyaspor ve Eskişehirspor dönemim oldu. Yaşadığım sakatlık sonrası 26-27 yaşında futbolu bıraktıktan sonra Köln Spor Akademisi'ini bitirdim. Antrenörlüğe Almanya'da 4'üncü Ligi'de başladım.

Daha sonra çeşitli ülkelerden teklifler geldi. Zaire milli takımını çalıştırdım. Türkiye'de Yılmaz Vural'la Trabzonspor dönemimiz oldu. Zannediyorum, başarılıydık. UEFA'daki Bochum maçından sonra ayrılıp veda ettik. Türkiye'de kalabilirdim ama Güney Afrika'da çok önemli bir takımdan teklif geldi.

Güney Afrika dünyanın en önemli ekonomilerinden biri. Yaşantı çok üst düzeyde. Cape Town şehri bir Fransa'nın Cannes kenti gibi. 25 milyon taraftarı olan Kaiser Chief'in başında 6 yıl kaldım. Afrika Kupa Galipleri Kupası'nı kazandım. Bu kulüp tarihinde ilk defa oldu. Avustralya, Mısır'da görev yaptım. Önemli liglere oyuncu yetiştirdik."

"LİGİMİZ AVRUPA'DA SÖZ SAHİBİ"

Türk antrenörlere çok sıcak bakılmadığını da vurgulayan Muhsin Ertuğral, bu konuda şöyle konuştu:

"Geçmişte Meksika'dan iyi bir transfer teklifi gelmişti. Bitmek üzereydi. Kulüp başkanı, Hırvat menajerle görüştükten sonra vazgeçti. Türk antrenörü kamuyonuna sunanam, demesi canımı sıktı. Biz yetenekli insanlarız. Türkiye Ligi Avrupa'da söz sahibi. İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya'dan sonra, bizim ilgimiz geliyor. Arzu, istek büyük. Duygusallığımız biraz sorun yaratıyor. Onu bırakıp her şeyi otomatikleştirmiş, olaya daha profosyonelce ve sakin bakma şansımız olsa, bizim yaratıcı özelilliğimiz ve kişiliğimiz çok önemli artılar katacak. Ama bu duygusallık bizi biraz olumsuz etkiliyor."

"TEKERLEĞİ İCAT ETMİYORUZ"

Türk kültürüne yakın olmayan ülkelerde, uyum konusunda çok da fazla sıkıntı yaşamadığını kaydeden Muhsin Ertuğral, "Ortama uymak zorundaydım. Çünkü çok ülkelerde çalıştım. Biz antrenörler olarak tekerleği yeniden icat etmiyoruz. Bugün oynanan 4-4-2 sistemi 60'larda da oynanıyordu."

Yurt dışında görev yaparken en çok yemeklerimizi ve arkadaşlarını özlediğini belirten Muhsin Ertuğral, "Türkiye'den 5 yaşında ayrılmama rağmen halen Türk pasaportu taşıyorum. Teklif gelince zaten düşünmeden de kabul ettim" diye konuştu.

"AFRİKA'DA YETENEKLİ FUTBOLCULAR VAR"

Güney Afrika Ligi'nin çok kaliteli olduğunu, Avrupa standartlarına yaklaştığını da vurgulayan Muhsin Ertuğral, şöyle devam etti:

"İngiltere Premier Ligi eski başkanı, ligi kurmuş ve üst düzeye getirdi. Avrupa'ya yakın bir konumu var. Üst düzeyde önemli antrenörler geliyor. Bir de dünya kupası oynanacak. Dolayısıyla lig çok organize. Futbolcular çok gelişti. Yetenekliler ve göze hoş gelecek futbol oynayabiliyorlar."

ZAİRE'DEKİ ŞANSSIZLIĞI

Zaire milli takımını çalıştırırken tek şanssızlığının tüm futbolcuların yurt dışında forma giymesi olduğunu söyleyen Muhsin Ertuğral, "Dünya Kupası'nda Güney Afrika Milli Takımı daha çok kendi ülkesindeki oyunculardan olacak ve sanıyorum benim de 5-6 futbolcum orada görev yapacak" dedi.

