Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Süperlig > Milli Takım Hakkında

Milli Takım Hakkında Milli Takım Hakkında Yorumlar

Seçenekler Arama Stil

Terim, basın toplantısı düzenledi
Alt 20.10.2009, 14:37   #1
Abdullah DuMaN
Usta Yiğido

Abdullah DuMaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4.168 Mesajına 9.556 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1482 Abdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz sein
Standart Terim, basın toplantısı düzenledi

Terim, basın toplantısı düzenledi

Ermenistan maçından sonra Milli Takımlar Teknik Sorumluluğu görevinden istifa eden Fatih Terim, Swissotel'de basın toplantısı düzenledi.

Terim basın toplantısında, ''Futbol kariyerim boyunca çeşitli görevlerde bulundum. Allah'a şükür, herkese nasip olmayan onurlar yaşadım. Fakat her profesyonel gibi gün geldi görevlerimden ayrıldım. Genel olarak ayrılıkların ardından hiç konuşmadım, sessiz kaldım, aileme ve kendi iç dünyama döndüm. Bu defa öyle yapmamaya karar verdim'' diye konuştu.

Bunun bir yargılama değil, paylaşım toplantısı olduğunu vurgulayan Terim,, ''Türk futbolunu ileriye taşımak, bundan sonraki yıllarda 'Keşke o gün bazı şeyler söyleseydim' demektense, Türk futbolu ile ilgili tespitlerimi bugün paylaşmak istiyorum'' dedi.

Terim, Milli Takım'ın 2010 Dünya Kupası şansını yitirmesiyle birlikte gazete sayfalarında milli takımın günahları, hatalarının başlıklarda yer aldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: ''Hatalar olmuştur. Çalışan, üreten ve Türkiye gibi son 15-20 yıla kadar dünya futbol tarihinde yeri olmayan bir ülkenin, çocuklarıyla, gençleriyle, devrim yapabilmek için uğraşıp didinen herkes gibi ben de hatalar yaptım. Devrim yapmak için uğraşan herkes gibi ben de hata yaptım. En büyük hatam, inanmak, inandırmak, kazanmak, kazandıklarıyla birçok insanı mutlu etmek ve beklentileri büyütmek oldu.''

''VERDİĞİM HER KARARIN ARKASINDAYIM''

Milli Takımlar Sorumlusu olarak göreve geldiği ilk günden itibaren verdiği her kararın, attığı her adımın, söylediği her sözün arkasında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurgulayan Terim, ''Bahanelerin arkasına sığınacak, 'Şansım yaver gitmedi' diyecek ve aldığım kararlar hakkında bedeli başkasına ödetecek bir yapıda olmadığımı hepiniz biliyorsunuz'' dedi.

''Görevde bulunduğum süre boyunca, takım performansından, yönetim anlayışına, oyuncu seçimlerinden kulüp ve lig performanslarında yaşanılan tüm gerçekleri ortaya koyduğumda kendi içinde tutarlı, sağlam kararlar verdiğime inanıyorum'' diyen Terim, ''Pişmanlıklarım elbette var, keşkelerim yok mu, tabii ki var. Olması da gerek. Futbol bilgime, tecrübelerime ve ilkelerime güvendiğim için hep iç sesimi dinledim. Şuna inanıyorum ki yanlışlarım doğrularımı götürmedi'' şeklinde konuştu.

''HER VEDA HÜZÜNLÜDÜR''

Geçen yıl bugünlerde sözleşmesinin 2012 yılına kadar uzatıldığını hatırlatan Terim, şu ifadeleri kullandı: ''Pek çok konuda yönetimle işbirliği içindeydik. Rahmetle anıyorum, Hasan Doğan'ın vasiyeti doğrultusunda uzun soluklu projelerin hayata geçirilmesi için kapsamlı bir faaliyetin gerekli olduğunu düşünüyorduk. 2010 Dünya Kupası finallerine gidebilmek en önemli hedefimizden biriydi. Bunun gerçekleşmemesi halinde, eleme maçlarının bitiminde basın toplantısıyla istifamı açıklamayı düşünüyordum. Ama yaşanan bazı olaylar kararımı hemen açıklamama neden oldu ve federasyon tarafından da uygun görüldü. Ben futbol yaşamım boyunca çoğunlukla karar veren mercilerde bulundum. Bu mevkilerde bulunan her insan gün gelir kararlarının bedelini öder.''

