Orijinalini görmek için tıklayınız : 40 yıldır Sivasspor'u takip ediyor!


izmirliyigido
20.03.2007, 11:43
40 yıldır Sivasspor'u takip ediyor!

Sivas basınında 50 yıldan fazla süredir görev yapan Yücel Yönal, bugüne kadar 29 kulüp başkanı ve 50 teknik direktör ile çalıştı. Ömrünü Sivasspor’a adayan Yönal, sporun bacasız sanayi olduğu ve sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Serhat ZAFER / AjansSpor Sivas Temsilcisi

38 yıl sonra Sivasspor’u Süper Ligde görmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşayan Gazeteci Yücel Yönal, kendisine bu anı yaşatan Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz ve ekibine sonsuz teşekkürlerini sundu.

İşte Yücel Yönal’ın ağzından Sivasspor.

“Öncelikle Sivas’ın ve Sivasspor’un adını taşıyan SİVASSPOR Dergisini yayın hayatına hazırlayan, zor günlerin adamı olarak tanıdığım, tuttuğunu koparan Sivas sevdalısı Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz ve yönetimini böyle bir dergiyi Sivasspor’a kazandırmalarından dolayı tebrik eder yayın hayatında uzun ömürlü olmasını canı gönülden temenni ederim.

Kıymetli okuyucular her insan yaptığı güzel işlerle öğünme hakkına sahiptir. Belli konularda tevazu göstermeye, yaptıklarımızı gizlemeye gerek yoktur. Yarım asra yaklaşan gazetecilik meslek hayatımda hem gazeteci, hem de fotoğrafçı kimliğimle senelerce Ankara ve İstanbul gazete ve ajanslarının mutfağına Sivas’tan haber taşımanın hala mutluluğunu yaşıyorum. Elim kalem tuttuğunca, deklanşöre basana kadar da bu görevi Allah’ın izniyle sürdürmek azmindeyim. Sivas’ta senelerce foto ve haber muhabirliği görevlerini yapmam nedeniyle ülkeme ve Sivas’a yararlı olan bir şeyler yaptığımı sanıyorum.

Gönül yarem, büyük sevdam Sivasspor 38 yıllık rüyamı gerçekleştirdi. Bu köşeden Sivasspor için methiyeler düzmek, Sivasspor’un şanlı tarihine bakıp bugünleri yorumlamak benim hakkım diyorum. Sivasspor 40 yaşında, ben Sivasspor’dan 25 yaş büyüğüm. 40 yıl bu sevdanın peşinde yılmadan, usanmadan koştum durdum. 4 Eylül Stadyumu’nun dili olsa da konuşsa, nelere şahit olduğumu, ne sıkıntılar yaşadığımı. Bu uzun maratonda birçok başkan, onlarca yönetici, yüzlerce futbolcu geldi gitti. Kimileri yaşamını sürdürüp Sivasspor ile nostalji yaşarken, kimileri hakkın rahmetine kavuştu. Neyse ki ben bu şampiyonluğu gördüğüm için gözlerim açık gitmeyeceğim. 40 yıl kar, yağmur, çamur, soğuk, sıcak demeden Kırmızı-Beyazlı takım doğduğu günden bugüne kadar neler yaşadım.

Sivas’ın futbolda adını duyurabilmesi için çiçeği burnunda bir gazeteci olarak o yıllarda Sivas’ta yayınlanan yurt gazetesi muhabirliğinin yanı sıra Cumhuriyet, Tercüman, Son Havadis, Yeni Sabah, Akşam Gazetesi ve Türk Haberler Ajansı muhabirliklerini yaptım. 1960 yılına kadar profesyonel takımlar büyük şehirlerde kurulmuştu. Daha sonraki yıllarda Adana, Bursa, Trabzon, Eskişehir ve Samsun illerinde kurulmaya başlandı. Bende o senelerde muhabirliğini yaptığım gazetelerde “Sivasspor ikinci lige alınmalı”, “Sivas buna müsait” v.s haberler yapıyordum. 1967 yılında Şekerspor haksız yere birinci ligden düşürüldüğü iddiasıyla Danıştay’a dava açtı. Davayı kazanan Şekerspor’un birinci lige çıkması ile Sivasspor ikinci lig beyaz guruba alındı. Bu müjdeli haber Cumhuriyet Gazetesi Spor Servisi Müdürü, şimdi ise Türk Spor Ajansı Sahibi ve Yönetmeni Erdoğan Arıpınar’ın büyük bir gazetecilik çalışması yaparak almış olduğu istihbaratla bana iletildi. Sivasspor’un ikinci lige çıktığı haberini bende o dönemin Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu’nu makamında ziyaret ederek müjdeyi verdim. Bu müjdeyi belediye ses yayın cihazından Sivaslılara duyurmanın mutluluğunu yaşadım. Yapılan anonsta “CUMHURİYET GAZETESİNİN SİVASLILARA MÜJDESİ VAR. YARIN BİR CUMHURİYET GAZETESİ ALIN” anonsunu yaptırarak Sivaslılara Sivasspor’un ikinci lige alındığını duyuran gazeteci oldum.