"TÜRKİYE DAHA DUYGUSAL"

Takım çalıştırmanın her yerde zorlukları olduğunu vurgulayanr Muhsin Ertuğral, bu konuda kolay bir ülke bulunmadığını öne sürerken de şunları söyledi:

"Türkiye'de insan yaklaşımı biraz farklı olmalı. Biz çok duygusalız. Bir futbolcu belirli pozisyona giriyor, atamıyor. Pas atamadığında bir kaç saniye, (Ben ne yaptım) diye düşünüyor, soru işaretleri oluyor. Arkadaşları parmakla gösteriyor, (Sen niye bu hatayı yaptın) olmamalı. Bu duygusallığı bırakmalıyız, çünkü kalitemiz ortada. Bunu üst düzeye çıkarmamız lazım. Biz çok cana yakın, duygusal insanlarız. Avrupa'da insanları profesyonelce düşünüyor. Yaşam tarzları bizden değişik."

"AİLEMİ GETİRECEĞİM"

Gittiği ülkelere ailesini de götürdüğünü açıklayan Muhsin Ertuğral, "Oğlum 24 yaşında. Şu anda Almanya'da yaşıyor. Evden ayrıldı ve kendi yolunu çizdi. İsviçre uyruklu bir eşim var ve genelde gittiğim ülkelere birlikte gideriz. Yakında onu da Sivas'a getireceğim" dedi.

3 KELİMEYLE AFRİKA FUTBOLU

Afrika futbolunu 3 kelimeyle, 'Teknik, yaşam ve eğlence' olarak nitelendiren Muhsin Ertuğral, "Kazanmaktan ziyade, daha çok bireysel olarak kendini gösterme, futbolcularda kendine has, (Bu benim hareketim gibi) kendine özgü bir şov oluşturma tarzı var. Yeni nesil biraz daha Avrupalaşıyor. Ama çok üst düzeyde yetenekler var" diye konuştu.

"ŞU AŞAMADA GELMEK RİSKLİ"

Sivasspor'un kadrosunun tamamını tanımadığını, ancak bildiği oyuncular bulunduğunu da açıklayan Muhsin Ertuğral, geçen yıl takımın çok başarılı olduğunu hatırlatırken de şöyle konuştu:

"Bülent Uygun, önemli işler başardı. Çıtayı çok yükseltti. Trabzonspor dışında yanılmıyorsam bir Anadolu takımı Şampiyonlar Ligi elemelerine katıldı. Sakatlık ve şanssızlıklar var. Kolay olarak kabul edilebilecek maçlar kaybedildi. Dün başarılı olan takım bugün başarısız olamaz. Morale ihtiyaçları var. Gördüğüm kadarıyla ferdi yetenekleri çok üstün. Takım anlayışına önem vermemiz gerekiyor. Kollektif açıdan bazı engeller var. Onun dışında arkadaşlarımız üst düzeyde oyuncular."

"40 PUAN BARAJINI AŞACAĞIZ"

Böyle bir dönemde Sivasspor'u tercih etmesinin kendisi için büyük bir risk olduğunu ifade eden Muhsin Ertuğral, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Başkan Mecnun Otyakmaz'ın çok istekli olması kararımda etkili oldu. Ajax Cape Town'un kupa finali vardı. 3 milyon dolar primi olan bir finaldi. Kendi ülkeme gelebilmek için kabul ettim. Geçen sene başarılı olmuş bir Sivasspor için o kadar çok isim seçeneği varken beni istemelerinden mutlu oldum. Başkanımızın yaklaşımını çok sıcak ve içten buldum. İnşallah güzel başlar. Bizden beklentileri verip takımı 40 puan barajına taşımaya çalışacağız. İlk haftalarda zorluk yaşayacağız, diye düşünüyorum. Kimsede sihirli değnek yok. Gençlerbirliği maçını atlattıktan sonra Gaziantepspor'u mutlaka yenip ardından Galatasaray'a hazırlanacağız."

