Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Serbest Alan, Sivas Paylaşım, Sivas Forum, Sivaslılar > Kilitli Konular

Kilitli Konular Kilitlenmiş Konular

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil

Alt 21.04.2005, 16:05   #1
1967 dernek serkan20
Usta Yiğido

1967 dernek serkan20 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

22 Mesajına 50 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 1967 dernek serkan20 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

Mecnun Otyakmaz: Sivasspor, Chelsea Olacak

--------------------------------------------------------------------------------

Sivas Rönesansı

Sadece Sivas'ın değil, tüm Türkiye'nin takımı olacaklarını söyleyen Başkan Mecnun Otyakmaz, 'Tabi bu bir hayal. Ancak hayal

kurmadan başarıya ulaşılmıyor' dedi ve ekledi: Chelsea'yi Sivas'a getireceğim

Mecnun Otyakmaz...

Kafanızdaki klasik başkan imajını silin.

Oldukça genç. İtalyan stili giyiniyor. Jest ve mimik kullanmayan bir başkan. Düşüncelerini, özellikle de olumsuz tepkilerini gözleriyle, suskunluğu ile anlatan biri. Karşısındaki insanla göz teması kurmaktan çekinmiyor.

İddialı...

Chelsea'yi Sivas'ta görmek isteyecek kadar iddialı bir başkan.

Sivasspor'u Sivasspor yapan isimlerden biri olan eski Başkan Osman Seçilmiş döneminde de yönetimdeydi. Sivasspor başkansız kalınca elini değil, vücudunu taşın altına sokmaktan çekinmedi.

'Riskten korkmadınız mı' diye sorduk. Sivasspor başkanlığı bir risktir çünkü. Liderlik vasıflarının çok gelişmiş olması gerekir.

Cevabı 'Hayır' oldu.

-Neler yapabileceğimi biliyordum. Üstelik bana topyekün destek sözü verildi. 'Bu işi biliyorsun' denildi. Tek aday olarak seçime girdim.

-Başkan seçildiğinizde karşınıza nasıl bir tablo çıktı?

-Borçlu bir takım devraldım. Öncelikle borçların ödenmesi gerekiyordu, ödedim. Futbolcu camiasında ekonomik olarak sözünde duran, borçlarını ödeyen bir Sivasspor doğdu. Dürüstlüğümüzden dolayı bize faydalı olabilecek futbolcular başka takımlara gitmek yerine Sivas-spor'u tercih etti.

-İsmail Kartal, Sivasspor'da oldukça başarılı oldu. Ancak sezon başında A Kategorisi tecrübesi bulunmayan İsmail Kartal'ı takımın başına getirmek risk değil miydi?

-Risk gibi geldi ama İsmail Kartal'ın yeteneklerinden emindim. Karakterini biliyordum. Daha önceki sezonlarda da yönetime İsmail Kartal'ı teklif etmiştim ama o an başka teknik direktörler tercih edildi. İsmail Kartal'a her zaman güvendim.

-Barcelona sadece Katalanlar'ın değil tüm Avrupa'nın takımı. Juventus, Arsenal de Avrupa'ya hatta dünyaya mal olmuş birer takım. Peki Sivasspor Süper Lig'e çıkınca sadece Sivas'ın mı takımı olacak? Yoksa bir Trabzonspor gibi Türkiye'nin mi?

-Elbette Türkiye'nin takımı olacağız. İkinci ligde olmamıza rağmen maçlarımız TRT'den naklen yayınlandığında oldukça yüksek reyting aldığına göre Türkiye'nin takımı olmaya da zaten başladık. Türkiye'de Sivaslı olmayan çok sayıda taraftarımız var.

-Süper Lig'deki hedefiniz?

-Benden istenen sadece takımı Süper Lig'e çıkarmamdı. Ancak Süper Lig'e çıkınca ilk hedefimiz kalıcı olmak. Daha sonra UEFA Kupası'na katılmayı hedefliyoruz. Sivas'ta Avrupa Kupası maçları oynanacak.

-Sivas'ta görmeyi özel olarak istediğiniz bir Avrupa takımı var mı?