İkinci olay ise , o yıllarda Sivasspor’un maç yaptığı stadyumun adı Şehir Stadyumuydu. Diğer gazeteci arkadaşlarım gazetelerde stadyumun adını Şehir Stadyumu olarak yazarken ben ise o zamanki Gençlikspor İl Müdürleri sırası ile Halil Gürel, Hikmet Kavukçu ve Nurettin Kaptan’ın bana “sen bu stadyumun ismini neden 4 Eylül geçiyorsun, bir daha geçme” demelerine rağmen onlara aldırış etmeden 4 Eylül Stadyumu yazmaya devam ettim. Amacım stadyumun isminin tarihi Sivas Kongresi ile aynı adı taşımasıydı. Bunda da muvaffak oldum ve o günden sonra şehir stadyumunun adı 4 Eylül Stadyumu kaldı.

Sivassporla yaşadığım önemli üçüncü olay “YİĞİDOLAR” oldu. Yigidolar adına gelince o dönem Eskişehir’in es-eslerinden, Trabzonspor’un Lazigolarından, Fenerbahçenin sarıkanaryasından esinlenerek yiğidin harman yeri olarak anılan Sivas’ta taraftara “YİĞİDO” lakabını yakıştırdım. Bu patent ilgi gördü. Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Namık Sevik, Cumhuriyet Gazetesi Spor Müdürü Erdoğan Arıpınar, Zafer Gazetesi Spor Sorumlusu Güray Soysal, Son Havadis Gazetesi’nden Tahir Kutsü Maker, Tercüman Gazetesi’nden İslam Cüpi tarafından “YİĞİDO” adını ortaya çıkartılmamdan dolayı tebrik edildim.

O yıllarda iletişimin kısıtlı olması nedeniyle stadyumda bir tek telefon vardı.Önce PTT şehirlerarası aranır, 03’e kayıt verilir sonra PTT memureleri tarafından bağlantı sağlanırdı. Bağlanmada gecikmeler olması nedeniyle memureler ile defalarca mahkemelik oldum. Fakat hepsinden hakim karşısında aklanarak çıktım. O yıllarda maçların önemine göre fotoğraf istenirdi.Hem maçı izleyeceksin, hem de maçtan sonra fotoğrafı banyo yapıp, karta basıp 5 saat içerisinde Ankara Sitelerde olacaksın.Şimdi ise maçların fotoğrafları ve haberi dizüstü bilgisayarla anında gazete merkezlerine ulaştırılıyor. Yetmişli yıllarda özellikle zirveyi zorladığmız seneler hemen hemen çeşitli gazete ve ajansların muhabiri olmam nedeniyle gelen gazetecileri ağırlamak işi bana düşerdi. Sivasımızın tanıtımını ve konukseverliğin en güzelini sergilemeye gayret ederdim. Maç öncesi neyse de maçtan sonra haberler geçilir ondan sonra şenlik başlardı. Köşk ve belediye lokantalarında verilen yemek sonrası Paşafabrikası, Hafik Gölü ziyaret edilir, Sivas’a dönünce de fasıl Kale Gazinosu’nda sabaha kadar sürerdi. Tabi bunların bir bedeli vardı. Ama Sivasımızın tanıtımı bakımından helal olsun diyorum.Bugüne kadar 29 değişik kulüp başkanı, 50 teknik direktör ile çalıştım. Sivasspor’un Türkiye Süper Ligi’ne çıkacağına inandım ve hayali ile yaşadım. Tek kelime ile “İYİKİ VARSIN MECNUN OTYAKMAZ” diyorum. Milyonlarca Sivaslı adına teşekkür ediyor, iyiki varsın diyorum.

