Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Serbest Alan, Sivas Paylaşım, Sivas Forum, Sivaslılar > Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım

Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil

Sivas şivesi
Alt 25.10.2006, 06:40   #1
Sabiha Serin
Acemi Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58 Mesajına 179 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 662 Sabiha Serin BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Sivas şivesi

Saygıdeğer üyelerimiz

Güzel Sivas'ımızda ne yazıkki bazı özdeğerlerimiz,geleneklerimiz yavaş yavaş azalmaktadır.Üstelik Sivas Ağzı da zaman zaman kaba konuşma olarak nitelendirilmektedir.Ben buna hiçbirzaman asla katılmıyorum.Oysa o bizim özümüzdür.Nasılki her ilin bir yöresel şivesi var,bizim yöresel şivemizde budur,saygı duymamız gerekir bence.Sivas'ta hatta ülkemizin birçok yerinde bazı konularda olduğu gibi bayramlarda da ne yazıkki eski yıllardaki sıcaklık ve coşkunun birlik ve beraberlik,dayanışmanın azaldığını üzülerek görüyoruz. Sitemize Daha önce de Sivas ağzı ile yine birşeyler yazmıştım.Sitemizde mevcut bazı üyelerimizden bana gelen istek ve rica üzerine de birkez daha siz Saygıdeğer üyelerimizle yaşlı bir ninenin gençlere yürekten gelen bir sevgisiyle nasihatını canlandırmaya çalıştım.
..Bu mesajda yaşlı bir ninenin çevresindeki kendinden genç kuşaklara içerisinde çok anlamlı yapıcı öğüt verici bir kaç nasihatında mevcut olduğu birazcık üzgün,birazda kızgınlık dolu bir sitemkarını sunmaya çalışacağım.Burada birkaç önemli özdeğerlerimizi vurgulamaya çalıştım.Bazı sürç-ü lisanım olursa affola.Amacım Sivas'taki eski yıllarda olduğu gibi gibi insan iletişiminin herzaman dostluk,barış,kardeşlik,tutkun luk,iyi ve kötü günlerdeki paylaşım, ve sevgi saygı dolu bir güzellikte devam etmesidir.Bayramlar ancak o zaman daha özel ve güzel olur diye düşünüyorum.
Güzel Sivas'ımızın şivesiyle de gurur duyuyoruz.Çünkü o bizim özümüz.Bence herzaman özümüzü korumalıyız diye düşünüyorum.Sevgi ve saygılarımla.
.
Canlandırmış olduğum yaşlı bir ninemizin Sivas şivesi ile bayram mesajı ve gençlere nasihatı:

Benim tapdatlı gozel yavrularım aha şu dizimin dibine hele bir oturun size ne diyecem.gulağınızı açında ecük beni diğnen hemi.Vahtığızı alacam ama gusuruma bahman.Nediyim gözünü yedüğüm yavrularım devür gettikçe kotüye gediyor. Ben böyüklüğümü bilip gulağınızı deliyimde gerisi size galmış artuk.