Yıllardır Türkiye'den sadece sözlü teklifler aldığını, bunların resmiyete dönüşmediğini açıklyan Muhsin Ertuğral, "Elbette gelmeyi düşünüyordum. Çalıştığım ülkelerde üst düzeyde takımlar çalıştırdım. O ülkelerin Fenerbahçe ve Galatasaray'ıydılar. Şimdi birikimlerimi burada değerlendirmek istiyorum" diye konuştu.

"UYGUN'LA GÖRÜŞECEĞİM"

Takım konusunda Bülent Uygun'la henüz görüşmediğini de açıklayan Muhsin Ertuğral, kendisinin düşünceleri alacağını belirtirken, "Sezon başında bir oyuncumu almak istiyordu. İyi bir oyuncuydu. Bu konuda görüşmemiz olmuştu. Şimdide ben kendisinden takım hakkındaki fikirlerini alacağım" dedi.

Bir dönem Trabzonspor'da beraber çalıştığı, bu sezon Kasımpaşa'nın başında olan Yılmaz Vural'la rakip olduklarını söyleyen Ertuğral, "Yılmaz Vural, benim ağabeyimden ötedir. Ailemizle görüştüğümüz bir kişi. Bize çok emeği geçti, ondan da bir şeyler öğrendik. Ama şimdi rakibiz. İnşallah Kasımpaşa maçında onları yenip eli boş göndereceğiz" deyi konuştu.

"MİLİ TAKIMA ŞENOL GÜNEŞ GELMELİ"

Milli takımın Güney Afrika'daki Dünya Şampiyonası'na katılamamasına üzüldüğünü söyleyen Ertuğral, "Ekibimize yardımcı olacaktık ama olmadı. Milli takımımız özellikle Japonya-Kore'de yapılan şampiyonada büyük işler başarınca Afrika'da büyük ilgi çekmişti. Fatih Terim, takıma önemli şeyler verdi. Emeği inkar edilemez. Yeni bir antrenör gelecekse bu inşallah Şenol Güneş olur. Çünkü Kore'de çok önemli işler başarıyor. Milli takımın başında kendi ülkemizin insanının olması gerektiği düşüncesindeyim" dedi.

"ŞAMPİYON TAHMİNİ ERKEN"

Süper Lig'de şampiyonluk yarışına da değinen Ertuğral, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Şimdiden tahminde bulunmak için henüz çok erken. Beşiktaş'ın bir düşüşü var ama ne olacağı belli olmaz. Trabzonspor geçmişte büyük işler başardı. İnşallah bir Anadolu takımı da ayrı başarıyı yakalama şansına sahip olur."

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....

Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....
SivasSpor.Com isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 4 Kullanıcı SivasSpor.Com'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Ertuğral Sivas'ı Neden Kabul Etti?
Alt 14.10.2009, 14:09   #2
Kederli Yiğido
Acemi Yiğido

27 Mesajına 31 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 546 Kederli Yiğido FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Ertuğral Sivas'ı Neden Kabul Etti?

40 puan barajını aşacakmış

Allah'ım hedefe bak ya. Birisi bu adama 40 puan ile bu ligden düşenlerin olduğunu hatırlatması lazım. Adam resmen küme düşmeme mücadelesi vereceğiz demiş. işte size vizyon. Defalarca söyledim ve de söylüyorum Muhsin hoca bu takımı düşürür. Büyük bir hata yapıyoruz.

Sivas'ı neden kabul etmiş. Adam hayatının teklifini aldı. 2 çuval un parasına çalışıyordu şimdi kimbilir kaç milyar götürecek.
Kederli Yiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.10.2009, 14:13   #3
özyiğido
Acemi Yiğido

özyiğido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

40 Mesajına 55 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 600 özyiğido FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

fb YALAKASI bülent uygunUN OLMADIĞI BİR SİVASSPORDA SENİN HAYLİ HAYLİ BAŞARILI OLACIĞINI TAHMİN EDİYORUM......
özyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı özyiğido'a Teşekkür Ediyor...
Alt 14.10.2009, 14:17   #4
ahmet koç
Yeni Yiğido

