Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Haberler > Haberler

Seçenekler Arama Stil

Farklı Bir Sivasspor Analizi
Alt 23.08.2011, 23:26   #1
SivasSpor.Com
Site Habercisi

SivasSpor.Com - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4.971 Mesajına 24.141 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 10 SivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yok
Standart Farklı Bir Sivasspor Analizi

Sivasspor geçtiğimiz yıl kılpayı kümede kaldı. Devre arası yapılan kaliteli takviyeler olmasa bunu büyük ihtimalle başaramazlardı. Bu transfer döneminde biraz yavaş gideceklerini düşünüyordum ki yanılmışım. Yine iyi çalıştılar. 3 tane direkt oynayabilecek yabancı transferine imza attılar.

Bu sezon Sivasspor kalesi 3 yeni transfere emanet. Sırp asıllı Kanadalı Milan Borjan, Rıza Çalımbay'ın Es Es'ten öğrencisi Atilla Koca ve Ofspor'dan Nihat Şahin. Milan Borjan 1987 doğumlu ve son zamanlarda Kanada milli formasını giymeye başladı. GOLD Cup'ta iki 90 dakika oynadı. 1-1 sona eren Panama karşısında yediği gol pek hoş değildi. Borjan'ın sıkıntısı uzun boyu gibi görünüyor. Rıza Çalımbay'ın kaderi bu galiba. Borjan 1.93 boyunda. Yerden gelen toplarda zaaf yaşayabilir. Atilla'yı Es Es'ten hatırlıyoruz. Bana göre iyi bir yedek. Çok üst düzey yeteneklerinden bahsedemesek bile sıkıntı yaşatmayacaktır. 3. kaleci Nihat Şahin'i hiç seyretmedim. Geçtiğimiz yıl Ofspor'da 13 karşılaşma oynamış. Daha 21 yaşında. Gelecek görülmüş ki transferi gerçekleştirilmiş. 3 kaleci de Sivasspor'un hedefleri doğrultusunda yeterli görünüyor.

Sivasspor da diğer takımlarımız gibi 4'lü savunmayla oynuyor. Sağ bekte oynayabilecek isimler Uğur Kavuk ve Kerim Zengin. Uğur'un daha ziyade savunma ağırlıklı maçlarda, Kerim'inse iç sahada nispeten rahat rakiplere karşı kullanılacağını düşünüyorum. Ayrıca Kerim sakatlığından ötürü son hazırlık karşılaşmalarında oynayamadı. Uğur Antalyaspor'daki günlerini aratsa Kerim zaman zaman çok maç kaçırsa da rotasyonun yeterli olduğu düşüncesindeyim.

Tandemdeki adaylar Murat Akça, Jacques Faty, Jakub Navratil, Mamadou Diallo ve Tomas Rada. Öncelikle şunu söyleyeyim: Diallo Ankara Turnuvası'nda çapraz bağlarını kopartmış ve 6 ay forma giyemeyecek. Sakatlık problemiyle uğraşan diğer isimler Faty ve Navratil. Onların durumları daha iyi. Murat övgüyle bahsedilen bir oyuncu fakat henüz alıcı gözle seyretme fırsatı bulamadım. Faty ise rotasyonun en kariyerlisi. Faty'nin bu sezon ses getiren bir performans sergilemesini bekliyorum. Kim bilir, belki de yeni Bilica o olacaktır. Diğer isimleri zaten geçtiğimiz yıllardan tanıyoruz. Normal şartlarda Jakub-Faty ikilisinin forma giymesini bekliyorum. Diallo'yu sakatlığından ötürü bir nebze kenara ayırabiliriz. Tomas Rada pek tercih edilmese de sezon genelinde 1000-1500 dakika süreye ulaşacaktır. Murat Akça'nın bu rotasyondaki 11 şansı fazla olmasa bile eline geçecek şansları değerlendirmesi halinde hatrı sayılır süreler alabilir.