Ramazan Bayramını gutluyok eyi hasda beni hepiğiz ece dinlen şimdi!
Goyunlarım,guzularım hele bağa bir gulağızı verin bağak
Dünden beri mubarek Ramazan Bayramını gutluyoruk.Peki eyi hasda şimdi ben size soruyom.Acaba hepiğiz cömbül cömaat böyüğüze güçcüğüze gettiğizmi,böyükleriğizin pambuk ellerini öptüğüzmü,guçcük uşahların o gul bahışlı gozlerini öptüğüzmü.Şekerini balonunu bol bulamac verdüğüzmü yoksa gısnıklıkmı (cimrilik)ettiğiz.Arafa günü memmecimin gliğini ,balonunu,şekerini verdiğizmi.
Vış benim canını ciğerini yedüğüm yavrularım aha biz ölüp gedecük siz bu yalan dünyada galacaksığız.Aha bu göpdözel adetlerimiz unudulursa nedecük.Etmen dutman ciğeriziği yerim bu adetlerimizi siz devam etdirin .Gurban olurum size yoğsam hemi vallah hemide billah bizim ahrette gemüklerimiz sızlayacak biliyormusuğuz.
Bir bellemişsiğiz televizyon birde neydiki şu he he aha şimdi ahlıma geldi baba çıksın şu bilgisayarmı ne olmaz olaydı.Gapanıyorsuğuz oğa sağı solu unuttuğuz anam.Ecükde eşiğize dostuğuza ele gapanın.Öldükmü,galdıkmı haberiğiz yok vaa .Bayram seyran gandil geçiyorda heç ahlığıza bile gelmiyok.Yok anam yok ortalık temelli donyağının dolması oldu.Halbusamki birbiriğizi arayıp soırsağız,eyi günde,kotü gunde dertlerine gapak olsağız kotümü. Bugun oğaysa yarında sağa.Ne ekerseğiz onu biçersiğiz.
Vaaaa bayram geliyor millet evden gaçacak delük arıyor.Anam oturun eviğizden sumu çıktı.Yoook misafirden gaçıyorlar.Gaçın anam gaçın bağak sınunda bele gederse herkesin ölüsü evinde gohacak zaar.
Haa birde bellemişsiğiz mesajmı musajmı ne baba çıksın.Mesajnanda bayrammı gutlanırmış.Zahmet çekmen bele bayram gutlamak olmaz.Gelde elimi öp.Herşeyin uyduruğu çıktıya bayram gutlamakta oynatmalık oldu mesajmış töbe töbeee.Gozüğüzü yiyim beni ece diğnen etmen dutman bele donyağının dolması olacağıza ecük sevin,sayın,böyüğüzü güçcüğünüzü bilin,sağı solu unutman,aran,sorun,öldümü galdımı arada bir yohlan hemi.Eee siz daha eyisini bilirsiğiz emme siz bele olursağız yarın ötağan sizin goyununuz guzunuzda sizin bile bayramda eliğizi öpmüyecek aha gorursuğüz.Adetimizi töremizi yaşatın, aha bir gün sonra bayram bitiyor.Gıyıda koşede ne gader eşiğiz dostuğuz varsa gedin erinmen ,ıhtıyarların gonlünü,duasını alın.Kös kös evde oturup şu babıya olasıca televizyona melevizyona gapanman. hısım ahrabaya gedin onlarla bir ece gohlaşın,hal hatır sorun hemi.Heçmi goresiğiz gelmedi.Bağa gelince nedek gelendende gelmiyendendeAllah razı olsun.Çok şukur gapımın zili heç durmadı. Vuuu maşallah allah eksüklüğünü vermesin elimi öpmeye gelenler bek çoğdu. Marisem şaha maka sevenümüz çoğmuş valla.Onlar geldükçe yurağam yağ bağladı.Den bağah yarın bayramın son günü zabanan garnığızı burnuğuzu doyurduktan sonra gozüğüzü açar açmaz böyüklere getmeye erinmen bah getmezseğiz valla ölümü gorün.. Ben bir böyüğünüz olarak gulağızı deldim gerisi size galmış.Nabalım gunahım size olsun vallah bah aha şurda ölüm çıhsınki bele gidersek soğumuz kotü. Nediyim nişlliyim goya size ecük öğüt veriyim dedim.Ecük eşi dostu tanınki yarın biz çekip öbür dünyaya gedince gemüklerimiz sızlamasın benden demesi siz bilirsüğüz artuk.
Gendüğüze ece bahın.Bu dedüklerimide gulağıza kupe edin benden demesi.Hepiğizin işiğiz gücünüz rasgetsin.Ayağıza daş dohanmasın.Garığızla, gişiğizle uşağızla,sevdükleriğizle dapdatlı bir bayram geçürürsüğüz inşallah.Başığızı ağrıttım gusuruma bahman goyunlarım,guzularım yuramin koşesi ,gozüğüzün çiçeğini yerim bağa gızmadığız demi.Goya bende nediyim birbiriğize kenetlenin ,eşi dostu tanın,bilin,aran,sorun,ecük ciğerli olun diye gendimi parçalıyom.Daha nediyim.Yavrularııım bu sevgü ve saygu varya ele gözel bişiki.Dadından yenmez.Ciğerinin koşesinden gelen bir sevgü varya o sevgü adamın iliğini gemüğünü yerinden oynadır.Sevgü olmadan yaşanan hayata baba çıhsın. Sevgünün açmadığı kapı heçmi heç olmaz aha bunu bele bilin.Bende sizi çok ama çok seviyom goyunların guzularım.Bu dedüklerimi yapın ciğerimi yen tek.Allaha emanet olun hepüğüz...Gahıyım evüme gediyim bu gader nasihat yeter.Şimdi gelen giden olurda gapıda galmasınlar.Dolapda yaprah sarmayınan datlı ayırdıydım bizimkilere belki onlar gelirler , zaten de goresim geldi allasmarladık gendüğüze eyi bahın.
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
--->: Sivas şivesi ile yaşlı bir ninenin bayram mesajı
Alt 25.10.2006, 09:53   #2
son58
YASAKLI ÜYE

son58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2 Mesajına 2 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 son58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.
Standart --->: Sivas şivesi ile yaşlı bir ninenin bayram mesajı

SABİHA ANNE TEŞEKKÜRLER.SİZE ANNE DİYORUM İNŞALLAH KIZMAZSINIZ.2.KEZ SİZİN AÇTIĞINIZ GÜZEL DÜŞÜNCELERE SAHİP KONULARA KATILDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM.BU KONULARA BENZER 2.GÜZEL BİR KONUNUZU AÇTIĞINIZ VE İNSANLARI BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.GELENEKLERİMİZİN AZALMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ.GELENEKLERİMİZ HEP YAŞAYACAK.
son58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Bizim oranın lafları
Alt 11.03.2007, 15:34   #3
KIZILCAN
Usta Yiğido