-Chelsea ile Sivas'ta UEFA Kupası maçı oynamak isterdim. Chelsea'yi Sivas'a getireceğim. Tabi bu bir hayal. Ancak hayal kurmadan başarıya ulaşılmıyor. Ayrıca bizim UEFA Kupası'na katılmamızın yanı sıra Chelsea'nin de Şampiyonlar Ligi değil UEFA Kupası'nda mücadele etmesi gerekiyor.

-Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimleri öncesi Haluk Ulusoy'u desteklediniz. Bu durum yeni yönetimle aranızda sorun çıkmasına neden oldu mu?

-Haluk Ulusoy aday olmadı. Biz şu anki yönetimi de destekledik. Mevcut federasyon yönetimi ile hiçbir sorunumuz yok. Yalnız çok fazla ceza geliyor. Neredeyse neden çok fazla kar yağdı diye bile ceza verecekler. Kesilen cezalar bir fonda toplanıyor. Daha sonra centilmen takımlara dağıtılıyor. Hiç seyircisi bulunmayan İstanbul Büyükşehir, en centilmen takım ödülünü aldı. Biz en centilmen takım ödülünü almak için maçlarımızı seyircisiz mi oynatalım?

-Sivassporlu seyircilerin maçları tiyatrodaymış gibi izlediği şeklinde eleştiriler var. Hatta yeterince desteklemedikleri için takımı İstanbul'a çekeceğinizi bile söylemişsiniz?

-Taraftarı harekete geçirmek için geçmişte böyle motive edici sözler söyledim. Ama bunlar sadece Sivas halkının takımlarına maçlarda daha fazla destek çıkması içindi. Süper Lig'e çıkınca seyircimiz de takımlarını daha iyi destekleme konusunda kendilerini geliştirecekler. Sivas'a gelen takımların taraftarlarının nasıl takımlarına sahip çıktığını gördükçe bizim taraftarımız onlardan daha çok takımlarını tezahüratlarıyla destekleyecek.

-Sezon sonunda Fenerbahçe ile maç yapacakmışsınız? Süper Lig'in şampiyonu ile İkinci Lig A Kategorisi'nin şampiyonunun karşılaşmasını planlıyormuşsunuz?

-Sadece Fenerbahçe ile oynamayacağız. Yazın stadımız bakımda olacağı için geleneksel olarak düzenlediğimiz Cumhuriyet Kupası'nı bu sene İstanbul'a alacağız. Cumhuriyet Kupası'nda Fenerbahçe, Beşiktaş gibi takımlarla oynamak istiyoruz. Hazırlıklar sürüyor.

Mecnun Otyakmaz'ı dinlerken, gelecekle ilgili sözlerinin bir vaat değil, mutlaka gerçekleşecek planlar olduğuna inanıyorsunuz. Otyakmaz'ın hedeflerinden biri de Sivasspor'un UEFA Kriterleri'ne uyması. Yiğidolar, yakında UEFA Kriterleri'ne uyan Türkiye'deki 8. takım olacak.

Yönetime bedava girmek imkansız

Sivasspor'a yönetici olmak çok zor. Elinizi cebinize atmanız yetmiyor. Bu işe gönlünüzü, mesainizi vermeniz gerekiyor. Mecnun Otyakmaz, gönülden Sivassporlu yöneticilerle yola çıkınca hedefe ulaştı. Lig bitince yapılacak kongrede de yine paraları ile birlikte zamanını da Sivas'a verecek yöneticiler göreve gelecek.

Hafızasını kaybeden şehir

Sivas'ta geçmişi konuşmak yasak. İnsanlar geçmişte yaşanan kötü olayları hatırlamak bile istemiyor. Kentin ileri gelen esnaflarından Hidayet Çolakoğlu'na da 'Madımak' diyoruz, 'O konuları kapatmak lazım' deyip, kestirip atıyor.

-Madımak'ta yaşananlar dışarıdan gelen provokatörlerin yaptığı olaylar. Asıl suçluları devlet yakalamadı. Sivas'ın üzerine ihale edildi. Her şeyde Sivas halkı suçlanıyor. Kayseri'de yaşanan olaylarda da İstanbul basını Sivas'ın aleyhine başlık atmıştı. Orada ölen 40 kişi Sivaslı'ydı. Gazetecilik oyunu oynanmıştır.