Sol bekte Hayrettin Yerlikaya ve genç Ziya Erdal var. Ziya Erdal sakatlık sebebiyle hazırlık karşılaşmalarında oynayamadı ve yerine genç isimler kullanıldı ama ligde rotasyonun bu iki ismin dışına çıkacağına fazla ihtimal vermiyorum. Bursaspor'un şampiyonluğunda Ali Tandoğan'ın üstlendiği rol neyse Sivasspor'un ikinci olduğu yıl Hayrettin aynı roldeydi. Son zamanlardaki performansı o günlerin uzağında kalsa ve sık sakatlık yaşasa da sağlıklı olduğu ve formunu bulduğu zaman 11'deki yerini kaptırmayacaktır. Sakatlık elbette hoş değil ama zaman zaman gelecek vaat eden futbolcuların gün yüzüne çıkmasına fırsat tanıyor. Geçen sezon Hayrettin birçok maçı kaçırınca biraz da zorunluluktan Ziya formayı kaptı. Ziya geçen yıl kimi maçlarda tecrübesizliğinin sıkıntılarını çekse de bu yıl üstüne koyarak devam edebilir. Hazırlık maçlarında oynayamamış oluşu en büyük şanssızlığı. Sezona yedek kulübesinde başlayacaktır.

Hazırlık maçları gösteriyor ki Sivasspor da ligimizdeki 4-2-3-1 kulübünün bir üyesi. Daha önceki incelemelerde bu taktiğin neden rağbette olduğuna değinmeye çalışmıştım. 4-2-3-1 hem savunma güvenliğini hem de orta saha yaratıcılığını aynı anda veren bir taktik. Sivasspor'daki Erman, Grosiçki, Cerny, Cihan, Sandro gibi ofansı kuvvetli orta sahaları düşününce Rıza Çalımbay'ın tek çıkış yolu bu taktik gibi görünüyor.

Merkez orta sahanın savunma işleriyle uğraşacak oyuncusu olabilmek için Mehmet Nas, Kıvanç Karakaş ve Kadir Bekmezci adaylarım. Gerçi Kadir ve Kıvanç ön liberodan ziyade çift yönlü orta saha tabirine uysa da kimi özellikleri nedeniyle buradaki rotasyona ekleyebiliriz. Ayrıca aslî mevkisi stoper olan Jacques Faty ve Tomas Rada ön libero olarak kullanılabilir. Rıza Hoca Rada'yı geçtiğimiz yıl bu mevkide değerlendirmişti. Mehmet Nas'ın az da olsa yaşını aldığını, Faty ve Rada'nın aslî olarak stoper olduğunu düşünürsek defansif orta saha/ön libero ihtiyacının bulunduğundan bahsedebiliriz. Çünkü Mehmet Nas dışında hiçbir oyuncu(ne Kadir ne Kıvanç ne Sandro ne de stoperler) gerçek ön libero değil. Süper Lig'in kimi zaman aşırılara kaçan sertliğini göz önüne aldığımızda transfer gelse fena olmaz düşüncesindeyim.

Merkezin çift yönlüsü olabilmek için Kadir, Kıvanç, Sandro ve bir nebze de Cihan Yılmaz yarışacaklar. Doğrusunu söylemek gerekirse Sandro'nun forma ihtimali olacağını hiç sanmıyorum. Zaten geçen yıl da fazla şans bulamamıştı. İşi yine zor. Kadir'i çok beğeniyorum. Oyunun iki yönünü elinden geldiğince oynayan, savunma ve hücumu becerebilen bir oyuncu. Kıvanç'ı fazla seyretmedim ama onun da Kadir'le hemen hemen benzer özelliklerde olduğu söyleniyor. Kıvanç'ın hırslı yapısı 11'e yükselmesi adına bir artı olabilir. Cihan'ı bu rotasyona yazdım ama yeri daha ziyade 10 numara. Cihan ancak nispeten kolay maçlarda burada kullanılacaktır. Diğer takımlarımız harıl harıl oyunun iki yönünü de oynayabilen orta sahalar ararken Sivasspor'daki bu bolluğa dikkat çekmek isterim.