Fatih Terim, her vedanın hüzünlü olduğunu ifade ederek, ''Bu veda güzel ayrılıkların yaşanmasına da örnek olmalıdır. Yıllardır birlikte uyum içinde çalıştığım mesai arkadaşlarıma rahat bir çalışma ortamı bırakmam gerektiğini düşünerek davranıyorum. Geçmişte yapılmış hataları, yanlışları ve eksikleri vurgulamak, Türk futboluna güzel bir gelecek yaratmak için net ve objektif bir tablo çizmek istiyorum'' diye konuştu.

''MAÇLARIN YÜZDE 72'SİNİ KAYBETMEDİK''

Görevde bulunduğu 2005-2009 arasında milli takımın aldığı sonuçların ortada olduğunu anlatan Terim, şöyle devam etti: ''Bu 4 yılda attığımız gollerin yediğimizden, galibiyetlerin yenilgilerden fazla olduğunu, maçların yüzde 72'sini kaybetmediğimizi göreceksiniz. Yani istikrarı göreceksiniz. Sahada oynanan futbolun ve aldığımız sonuçların ötesinde bu 4 yılda çok önemli işlere imza attık. Euro 2008'de çizdiğimiz görüntü, sempatik, yenilgiyi kabul etmeyen, son ana kadar mücadele eden, inanmış bir takım vardı. Türkiye-Almanya yarı final maçını 1.5 milyar insan izlemiş. Herhalde Türkiye açısından inanılmaz bir tanıtımdır. Görev yaptığım dönemlerde küçük bir rakam olan sponsor gelirlerinin birkaç kat arttığını görüyoruz. Bunda ilk başarı başkan ve yönetimindir, ancak markanın değerinin de özellikle Avrupa Şampiyonası sonrasında çok önemli bir yer tuttuğunu düşünüyorum. Neredeyse formamızda yer kalmadı. Bunda muhakkak ki yönetim becerisi önceliklidir. Ancak Türk Milli Takımı markası kaliteli olmazsa marifetiniz ne kadar büyük olursa olsun yukarıya çekmek zor olur.''

''MİLLİ TAKIMA 25 YENİ OYUNCU''

''Görünmeyen ya da görmezden gelinen başka hamlelerimiz de oldu'' diyen Terim, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Lisanslı oyuncu sayısının artması için yapılan çalışmalar, ilköğretim ve üniversitelerde yapılan önemli fizibilite çalışmaları, okullarla sporun el ele vermesi için verdiğimiz çabalar da unutulmamalı. 4 yılda (A) Milli Takım'a ilk kez çağrılan 25 yeni oyuncu var. Yaş ortalamaları 21 civarında. Ardalar, Gökhanlar, Kazımlar, Nuriler, İsmailler, Semihler, Batuhanlar hep bu listede. Bunun karşılığı, minimum birkaç Avrupa ve Dünya Şampiyonası oynayacak bir yeni nesil demektir. Bu nedenle çok gururluyum ve mutluyum. Ama maalesef bunlar değil, çağırmadıklarım konuşuldu.''

Fatih Terim, milli takımın Türk futbolunun aynası olduğunu, sahalarda, tribünlerde, soyunma odasında yanlış olan ne varsa bunun bir şekilde takıma yansımasından doğal bir şey olamayacağını söyledi.

Terim, Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, görevden ayrılırken, Türk futbolunun geleceğiyle ilgili yaptığı tespitleri anlattı.

Fatih Terim, Türk futbolunun geleceği için çok önemli olduğunu düşündüğü bazı bilgileri paylaşmak istediğini kaydederek, yaptığı tespitleri 9 madde halinde sıraladı.