-Sivasspor sayesinde spor Sivas'ta tekrar canlanabilir mi?

-Sadece Sivasspor'la bu işler olmuyor. Bir çocuk doğuyor, 20 yıl eğitimden geçiyor. Güncel bazı olaylar değişebilir. Ticari faaliyetler, işe gidiş gelişler, sosyal faaliyetler artabilir. Onun haricinde her şey kolay kolay değişmez. Sivas halkının hakkı hep yenmiş ve hakkını hiç savunamamış. Kendi sahasında takım mağlup oldu birisi hiç gereksiz yere plastik çakmak attı. İstanbul'da çakmak yağıyor. Seyircilerin hakemin aleyhinde tezahüratını gördün mü? İstanbul'da herkes koro halinde küfrediyor. Malatya'da oynanan Elazığ maçında bizim idarecimize saldırdılar. Sivas'ta böyle şeyler asla yaşanmaz.

Asla haram karıştırmadık

Faruk Taşseten, Sivasspor'da paradan sorumlu yönetici. Kırmızı-Beyazlı takımın mali tablosunu öğrenmek isterken Taşseten'in 'Biz alnımızın akıyla çıktık' sözü ile sohbetimiz yön değiştirdi ve Yiğidolar'ın Süper Lig mücadelesini konuştuk. 'Hiçbir zaman haram karıştırmadık, şikeye karışmadık. Doğru düzgün çıktık, o yüzden yukarıda tutunacağız. Şaibeli bir işimiz olmadı. Ne yardım gördük ne de istedik' şeklindeki sözlerinin ardından Taşseten, 'Sivasspor'un melek gibi bir taraftarı var' dedi ve şöyle devam etti:

Gittik, gördük başka takımları da. Zor çıktığımız yerler oldu. 'Yobazlar dışarı' diye, 'Köylüler dışarı' diye bağırdılar, bütün şehirlerde hor gördüler bizi. Ama onlar bizi başarılı olmak için kamçıladı. Onlar bizim onurumuza dokundu, gururumuza dokundu. Şimdi 'İyi ki demişler' diyoruz. Ama Sivas'ın öyle olmadığını geldiler, kendileri gördüler. Eğer Mavi Bayrak verilecekse önce Sivasspor'a verilmeli.

-Hükümetten destek aldınız mı?

-Hayır hükümetten destek almadık ama Sayın Bakanımız Abdüllatif Şener, yaptığımız işlerde hep yanımızda oldu. Büyük katkılar sağladı, en azından maçlarımıza geldi. Reklam gelirlerinde çok çok yardımcı oldu. Sivas için Sayın Bakanımız bir şans.

-Yeni sezonda bütçeniz ne kadar?

-Hemen hemen 10-15 trilyon arası bir bütçe ile başlayacağız. Transfer için 10 trilyon harcayacağız. Asansör takım kurmak istemiyoruz. Sivasspor 38 yılın sonunda çıktı ama yine düşürdüler imajı yaratmak istemiyoruz.

Şehir olarak Süper Lig'e çıkacağız

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif Şener koyu bir Sivasspor taraftarı. Kemal Çağlayan'ın hazırladığı Sivasspor forması ile poz veren Şener, 'Sivasspor, Sivas'ın sembolü olan bir takım. Sivas denince akla Sivasspor geliyor. Sivas için Sivas-spor'un başarısı çok önemli. Sivasspor'un şampiyonluğu ile hem takım olarak hem de şehir olarak Süper Lig'e çıkacağız. Sivasspor şehrin tanıtımında çok önemli bir rol üstlendi' diye konuştu. Bakan Şener, 'Sivas için Süper Lig sıkıntısı yoktur. Hafta sonlarında maçın bitimini iple çekiyorum. Sivas ve Sivasspor bir bütündür ve bu bütünlük Süper Lig'e emin adımlarla ilerliyor' dedi.