Geldik hücum hattına. Ofansif orta saha ve açıklar Türk futbolunun şu anki gözdeleri. İyi bir 10 numaraya sahipsen pek çok sorunu kolayca çözebiliyorsun. 10 numaran olmasa da hızlı kanatların varsa işler yine kolaylaşıyor. Hele ikisini birden sahipsen keyfine diyecek yok. Sivasspor'un sağ ve sol açıkta kullanabileceği futbolcular: Milan Cerny, Erman Kılıç, Kamil Grosicki ve genç Burçağ Basel. Pilot takım Anadolu Üsküdar'dan alınan ve sağ açıkta oynayan Burçağ dışındaki diğer isimler hem sağ hem de sol kanatta oynayabiliyor. Hatta Erman ortada da oynayabiliyor. Çek Cumhuriyeti ümit milli takımında parlayan Cerny 23 yaşında ve son zamanlarda A milli takıma da seçildi. Hatta Amerika'daki Türkiye-Çek Cumhuriyeti milli maçında oynayıp gol dahi attı. Cerny'nin sağ kanatta kullanılmasını bekliyorum. Zaman zaman solda da seyredebiliriz. Bence iyi bir transfer.

Sol açıkta Grosiçki forma bulacaktır ama hazırlık karşılaşmalarında gördük ki henüz formda değil. Zaten Grosiçki'nin en büyük sorunu istikrarsızlığı yoksa büyük yeteneğe sahip. Ayrıca Grosiçki de orta alanın farklı bölgelerinde, sağ açıkta oynayabilir. Grosiçki'yi yedekleyecek isim Erman Kılıç ve yukarıda bahsettiğim gibi Cerny olabilir.

Peki 10 numarada kim oynar? Şu an 2 aday var: Erman Kılıç ve Cihan Yılmaz. Zorlarsak Sandro'yu da adaylar arasına yazabiliriz. Erman geçen sezonun son haftalarında tam anlamıyla coşmuştu. Bu sene de 11'deki yerini kesin görüyorum. Fakat Cihan da yabana atılmayacak bir oyuncu. Geçen sezon olduğu gibi bu sezon da aşağı yukarı 1500 dakika süre alacağını düşünüyorum. 10 numara bana göre yeterli ama kanatlara bir oyuncu daha alınabilir. Çünkü Grosiçki ve -henüz tam olarak tanımasak da- Cerny 34 hafta için yeterli olmayacaktır.

Sivasspor bir efsanesini kaybetti ve Mehmet Yıldız Eskişehirspor'a transfer oldu. Şu an eldeki forvetler Michael Eneramo, Ricardo Pedriel ve genç gurbetçi Cihan Özkara. Cihan'dan başlayalım. 20 yaşındaki Cihan izleyenler tarafından teknik ve gol vuruşlarında etkili olarak tanımlanıyor. Ayrıca fizik gücünü yabana atmamak gerek. Çünkü 1.89 boyunda. Cihan'la ilgili ilginç bir durum var. Cihan aynı zamanda Azerbaycan vatandaşı ve U-21 düzeyinde milli takım formasını giymiş. Ricardo Pedriel Sivasspor için iyi bir yedek ama düzenli olarak 11'e girmesi kolay gözükmüyor. Gelelim rotasyonun esas oğlanına. Michael Eneramo geçen yıl devre arasında büyük ümitlerle transfer edilmişti fakat yarım dönem itibariyle beklenenden uzak kaldı.Yine de kalitesi belli bir santrfor. Bana göre bu sezon da güvenmek, arkasında olmak gerekiyor. Sonuçta Eneramo beslendiği sürece başarılı olan bir oyuncu. 1 kişilik kontenjana 3 aday yeterli gibi gözükse de kontra atak oynanacak karşılaşmalar için pırpır forvet takviyesi hiç fena olmaz.

Sivasspor'un acil bir transfer ihtiyacı yok. Ama ön libero, sağ ya da sol açık ve pırpır forvet transferi veya bunlardan herhangi biri gerçekleştirilirse takım daha üst sıralar için oynayabilir. Transfer sezonunun hemen başında Sivasspor'la ilgili şu yazıyı yazmış ve epey umutlu şeyler söylemiştim. Lakin o köprünün altından çok sular aktı. Şimdi karşımızda psikolojik çöküntü eşliğinde lige hazırlanan bir Sivasspor var. Kadro kaliteleri kötü olmasa dahi şike soruşturmasının yaralarını sarmaları kolay olmayacaktır. Buna rağmen geçtiğimiz sezonki gibi düşme tehlikesi yaşayacaklarını sanmıyorum. Ankaragücü incelemesindeki tahminim gibi 9-13. sıralar Sivasspor için de uygun görünüyor.

