Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Serbest Alan, Sivas Paylaşım, Sivas Forum, Sivaslılar > Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım

Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım

Seçenekler Arama Stil

SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ
Alt 01.01.2008, 14:10   #1
Sabiha Serin
Acemi Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58 Mesajına 179 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 659 Sabiha Serin BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ

SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ

İlkönce 2008 yılının tüm Dünya'ya, Ülkemize, Türk Ulusuna sağlık, mutluluk, başarı, huzur; barış, hayırlar getirmesini diler herkesin yeni yılını kutlarım.
Hatırladığım kadarı ile çocukluğum ve gençliğimdeki eski yılbaşı anılarımı kısa da olsa sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Ben her zaman şunu diyorum, ne yazık ki yeni kuşak çocuklar ve gençler bizlerin zamanındaki mutlulukları yaşamıyorlar; çünkü o yıllarda televizyon, bilgisayar v.s yoktu. Aileler birbirine daha çok zaman ayırıyorlardı. Daha çok özel ve güzel şeyleri birbirleri ile paylaşıyorlardı; ama şimdi aileler birbirinden kopuk, eski sohbet ve muhabbetler pek yok. Çocuk kendi odasında, anne ve baba kendi halinde, dolayısıyla aileler arası paylaşımlar neredeyse yok denecek kadar azaldı, üzgünüm. Üstelik Ülkemizde batı hevesi kendi öz değerlerimize, Türk kültürümüze zarar vermektedir. Oysa batıya özentiyi bırakıp özümüzü, kendi kültürümüzü korumalı ve yaşatmalıyız diye düşünüyorum
Şimdi eski yılbaşı gecelerini anımsayıp bir nostalji yaşamaya ne dersiniz:
Eskiden kaloriferli evler pek yoktu. Hatta ben elektriğin olmadığı, gaz lambası ışığında oturduğumuz dönemleri de hatırlıyorum. Yılbaşı yaklaşacağı zaman evimizde bir heyecan olurdu. Şimdiki gibi batıya özenip yılbaşında çam ağacı falan zaten yoktu. Türk kültürümüzde çam ağacının ne işi var, tamamen batıya özenti değil mi? . Hatta babam yılbaşı yapmaya günah derdi ama annem sırf çoluk çocuk neşelensin eğlensin diye babamı ikna ederdi. Rahmetlik annem birkaç gün öncesinden kavurga ve çedene kavururdu. Rahmetlik babam çarşıdan çoluk çocuk yesin diye o yıllarda çocukların çok hoşlandığı kırık leblebi, keçiboynuzu, kabuklu fıstık, ceviz alır getirirdi. Bunlar kuruyemiş olarak yılbaşı gecesi yenmek üzere başköşede saklanırdı. Canlı tavuk alınır evde temizlenirdi annem onu pişirir pilav ve turşu ile sofrada yerini alırdı. O yıllarda tavuk bu kadar çok değildi ama sağlıklı ve doğaldı, hormon falan yoktu.
Yılbaşı gecesi babam ailenin en büyüğü olduğu için tüm akrabalar bizde toplanırdı. Evlerimiz sobalı olduğundan herkes aynı odada oturmak zorunda idi. Aslında güzeldi, çünkü daha çok samimi ve doğal bir ortam olurdu. Yılbaşı gecesinin vazgeçilmez eğlencesi ise Tombala oyunu idi. Annemizin pişirdiği tavuk, pilav, yılbaşına özel pişmiş güzel yemekler akrabalar ile birlikte şenliklice yenilir sonra sıra oyuna gelirdi. Çok zevkli ve eğlenceli olurdu. Zaten torbanın içinden çekilen her rakamın adı vardı. Çocuklar bundan çok hoşlanırdı. Örneğin sade 3 veya Gıranpapa 90 gibi. Tompala diyenler sevinçten havaya zıplardı, çünkü oyunda tombala yapmak ayrıcalıktı. Bu arada da çoluk çocuk ile büyükler oyun oynarken içinde fırını da olan kömür sobası kuzinemiz vardı. Burada çiğ patates iyice yıkanır, kestane bıçakla birkaç yerinden çizilir ve kuzine sobasının fırınında pişirilirdi. Dışarıda kar lapa yağarken sıcak sobada pişmiş patates közlemesi ve sıcak kestanelerin tadına doyum olmazdı. Tombaladan usanınca farklı oyunlar oynardık.
Sivas'ta kışın tel helva çekmek çok yaygındı. Kar yağdığı zaman aileler bir araya yine gelir şimdi pişmaniye diye yediğimiz tatlıyı o zaman evlerde büyükler yapardı Bu iş için birkaç erkek görevlendirilir ve uzun emekler sonra yapılan tel helvalar çoluk çocuk ile zevklice yenirdi. Tel helva çekme merasimi bazen yılbaşı gecelerine denk getirilirdi.
Hatta tel helvadan ağzımızda iken paspas veya pırasa dediğimizde etrafa helva dökülürdü bu kez de annelerimizden azar işitirdik. Özellikle babalar çocukları öğütler annelerimiz kızsın diye sırf eğlenmek için etrafı kirletirdik. Zaten annelerimizde gülerler ve birlikte eğlenirdik. Demek ki çocukluğumuzda mutlu olabilmek için türlü çeşit şeyler varmış.
Bu güzel dakikalardan sonra yavaş yavaş gece saatler 24.00 e yaklaşınca kalkar büyüklerimizin ellerini coşku ile öperdik. Sıra gelirdi Milli Piyango Bileti hayallerine. Biletler ortaya çıkar çekilişler takip edilirdi. Yıllardır bilet alırımda henüz beş kuruş görmedim. Yılbaşı gecesi akrabalarımızı yolcu ettikten sonra hemen uyumazdım. Şu anda emekli öğretmen olan ablam ile birlikte kitap okurduk. Ablam ve benim odam ayrı idi, yatma vakti o odanın sobası yanardı. Ufak bir radyomuz vardı, ablam ile gece TRT efemdeki radyo tiyatrosunu dinlerken diğer taraftan da kitap okurduk. Gece geç vakitte babam yanımıza gelir elektriğin düğmesini kapatırdı.”Kızlar yeter elektriğe yazık yatın uyuyun” der giderdi. O gidince biz tekrar suçlu gibi düğmeyi açar kitap okumaya devam ederdik. Hiç unutamıyorum o günleri, çünkü o kitabı bitirmemiz gerekiyordu ki ertesi gün o kitabı başka arkadaşımıza verecektik. Birbirimizden ödünç kitap alır verirdik. Haftanın günlerini sıraya korduk sıra ile kitapları okurduk. O yıllarda kullanılmamış gıcır kitabım hiç olmadı. Şimdi ise evler kitap dolu ne yazık ki kitap okuma alışkanlığı azaldı.
Yazacak çocukluk ve yılbaşı anıları daha çok var ama sizleri fazla yormak istemedim

