Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Haberler > Haberler

Seçenekler Arama Stil

Yiğido'nun Başarı Öyküsü
Alt 15.12.2008, 14:51   #1
SivasSpor.Com
Site Habercisi

SivasSpor.Com - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4.971 Mesajına 24.141 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 10 SivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yokSivasSpor.Com Fazla söze gerek yok
Standart Yiğido'nun Başarı Öyküsü

Türkiye’de alanında ilk ve tek olan, 1000 Metrekare kapalı alanlı Restaurant, gösteri amaçlı havuzu, yunus, fok, deniz aslanı ve beyaz balinaları ile Dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen Türk-Rus ortaklığı ile kurulan İstanbul Haliç Restaurantın işletmecisi hemşerimiz Halil Uyan beyle yaptığımız röportajı sunuyoruz.

Halil Bey kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1965 Zara doğumluyum. Babamın vefatı üzerine eğitimime ara verdim ve hayata küçük yaşta atıldım. 1980 yılında İstanbul’a geldim. Burada çeşitli küçük işlerde çalıştım. 1980 yılında Kristal Avize’yi kurduk ve bu alanda çalışmalarımızı sürdük. Aydınlatma sektöründe ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağladık. Daha sonra Rus işadamları işbirliği içine girdim, 35 yaşından sonra Rusça öğrendim (Gülüşmeler…) 2004 yılında gıda işine girdim, çok şükür bu alanda da başarılı olduk ve en son bu işletmeyi açtık.

Haliç Restaurantın kuruluş sürecinden biraz bahseder misiniz?

Elbette, burası Ruslara ait bir tesis, ne yapabiliriz diye bana danıştılar sonunda böyle bir işletme üzerinde karar kıldık, ortak olduk. Çok şükür başarı ile işletmemizi faaliyete geçirdik.

Restaurantınızın özelliği nedir?

Restaurantımız Türkiye’de bir ilke imza attı. Bir yandan yemeğinizi yerken diğer yandan da havuzda ki muhteşem gösterileri izleyebileceksiniz, Dünya mutfağından yemekleri tadabileceğiniz ve en önemlisi Sivas mutfağınızı da bulabileceğiniz bir tesis. İçkisiz bir mekânda bu menüyü bulmak oldukça zordur. Ailenizle gelip rahatlıkla yemeğinizi yiyeceğiniz, büyük organizasyonlar yapabileceğiniz İstanbul’daki en büyük mekân Haliç Restauranttır.

Böylesi modern bir Restaurantta Sivas mutfağına da yer vermenizin sebebi nedir?

Sivas’ın adamı, adam gibi; toprağı, toprak gibi memlekettir. Bizim kötümüzde genele bakıldığında iyidir, kültürümüzü, medeniyetimizi tanıtma görevi her bir hemşerime düşer. Bende kendi alanımda Sivas’ımı tanıtmak istedim. Special menümüze yöresel yemek olarak değil bizzat Sivas mutfağı olarak yazdırdım. Şimdi gelen her misafirimize mutlaka madımak ikram ediyoruz. Madımağı tanıtıyoruz ve madımak üzerinden bize uygulanan kötü intibayı kırmaya çalışıyoruz. Madımak Sivas’a özgü bir yemektir. Hedefimiz Sivas’ı tanıtmak, Sivaslıyı tanıtmaktır.

Yani bütün müşterileriniz mutlaka Sivas yemeklerini tadıyor?

Tabii, bakın mesela Rus Parlamentosu Duma’nın Başkan Yardımcısını misafir ettik. Madımağı tattırdık, birazda övdük ve çok hoşuna gitti, Rusya’da da bu tesisin 3 katını yapmamızı teklif etti. Destek olacağını söyledi, gelecek hedefimizde Rusya ve Dubai’de İstanbul Haliç Restaurantını kurmak var. Dünyaya madımak yedireceğiz, Sivas’ı tanıtacağız.