365gunspor

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....

Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....
SivasSpor.Com isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 4 Kullanıcı SivasSpor.Com'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Farklı Bir Sivasspor Analizi
Alt 23.08.2011, 23:40   #2
akifesk
Usta Yiğido

akifesk - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

406 Mesajına 700 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 658 akifesk FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Farklı Bir Sivasspor Analizi

ön libero ve bir forvet transferi yapmalıyız. en acili forvet.!!

ayrıca erman ve kadir hazırlık maçlarında geçen sezonki çizgilerinden çok uzak görüntü çizdiler ligde de böyle olurlarsa işimiz zor.. geçen sezon 9 gol atan ermanı ızleyemezsek takımın gol yükünü kim çekecek?
akifesk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.2011, 01:10   #3
bassguitar
Tecrübeli Yiğido

bassguitar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

182 Mesajına 276 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 760 bassguitar isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

görmek istedigi gibi yazılmıs bir yazı...savunma hattında hayrettin gecen seneki performanısı surdururse vay halimize..narvatil agır.ugur kavuk dillere destan..ön liberolar calişkan ve iyi niyetli olabilirler ama hem kadir hem kıvanc sıradan fazla extrası olmayan topcular..kerim zengin ve cenry sakat ne olacagı muamma..grosincki kaliteli ama istikrar yok.mendocha ne diye takımda kalır anlam vermek zor..pedriel oyunda nerdeyse hic yok..uzun zamandır hala 10 numaramız yok..bu kadroyla insallah gecen seneden iyi oluruz.işimiz zor..
bassguitar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda bassguitar'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 24.08.2011, 03:20   #4
EneS ElmaS
Tecrübeli Yiğido

EneS ElmaS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

335 Mesajına 839 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 10 EneS ElmaS SITEMIZE IŞIK ŞACIYOREneS ElmaS SITEMIZE IŞIK ŞACIYOREneS ElmaS SITEMIZE IŞIK ŞACIYOREneS ElmaS SITEMIZE IŞIK ŞACIYOREneS ElmaS SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
bassguitar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
görmek istedigi gibi yazılmıs bir yazı...savunma hattında hayrettin gecen seneki performanısı surdururse vay halimize..narvatil agır.ugur kavuk dillere destan..ön liberolar calişkan ve iyi niyetli olabilirler ama hem kadir hem kıvanc sıradan fazla extrası olmayan topcular..kerim zengin ve cenry sakat ne olacagı muamma..grosincki kaliteli ama istikrar yok.mendocha ne diye takımda kalır anlam vermek zor..pedriel oyunda nerdeyse hic yok..uzun zamandır hala 10 numaramız yok..bu kadroyla insallah gecen seneden iyi oluruz.işimiz zor..

Bi kac noktada haklisin, fakat neden bizim 10 numaramiz olmasinki? Gecen sene özellikle ikinci yarida 10 numaramiz Erman Kilic'di. Ve neler yaptigida ortada sanirim... 10 numara pozisyonunda oynuyabilmek icin forma numarasi 10 olmasi gerektirmiyor.

Taraftarimizin "Bizim 10 numara sıkıntımız yok" diyebilmesi icin acaba Erman o pozisyonda daha neler yapmasi gerekirdi gercekten o kadar merak ediyorum ki...

Ikinci devrede 17 macta 7 gol ve 4 asist. Adam daha ne yapsin yaa ??????

Baska anadolu takimlarin 10 numaralarini inceleyin bakalim hangisi bizim Ermandan daha efektif!!!!
EneS ElmaS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda EneS ElmaS'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 24.08.2011, 09:04   #5
tavatir
Usta Yiğido

tavatir - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.129 Mesajına 2.550 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 890 tavatir FAZLA SÖZE GEREK YOKtavatir FAZLA SÖZE GEREK YOK

Sanırım bu yazı daha önce uzunpaslar.com üzerinde paylaşılmıştı. Çok iyi bir analiz bana kalırsa.

