Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > SivasSpor > Röportajlar

Röportajlar Röportajlar bölümü

Seçenekler Arama Stil

MEHMET YILDIZ İLE RÖPORTAJ
Alt 08.03.2009, 13:01   #1
yigidomustafa58
Usta Yiğido

yigidomustafa58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

715 Mesajına 1.156 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1116 yigidomustafa58 COK SEVILEN BIR KISIyigidomustafa58 COK SEVILEN BIR KISIyigidomustafa58 COK SEVILEN BIR KISIyigidomustafa58 COK SEVILEN BIR KISI
Beitrag MEHMET YILDIZ İLE RÖPORTAJ

Mehmet Yıldız : "Gücüm Allah vergisi"

02.03.2009

Kıt imkânlarıyla büyüklere kafa tutan Sivasspor'un kaptanı ve hücumdaki en önemli kozu. Takımın büyük paralar harcanarak kurulmamasının oyuncuları stresten uzak tuttuğunu, bu sezon hem ligi hem de kupayı kazanarak tarihe geçmek istediklerini söylüyor. Gündeminde transferin değil, Milli Takım kadrosunda banko oyuncu olmanın bulunduğunu vurgularken, Sivasspor'un elde ettiği başarının sırlarını anlatıyor.

Sivasspor başarısıyla bu sezon yine gündemin üst sırasında. Geçen sezon elde ettiğiniz başarının üzerine koyarak bu yıl da zirveye ortak oldunuz. Nedir Sivasspor'un başarısının sırrı?

Sivasspor'un başarısı üç tane ayak üzerine oturmuş durumda. Bunlardan birincisi futbolcular arasındaki arkadaşlık ve takımdaşlık duygusunun üst düzeyde oluşu. İkincisi, teknik direktörümüz Bülent Uygun'un bizlere verdiği özgüven. Üçüncüsü ise iyi bir yönetim anlayışı. Bundan yaklaşık iki buçuk sene önce küme düşmeme mücadelesi veren bir takımken, Bülent Hocanın göreve gelmesiyle birlikte müthiş bir çıkış yakalayıp zirve rekabetine ortak olan bir takım kimliğine büründük. Bunda oyuncuların bir arada geçirdikleri sürenin uzunluğuyla birlikte pekişen arkadaşlık ve isabetli transferlerin de rolünün olduğunu düşünüyorum.

Bülent Uygun, Sivasspor'a teknik direktör olmadan önce, takımın Turkcell Süper Lig'e yükseldiği dönemde menajer olarak görev yapıyordu. Bu durum, takımı ve kulübü daha iyi analiz etmesine imkân tanımış olmalı.

Tabii ki. Bülent Uygun, menajerlik döneminde bile bir teknik adam gibi çalışıyordu. Futbolcuları her idmanda izliyordu ve onların becerileriyle ilgili çok iyi fikir sahibi olmuştu. Kimin neyi yapıp neyi yapamayacağını öğrendi. Söylediklerim yanlış anlaşılmasın, Bülent Hoca kesinlikle teknik direktörün işine karışmak gibi bir hareket tarzına sahip olmadı. Ancak, izledikleri kafasında iyi yer etmiş olacak ki, göreve geldikten sonra ufak değişikliklerle birlikte takım yükselişe geçti.

Bülent Uygun oyuncudan verim almayı biliyor

Bugüne kadar birçok teknik adamla çalıştın. Bülent Uygun'un oyunculara yaklaşım tarzında bir farklılık var mı?

Kendisi bir futbolcudan nasıl verim alabileceğini ve onların ne istediğini çok iyi biliyor. Birisine istediği zaman izin verebiliyor ya da "Bugünlük antrenmana çıkmayabilirsin" diyebiliyor. Başka teknik adamlar bu tür izinleri kesinlikle vermez ya da oyuncuyu kadro dışı bırakır. Ancak Bülent Hoca bu konuda çok anlayışlı. Biz de futbolcular olarak onun bize olan güvenini kesinlikle suiistimal etmiyoruz. Bu karşılıklı güven ortamında futbolcular becerilerini sahada daha rahat gösterebiliyor.