''TUHAF BİR YARATIK''

Yakın bir zamana kadar uluslararası rekabet dendiğinde akıllara milli takımların geldiğini, kulüp takımlarının bu rekabetin altyapısı gibi göründüğünü, ancak endüstrileşen futbolda uluslararası futbol rekabetinin baş aktörünün kulüpler olduğunu anlatan Terim, ''Kulüplerin çoğu yetiştiricilik özelliğini kaybetti. Futbol yatırımları Türkiye'de artıyor, üstyapı gelişiyor ama bu hiçbir zaman altyapıya yansımadı. Futbolumuzun başı ve gövdesi kocaman ama onu taşıyan ayaklar, bacaklar maalesef incecik. O zaman tuhaf bir yaratığı andırıyor zaten'' dedi.

Futbol Federasyonu'nun fonlarına, UEFA'dan gelen yardımlara karşın altyapı organizasyonlarına ayrılan bütçelerin yeterli olmadığı ifade eden Terim, ''Sadece 8 kulübümüzün fiziki altyapısı yeterli. Bu da yetenekli futbolcu üretimindeki en önemli engeldir. Avrupa'daki 5-6 milyon Türk'ten pek çok yetenekli oyuncu çıktığını söylüyoruz. 70 milyonluk bir ülkeden bu yıldız adaylarının 8-10 misli çıkması gerekir'' şeklinde konuştu.

''YABANCI OYUNCU TRANSFERİNDE KRİTERLER GETİRMEZSEK SORUN BÜYÜYECEK''

Fatih Terim, kulüpler arası rekabet kızıştıkça, takımların Avrupa hedeflerine yönelmesiyle yabancı oyuncu sayısının bir hayli arttığını, bunun da milli takımların seçildiği yetenek havuzunu daralttığını vurguladı.

Türk futbolunun ürettiği yıldız oyuncu sayısının son yıllarda beklenenin çok altında olduğunu, çoğunun da milli takımlarda tanındığını anlatan Terim, şöyle devam etti:

''Tam tersi olmalıydı, kulüplerde tanınmalıydılar. Yabancı oyuncu transferinde bazı kriterler getirmezsek bu sorun büyüyecek. Ligimizdeki yabancı oyuncuların bazı mevkilere yoğunlukla yığıldığını biliyoruz. Takımların çoğu defans ve orta alan göbeği için yabancılar tercih ediyor. Şu anda 11 takımda 21 yabancı stoper, 9 takımda 11 yabancı ön libero, 13 takımda 17 yabancı santrfor oynuyor. Bu pozisyonlardaki Türk gençleri yeterli süreleri alamıyor. Kendim milli takım hocası olarak yabancıların serbest olmasını ifade eden bir hocayım, ancak bunun yanına hep kriter koymuşumdur.''

''GİTME KONUSUNDA FUTBOLCULARIMIZIN DA DAHA KARARLI VE CESUR OLMASI LAZIM''

Türkiye'den yurt dışındaki takımlara transfer olan futbolcu sayısının artması gerektiğine dikkati çeken Terim, bunca yabancı transfere karşın ligin çok da kaliteli olduğunun söylenemeyeceğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

''Toplam kalite istenilen seviyede değil. Avrupa'nın kalbur üstü liglerinde oynayan futbolcuların sayısı az. İspanya Milli Takımı'nın kadrosunda 29 oyuncunun 28'i İspanya veya İngiltere'de oynuyor. Bosna-Hersek'in bu yıl kadroya çağırdığı 25 oyuncu var, 1'i Bosna- Hersek'de oynuyor, 24'ü Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde forma giyiyorlar. Belçika'nın bile Avrupa'nın önde gelen liglerinde oynayan 20 tane oyuncusu var. Milli takıma çağırdığımız oyuncuların 28'i Süper Lig'den. Türkiye'nin, kalitesi yüksek, rekabetin zorlu olduğu liglere ihraç ettiği futbolcuların sayısının artması lazım. Gitme konusunda futbolcularımızın da daha kararlı ve cesur olması lazım.''