7'den 70'e herkesin sevglisi

Sivassporlu olmak doğumla başlıyor, ölümle bitiyor. Yusuf Aslan henüz 4 yaşında. Esnaf olan babası Faruk Aslan, Yusuf'u maça götürürken yüzüne kırmızı-beyaza boyamaya izin vermemiş, üstünü başını batırıyor diye
1967 dernek serkan20 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 21.04.2005, 16:29   #2
türkçerap_yakup
Tecrübeli Yiğido

türkçerap_yakup - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

3 Mesajına 5 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 türkçerap_yakup ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt

oh ii ii..istanbula gelsin sivasspor..fenerle bjk yle gs yle yapalım maçlarımızı
türkçerap_yakup isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 21.04.2005, 16:32   #3
skywriter
Tecrübeli Yiğido

9 Mesajına 29 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 772 skywriter FAZLA SÖZE GEREK YOKskywriter FAZLA SÖZE GEREK YOKskywriter FAZLA SÖZE GEREK YOK

Gercekten cok guzel bir yazi dizisi. Yanilmiyorsam Aksam'da yayinlaniyor. Bazi arkadaslar yazmisti ama ilk iki bolumu soyleydi:

Başlarken

Ahmet Turan Alkan'a altıncı şehrin kitabını yazdıran Sivas, benim aklımı korumak için savunma mekanizmamdır.

Engin Ardıç'ın köksüz, eğitimsiz, işsiz, parasız, kafasız, ahlaksız, her an suça eğilimli, patlamaya hazır, tehlikeli kesim olarak adlandırdığı; tiksindiğim, yüzlerini gördüğüm zaman midemi bulandıran İstanbul'daki 'lumpen sınıfı' ile mücadelemde her mağlup oluşumda bir gün kesin dönüş yapma hayalini kurduğum şehirdir Sivas. Askerden sonra 1.5 yıl boyunca gidememiştim Sivas'a. Alaattin abi (Metin), 'Sivas'a gidiyorsun' deyince önce cennetle müjdelenmiş gibi hissettim kendimi. Yasin Yıldırım ile birlikte Sivas'ta geçirdiğimiz beş gün, dört gecenin ardından kaleme alınan bu yazı dizisinde; odağında Sivasspor bulunan, perspektif genişledikçe ise Sivas'ı tasvir eden bir tablo bulacaksınız.

Bozkırın ortasında yaşayan insanların Süper Lig gibi bir 'Ütopya'yı nasıl olup da peşinden koşulan bir 'Kızıl Elma'ya dönüştürdüğünü anlatmaya çalıştım.

Biliyorum ki 'Siz ne kadar bilirseniz bilin, anlatabildiğiniz karşınızdakinin anlayabildiği kadardır'. Bu, 'Uzun ince yolda' bana rehberlik eden Kemal Çağlayan ile Aydın Deliktaş'a şükran borçluyum. Bir foto muhabirinden çok deklanşöre bir sanatçının duyarlılığında dokunan Yasin Yıldırım'ın nefis enstantanelerinin takdirini ise sizlere bırakıyorum.

Sivas'ı ayağa kaldıran Hoca

'Tırnaklarımla kazıyarak bu noktaya geldim, başkaları gibi paraşütle gelmedim' diyen Kırmızı-Beyazlılar'ın genç teknik patronu gelecek sezon için net konuştu: Başarı hedeflenmiyorsa ne için mücadele vereyim, neyin mücadelesini vereyim

stasyon Caddesi'ndeyiz. Kaldırımlarda insan seli. Herkes tek bir yöne gidiyor hızlı adımlarla, geç kalmış gibi. Durmadan konuşuyorlar, hararetle, tek bir konuda.

Nazım'ın 'Bugün Pazar'ı gibi; 'Bu anda; Ne düşmek dalgalara, Bu anda; Ne kavga, ne hürriyet, ne karım. Toprak, Güneş ve Sivasspor... Bahtiyarım...' der gibiler.

İki saat sonra telefon çalıyor. Kemal Çağlayan arıyor. Stuttgart'tan. Yanında Abdüllatif Şener var. Almanya'daki işadamları ile Sivas için ne yapacaklarını konuşuyorlar. 'Kaç kaç' diye soruyor: '3-2 yenildik'.