Halil Bey madımağı hangi usul ile temin ediyorsunuz?

Sivas’ta ki 20–30 aile ile anlaştık. Madımağı toplayıp bize yolluyorlar. Bu aileleri seçerken tek şart koyduk. Eli yüzü düzgün ve fakir aileler olsun. Arkadaşlarıma talimat verdim. Çok alıyoruz diye ailelerle pazarlık etmeyin çarşıda kaç para ise hemşerilerimize aynı bedelle ödeme yapın. Aynı usul ile dal turşuda yaptırıyoruz.

Madımağı Sivas usulü ile mi yapıyorsunuz?

Sivas’ta nasıl yapılıyorsa, geleneksel tadı koruyarak pişiriyoruz. Hatta Sivas’tan bir aşçı kardeşimize teklif ettik gel burada çalış dedik. Ama hemşerimiz bıyıklarını kesmek istemediğinden anlaşamadık (Gülüşmeler…) Bende tarifi kaynağından yani anamdan aldım. Soranlara anam usulü ile pişiriyoruz diyorum.

Peki efendim hemşerilerimiz geldiğinde hangi Sivas yemeklerini tadabilecekler? Dediğim gibi madımak ve dal turşusu her masaya mutlaka konuyor ve bunlardan ücret alınmıyor. Bunların yanı sıra Sivas döneri, Sivas köftesi, hingel ve bizim yaptığımız özel Patmacun yapıyoruz

Patmacun yeni bir yemek mi?

Aslına bakarsan sadece ismi yeni. Analarımızın yaptığı, çökelekli, patatesli katmerlerin İstanbullusu. Urfalının lahmacunu varsa bizim de Patmacunumuz var dedik ve bu tadı Türkiye’ye tanıttık. Bunu da Sivas yemeklerinin arasında sunuyoruz ve böylece şehrin yemek kültürünü tanıtıyoruz.

Sivas yemekleri arasında sizin en önemli gördüğünüz çeşit hangisidir?

Hangi birini sayayım bilemiyorum ki, madımak üzerinde yoğunlaştık, hatta madımağın konservesini de yakında yapacağız ve tüm Türkiye’ye tanıtacağız. Birde Sivas döneri, aslında Türkiye’de en güzel döneri Sivas’ta yersin ancak bunu kimse bilmez, çünkü tanıtımını yapamamışız ve bu bizim için büyük eksiklik. İnşallah bu eksikliği de zamanla tamamlayacağız ve bir gün gelecek özellikle Sivas döneri istenir olacak. Bizde un, yağ, şeker var ama bir türlü helva yapıp karnımızı doyuramıyoruz

Sivasspor hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

Sivasspor göstermiş olduğu başarı ile göğsümüzü kabartıyor. Halihazırda Sivasspor Sivasımızı birbirine kenetleyen en büyük olgu. Gerek gurbetteki hemşerilerimiz gerekse şehirde yaşayan hemşerilerimiz takım etrafında kenetlenerek birlik beraberligin en büyük örneğini gösteriyorlar.Sivassporun etrafında başlayan bu birlik ve beraberlik anlayışının her alanda uygulanması gerekiyor.

Sivasspora yapılan destekleri yeterli buluyormusunuz?

Zor şartlar altında Sivasporun gösterdiği başarıya karşı ne yazıkki hemşerilerimiz yeterli destekte bulunmuyor. Sivasın en büyük marka değeri olan SİVASSPOR'un kıymetini bilmeli ve Sivaslılar olarak gerekli destekte bulunmalıyız.
Her türlü mecliste söz dönüp dolaşıp Sivassporun başarısına geliyor ve bu durum bizleri gururlandırıyor. Gözbebeğimiz olan Sivassporumuzun başarılarının devam etmesi icin herkesin elinden geldiginde özveride bulunması gerekiyor. Bu konuda bende hazırım.

Sivasspor için nasıl bir destek düşünüyorsunuz?

