Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Serbest Alan, Sivas Paylaşım, Sivas Forum, Sivaslılar > Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım

Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım

Seçenekler Arama Stil

SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHATI
Alt 06.06.2008, 18:01   #1
Sabiha Serin
Acemi Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58 Mesajına 179 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 659 Sabiha Serin BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHATI

SİVAS`LI YAŞLI BİR NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE BAYRAM MESAJI VE GENÇLERE NASİHATIDIR

Ülkemizde ne yazık ki bazı öz değerlerimiz,geleneklerimiz yavaş yavaş azalmaktadır.Üstelik Yöresel ağzımız zaman zaman kaba konuşma olarak nitelendirilmektedir.Ben buna asla katılmıyorum.Oysa şivemiz bizim özümüzdür.Yörelerimizin kendi kültürüdür.Her ilin farklı bir yöresel şivesi vardır,saygı duymamız gerekir bence. Ülkemizin birçok yerinde bazı konularda olduğu gibi bayramlarda ve özel günlerde hatta çoğunlukla ne yazık ki eski yıllardaki sıcaklık ve coşkunun birlik ve beraberlik, dayanışmanın azaldığını üzülerek görüyoruz. .Bir kaç adet Sivas şivesi ile yazdığım şiirlerimden sonra hemşerilerimden gelen istek ve rica üzerine bu kez de Sivas`lı yaşlı bir ninenin gençlere nasihatini canlandırdığım yazımı sizlerle paylaşıyorum.
..Bu mesajda yaşlı bir ninenin çevresindeki kendinden genç kuşaklara içerisinde çok anlamlı, yapıcı ,öğüt verici bir kaç nasihatinde mevcut olduğu birazcık üzgün,birazda kızgınlık dolu bir sitemkarını sunmaya çalıştım.Burada birkaç önemli kaybolan öz değerlerimizi vurgulamak istedim..Bazı sürç-ü lisanım olursa bağışlayınız. Amacım Sivas`ta ve her yerde eski yıllarda olduğu gibi insan iletişiminin her zaman dostluk, barış, kardeşlik, tutkunluk, iyi ve kötü günlerdeki paylaşım ve sevgi saygı dolu bir güzellikte devam etmesidir. Bu nedenle bu konuşmanın tümünü hayalimde canlandırdım ve olumlu mesajlar vermeye çalıştım. Bayramlar ve özel günler, tüm yaşamımız ancak o zaman daha özel ve güzel olur diye düşünüyorum.
Güzel Sivas`ımın şivesiyle de gurur duyuyorum. Çünkü o bizim öz kültürümüz. Bence her zaman özümüzü korumalıyız diye düşünüyorum.
Azda olsa günlük yaşamımızda daha mutlu olmak için ufak mesajlar verebildiysem bana ne mutlu..

Sivas’tan kucak dolusu sevgi ve saygılarımla.
.
CANLANDIRMIŞ OLDUĞUM KONU:
SİVAS`LI YAŞLI BİR NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE BAYRAM MESAJI VE GENÇLERE NASİHATIDIR
UMARIM SIKILMADAN OKURSUNUZ

Benim dapdatlı gozel yavrularım aha şu dizimin dibine hele bir oturun size ne diyecem.gulağınızı açında ecük beni diğnen hemi.Vahtığızı alacam ama gusuruma bahman.Nediyim gözünü yedüğüm yavrularım devür gettikçe kotüye gediyor. Ben böyüklüğümü bilip gulağınızı deliyimde gerisi size galmış artuk.

İlkönce mubarek Gurban Bayramınızı gutlarım.Allah nice nice bayramlar nasip etsin hepiğize.Ağız dadıynan geçsin bayramığız. Gurban kesenlerinde gurbanını Allah gabul etsin. Aman çok et yemen sağlığınız bozulur, fukarelere dağıtın hemi...Onlar senede bir gün et yüzü görüyorlar.Sevaptır canlarım, onları sevündürün,sevap işleyin...