Sivasspor'un kaptanısın ama aynı zamanda en çok pazarlanan futbolcusu durumundasın. Her transfer döneminde en çok spekülasyon senin hakkında yapılıyor. Bu konu, seni olumlu ya da olumsuz şekilde etkiliyor mu?

Evet, bu durum beni rahatsız ediyor ama performansımı etkilediğini düşünmüyorum. Sonuçta, Sivasspor'un sözleşmeli futbolcusuyum ve kulübün başarısı için ter döküyorum. Bir futbolcu transfer dönemlerinde formdan düştüğü zaman bu direkt transferle ilişkilendirilir. Bu durumla ben de karşı karşıya kaldım. Özellikle de geride bıraktığımız geçici transfer döneminde ismim epeyce çok yazıldı-çizildi. O arada oynadığım maçlarda yeterli performansı sergileyemedim. İnsanlar da bunu transfere bağladı. Bir futbolcunun her maç aynı performansla oynaması mümkün değil. Şüphesiz iniş çıkışlar olacak. 2.5 yıldır oynadığım Sivasspor'da kaçırdığım maç sayısı dördü, vasat oynadığım maç da beşi geçmez. Fakat bu transfer döneminde benim de farkında olduğum bir düşüş oldu. Herkes bilsin ki, bunun transfer söylentileriyle bir alakası yok. Her şey doğal akışı içerisinde gelişti. Bu düşüş 3 ay önce veya sonra da yaşanabilirdi.

Galatasaray'la oynadığınız kupa maçında Emre Aşık'la girdiğiniz diyalog görüntülere yansıdı ve bu konu çok yazılıp çizildi. Olanları bir de senden dinlemek isteriz. Sözlerinden dolayı pişman mısın?

Maçın atmosferi içerisinde bir pozisyon gelişti. Emre Aşık'la bir mücadele içine girdik. Hakem Galatasaray lehine faul verdi. Sonrasında Emre'nin arkamdan bana yönelik bazı sözleri oldu. Karşılaşmanın stresi içinde söylememem gereken bir söz söyledim. "Pişman mısın?" sorusuna gelirsek, ağzımdan o tür bir kelime çıktığı ve ismim bu şekilde gündeme geldiği için üzgünüm. Emre'nin orada beni çok ağır bir şekilde tahrik etmesine rağmen tepkimi o biçimde göstermemem gerekiyordu.

Strese girmiyoruz

Geçmişte başka takımlar da Sivasspor'un bugün gösterdiği başarının benzerini yakalamış ancak daha sonra sonunu getirememişti. Bu stresin önüne geçmek için neler yapıyorsunuz?

Hiçbir zaman geriye düşeceğiz diye bir düşünce ya da korku içinde olmadık. Biz her maça üç puan alabilmek için çıkıyoruz. Bizim için önemli olan şu; maçı kazandıktan sonra akşam başımızı yastığa koyduğumuzda rahat uyuyabiliyor muyuz? Ne kadar direnirseniz direnin zirvede olmak ister istemez sizi strese sokuyor. Yalnız bizim diğer takımlardan bir farkımız var. Biz milyon dolarlarla para harcayıp şampiyonluk için mücadele edenler gibi değiliz. Biz kendimizi bildiğimiz için hiçbir zaman o tür bir strese girmedik. Girmediğimiz için şu anda lider durumdayız.

Sivasspor'un bütçe yapısının dört büyük kulübünkinden farklı olduğunu biliyoruz. Düşük bonservis bedeliyle yetenekli futbolcuları keşfedebiliyorsunuz. Bir Kamanan, bir Bilica örnekleri var önümüzde. Oyuncu seçimleri nasıl yapılıyor?

Bülent Hoca, yardımcılarını her hafta çeşitli ülkelerden oyuncuları izlemeleri konusunda görevlendiriyor. Bu futbolcular bir kere değil, en az 3-5 defa izleniyor. Bir kez iyi oynayan futbolcu hep iyidir diyemeyiz. Bunun yanında bir kez kötü oynayan futbolcuyu da birkaç kez izlemek gerekir diye düşünüyorum. Büyük paralar harcamadan iyi transfer yapabilmek, hocamızla yönetimin becerisidir kanısındayım.

Aranıza yeni katılan oyuncular sanki yıllardır Sivasspor'da oynuyormuş gibi takıma adapte oluyor. Onları takıma ve şehre alıştırmak için ne gibi yardımlar yapıyorsunuz?

Bizim takımda öyle bir ortam var ki, bunu orada bulunmayan birine anlatmak zor. Bilica, Kamanan, ara transferde gelen diğer oyuncu Murat Erdoğan, bu sayede sanki yıllardır buradaymış gibi performans gösterebildiler. Yerli ve yabancı oyuncular her anlamda eşit şekilde kaynaşabildiği için adaptasyon konusunda hiç sorun yaşamıyoruz. İnsanlar Sivasspor'u ve Sivas'ı hâlâ yeterince tanımıyor. Sivas'ta sosyal hayat diğer şehirlere oranla eksik olabilir ama arkadaşlık ortamımız bu açığı kapatabiliyor.

Murat Erdoğan'ın takıma nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsun?

Bülent Hoca bugüne kadar hiç boş transfer yapmadı. Murat ağabeyin de kalitesi belli. Hep birlikte izleyip göreceğiz.

Sivasspor'un başarısının şehre gözle görülür bir etkisi oldu mu?

Arada bazı takımlara gidip gelsem de 10 senedir Sivas'la iç içeyim. Sivasspor'un Turkcell Süper Lig'e çıktığı son dört senede şehirde ciddi bir yükseliş var. Dört sene önce Sivas'a gelip bir daha gelmeyen birisi şimdi tekrar gelse farkı daha iyi anlayacaktır. Sivasspor'un bu anlamda şehre katkısının büyük olduğunu düşünüyorum.

Geçen sezon çok da uzun sürmeyen bir Intertoto Kupası maceranız oldu. Bu sizin ilk Avrupa kupaları deneyiminizdi ve belki de tecrübesizliğiniz nedeniyle istediğiniz gibi oynayamadınız. Büyük ihtimalle gelecek sezon da Avrupa'da olacaksınız. Sizden daha iyi bir performans bekleyen taraftarlara ne söylemek istersin?

Takımda daha önce 1-2 futbolcu dışında Avrupa kupası deneyimi yaşamış oyuncu yoktu. Zaten sezonu erken açtığımız için tam kadroyla çalışamadık. Bu sezon ligi daha iyi yerde bitirip, geçen sezonki tecrübemizi oraya yansıtacağımızı düşünüyorum.

Gücüm Allah vergisi

Türkiye Ligi'nde senin oyun stilinde fazla oyuncu göremiyoruz. Kendini geliştirmek için neler yaptın ya da halen yapıyorsun?

Şu sıralar gol vuruşlarımı ve maç içinde gol bölgelerine doğru yaptığım koşuları geliştirmek için çaba sarf ediyorum. Bunun için de her gün idmanlardan sonra sahada kalıp kendim çalışıyorum. Bunun da faydasını görmeye başladım. Gücümün de Allah vergisi olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlar güçlü olabilmek için günlerce, aylarca çalışsa da buna ulaşamaz.

Transfer dönemi geride kaldı ama bu konudaki düşüncelerini herkes merak ediyor. Oynamayı hayal ettiğin bir lig veya takım var mı?

Şu anki tek düşüncem Sivasspor'un ligi en üst sırada tamamlaması için arkadaşlarımla birlikte mücadele etmek ve belki de tarih yazmak. Şimdi iki kulvarda yarışımızı sürdürüyoruz. İki kupayı birden almak istiyoruz. Anadolu'dan bir şampiyonun daha çıkabileceğini göstermek amacındayız. Bunun için var gücümüzle çalışacağız. Önümüzdeki bütün maçları kazanmak istiyoruz.

Kamanan'la olan uyumunuzla ilgili neler söylemek istersin?