7 Mesajına 8 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 532 ahmet koç FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

böyle yazmayın hocam bizler zaten üzüntü içindeyiz hakımızda yapılan kötü yorumlardan bize kına geldi artıl olumsuzluga tahamülümüz kalmadı iyimser olmalıyız yeni hocayla çıkışa gecmeliyiz aksisi malum temenimiz takımın eski başarısına yeniden ulaşması
ahmet koç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı ahmet koç'a Teşekkür Ediyor...
Alt 14.10.2009, 14:18   #5
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

257 Mesajına 394 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 714 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Kederli Yiğido Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster

Allah'ım hedefe bak ya. Birisi bu adama 40 puan ile bu ligden düşenlerin olduğunu hatırlatması lazım. Adam resmen küme düşmeme mücadelesi vereceğiz demiş. işte size vizyon. Defalarca söyledim ve de söylüyorum Muhsin hoca bu takımı düşürür. Büyük bir hata yapıyoruz.

Sivas'ı neden kabul etmiş. Adam hayatının teklifini aldı. 2 çuval un parasına çalışıyordu şimdi kimbilir kaç milyar götürecek.
Adam Gerçekci Şampiyonluğa veya ilk ona oynayacağız dememişki önce bu son sıralardan kurtaralım bu arada 40 puanla buse düşen fazla olmaz çünkü ankarasporunda düşdüğünü hatırlatırım.
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı H_Turan'a Teşekkür Ediyor...
Alt 14.10.2009, 14:21   #6
özyiğido
Acemi Yiğido

özyiğido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

40 Mesajına 55 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 600 özyiğido FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:

SON BEŞ YILA BAKSAN 40 PUAN ALAN TAKIMLAR 11 12 OLARAK BİTİRMİŞ.YANİ 40 PUANLA KÜME DÜŞEN TAKIM YOK YAPTIĞIN TESBİTLERİ BİRAZ ARAŞTIR ÖYLE YORUM YAZ BENCE TAVSİYEMDİR....
özyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 4 Kullanıcı özyiğido'a Teşekkür Ediyor...
Alt 14.10.2009, 14:28   #7
Salim58
Usta Yiğido

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

6.501 Mesajına 17.014 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1576 Salim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz seinSalim58 kann auf vieles stolz sein

bu sezon kısa ve öz düşmemek bi başarıdır bunu yaparsak bu sezonuda bu şekilde atlatmış oluruz
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı Salim58'a Teşekkür Ediyor...
Alt 14.10.2009, 14:43   #8
winner58
Yiğido

69 Mesajına 104 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 668 winner58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

Alıntı:

adam gerçekleri söylemiş ne diyecekti sana ben bu takımı şampiyonmu yapacam diyecek hayelmi görmek istiyorsun sen ya biraz daha düşünceli yorum yaz yazacaksan bari
winner58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 4 Kullanıcı winner58'a Teşekkür Ediyor...
Alt 14.10.2009, 14:57   #9
Kederli Yiğido
Acemi Yiğido

27 Mesajına 31 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 546 Kederli Yiğido FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
özyiğido Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
SON BEŞ YILA BAKSAN 40 PUAN ALAN TAKIMLAR 11 12 OLARAK BİTİRMİŞ.YANİ 40 PUANLA KÜME DÜŞEN TAKIM YOK YAPTIĞIN TESBİTLERİ BİRAZ ARAŞTIR ÖYLE YORUM YAZ BENCE TAVSİYEMDİR....

2003 yılında Bursaspor kaç puanla düştü bak bakalım. Bu ligde üstelik Ankaraspordan dolayı 6 puan avantajı olacak her takmın. Yani küme düşme potasından çıkmak isteyen takım 45 yapacak.
Kederli Yiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.10.2009, 14:58   #10
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

257 Mesajına 394 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 714 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
2003 yılında Bursaspor kaç puanla düştü bak bakalım. Bu ligde üstelik Ankaraspordan dolayı 6 puan avantajı olacak her takmın. Yani küme düşme potasından çıkmak isteyen takım 45 yapacak.
bu senede 2 takım düşecek bende sana onu hatırlatırım.
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
ertuğral, etti, kabul, neden, sivası

Seçenekler Arama
Stil