İşte gine Gurban Bayramınını gutluyacuh şükür, eyi hasda şimdi beni hepiğiz ece dinlen hemi......
Goyunlarım,guzularım hele bağa bir gulağızı verin bağak
Aha gurban bayramını kutluyacuh, şimdi ben size soruyom. Acaba hepiğiz cumbul cömaat böyüğüze güçcüğüze gettiğizmi,böyükleriğizin pambuk ellerini öptüğüzmü,guçcük uşahların o gul bahışlı gozlerini öptüğüzmü. Şekerini balonunu bol bulamac verdüğüzmü yoksa gısnıklıkmı cimrilik ettiğiz.Arafa günü memmecimin gliğini ,balonunu,şekerini verdiğizmi.
Vış benim canını ciğerini yedüğüm yavrularım aha biz ölüp gedecük siz bu yalan dünyada galacaksığız.Aha bu göpgözel adetlerimiz unudulursa nedecük.Etmen dutman ciğeriziği yerim bu adetlerimizi siz devam etdirin .Gurban olurum size yoğsam hemi vallah hemide billah bizim ahrette gemüklerimiz sızlayacak biliyormusuğuz.
Bir bellemişsiğiz televizyon birde neydiki şu he he aha şimdi ahlıma geldi baba çıksın şu bilgisayarmı ne olmaz olaydı.Gapanıyorsuğuz oğa sağı solu unuttuğuz anam.Ecükde eşiğize dostuğuza ele gapanın.Öldükmü,galdıkmı haberiğiz yok vaa .Bayram seyran gandil geçiyorda heç ahlığıza bile gelmiyok.Yok anam yok ortalık temelli donyağının dolması oldu.Halbusamki birbiriğizi arayıp soırsağız,eyi günde,kotü gunde dertlerine gapak olsağız kotümü. Bugun oğaysa yarında sağa.Ne ekerseğiz onu biçersiğiz.
Vaaaa bayram geliyor millet evden gaçacak delük arıyor.Anam oturun eviğizden sumu çıktı.Yoook misafirden gaçıyorlar.Gaçın anam gaçın sonunda bele gederse herkesin ölüsü evinde gohacak zaar.
Haa birde bellemişsiğiz mesajmı musajmı ne baba çıksın.Mesajnanda bayrammı gutlanırmış.Zahmet çekmen bele bayram gutlamak olmaz.Gelde elimi öp.Herşeyin uyduruğu çıktıya bayram gutlamakta oynatmalık oldu mesajmış töbe töbeee.Gozüğüzü yiyim beni ece diğnen etmen dutman bele donyağının dolması olacağıza ecük sevin,sayın,böyüğüzü güçcüğünüzü bilin,sağı solu unutman,aran,sorun,öldümü galdımı arada bir yohlan hemi.Eee siz daha eyisini bilirsiğiz emme siz bele olursağız yarın ötağan sizin goyununuz guzunuzda sizin bile bayramda eliğizi öpmüyecek aha gorursuğüz.Adetimizi töremizi yaşatın, aha bir gün sonra bayram bitiyor.Gıyıda koşede ne gader eşiğiz dostuğuz varsa gedin erinmen ,ıhtıyarların gonlünü,duasını alın.Kös kös evde oturup şu babıya olasıca televizyona melevizyona gapanman hısım ahrabaya gedin onlarla bir ece gohlaşın,hal hatır sorun hemi.Heçmi goresiğiz gelmedi.Bağa gelince nedek gelendende gelmiyendendeAllah razı olsun.Çok şukur gapımın zili heç durmadı. Vuuu maşallah allah eksüklüğünü vermesin elimi öpmeye gelenler bek çoğdu. Marisem şaha maka sevenümüz çoğmuş valla.Onlar geldükçe yurağam yağ bağladı.Den bağah yarın bayramda zabanan garnığızı burnuğuzu doyurduktan sonra gozüğüzü açar açmaz böyüklere getmeye erinmen bah getmezseğiz valla ölümü gorün.. Ben bir böyüğünüz olarak gulağızı deldim gerisi size galmış.Nabalım gunahım size olsun vallah bah aha şurda ölüm çıhsınki bele gidersek soğumuz kotü. Nediyim nişlliyim goya size ecük öğüt veriyim dedim.Ecük eşi dostu tanınki yarın biz çekip öbür dünyaya gedince gemüklerimiz sızlamasın benden demesi siz bilirsüğüz artuk.
Gendüğüze ece bahın.Bu dedüklerimide gulağıza kupe edin benden demesi.Hepiğizin işiğiz gücünüz rasgetsin.Ayağıza daş dohanmasın.Garığızla, gişiğizle uşağızla,sevdükleriğizle dapdatlı bir bayram geçürürsüğüz inşallah.Başığızı ağrıttım gusuruma bahman goyunlarım,guzularım yuramin koşesi ,gozüğüzün çiçeğini yerim bağa gızmadığız demi.Goya bende nediyim birbiriğize kenetlenin ,eşi dostu tanın,bilin,aran,sorun,ecük ciğerli olun diye gendimi parçalıyom.Daha nediyim.Yavrularııım bu sevgü ve saygu varya ele gözel bişiki.Dadından yenmez.Ciğerinin koşesinden gelen bir sevgü varya o sevgü adamın iliğini gemüğünü yerinden oynadır.Sevgü olmadan yaşanan hayata baba çıhsın. Sevgünün açmadığı kapı heçmi heç olmaz aha bunu bele bilin.Bende sizi çok ama çok seviyom goyunların guzularım.Bu dedüklerimi yapın ciğerimi yen tek.Allaha emanet olun hepüğüz...Gahıyım evüme gediyim bu gader nasihat yeter.Şimdi gelen giden olurda gapıda galmasınlar.Dolapda
Boğazımdan geçmedide yaprah sarmayınan hurma ayırdıydım, bir tasda bayram çorbam var. Belki bizimkiler çoluk çocuk gelirler , zaten de goresim geldi
Haydin allahaısmarladık gendiğize eyi bahın. Allaha emanet olun yavrularım