Türk takımlarının uluslararası maçlarda hep iki farklı görüntü ortaya koyduğunu, moral ve kondisyonun yüksek olduğu maçlarda iyi sonuçlar, zihinsel hazırlık ve motivasyonun alt düzeyde kalındığı maçlarda ise zayıf rakiplere karşı zorlanıldığını ve kaybedildiğini anlatan Terim, ''Dünya en iyi motivasyon preparasyondur formülünü uyguluyor. Futbola yatkınlığını bildiğimiz gençlerimizi, artık fizik açıdan da daha iyi yetiştirmeliyiz. Kulüplerimizin ne yazık ki bu anlamdaki çalışmaları yetersiz görünüyor'' dedi.

''TÜRK FUTBOLCUSU İYİ EĞİTİMLİ DEĞİL''

Okullar ile futbolun bir türlü kardeş hale getirilemediğini, yapılan dev protokollere rağmen herhangi bir adım atılamadığını, tüm çabalara rağmen üniversitelerle ilişkilerin zayıf olduğunu belirten Terim, ''Türk futbolcusu iyi eğitimli değil, algılamada, taktik anlayışta ve koordinasyonda maalesef Avrupalı meslektaşlarının gerisindedir'' diye konuştu.

Terim, milli takımların hala çağın şartlarına uygun uluslararası standartlarda örnek eğitim ve kamp merkezine kavuşmuş durumda olmadığını da ifade etti.

Fatih Terim, Avrupa'daki futbolcu izleme komitelerini az sayıda insana bırakmamak gerektiğini vurguladı.
Sakatlıkların büyük sorun olarak karşılarına gelmeye başladığını, Türkiye'nin antrenmanlarda yaşanan yumuşak doku yaralanmaları konusunda belki de Avrupa'da lider olduğunu anlatan Terim, ''Sahalarımızı, kulüp yapılandırmalarımızı, antrenman metotlarımızı, beslenme düzenlerini, kalitelerini, sporcuların dinlenme periyotlarını ve yaşam düzenlerini mercek altına almalıyız'' şeklinde konuştu.

''FUTBOLDA BİR DÜNYA DEVİ OLMAMIZ İSTENİYORSA...''

Fatih Terim, ''Futbolda bir dünya devi olmamız isteniyorsa, bu ancak devletiyle, milletiyle, özel ve kamu sektörüyle, basınıyla eğitim kurumlarıyla ulusça hep birlikte gerçekleştireceğimiz bir hamleyle olabilir. Futbolumuzu da yarınlara taşımak için böyle birlik olmalıyız'' şeklinde ifadelerle tespitlerini noktaladı.
Terim, gazetecilerden gelecek sorulara geçmeden önce de, görev yaptığı süre içinde birlikte çalıştığı federasyon yönetim kurulu üyelerine ve sonra da yardımcılarına teşekkür etti.

''Ürettiklerimizde payı olan herkese teşekkür ediyorum. Bizden sevgisini ve desteğini esirgemeyen Türk insanına şükran borçluyum'' diyen Terim, ''Dünyanın her köşesinde bizi izleyen medya mensuplarına da bunun uzun süreli bir ayrılık olmayacağını söylemek istiyorum. Yazılan söylenen çizilen her şeyi en ufak noktasına kadar okuduğumu bilmenizi isterim. Başta da dediğim gibi bu uzun bir yolculuk. Nasılsa bir gün başka bir yerde bir başka durumla yine beraber oluruz. Hepiniz hakkınızı helal edin'' şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....
Abdullah DuMaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 3 Kullanıcı Abdullah DuMaN'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Terim, basın toplantısı düzenledi
Alt 20.10.2009, 14:40   #2
subasi29
Usta Yiğido

subasi29 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.826 Mesajına 2.777 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1078 subasi29 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: Terim, basın toplantısı düzenledi

Yakın bir zamana kadar uluslararası rekabet dendiğinde akıllara milli takımların geldiğini, kulüp takımlarının bu rekabetin altyapısı gibi göründüğünü, ancak endüstrileşen futbolda uluslararası futbol rekabetinin baş aktörünün kulüpler olduğunu anlatan Terim, ''Kulüplerin çoğu yetiştiricilik özelliğini kaybetti. Futbol yatırımları Türkiye'de artıyor, üstyapı gelişiyor ama bu hiçbir zaman altyapıya yansımadı. Futbolumuzun başı ve gövdesi kocaman ama onu taşıyan ayaklar, bacaklar maalesef incecik. O zaman tuhaf bir yaratığı andırıyor zaten'' dedi.
Hocam o Yaratik Galiba Siz Oluyorsunuz Tovbe Tovbe
subasi29 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda subasi29'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 20.10.2009, 15:47   #3
Ezgi
Yiğido