Murat Akça ve Muhammed Ali Atam'dan çok şeyler bekliyorum bu sene.

Diğer bir konu da 10 numara konusu. Sistemimiz 4-2-3-1 olacağı için tek 10 numara yerine santfor arkasında üç tane patlayan hücumcu kullanacağız. Bu nedenle Grosicki, Cerny ve Erman orada üçlü olacaklar. 10 numara görevi dağıtılmış olacak yani. Ama özellikle Erman ortada daha serbest oynarsa geçen yılki gibi çok işimize yarayacak.
tavatir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.2011, 10:56   #6
ahmet ali
Yiğido

172 Mesajına 266 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 655 ahmet ali Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

Çok iyimser bir yorum..Yoruma saygı duyuyorum ama katılmıyorum..
Takımımız 9.13 luk için değil yine düşmemeye oynar...Ligin Gençlerbirliği ile birlikte iki zayıp halkasından biri...
Transfere ihtiyaç var..Hem de çok var....
Kadir'i sevmek başka futbolcu olarak beğenmek başka..Ben futbolcu olarak takıma bir katkısını görmedim..Attığı her şut göklerde,sahanın dışında..Bir gol pası var mı??? hatırlamıyorum belki vardır...
Tenik direktor yetersiz.. futbolcular yetersiz..işimiz çok zor..İnşallah yanılıyorum ama az kaldı..bekleyip göreceğiz...
ahmet ali isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı ahmet ali'a Teşekkür Ediyor...
Alt 24.08.2011, 11:52   #7
kayapacı
Yeni Yiğido

0 Mesajına 0 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 kayapacı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Rotes Gesicht Cevap: Farklı Bir Sivasspor Analizi

takım güzel ama hiç iyi transfer yok ben sivassporun bütün maçlarına gittim.
takımda bir erman,kadir,cihan bide groscik oda taraftar çok oldumu oyunuyor
güzel forvet olsa iyi olur
bence şu kişilerin gitmesi lazım
tomas rada
sandro
suazrez:rolleyes
kayapacı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.2011, 14:19   #8
teknik
Tecrübeli Yiğido

103 Mesajına 198 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 teknik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Lächeln Cevap: Farklı Bir Sivasspor Analizi

Alıntı:
ahmet ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
Çok iyimser bir yorum..Yoruma saygı duyuyorum ama katılmıyorum..
Takımımız 9.13 luk için değil yine düşmemeye oynar...Ligin Gençlerbirliği ile birlikte iki zayıp halkasından biri...
Transfere ihtiyaç var..Hem de çok var....
Kadir'i sevmek başka futbolcu olarak beğenmek başka..Ben futbolcu olarak takıma bir katkısını görmedim..Attığı her şut göklerde,sahanın dışında..Bir gol pası var mı??? hatırlamıyorum belki vardır...
Tenik direktor yetersiz.. futbolcular yetersiz..işimiz çok zor..İnşallah yanılıyorum ama az kaldı..bekleyip göreceğiz...
Ozaman arkadaşım.Barcelona da Buskes orta saha oynuyor.Ara pası yok,şut yok,sadece kazandığı topu yanındakine veriyor.Kötü oyuncu mudur?Değerlendirirken görevi ne diye bakalım.Kadir ön libero ve öncelikli görevi rakibi durdurmak.Kazandığı topu arkadaşlarına vermek.Gol atar,araya pas atarsa aliyyül ala!
teknik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.2011, 15:21   #9
calipso
Usta Yiğido

426 Mesajına 700 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 661 calipso FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Grosicki, Cerny ve Erman üçlüsüne rotasyona girecek 1 tane transfer şart
ön liberoya bu saatten sonra kimse transfer beklemesin
calipso isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.2011, 15:33   #10
akifesk
Usta Yiğido

akifesk - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

406 Mesajına 700 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 658 akifesk FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Grosicki, Cerny ve Erman üçlüsüne iyi bir alternatif SERDAR ÖZKAN..
bonservisi de elinde !
akifesk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda akifesk'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...

Etiketler
analizi, farklı, sivasspor