SABİHA SERİN
Alt 06.06.2008, 18:41   #2
bayram
Yiğido

bayram - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

130 Mesajına 237 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 726 bayram FAZLA SÖZE GEREK YOKbayram FAZLA SÖZE GEREK YOKbayram FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHAT

Güzel bir konu emeğine sağlık ama sanırım iki defa açmışsın aynı konuyu

özlediğimiz babamızın babaannesi konuşması artık herkes kibarlaştı modernleşti bu lehçe yok artık günümüzde yok oldu gitti
bayram isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda bayram'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
--->: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHAT
Alt 06.06.2008, 21:09   #3
SONMEZ
Usta Yiğido

SONMEZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

171 Mesajına 428 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 876 SONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz sein

Anaaaa...
Eyiki ebemizin deduhlerini biziminen paylaşmıssın sabiha abla gıııı.
Bah naader has oldu he miii ?

Ahay ben o ebemizin canını yeyim, mübarek ellerinden öpüyüm.
Sabiha Hanım etme dutma baacım, ecük beyle şeyleri bize ağnat gııığ.

He mi sen nerelerdeydin bahıyım ?
Bıldır bu faatdan beri ortalıhlarda yohsun, gadasını alduğum,
hasde neyim değulsündür iğnşallah.

Sende garipsediğ ellağam ki, bahsene gene gelip bize yazıyon.
Eyi eddin has eddin herif.
Pahıllananların yüraa yarılsın, neğniyooon...

Ecük bazı beyle gel de iki çit horata edehk,
baba çıhsın torpahlar başına kotülerin gaybetini atahk,
bizim oralardan gonuşah baacım.
SONMEZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı SONMEZ'a Teşekkür Ediyor...
Alt 06.06.2008, 21:18   #4
kaya0758
Yiğido

kaya0758 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

79 Mesajına 100 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 636 kaya0758 FAZLA SÖZE GEREK YOKkaya0758 FAZLA SÖZE GEREK YOK

SABİHA HANIM YAZILARINIZ GÜZEL.İDEALİST BİR KADINSINIZ EMEĞİNİZE SAĞLIK AMA BU YAZI ÇOK UZUN OLMUŞ GEÇEN GÜNDE BURADA Bİ YAZINIZ VARDI ODA ÇOK UZUNDU.BENCE ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ AMA ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN BU YAZIYI KİMSE OKUMAYACAK.HOŞ GEÇEN GÜNKÜ YAZINIZDA ANASAYFADA ÇOK AZ KALABİLMİŞTİ.BU YAZIDA ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN İNSANLAR OKUMAKTAN SIKILACAĞI İÇİN ANA SAYFADA AZ BİR SÜRE DAYANABİLECEK.
KANIMCA BU TİP FORUMLARDA ÇOK UZUN YAZI YAZILMAMALI
kaya0758 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda kaya0758'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 06.06.2008, 21:30   #5
SONMEZ
Usta Yiğido

SONMEZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

171 Mesajına 428 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 876 SONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz seinSONMEZ kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
kaya0758 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
SABİHA HANIM YAZILARINIZ GÜZEL.İDEALİST BİR KADINSINIZ EMEĞİNİZE SAĞLIK AMA BU YAZI ÇOK UZUN OLMUŞ GEÇEN GÜNDE BURADA Bİ YAZINIZ VARDI ODA ÇOK UZUNDU.BENCE ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ AMA ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN BU YAZIYI KİMSE OKUMAYACAK.HOŞ GEÇEN GÜNKÜ YAZINIZDA ANASAYFADA ÇOK AZ KALABİLMİŞTİ.BU YAZIDA ÇOK UZUN OLDUĞU İÇİN İNSANLAR OKUMAKTAN SIKILACAĞI İÇİN ANA SAYFADA AZ BİR SÜRE DAYANABİLECEK.
KANIMCA BU TİP FORUMLARDA ÇOK UZUN YAZI YAZILMAMALI

Haggat bu gardaşımızın deduğu gibi ecük uzun olmuş,
Emme ben bir soluhda ohudum.
SONMEZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
-->: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHATI
Alt 06.06.2008, 23:50   #6
Sabiha Serin
Acemi Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58 Mesajına 179 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 659 Sabiha Serin BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart -->: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHATI

Saygıdeğer kaya0758 ve SONMEZ

Tamam çok doğru diyorsunuz. Essahtanda yazılarımı bek uzun yazmışım hemi.Amaan işte nediyim sivasımı goklamıya başlıyınca aha şurasına değmiş, burasına değmemiş derken lafı uzatmışım.Vallah bek haklısınız.
Peki bundan sonra gızacuk yazacağım, ahali okumaya eriniyor. Halbusamki okumaya başlasalar bir içim su gibi okurlar.
Söz bundan soğna gısa yazacağım cangardaşlarım,candan ciğerli hemşerilerim.. Saygularım ve hörmetlerimle...
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda Sabiha Serin'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
-->: --->: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NA
Alt 06.06.2008, 23:57   #7
MustafaParlak
YASAKLI ÜYE

492 Mesajına 952 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 MustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz seinMustafaParlak kann auf vieles stolz sein
Standart -->: --->: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NA

Alıntı:
SONMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
Anaaaa...
Eyiki ebemizin deduhlerini biziminen paylaşmıssın sabiha abla gıııı.
Bah naader has oldu he miii ?

Ahay ben o ebemizin canını yeyim, mübarek ellerinden öpüyüm.
Sabiha Hanım etme dutma baacım, ecük beyle şeyleri bize ağnat gııığ.

He mi sen nerelerdeydin bahıyım ?
Bıldır bu faatdan beri ortalıhlarda yohsun, gadasını alduğum,
hasde neyim değulsündür iğnşallah.

Sende garipsediğ ellağam ki, bahsene gene gelip bize yazıyon.
Eyi eddin has eddin herif.
Pahıllananların yüraa yarılsın, neğniyooon...

Ecük bazı beyle gel de iki çit horata edehk,
baba çıhsın torpahlar başına kotülerin gaybetini atahk,
bizim oralardan gonuşah baacım.
SAYIN MUSTAFA SONMEZ ABİ,

İLK DEFA BÖYLE BİR YAZINI OKUDUM SİTEDE HEP ÖRNEK ALDIGIM ABİLERİMDENSİN GEL DE ÖPEM SENİYANLIŞ ANLAŞILIR KESİN VELİ ABİ BU KONUYA BAKMAZ İNŞ. EMRE ABİDE BAKMASIN
MustafaParlak isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.06.2008, 13:21   #8
kaya0758
Yiğido

kaya0758 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

79 Mesajına 100 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 636 kaya0758 FAZLA SÖZE GEREK YOKkaya0758 FAZLA SÖZE GEREK YOK

ben bu sabiha hanımı çok seviyorum bakınız ne kadar anlayışlı olduğu her halinden belli.
kendisiyle bülent uygunun cumhuriyet üniversitesinde vediği konferansta tanışma fırsatımda olmuştu.
gerçekten idealist, şair, şiir, yazar, çizer, bozar, siler...........
çok takdir edilesi bir anadolu kadını.bir cesuryürek.bir aydın.
kendisini entel zannnedipte kültürel değerlerini, aslını unutuverenlerden değilde, aydınlılığı sivasla ve sivassporla harmanlamış eli öpülesi bir anadolu kadını.....
sivassporun başarısı umarım bir kitabında anlatmayı düşünüyodur.
içten samimi duygusal ve anadolu diliyle.....
kolay yetişmiyo aydınlar arkadaşlar.sabiha hanımın sivasta yaşaması sivaslılar için büyük şans.
kaya0758 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda kaya0758'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 07.06.2008, 13:24   #9
davulcu
Usta Yiğido

davulcu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

734 Mesajına 1.083 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 812 davulcu FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

TANIMAYIZ BİLMEYİZ GENÇ FB LİLER
UMRUMUZDA DEĞİL UA LAR
BİZİM OLDUĞUMUZ YERDE UÇAMAZ KARA KARTALLAR
BU ALEMDE BİR NUMARA BABA KANGALLAR
davulcu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevap: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHA
Alt 26.04.2009, 12:15   #10
phantom
Yeni Yiğido

0 Mesajına 0 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 phantom FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİVAS`LI NİNEMİZİN SİVAS ŞİVESİ İLE NASİHA

Ablam eline ağzına sağlık, güzel yazmışsın...
phantom isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
nasİhati, nİnemİzİn, sİvas, sİvas`li, İle, Şİvesİ

Seçenekler Arama
Stil