Hayal kırıklığına uğramış insanlar şaşkın. Ağızdan ağza dolaşıyor iki kelime, durmadan, tekrarlandıkça büyüyen bir öfkeyle: 'Mardin'e yenildik'.

İlk şaşkınlıktan sonra bir suçlu aranıyor. Hemen bulunuyor: 'İsmail Kartal'.

'Yavuz fıtık, kardeşim. Akın'ı niye oynatmadı?'

Sivasspor tesislerindeyiz.

Hüzün kokuyor. Bayram için hazırlanmış duvarlar dilini yutmuş, susuyor. İsmail Kartal oturuyor, karşımızda. Üzgün. En az bu toprakların insanı kadar üzgün. Başını dik tutmaya çalışıyor. 'Yanlış zamanda geldiniz' der gibi.

Mardin'e neden yenildiklerini anlatırken, hayata bakışından ipuçları veriyor: 'Süper Lig'e çıkmak için mücadele eden futbolcular sorumluluk almalı. Daha yürekli, daha cesur futbol oynamalı. Kaleni aileni savunur gibi savunmalısın' sözlerinin ardından yine de futbolcularını savunuyor:

'Bu futbolcular her şeylerini verdiler. Kalan 6 haftada da her şeylerini verecekler Süper Lig için ve çıkacağız'.

Sezon sonunda Sivasspor'dan ayrılma kararını hatırlatıyoruz:

- 'Bugünkü Sivasspor sizin eseriniz. Dünyaya getirdiğiniz çocuğunuzu caminin kapısına bırakmıyor musunuz?'

- Hayır. O çocuğun büyümesi için mamaya ihtiyaç var. Çocuğu büyütecek ekonomik güç yoksa o çocuğa iyilik değil kötülük yapmış olursunuz. Tırnaklarımla kazıyarak bu noktaya geldim, başkaları gibi paraşütle gelmedim. Başarı hedeflenmiyorsa ne için mücadele vereyim, neyin mücadelesini vereyim.

-Rapid Wien'den sezon başında teklif almanıza rağmen Sivasspor'u tercih ettiniz?

-Fenerbahçe'de çalışırken 19 Yaşaltı takımı ile Almanya'da katıldığımız turnuvada şampiyon olduk. Ruslar turnuvaya milli takımlarını göndermişti. 12 bin kişinin önünde Rus Milli Takımı'nı yendik. Rapid'li yöneticiler turnuvaya genç yetenekleri seyretmeye gelmişti.

-Bizden, gençleri izlemeye gelen var mıydı?

-Hayır. Turnuva Daum'un evine çok yakın bir yerde yapılmasına rağmen gelmedi. Sadece Cemil Turan gelmişti. Rapidli yöneticiler menajerler aracılığıyla tekliflerini iletti. Tekliflerini ciddi bulmadım.

-Sezon içinde Süper Lig takımlarından teklif aldınız mı?

-Aldım. Ancak etik bulmadığım için kabul etmedim. 'Ben şu anda Sivasspor'u çalıştırıyorum, sizinle görüşmem' dedim. Şaşırdılar.

-Aziz Yıldırım, F.Bahçe'den ayrılırken size kal demedi mi?

-'Kal' dedi. Daum'un yardımcılığı gibi bir görev düşünüyordu. Başkan'a, 'Belli bir birikimim var. Bu birikimle, ortaya ne korum, nereye kadar gidebilirim, ne yapabilirim gibi konularda kendimi imtihan etmeye ihtiyacım var' dedim.

- 38 yıldır başarıya aç olan bu takımı nasıl bu hale getirdiniz?

-Galatasaray, Chelsea, Barcelona'nın nasıl oynadığını anlattım futbolculara. Ronaldinho gibi bir yeteneğin bile sistem içindeki görevini yerine getirmeye çalıştığını anlattım, kabul ettiler. 'Ben serbest oynarım' diyen futbolcular gerçekleri gördüler. Belli bir sistemin yoksa duvara toslarsın.

-Futbol felsefeniz?