KIZILCAN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

249 Mesajına 418 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 791 KIZILCAN isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.
Standart Bizim oranın lafları

Merhaba Arkadaşlar...Bilirsiniz sadece bize özgü,bizim kullandığımız deyimler,terimler,isimler vardır bizim Sivas'ta...
Mesela "kirve"ye biz "kivra" deriz.Veya "çirkef"e "çirşef".
Rezil olmak,yorulmak anlamında "malamat olmak",zıkkımın kökü derken "bobanın beki",salak,aptal gibi şeylere "salak ana" tabirini kullanırız.O kadar çok deyim var ki,saysan bitmez.Sizin de aklınıza gelen varsa,yazın paylaşalım,bildiklerimizi hatırlayalım,bilmediklerimizi öğrenelim.
KIZILCAN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
-->: Sivas şivesi
Alt 11.03.2007, 16:55   #4
ahmet kaya 58
Acemi Yiğido

ahmet kaya 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

12 Mesajına 15 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 662 ahmet kaya 58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.
Standart -->: Sivas şivesi

Sıracalılar bu nasihatları sanki diğnerler, anca konezlik ederler, bu dıgaların bi kulaandan girer, obür kulaandan çıkar.
ahmet kaya 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
--->: Sivas şivesi
Alt 11.03.2007, 17:01   #5
UTKUM_58
Tecrübeli Yiğido

UTKUM_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

40 Mesajına 62 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 726 UTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer Anblick
Standart --->: Sivas şivesi

vallaha dogru söylemis sabiha abla,nörüyonuz bahimm BILDIR,bir eskietek varIDI,nereye getmis acep,gardassssss gozunnn yagini yeyim bir yardim edele,)
UTKUM_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 11.03.2007, 17:09   #6
Arif Coşkun
Usta Yiğido

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

138 Mesajına 217 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 919 Arif Coşkun isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

Aklıma gelmişken birtanede ben yazayım.Bizim yöreye özgü çok kullanılan bir söz.
Hızlı yürümek anlamında "Öyle tevatir tevatir yürüyorduki" denirdi.
Alt 11.03.2007, 17:17   #7
UTKUM_58
Tecrübeli Yiğido

Tecrübe Puanı: 726 UTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer AnblickUTKUM_58 ist ein wunderbarer Anblick

[QUOTE=arifcoskun;199518]Aklıma gelmişken birtanede ben yazayım.Bizim yöreye özgü çok kullanılan bir söz.
Hızlı yürümek anlamında "Öyle tevatir tevatir yürüyorduki" denirdi.[/
BENI GULDURDUN BE NE HIZLI YURUMEK ANLAMINDA ALLAHIN SIVASLISI
TEVATIR DENILINCE SAGLAM VE GUZEL OLAN SEYE DENIRDI) sallama
örnek verim AMMADA TEVATIRMIS
Alt 11.03.2007, 17:17   #8
UTKUM_58
Tecrübeli Yiğido

Alıntı:
arifcoskun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı Göster
Aklıma gelmişken birtanede ben yazayım.Bizim yöreye özgü çok kullanılan bir söz.
Hızlı yürümek anlamında "Öyle tevatir tevatir yürüyorduki" denirdi.
BENI GULDURDUN BE NE HIZLI YURUMEK ANLAMINDA ALLAHIN SIVASLISI
TEVATIR DENILINCE SAGLAM VE GUZEL OLAN SEYE DENIRDI) sallama
örnek verim AMMADA TEVATIRMIS
Alt 11.03.2007, 18:43   #9
üsküdar_58
Acemi Yiğido

üsküdar_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

0 Mesajına 0 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 636 üsküdar_58 Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

benim aklıma bişey gelmedi bildiklerimi yazmışsınız.
ablam ellerine saglık ne güzel yazmışsın.

bizde bu tür güzellikleri unutmamak adına arkadaşlarımla hap bu tarz konuşuruz herkes kendi yöresince konuşur mesela karadenizli arkadaşım laz aksanıyla bende sivas aksanıyla.
nasihatlerinde kulagıma küpe olacak malesef teklonoji hayatımıza girdikten sonra insanlar birbirinden koptu malesef bunlardan biride benim akrabalarımı tanımaz oldum bayramlarda bile yanlız birinci dereceden akrabalara gidiyorum ama bundan sonra akraba ziyaretlerine önem göstermeye gayret edicem.
güzel yazınız için çok teşekkür ederim
Alt 11.03.2007, 18:49   #10
67_DERNEK_SAKİN
Yeni Yiğido

67_DERNEK_SAKİN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

0 Mesajına 0 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 67_DERNEK_SAKİN ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Lächeln -->: Sivas şivesi

Aman diyim nörüyonuz siz gardasım biraz yavas bolemi konusuyoruz gercekten ya komigiz valla:
67_DERNEK_SAKİN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Konu Kapatılmıştır