Kamanan'la birlikte fazla maça çıkmadık. Bu nedenle göze batacak kadar güzel oynamadık ama birbirimize alıştıkça ortaya daha iyi işler çıkacağına eminim. Kamanan'ın iyi bir futbolcu olduğunu tüm Türkiye gördü. Birbirimizin neler yapacağını anladığımız zaman her şey daha iyi olacak.

Sivasspor'da oyuncular arası değişimlerde sanki eksiklik hissedilmiyor. Bir gelen diğerinin yerini dolduruyor. Bunu nasıl açıklarsın?

Bizim takımın iskelet bir kadrosu var. Oyuncular bir çarkın dişlileri gibi. Bu dişlinin çıkan yerine girenler en az onlar kadar iyi performans sergilediği için takımımız şu anki durumunda. Örneğin, Kocaelispor maçında ben cezalıydım, Balili oynadı ve gol attı, Kamanan attı, sonuçta maçı 2-0 kazandık. Hayrettin'in uzun bir sakatlık dönemi oldu. Onun yokluğunda o pozisyonda Murat Sözgelmez ve Faruk oynadı. Sonuçta ligin en az gol yiyen takımlarından bir tanesi olduk.

Ligdeki performansını henüz milli maçlara yansıtamadığını görüyoruz. Milli arenada senin başarılı futbolunu ne zaman izleyebiliriz?

Aslında bu konu benim için transferden bile öncelikli olan ve üzerinde en çok durduğum konu. Milli Takım'da direkt oynayıp faydalı bir oyuncu olabilmek en büyük hedefim. Ancak Milli Takım ortamının havası bir başka. Bir kulüp takımı gibi değil. Orada bir ülkeyi temsil ettiğinizin bilincindesiniz. Ligde yapacağınız bir hatayı belki sonraki maçta telafi edebilirsiniz ama milli görevin hassasiyeti çok daha yüksek. Maçlarda fazla oynayamamanın verdiği sıkıntı strese neden oluyor. Bunu da bir şekilde aşacağım, sonuçta profesyonel bir futbolcuyum.

İspanya ile oynanacak Dünya Kupası eleme grubu maçları bu ay sonunda başlıyor. Bu karşılaşmalarla ilgili görüşün nedir?

İspanya son Avrupa Şampiyonu. Onlarla yapacağımız iki maçtan en an birini kazanmamız gerekiyor. Takımımızda bunu başarabilecek güç ve kalitede futbolcular bulunuyor. Amacımız iki maçtan da galibiyetle ayrılıp Dünya Kupası'na gitmek. Oynamak isteyen takımlara karşı biz de daha iyi performans sergiliyoruz, bunu bizim avantajımız olarak görüyorum. İspanya karşısına sakatlarımız iyileşmiş biçimde çıkarsak, daha güçlü olacağız. Ben 2008 Avrupa Şampiyonası kadrosunda değildim. Ama Dünya Kupası'nın kadrosunda olmak istiyorum. Bu yüzden de takımımızı finallere taşıyacak maçlarda ilave motivasyonla oynayacağım. Ayrıca yakın tarihte oynanacak iki maçtan ilkinin deplasmanda olması da bizim için bir artı.

Röportaj: Türker Tozar
Tam Saha Dergisi

Bak gülüm senin toprağında bu çiçek yetişmez,benim toprağımda da sen solup gidersin

yigidomustafa58
Mustafa SALTIK
yigidomustafa58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevap: MEHMET YILDIZ İLE RÖPORTAJ
Alt 08.03.2009, 13:13   #2
ssozan
Tecrübeli Yiğido

ssozan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

110 Mesajına 149 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 626 ssozan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: MEHMET YILDIZ İLE RÖPORTAJ

mehmet yıldız formundan düştü ama formuna tekrar dönmesi lazım
ssozan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 13:27   #3
subasi29
Usta Yiğido

subasi29 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.826 Mesajına 2.777 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1080 subasi29 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

mehmet seni cok seviyoruz taraftar olarak bu aralar neden boyle bir dusukluk var sence perfonmansin yeterlimi adapte olamiyorsun birturlu
subasi29 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 15:46   #4
emreakbulut58
Yiğido

emreakbulut58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

121 Mesajına 191 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 589 emreakbulut58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

biraz daha motive ye ihyacı war bence toparlar eski formuna döner inş
kaptan toparlaması lazım sen sivasın herşeyisin