-Herkesin oynadığımız futboldan keyif almasını isterim. Mardin yenilgisinden sonra soyunma odasına girdim. Futbolcularıma 'Oynadığınız oyundan memnun musunuz, mutlu oldunuz mu' diye sordum. Rakibe göre bir oyun sistemimiz yok. Kendi sistemimizi sahada sergilemek istiyoruz. Günü kurtarmak gibi bir amacımız yok.

Pazar günkü bu görüşmenin ardından İsmail Kartal, yaklaşık bir aydır hasret kaldığı eşi, çocukları ve hasta olan babasını görmek için İstanbul'a gitti.

Yokluğunda görevden alınması tartışıldı. Çarşamba akşamı Sivas'a döndüğünde ise arkasında bütün Sivas halkının desteği vardı. Pazar günü de Mersin'i Mersin'de yenip, Süper Lig kapısını açtı.

KIRMIZI 'kan'ımız BEYAZ 'kar'ımız

Necati Karadağ ile Ali İzgi'nin hazırladığı 'Üçyıldız'ın Öyküsü' isimli kitapta 1967'de Yolspor, Kızılırmakspor ve Sivas Gençlik Kulüpleri'nin birleşmesi ile kurulan Sivasspor'un renklerinin nasıl belirlendiği şöyle anlatılıyor: '...Toplantıya katılanların bir kısmı sarı-lacivert renkler, bir kısmı da siyah-beyaz renklerde ısrar etmektedir. Bu tartışmaları Hüseyin Yıldırım'ın biraz da latife kokan şu veciz sözleri noktalar: Kırmızı kanımız, beyaz karımız...'

SİVASSPORLU futbolcuların lakapları Kadir Bombacı
Hakkı Baba Hakkı
Hayrettin Ze Roberto
Serkan Ortega
İlhan Roberto Carlos
Ertuğrul Jay Jay
Mehmetn Vieri
Ufuk Golcü
Serdar Şaş, Dana
Murat Sızma
Ahmet Çakal
Vedat Kedi
Serdal Nesta
Yusuf Zidane

Sivas Belediyesi de taşın altına elini soktu:Yarım trilyonluk destek

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'a Sivasspor üzerinden siyaset yapıp yapmadığını sorduk. Başkan, önce ceketinin yakasını gösterdi, 'Belediye başkanı seçilince yakamdaki parti rozetini çıkardım' dedikten sonra hedefinin sadece Sivas'a hizmet etmek olduğunu söyledi.

-Sivasspor'a ne kadar maddi yardım yaptınız?

-Parasal ve diğer hizmetler olarak yaklaşık yarım trilyon.

-Ekmek bulamayan insanlar size 'Biz yiyecek ekmek bulamıyoruz. Siz Sivasspor'a yarım trilyon veriyorsunuz' diye sormuyorlar mı?

-Çok karamsarsınız. Sosyal yardımlar elbette belediyelerin önemli görevleri arasında yer alıyor ve bu görevimizi yerine getiriyoruz. Ancak biz aynı zamanda insanlara balık vermiyoruz, onlara balık tutmayı öğretiyoruz.

-Sivas Eğitimspor, hentbolda Süper Lig'de. Eğitimspor'a hiç yardımda bulundunuz mu?

-Biz sporu semtlere yaymak istiyoruz. Semt sahaları ile herkesin spor yapmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak Türkiye'nin de bir gerçeği var önce futbol gelir.

Hazırlayan: Bahri ÇİFTÇİ

Uyuyan dev uyanıyor!

Vali Hasan Canpolat, bu teşhisi yaptıktan sonra Sivasspor için 'Tan yeri ağarıyorsa ağarır, sen durduramazsın' dedi

Hasan Canpolat, 'Sivas bir ileri köy toplumu mu?' sorumuza öncelikle Sivas'ın geçmişten günümüze Anadolu'nun az sayıdaki yönetim merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak cevap vermeye başladı. Sivas Valisi, bu özelliğin erozyona uğramasını; kamusal ekonomiden, özel sektör ağırlıklı ekonomiye geçişin başarılamamasına bağladı ve Sivas'ı 'Anadolu'daki birçok şehirden daha çok kent kültürünü temsil eden bir yerdir' diye tasvir etti. Vali, 'Geçmişte yaşanan bir takım olaylar Sivas'ın gerçek kimliğini örtüyor, yaratılmış ya da yapıştırılmış, aksedilmiş bir kimlik olarak yapışıyor ve Sivas'ın insanları tarafından da kabul ediliyor. Biz bunu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz' sözleri ile Sivas imajının doğuşunu anlattı.

- 'Kafalardaki Sivas resminin değişmesi açısından Sivasspor'un nasıl bir misyonu var?'

-Halk, özellikle profesyonel futbolu, her ilde tüm özlemlerinin bir sembolü olarak kabullenir. Sivas-spor da aynı. Sivas geçmişle övünen bir il, dolayısıyla hak etmediği bir yerde olduğuna inanıyor.

-Bu bir adalet arayışı mı?

-Yok, bu birikmiş beklentilerin arayışı. Son dönemlerde oluşan olumsuz bakış açısına da bir başkaldırı var. Oysa ki birçok ilimiz kültürün, sanatın hoşgörünün merkezi olarak algılanırken esas bu şekilde algılanması gereken Sivas'ın farklı şekilde algılanması büyük bir enerji biriktirmiş. Şimdi bunun Sivasspor'da açığa çıkmasını istiyorlar. Sivas'ta büyük bir enerji birikimi var, pozitif enerji birikimi var. Bunu birçok ilde göremezsiniz. Çünkü artık insanlar ümidi kesmiştir. Trend aşağıya doğrudur ve herkes aşağı doğru giden bu trenden kendisini bir an önce atıp kurtulmak gibi bir havadadır. Bu da olumsuz olaylarla açığa çıkar.

-Sivas'ta kamusal alanın yeniden inşası Sivasspor sayesinde oluyor, diyebilir miyiz?

-Yok. Şimdi şöyle söylenebilir; sivil toplumun kendisine hedef koyması, temsil etmesi, ifade etmesi anlamında bu konuyu konuşuyorsak elbette ki Sivasspor'un başarıya ulaşması sivil bir hedeftir. Şimdiye kadar kamusal bir takım hedefler konulmuş olabilir ama şimdi toplum öz kaynaklarıyla, kendi gücüyle yapabileceklerini ortaya koymak istiyor. 'Sivas'ın yeniden çıkışı başlasın' diyoruz 'Rönesansı başlasın' diyoruz, 'Uyuyan dev uyanıyor' diyoruz. Çünkü uyanmak da zorunda. Geçmişte yaşanan bir bolluk, refah, yükselme dönemi var. Sonra da bir gerileme dönemi olmuş. Bu bir süreçtir, bir takım acılar yaşanır, acılar hafifler, tekrar insanlar bir çıkış aramaya başlar. Biz bunu görüyoruz. Kiminle görüşürseniz görüşün sporda, sanatta, eğitimde, sanayide vakti zamanı geldi. Zamanı gelmeden hiçbir şey olmaz. Zamanı gelmişse tan yeri ağarıyorsa ağarır, sen durduramazsın. Türkiye'nin genel gidişi devam ederse Sivas'ta da bu gelişmelerin devam edeceğine inanıyoruz.

-Ne diyelim. İnşallah.

ATATÜRK NİYE SEÇTİ?

Sivas'ın Kurtuluş Savaşı'nda boşuna seçilmediğini savunan Hasan Canpolat, 'Milli mücadeleyi yürütenler buraya boşuna gelmemiş. Atatürk niye başka bir şehri değil de Sivas'ı seçmiş. Burada 108 gün kalmış, kalabilmiş. Toplumsal barış adına niye bir sıkıntı yaşanmamış. Ama bazen siz ne söylerseniz söyleyin, rüzgara karşı ıslık çalmış gibi oluyoruz' diyerek insanların beynindeki Sivas'la ilgili tabuyu yıkmakta çekilen zorluğu vurguladı.

--------------------------------------------------------------------------------

TOKAT'A GİDESİM GELMİYOR

Sivasspor'da oynadığı futbolla sezon boyunca Çanakkale, Mardin gibi takımlardan teklif alan Serdar, 'Tokatlıyım. Üç senedir buradayım. Kendi memleketim gibi oldu. Tokat'a gidesim gelmiyor' sözleri ile Sivasspor'un neden başarılı olduğunu gözler önüne serdi.