Sivasspor’un Türkiye Süper Ligine çıkmasından sonra yıllarca Sivasspor haberleri yapmam, Sivas şehit stadyumunun adını 4 eylül Stadyumu olarak değiştirmem, Sivasspor taraftarlarına “YİĞİDOLAR” lakabını yakıştırmam nedeni ile İstanbul Kalyon Otel’de Türk Spor Ajansı tarafından düzenlenen bir etkinlikte başarılı sporcular yanı sıra bana da Türk Spor Ajansı Sahibi Erdoğan Arıpınar tarafından şilt verilmesiyle onurlandım.

Kaynak: www.ajansspor.com/haber/173963
(19.03.2007 14:48)

izmirliyigido
20.03.2007, 11:52
Ben küçüklüğümde ve gençliğimde Sivas'ta iken, gerek maçlarda olsun, gerekse milli bayramlardaki törenlerde olsun Yücel abiyi her zaman görürdüm. Hatta biz ikiz olduğumuz için biz ilkokul yıllarındayken, bir hayli dikkatini çekerdi herhalde bize takılırdı. Aradan geçen 24 yılda eminim kendisi o kadar işlerin arasında bunu unutmuştur ama ben asla onu unutmadım. Sivas'ın bir simgesi haline gelen bu büyük insan tarihe şahitlik yapmış ve de Sivasspor tarihini adım adım, santim santim, milim milim bilen , yaşayan ve aktaran SİVAS'ın ve SİVASSPOR'un şanlı sayfalarında her zaman yerinin alacaktır. Ve asla da unutulmayacaktır.

Gelin hayattayken kıymetini bilelim, ondan faydalanalım. Allah sana uzun ömürler ve sağlıklı bir hayat versin Yücel abi. Herşey için çok teşekkürler. Sivas'a gelince mutlaka ziyaretinize geleceğim Yücel abi.

İzmir'den sevgi ve saygılarımla
(Yalçın KINIK-İzmir)

merkez_emre
20.03.2007, 14:16
gercekten Dev bi cınar allah uzun ömürler versin

abircan
20.03.2007, 15:14
helal olsun ne değerlerimiz varmış, sahip çıkalım lütfen

ali_zara
20.03.2007, 15:19
wallahi o abiyı tebrik etmek lazım hep sivassporu 3.2.1 ligte takıp edıyor bravo abi bu abi bizdende fanatık yaa

zaralım 58
20.03.2007, 16:46
YÜCEL YÖNAL SİVASSPOR İÇİN BİR ABİDEDİR.SİVASSPOR YÜCEL YÖNAL'IN DEĞERİNİ BİLMELİDİR.

myway
20.03.2007, 16:58
Yücel Abiyi de bu haberle tanımış olduk... teşekkürler
'Elim kalem tuttuğunca, deklanşöre basana kadar da bu görevi Allah’ın izniyle sürdürmek azmindeyim.' demiş kendisi....
biz de öyle olmasını umuyoruz. katkılarından dolayı teşekkür bir borçtur bu abimize...

kurtay58
20.03.2007, 17:47
YÜCEL ABİ İNŞALLAH SİVASSPORUN ŞAMPİYONLUĞUNUDA GÖRÜRSÜN. ALLAH UZUN ÖMÜR VERSİN

AMCA58
20.03.2007, 20:53
YÜCEL ABİYİ STADYUMA GELENLER,MAÇLARI DEVAMLI SEYREDENLER MUHAKKAK TANIRLAR.GAYET MUTEVAZİ OLAN YÜCEL AĞABEY BOYNUNA TAKTIĞI FLAŞLI MAKİNASIYLA SAHA KENARINDA GEZİNİR,EN İYİ POZLARI YAKALAMAYA ÇALIŞIR,ARADA FUTBOLCULARLA ŞAKALAŞARAK ONLARDAN HABER ALMAYA ÇALIŞAN,İŞİNİ ÖZENLE YAPMAYA ÇALIŞAN HERKESİN SAYGI DUYDUĞU VE TANIDIĞI BİR İSİMDİR.KENDİSİNİ BURDAN SELAMLIYOR,DAHA NİCE UZUN YILLAR DİLEKLERİMLE SAYGIYLA SELAMLIYORUM.ONUN GİBİ İNSANLAR HAYATTAYKEN DEĞERLERİNİ BİLMEK LAZIM.

izmirliyigido
21.03.2007, 07:41
Tanıyanlar ve hatta maçlarda dikkat edenler Yücel Yönal'ı hemen biliyorlar. Sivas'ta ki ilk maçımızda lütfen maç öncesi sevgi gösterisinde bulunup, tribünlere çağıralım...

sivas_kangallı
24.03.2007, 11:08
tebrikler ............................