Sivas'ımı ve herşeyini öyle çok seviyorum ki ah eski yıllar ahh..
Kaybolan değerlerimizi,insan iletişimindeki sahte dostlukları,çıkarcılığı ve duyarsızlıkları,toprağını korumayan,manevi değerlerine sahip çıkmayan,sevgi, saygıyı,vefayı unutan,Sivas'ı ile gurur duyması gerekirken toprağına olan sevgisi azalan hemşerilerimi,hatta ve hatta aslını inkar edenleri gördükçe kahroluyorum veee işte o zaman çocukluğumu iki kat özlüyorum.Hemde çoookk.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN
Sivas'tan kucak dolusu selamlar, sevgiler ve saygılarımla

SABİHA SERİN
Araştırmacı Yazar
SİVAS

Konu Sabiha Serin tarafından (01.01.2008 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir..
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 3 Kullanıcı Sabiha Serin'a Teşekkür Ediyor...
-->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ
Alt 01.01.2008, 14:16   #2
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

716 Mesajına 1.358 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1034 altuntas58 ist ein wunderbarer Anblickaltuntas58 ist ein wunderbarer Anblickaltuntas58 ist ein wunderbarer Anblickaltuntas58 ist ein wunderbarer Anblickaltuntas58 ist ein wunderbarer Anblickaltuntas58 ist ein wunderbarer Anblickaltuntas58 ist ein wunderbarer Anblick
Standart -->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ

Harika konuya değinmişsin bizler eskiden tıpkı sizin yazdıklarınız gibi yılbaşları yaşardık paylaşımınıziçin teşekkürler emeğine salık
altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
--->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ
Alt 30.04.2008, 20:40   #3
alpereneker92
Yeni Yiğido

alpereneker92 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

7 Mesajına 7 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 585 alpereneker92 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ

Harikaymış gerçekten yılbaşlarınızın hep böyle geçmesini dilerim
Alt 30.04.2008, 20:55   #4
muraji
Acemi Yiğido

muraji - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

44 Mesajına 59 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 595 muraji FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

boyle gunler geride nostalji oldu.cok ozluyoruz
muraji isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
--->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ
Alt 30.04.2008, 21:15   #5
antik58
Usta Yiğido

antik58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

350 Mesajına 585 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 709 antik58 TAM BIR BEYEFENDIantik58 TAM BIR BEYEFENDIantik58 TAM BIR BEYEFENDIantik58 TAM BIR BEYEFENDIantik58 TAM BIR BEYEFENDI

bu konunun SİVASSPOR ile ne alakası var anlamadım.
antik58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevap: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ
Alt 19.04.2009, 03:11   #6
Ulubatli58
Yeni Yiğido

Ulubatli58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

9 Mesajına 9 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 Ulubatli58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ

canli tavukla sivasspor ne ayak anlamadim
Ulubatli58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevap: --->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ
Alt 19.04.2009, 05:42   #7
blacksky
Yiğido

blacksky - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

139 Mesajına 267 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 blacksky isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.
Standart Cevap: --->: SİVAS'TA ESKİ YILBAŞI GECELERİ

Alıntı:
antik58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
bu konunun SİVASSPOR ile ne alakası var anlamadım.
Yazinin forumdaki yeri "Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım" sivasspor geciyor mu icinde?
blacksky isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda blacksky'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 19.04.2009, 10:38   #8
Sabiha Serin
Acemi Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58 Mesajına 179 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 659 Sabiha Serin BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
Ulubatli58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster

Saygıdeğer Ulubatli58 adlı üyemize

Form sayfamızdaki şu başlığı çok dikkatli sanırım okumadınız:

" Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım "

Burası Sivasspor sitesi ama ben bu başlığa uygun yazı yazdım. Eleştirinizi ona göre yapınız.Ayrıca bu başlığı önemsemeyip, burasını sadece spor sitesi gibi gören birkaç üyemizin yine olduğunu farkettim ve artık bende Sivas hakkında bu sitemize uzun süredir birşey yazmıyorum . İşte görüyorsunuz ya Sivas'ımızı özveri ve coşku ile tanıtmaya çalışmama rağmen teşekkür etmek yerine siz ve bir kaç üyemizin (isimleri bende kalsın) burası spor sitesi bunları yazmanıza ne gerek var diye görüş bildirenler olduğu için artık yazmıyıorum. Hatta form sayfasında şiiri başlığı olduğu için şiirlerimi dahi paylaşmıştım ama " neden b urada şiir var şiir yazdın ""diyen üyelerimiz de olduğu için artık ne şiir nede yazılarımı bu sitemizde paylaşmıyorum" .

Saygıdeğer site yöneticimizede diyorum ki:

İsterseniz " Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım " bu başlığı ve şiir başlığını kaldırsanızmı acaba Burada spor dışında sanırım başka şey okumak istemeye kimsenin tahammülü yok, yazık doğrusu çok yazık....İşte emeğe verilen önem, ve işte gerçekler..Üzüldüm doğrusu hemde çok....

SAYGILARIMLA
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda Sabiha Serin'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 19.04.2009, 12:58   #9
Arif Coşkun
Usta Yiğido

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

138 Mesajına 217 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 916 Arif Coşkun isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

Alıntı:
Ulubatli58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster

Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım.

Sizinde konuyu anlamamak ne ayak

Üstteki konunun formatından da anlaşıldığı gibi Sabiha Hanım ilimizde eskiden yaşanan bir özel gün hakkında zahmet edip emek harcayıp yorum da bulunmuş. Teşekkür edeceğiniz yerde alaycı bir şekilde ne ayak gibi ifadeyle eleştiriyorsunuz.
Son derece güzel bir şekilde kaleme almış, teşekkür ediyor emeğine yüreğine sağlık diyorum, paylaşım için teşekkür ediyorum.

Etiketler
eskİ, gecelerİ, sİvasta, yilbaŞi

Seçenekler Arama
Stil