-Sivas'ta sosyal hayat nasıl?

-Bizde sosyal hayat ikinci plana atılıyor. Çocuklar haftada kaç gün baba yüzü görüyor? Burada futbol, hayat. Nereye gitsen burada futbol konuşuluyor. İki haftadan iki haftaya içeride maç oynanıyor. İnsanlar onu canla başla bekliyor. Galip geldiğimizde duygularını gözlerinden anlayabiliyoruz.

-Süper Lig mücadelenizde şaibe var mı?

-Sivas'ın üzerinde kesinlikle olamaz. Olmadı, olamaz. 3 senedir buradayım. Kesinlikle olamaz. Yönetim olarak, futbolcular olarak, teknik heyet olarak birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Kesinlikle buna izin vermeyiz.

SİVASLILAR'IN GÖZBEBEĞİ

Ona 'Jay Jay' diyorlar. Seneye üç büyüklerden birinde Ertuğrul'u seyredebiliriz. Babası Hüsamettin ile annesi Yurdagül'e 'Dersaneye vereceğiniz para boşa gider' diyerek kaderini çizen genç yetenek Sivas doğumlu futbolcuların idolü. İbrahim Toraman ve Adem Dursun'un arkadaşı. Rıza Çalımbay'ın da Sivaslı olduğunu hatırlatıyoruz.

-Rıza Hoca Karagümrük maçına geldi. Ümit Özat da takımı ziyaret etti. İnşallah onlarla karşılıklı oynayacağız.

-Sivas'ta Sivassporlu futbolcu olmak zor mu?

-Maç kötü gittiğinde sokağa bile çıkmak istemiyorum. Bu yüzden yürekten oynuyorum. Sokakta bir tepkiyle karşılaşmadım. Sivas halkı maça geliyor o stresle ne varsa söylüyorlar. Stattan çıkınca unutuyorlar.

Bahri ÇİFTÇİ
skywriter isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 21.04.2005, 17:59   #4
serhankaburcuk
Usta Yiğido

serhankaburcuk - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

30 Mesajına 39 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1273 serhankaburcuk ist jedem bekanntserhankaburcuk ist jedem bekanntserhankaburcuk ist jedem bekanntserhankaburcuk ist jedem bekanntserhankaburcuk ist jedem bekanntserhankaburcuk ist jedem bekannt

[size=4]Sivassporun Chelsa olup olmayacağını bilemem ama Seneye CHELSA takımının Sivasa hazırlık maçı için gelmesinin bir planı yapıldığını çok sağlam bir kaynaktan öğrendim.Bu kaynak şuanda halihazırda bulunan kulüp yöneticilerimizden biri.Seneye Chelsa Sivasa maç yapmaya 4 eylüle gelirse şaşırmayın benden söylemesi(ben bunları yazarken bile tüylerim diken diken oluyor).....İnşallah o günler bize çok uzak değil...[/size]
serhankaburcuk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 22.04.2005, 09:53   #5
alperen058
Acemi Yiğido

alperen058 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

6 Mesajına 7 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 alperen058 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

allah razı olsun mecnun başkanımız ve yönetiminden mecnun bence bu şampiyonlukta taraftarımızdan sonra mecnun başkan ve fikret ünsal ın emeği çok tabi diğer yönetim kurulu üyelerininde emeği var ama bunlar bu işi profosyonelce yaptılar bu işi 2002-2003 sezonun unutmayalım nasıl ayak oyunları süper lige çıkamadık ve 2 karadeniz ekibi birden çıktı
alperen058 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 22.04.2005, 10:03   #6
sivaslim58
Yiğido

sivaslim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

46 Mesajına 77 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 sivaslim58 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

en büyük başkan bizim başkan başka söze gerek yok.
sivaslim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 22.04.2005, 10:35   #7
kadir20
Tecrübeli Yiğido

kadir20 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

38 Mesajına 57 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 771 kadir20 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

abi uzun uzun yazmissin da onu okumak icin zaman lazim o da bende yok kisaca özetlersen sevinrim
kadir20 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama
Stil