Herkesin kendi branşında Sivaspora destek olması gerekiyor. Mesala ben Gıda işi ile uğrasıyorum. Kulübün İstanbul maçlarında tüm yiyecek ve içecek giderlerini karşılamaya hazırım. İşletmemin kapıları Sivasspora daima açıktır.

Sivas ile dialoğunuz devam ediyor mu?

Sivas’tan kopmak ne mümkün, her yaz mutlaka Sivas’a giderim. Ailemle beraber doğduğum toprakları gezer, akrabalarımı ziyaret ederim. Sivas bir başka, insanı, havası, suyu, toprağı bir başkadır. Bir anımı anlatayım, Zara’dan bir teyzemiz Sivas’tan katmer istemişti, bizde Sivas’tan dönmeden teyzemizin isteğini yerine getirelim diye katmer almak için bir fırının önünde durduk. Ben fırında katmer alırken fırıncı arabaya katmer, çay, peynir göndermiş. 5 liralık katmer alacağız hemşerimiz 10 liralık ikram yapıyor. Sordum neden böyle yapıyorsun, ağbi 34 plakayı gördüm Sivas’ın misafirperverliği bunu gerektirir dedi. İşta Sivas budur, Sivaslı budur, kıymetini bilmeliyiz.

Halil bey Sivas’a yatırım konusunda neler düşünüyorsunuz?

Sivas ülkenin tam merkezinde, geniş arazileri mevcut, ulaşımı kolay ama şehirde birlik yok, birazda hemşerilerimin ruhunda tembellik var. Bakın biz Zara’ya zamanında bir işletme açtık ama inanırmısınız çalışacak eleman bulamadığımızdan kapatmak zorunda kaldık. Hemşerimiz kahvede oturuyor da gelip çalışmıyor, ya işi beğenmiyor ya ücreti bu zihniyeti kırmamız gerekiyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen biz yinede Sivas’a yatırım yapacağız, gelecek için güzel projelerimiz var.

Efendim röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz ve bu güzel ortamda bizi ağırladığınız için teşekkür ediyoruz.

Rica ederim. Kapım her zaman hemşerilerime açıktır.

Röportaj ve Fotoğraflar : Ertuğrul Özdemir, Osman Günay

İstanbul Haliç Restaurant

Adres : Silahtarağa Mah. Ordu Cad. No : 95/A Eyüp/ İstanbul

Tel: 0 212 616 46 46

Internet Sayfasi http://www.istanbulhalic.com

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....

Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....
SivasSpor.Com isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 4 Kullanıcı SivasSpor.Com'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Yiğido'nun Başarı Öyküsü
Alt 15.12.2008, 14:59   #2
Ertugrul
Gast

Standart Cevap: Yiğido'nun Başarı Öyküsü

İstanbul Haliç Restauranttan Bir Kaç Kare

Röportaj Öncesi Sivas Yemeklerini tattık.

Madımak, Hingel, Dal Turşu, Sivas Döneri ve Pakmacun Sofrada

Yunusların, Bayaz Balinaların müthiş gösterilerini izleme şansı bulduk.

Halil Beyin Sivasspor aşkıda bir başka ve tabii Sivasspor.Com ...

Hem çocuklar hem büyükler için huzur dolu bir ortam

Yukarıdaki Mesaj için 8 Kullanıcı 'a Teşekkür Ediyor...
Alt 15.12.2008, 15:03   #3
Abdullah DuMaN
Usta Yiğido

Abdullah DuMaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4.168 Mesajına 9.556 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1485 Abdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz sein

Bu güzel fotoğraflar ve ropörtaj için teşekkürler ertuğrul ve günay abi

Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....
Abdullah DuMaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda Abdullah DuMaN'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 15.12.2008, 15:03   #4
EyüphanAydın
Usta Yiğido

EyüphanAydın - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.269 Mesajına 946 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1259 EyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yok

Güzel bir röportaj olduğu her haliyle belli,Bunun üstüne birde güzel resimler eklenince gerçekten çok güzel olmuş.

Halil Bey'i en içten dileklerim ile kutluyorum.
Ümitlerin bittiği yerde
Abdest al ve sabahı bekle...
EyüphanAydın isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.12.2008, 16:57   #5
yerliturkuaz
Usta Yiğido

yerliturkuaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.268 Mesajına 2.761 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1227 yerliturkuaz COK SEVILEN BIR KISIyerliturkuaz COK SEVILEN BIR KISIyerliturkuaz COK SEVILEN BIR KISIyerliturkuaz COK SEVILEN BIR KISI

Sivas`in tanitilmasi acisindan buyuk bir sans Halil bey basarilarinin devamini dileriz....
yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.12.2008, 17:14   #6
spainloco
Yiğido

spainloco - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

77 Mesajına 127 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 spainloco isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

Zaman Gazetesindede okudum tebrikler..

Bir turizmci olarak kendisine gereken destegide verecegim..

Cok guzel bir söylesi olmus ayrıca..

Tebrikler...
spainloco isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.12.2008, 17:50   #7
XXCakir58
Usta Yiğido

XXCakir58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

574 Mesajına 790 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 914 XXCakir58 FAZLA SÖZE GEREK YOKXXCakir58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Resimlerin paylasimi icin sagolun. Halil bey sizede basarilar dileriz.
Alt 15.12.2008, 17:55   #8
Besyo_cu
Usta Yiğido

Besyo_cu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2.819 Mesajına 8.169 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1250 Besyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende ZukunftBesyo_cu hat eine strahlende Zukunft

Çok güzel başarı öykusu Halil beyi tebrik etmek lazım hem görüşleri hemde sivas ile ilgili düşüncelerine katılmamak mümkün değil.İnşallah Kendıisini ziyaret edip madımagının tadına bakıcam Böyle güzel bir roportaj gercekleştirip bizler ile paylaşanlara teşşekkurler.
Besyo_cu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.12.2008, 18:05   #9
omercoskun
Usta Yiğido

omercoskun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

335 Mesajına 622 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 861 omercoskun ist ein wunderbarer Anblickomercoskun ist ein wunderbarer Anblickomercoskun ist ein wunderbarer Anblickomercoskun ist ein wunderbarer Anblickomercoskun ist ein wunderbarer Anblickomercoskun ist ein wunderbarer Anblickomercoskun ist ein wunderbarer Anblick

böylesine güzel bir mekanı bizlere sunan ve bu ropörtajı gerçekleştirenlere gönülden teşekkürler.
omercoskun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.12.2008, 19:13   #10
merkez_emre
Usta Yiğido

merkez_emre - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

470 Mesajına 1.011 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 833 merkez_emre COK SEVILEN BIR KISImerkez_emre COK SEVILEN BIR KISImerkez_emre COK SEVILEN BIR KISI

Bir anımı anlatayım, Zara’dan bir teyzemiz Sivas’tan katmer istemişti, bizde Sivas’tan dönmeden teyzemizin isteğini yerine getirelim diye katmer almak için bir fırının önünde durduk. Ben fırında katmer alırken fırıncı arabaya katmer, çay, peynir göndermiş. 5 liralık katmer alacağız hemşerimiz 10 liralık ikram yapıyor. Sordum neden böyle yapıyorsun, ağbi 34 plakayı gördüm Sivas’ın misafirperverliği bunu gerektirir dedi. İşta Sivas budur, Sivaslı budur, kıymetini bilmeliyiz.

bir kez daha anladım kı iyi ki sivaslı dogmusuz

Etiketler
başarı, haliç, halil uyan, istanbul haliç restaurant, istanbul restaurant, restaurant, sivasli restaurant, sivasli restoran, yiğidonun, yunuslu restaurant, yunuslu restoran, Öyküsü