94 Mesajına 144 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 564 Ezgi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

başarısızlığı kadar başarısı da tartışılmaz.avrupa üçüncülüğü vs.artık fatih terim'den başarı beklenemezdi zaten.yolu açık olsun.aldığı parayı ne kadar haketti tartışılır.o kadar parayı ben alsam bu takımı dünya şampiyonu yapardım yahu
Ezgi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda Ezgi'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 20.10.2009, 16:04   #4
Metal Gear
Usta Yiğido

Metal Gear - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

727 Mesajına 1.433 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 752 Metal Gear COK SEVILEN BIR KISIMetal Gear COK SEVILEN BIR KISIMetal Gear COK SEVILEN BIR KISIMetal Gear COK SEVILEN BIR KISI

Türk futbolu senin gibiler yüzünden gelişmedi.çöok şükür kurtulduk!
Metal Gear isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda Metal Gear'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 20.10.2009, 16:11   #5
ufukyldz
Yeni Yiğido

1 Mesajına 1 kez Teşekkür Edildi
Tecrübe Puanı: 0 ufukyldz FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
ezgi58ss1967 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
başarısızlığı kadar başarısı da tartışılmaz.avrupa üçüncülüğü vs.artık fatih terim'den başarı beklenemezdi zaten.yolu açık olsun.aldığı parayı ne kadar haketti tartışılır.o kadar parayı ben alsam bu takımı dünya şampiyonu yapardım yahu
şüphem yokkızma ama biraz tanıdığım kadarıyla biraz sosyetik yanın var buna rağmen anlayışlı ve çok mütevazi birisin.senin gibi olup futbolla bu kadar ilgili olan görmedim tebriklerytüden mezun bir arkadaş abini tanıyor.o dönem amerikada master yapar biri daha varmış abinle
ufukyldz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda ufukyldz'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 20.10.2009, 16:44   #6
Ezgi
Yiğido

94 Mesajına 144 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 564 Ezgi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
ufukyldz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
şüphem yokkızma ama biraz tanıdığım kadarıyla biraz sosyetik yanın var buna rağmen anlayışlı ve çok mütevazi birisin.senin gibi olup futbolla bu kadar ilgili olan görmedim tebriklerytüden mezun bir arkadaş abini tanıyor.o dönem amerikada master yapar biri daha varmış abinle
azıcık kızdım ama neyse valla long island da mı master yapıyo newyorkta bilmiyorum.abimin döneminde değil fakat daha önce orada okuyan ytü mezunu var.abimi tanıyosa abim de tanır herhalde.
Ezgi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda Ezgi'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 20.10.2009, 19:33   #7
aturk_5834
Acemi Yiğido

aturk_5834 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

17 Mesajına 29 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 631 aturk_5834 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

çakma kadir inanır yolun açık olsun
aturk_5834 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda aturk_5834'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 21.10.2009, 13:46   #8
effenberg
Tecrübeli Yiğido

effenberg - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

167 Mesajına 208 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 634 effenberg FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

F.Terimin Türk futboluna katkisi inkar edilmez ama!!!
Bu elemelerde basarisiz olmustur onun icin de gitmesi kadar dogal bir sey olmaz futbol da gecmis yoktur her zaman gelecek vardir.

Ama yapmis oldugu aciklamalar göz ardi edilmemeli en önemliside yabanci sayisi kesin kes önlem alinmali ya sayi azatilmali yada Milli takim da oynama sarti konulmali gelecek yabancilar icin ingiltere de oldugu gibi.
effenberg isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda effenberg'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...

Etiketler
basın, düzenledi, terim, toplantısı

Seçenekler Arama
Stil