SİVAS ZARA KARACAHİSAR KÖYÜ

http://www.facebook.com/group.php?gid=101415580833
tüm sivasspor taraftarlarını bu gruba bkliyorum
emreakbulut58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 16:49   #5
etzel1967
Usta Yiğido

483 Mesajına 869 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 781 etzel1967 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ne gücü be mehmet ne gücü??? güç müç göremiyoruz haftalardır...ruh gibi dolaşıp bütün topları eziyorsun...eski günlerine dönmeni bekliyoruz artık...şampiyonluk treni kaçmak üzere...eğer şampiyon olursanız en başta sen adını tarihe yazdıracaksın ama son haftalarda pek de böyle bir niyetinin olmadığı anlaşılıyor...inşallah toparlanırsın...
etzel1967 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 16:50   #6
58_babacan_58
Usta Yiğido

58_babacan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.073 Mesajına 2.126 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 924 58_babacan_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR58_babacan_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR58_babacan_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR58_babacan_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR58_babacan_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

BİRAZ DEĞİL FORMU İYİCE DÜŞTÜ KENDİNİ ÇOK GELİŞTİRMESİ LAZIM TAKIMDA TEK BAŞINA HAREKET EDİYOR TOP KAYBEDİYOR BUNLARA DEVAM EDERSE TARAFTAR İYİCE ÇİLEDEN ÇIKIYOR.
Alt 08.03.2009, 17:07   #7
gül5858
Usta Yiğido

gül5858 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

662 Mesajına 1.291 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 680 gül5858 FAZLA SÖZE GEREK YOKgül5858 FAZLA SÖZE GEREK YOK

GEÇMİŞE MAZİ DERLER MEHET YILDIZIN YILDIZI SÖNDÜ

Ben Türküm, Türk esir olmaz.
Ben Türküm, Türk Devletsiz olmaz.
Ben Türküm, Türk Bayraksız olmaz.
Ben Türküm, Türk Ezansız olmaz.
Ben Türküm, Türk Hürriyetsiz olmaz...
gül5858 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda gül5858'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 08.03.2009, 17:25   #8
chakal sefer
Yeni Yiğido

7 Mesajına 9 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 596 chakal sefer FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

arkadaşlar düşüşte olabilirr motive olamayabilir futbolun dogasında var bunlarrr ama bu yazıları mesela mehmet yıldız yıldızı söndü güç kalmadıı tarzında dersenizz olmazz biz motive edecez takımı sonuçta futbolcularımızda bu yorumlara bakıoo egerr gerçekten taraftarsakk gerçektenn sivaslıysakk motiveyi gücü biz katalım takımaa mehmet yıldızz elinden geleni yapıo belki formsuz belki sorunları var adamıda mazur görelim her meç mükkemel olamazz rica ediyorumm kendi aramızda bile tatışmalarımzıı siteye yansıtmayalımm bizlerr sivaslıyızzz sivassporluyuzzz hepimiz birer yiğidoyuzzz ve kötü gündede iyi gündede sivaslıyızzz sivassporluyuzzzzzzzzzzz
chakal sefer isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 17:54   #9
excellent58
Acemi Yiğido

excellent58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

23 Mesajına 39 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 648 excellent58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

ne elinden gelenı yapması sahada yok pas verme yok bencılce oynuyo top kaybedıo paso bu ıs cıgrından cıktı sivassporlular olarak nereye kdr alttan alcaz nereye kdr gıtcek bu ıs yazık deılmı ????
excellent58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.03.2009, 15:52   #10
Eyvaz94
Yiğido

Eyvaz94 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

132 Mesajına 203 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 627 Eyvaz94 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Kendi formuna donene kadar biraz zaman lazim..........

Etiketler
mehmet, röportaj, yildiz, İle

Seçenekler Arama
Stil