alperen058
04.05.2008, 13:57
Ah koca dev çınar Yücel YÖNAL, çok anılarımız var :confused:

SANCAKTAR
22.09.2008, 22:48
SİVASDA MAÇA GİDİPDE YÜCEL ABİYİ TANIMAMAK İMKANSIZ TABİİKİ..
TV DE YAPDIĞI MÜZEDEN ÇEKİMLER VARDI,AŞIK VEYSEL MÜZESİ YAPMIŞDI SRT DE GEÇENLERDE SEYRETTİM
KENDİSİNE HAYRAN OLMAMAK MÜMKÜN DEĞİL BÖYLE DEĞERLİ İNSANLARDAN FAYDALANARAK ÖRNEK ALMAK LAZIM...

XXCakir58
23.09.2008, 10:24
Allah uzun ömürler versin.
Paylasim icin sagol.

izmirliyigido
23.09.2008, 11:21
40 yıldır Sivasspor'u takip ediyor!

Sivas basınında 50 yıldan fazla süredir görev yapan Yücel Yönal, bugüne kadar 29 kulüp başkanı ve 50 teknik direktör ile çalıştı. Ömrünü Sivasspor’a adayan Yönal, sporun bacasız sanayi olduğu ve sahip çıkılması gerektiğini söyledi.


Sivassporla yaşadığım önemli üçüncü olay “YİĞİDOLAR” oldu. Yigidolar adına gelince o dönem Eskişehir’in es-eslerinden, Trabzonspor’un Lazigolarından, Fenerbahçenin sarıkanaryasından esinlenerek yiğidin harman yeri olarak anılan Sivas’ta taraftara “YİĞİDO” lakabını yakıştırdım. Bu patent ilgi gördü. Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Namık Sevik, Cumhuriyet Gazetesi Spor Müdürü Erdoğan Arıpınar, Zafer Gazetesi Spor Sorumlusu Güray Soysal, Son Havadis Gazetesi’nden Tahir Kutsü Maker, Tercüman Gazetesi’nden İslam Cüpi tarafından “YİĞİDO” adını ortaya çıkartılmamdan dolayı tebrik edildim.Yiğidolar adının nasıl doğduğunu tüm gençlerimiz ve çocuklarımız iyice öğrensinler diye bir kez daha dikkatinizi çektim.
.

Yiğiter
23.09.2008, 11:24
sırf bu abimizin hatrına şampiyon olunur be!:)

GLoBe-Y-Gençlik
23.09.2008, 11:26
Allah uzun ömür versin............

EyüphanAydın
23.09.2008, 12:19
Böylesi değerli kişilere,böylesi değerli şahsiyetlere sahip çıkılması lazım.Sivasspor'un ilk başlarında olan bir şahsiyete saygımız sonsuz.

ozer10
23.09.2008, 14:08
YÜCEL YÖNAL içinde bir jest yapmamız hakikaten çok yerinde bir hareket olur bunu ona çok görmeyelim unutamayacağı bir jest yapalım

yigidolar06
23.09.2008, 15:07
Sivassporun tüm maçlarda ki resimlerini o yıllarda fotoraf dükkanının vitrinine vede özel cemakanlı bir yeri vardı. Maçlarda çektiği tüm resimleri oradan sergilerdi. Gelip geçerken gıptayla bakardım iyiki varsın yücel abi seni seviyoruz. O resimler duruyorsa ki arşivinde internet aracılığıla tüm sivasspor u seven genç kuşaklar için vede bizler için nostalji olur derim. Bu sitede yayınlanırsa seviniriz, Allah sağlıklı uzun ömürler versin

memet24
06.10.2008, 13:28
helal olsun ne değerlerimiz varmış, sahip çıkalım lütfen

metincetin58
07.10.2008, 13:00
ömrünü adamış adam güzel işler yapmış helal olsun

memet24
07.10.2008, 13:11
helal olsun ne değerlerimiz varmış, sahip çıkalım lütfen

yigidolar06
18.05.2011, 13:37
Sivası sivassporu güzel özetlemiş allah sağlıklı uzun ömürler versin

asabibaba
18.05.2011, 14:41
YÜCEL YÖNAL içinde bir jest yapmamız hakikaten çok yerinde bir hareket olur bunu ona çok görmeyelim unutamayacağı bir jest yapalım

HEEE KULÜBÜN KURUCULARINA İLK KULÜP BAŞKANINA YÖNETİM KURULUNA JEST YAPAN SİVAS YÜCEL BEYE DE YAPAR ....... :confused::confused::mad: