Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Taraftarlar Bölümü > İzmirli Yiğidolar

İzmirli Yiğidolar İzmirli Yiğidoların Buluşma Alanı

Seçenekler Arama Stil

PEŞKEŞSPOR ve TÜRK FUTBOLU
Alt 12.12.2010, 16:45   #1
basayev58
Yiğido

basayev58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

144 Mesajına 541 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 basayev58 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.
Standart PEŞKEŞSPOR ve TÜRK FUTBOLU

''Ben ülkeyi 3 F ile yönetiyorum.. Futbol, Fiesta (Eğlence) ve Fado (Din)''İspanya’nın ünlü Diktatörü Franco

Bu satırları kaleme almadan önce epeyce bekledim. Görmeden,alel acele birşeyler yazarak ilerde pişman olmuyayım diye düşündüm. Ancak bugün itibari ile görüyorum ki gerçekleşenler tahmin ettiklerimden farklı değil.

Hepimizin bildiği bir atasözüdür: “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.” Ateşin olduğu kesin olmasına kesinde, ateşin dumanı gözleri kör ediyor anlaşılan. Dünyayı sarstı Wikileaks belgeleri...Türkiye gündeminede düştü. ABD yetkilileri yalanlamadı. İlginçtir Türkiye belgelerinde birde Süperlig takımının adı geçiyordu. Peki hangi takım ve konunu bizi ilgilendiren tarafı nedir?
Önce haberi aynen aktarayım.
“08/06/2005 tarihli Edelman'ın siyasi işler danışmanı John Kunstadter tarafından kaleme alınan,"gizli" ibareli notun 7. maddesinde, Devlet Bakanı Faruk Nafiz ÖZAK, milli görüş kökenli bir Trabzon'lu olarak rapor ediliyor ve sakin, itaatkar, ağırbaşlı olarak nitelendiriliyor.
Raporun devamında AKP'nin ve Başbakan Erdoğan'ın mevcut popüleritesini korumak adına sporun da kullanıldığı ve bu çerçevede 2004 yerel seçimlerinde AKP'nin Trabzon'da yaşadığı bozgunun tekrarlanmaması adına Devlet Bakanı ÖZAK'ın Trabzonspor seçimlerine müdahil olarak uzun süre kendisinin de yönetiminde görev aldığı ve 1996 yılına kadar 2.5 yıl başkanlığını da yaptığı Trabzonspor'un başına AKP çizgisine yakın bir başkan seçilmesini sağladığı ve aynı zamanda Trabzonspor'a Başbakanlığın örtülü ödeneğinden karşılanarak futbolcu alımında kullanılmak üzere milyonlarca dolar ayırıldığını ifade ediyor.”(www.milliyet.com.tr)

Bu ülkede futbolun siyasi emeller için kullanıldığını biliyorduk. Ama bu seferki diğerleri kadar masum değil diye düşünüyorum. Konuyla ilgili bir aydır ilk günlerki haberler dışında en ufak bir aksiyon yok. Kimse konu hakkında konuşmuyor. Trabzonspor’un parlak sezonundan bahsedenler bu konuyu teğet bile geçmiyorlar. Futbol Federeasyonu veya devletin denetleme kurumları konuyu irdelediler mi bilmiyorum. Gerçi Başbakan’ın örtülü ödenek yetkisi vardır. Ancak ortada büyük bir adaletsizlik var.

Aslında yapbozun parçalarını birleştirdiğimizde olay apaçık orata çıkıyor. Başbakan’ın 2004 yılı seçimlerinde ülke genelinde kazandığı zafere Trabzon’da yaşanılan hezimet dolayısıyla sevinemediğini ve bunu annesiyle paylaştığı o zaman medyaya yansımıştı. Bu seçimler spor-siyaset ilişkisinde düğmeye basılma tarihidir kanımca. Bu tarihten sonra bakan F.Nafız Özak konuyla ilgili çalışmalara başlamış ve fikir ayrılıkları olduğu için Nuri Albayrak yönetimini Sadri Şener’i destekelyerek safdışı bırakmıştır. Sonrasında Trabzonspor için refah dönemi başladı malumuz. Sadri Şener’i ne zaman ekranda görsem “kaynak yaratma(!)” başarısını anlattığına şahit oluyordum hep. Bakınız HES ihalesinin Trabozunspor’a peşkeş çekilmesinin ardından Sadri Şener yorumu:
Başkan Şener, projenin yıllık 12 milyon YTL cirosu olacağını belirterek, "Bazı değişkenler olmakla beraber tamamına yakını kardır. Elde edilecek gelir 10-12 milyon YTL'den aşağı düşmez" diye konuştu.
Yaratılan kaynakla sarsıcı transferlerde yapılmıştı. Galatasaray’ın çokca peşinde koştuğu Gökhan Ünal’ı Trabzonspor transfer etmişti. Hatta Wolfsburg’dan alınan Marcelinho o sezon Avrupa’da devre arasında yapılan en pahalı 8. Transfer olarak kayıtlara geçmişti.

Bu yazdıklarım azçok medyada ve azçok futbolla ilgilenenler tarafından bilinenlerdi. Ancak Wikileaks belgelerinde gördük ki Trabzonspor bununla da yetinmemiş. Örtülü ödenekten- ki bu ödenekte sizin benim,Bursalının,İzmirlinin,Si irtlinin ..vs. payı vardır- aldıklarıyla yolunu bulmuş.

Bu noktada ben kendi takımım adına ne kadar isyan ediyorsam diğer Anadolu takımları adınada isyan ediyorum. Parasızlıktan ligden çekilen Erzurumsporluların devletin gözünde Trabzonsporlulardan farkı olmamalı. Futbolu holiganizm sınırlarında yaşamadıkları için Erzurumlular bir sonraki seçimde siyasi kararlarına futbolu alet etmeyecekler büyük ihtimalle. Bunu bilen iktidarın Erzurumspor’u görmezden gelmesini anlayabiliriz. Ama sonuçta kabul edemesekte,adalet anlayışımıza uymasada holigan olan,tehditkâr Trabzonlular bu çirkeflikleriyle takalarını yürütmüş oluyorlar. Yani bu takım başarılı olmazsa, Fenerbahçeli başbakandan hesap sorulur tehdidine boyun eğmiş iktidar. Trabzonlular daha çok övünebilirler. Onlara heryer Trabzon cidden,Tüm Türkiye genelinde vergiler onlara akıyor zira.
Yıllardır üç İstanbul sosyetesinin yanında besleme olarak gerek basından, gerek Federasyondan nemalanan Trabzonspora çekilen bu peşkeşler için hesap sorulmalıdır. Sorulmayacağını bildiğim halde,sorulmalıdır diyorum,temenni ediyorum ve bu satıları okuyanları düşündürmek adına şu soruları soruyorum:
-Konya,Sivas,Kayseri,..vs. takımlar iktidarı destekledikleri için cezalandırılmış mı oluyorlar? -Trabzonspor devletten destek alıyorsa,halkın vergilerinden örtülü haraç alıyorsa, Trabzonspor için Trabzon PEŞKEŞSPOR diyelim mi?
-Yattara’nın parasını devlet ödediyse, gelecek yıllarda bu topçu iktidara muhalif diğer illere mi gönderilecek? Misal Eskişehirspor,misal Antalyaspor,misal İzmir takımları mı ilerde desteklenecek futbolla ülke yönetmek için? Yoksa Trabzon’a has bir güzellik mi bu yapılanlar?
-Bize Her Yer Trabzon kitaplarında görecek miyiz örtülü cukkaları?
-Maç sonrasında kolbastı oynayan Trabzonspor topçularına ekstradan prim verilecek mi örtülü ödenekten? Adına örtülü prim diyebiliriz.
-Bu sene şampiyon olursa hazmedebilecek mi Trabzon camiası? Şampiyonluğu geçtim bu ligde ceza almadan, örtülü ödenek destekleri yanına kâr kalacak şekilde devam etmeyi hazmedebilecek mi?

Son olarak diyorum ki;
Sivasspor’lu cefakar gençlerin,Yiğidoların deplasmana gitmek için harçlıklarıyla aldıkları mazottan kesilen vergiyi örtülü ödenek olarak Trabzonspor’a peşkeş çekenleri babam dahi olsa AFFETMEM,HAKKIMI HELAL ETMEM..!!!
Cevap: PEŞKEŞSPOR ve TÜRK FUTBOLU
Alt 12.12.2010, 17:02   #2
alemdarlar
Tecrübeli Yiğido

alemdarlar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

369 Mesajına 799 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 733 alemdarlar Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.
Standart Cevap: PEŞKEŞSPOR ve TÜRK FUTBOLU

Ben yetkililerden bir açıklama geldiği zaman butür konularda yorum yapmayı tercih ediyorum.Ne dersek şuan için TRAŞ.Yetkililer tamam bakarız demiş.Açıklama gelsin yerden yere vuralım.Tabiki aklanmazlarsa...Biz burda böyle yapıyoruz,onlar gülüp geçiyorlar...Yetkililer cimciklesinler sıra bize öyle gelsin.

Şuanda bunlar İddaa dır.Biz küçük bir oluşummuyuz.Trabzonsporu sevmiyor olabiliriz.Ama ortaya birşeyler tam çıkmadan da asla gırgır geçmeyiz.Bu bize yakışmaz.(Kendi aramızda ki konuları ayrı tutuyorum...)

PEŞKEŞSPOR demeyelim.Bekleyelim sonra dememiz gerekiyorsa deriz.ANLADİİİİİ.
O zaman herşey denir.
Alt 12.12.2010, 17:52   #3
28 SVS 58
Acemi Yiğido

32 Mesajına 55 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 544 28 SVS 58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bu yapılanlar peşkeğin taa kendisidir... örtülü ödenek meselesine gelince büyük ihtimalle doğrudur. ben 4 yıldır karadenizde yaşıyorum sadece trabzonspora değil trabzon şehrine yapılanların çeyreği sivasa yapılsa türkiyede sayılı şehirler arasına gireriz siyaset yapmak istemem ama tayyip bey trabzon beledesini almak icin her yolu denemiştir hadi bunlar bi kenara ya ts nin coğu macına bülent yıldırıma verilipte lehine kararlar vermesine ne demeli buda mı peşkeş değil...

Konu adres58 tarafından (12.12.2010 Saat 18:29 ) değiştirilmiştir.. Sebep: peşkek,peşkeş olarak düzeltildi...
28 SVS 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda 28 SVS 58'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 13.12.2010, 07:46   #4
izmirliyigido
Gast

İktidar uğruna taviz verenler böyle borçlu kaldıkları için şimdi de elleri kolları bağlı olarak izlemek zorundalar. Yukarıda Basayev58 kardeşimin anlatııklarının yeni bir perdesi İstanbul Olimpiyat Stadında sahnelendi. Bülent Yıldırım maşası aleni olarak Trabzonspor'un kazanması için elinden geleni yaptı.

Yetkilileri göreve çağırıyoruz diyemiyorum, Allah'a havale ediyorum...

AYK
Yukarıdaki Mesaj için 4 Kullanıcı 'a Teşekkür Ediyor...
Alt 13.12.2010, 09:22   #5
calipso
Usta Yiğido

426 Mesajına 700 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 660 calipso FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

peşkeşspor kelimesi ağır olmuş.. bu kadar fanatizm iyi değil
calipso isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda calipso'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 13.12.2010, 09:24   #6
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

257 Mesajına 394 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 719 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Spor Bakanı Trabzonlu her şey anlatıyor
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda H_Turan'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Alt 13.12.2010, 09:42   #7
Turan 59
Usta Yiğido

Turan 59 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

470 Mesajına 860 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 776 Turan 59 COK SEVILEN BIR KISITuran 59 COK SEVILEN BIR KISITuran 59 COK SEVILEN BIR KISITuran 59 COK SEVILEN BIR KISI

Bülent YILDIRIM,ben senin yerinde olsam;Türk halkından özür diler,lisansımı yırtarım.Ama sende o yüreği göremiyorum.
Turan 59 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 3 Kullanıcı Turan 59'a Teşekkür Ediyor...
Alt 13.12.2010, 09:53   #8
negro34
YASAKLI ÜYE

19 Mesajına 35 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 negro34 BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Her kim,kimler;başta bu ülkenin kaynaklarını kendi ve/veya çevresinin çıkarlarına adaletsiz şekilde peşkeş çekiyorsa,çekmişse,yetimin hakkını göz göre göre her kim kimler babasının malıymış gibi har vurup harman savuruyorsa,ben hakkımı helal etmiyorum..Zehri zıkkım olsun haram olsun..Allah bu büyük milletin bu mazlum halkın hakkına her kim hainlik yapıyorsa ayağına dolaştırır inşaallah..Bizim sorunumuz zaten dış güçlerle değil içimizdekilerle..
negro34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 3 Kullanıcı negro34'a Teşekkür Ediyor...
Alt 13.12.2010, 10:03   #9
kağanhan58
Acemi Yiğido

kağanhan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

74 Mesajına 129 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 590 kağanhan58 COK SEVILEN BIR KISIkağanhan58 COK SEVILEN BIR KISIkağanhan58 COK SEVILEN BIR KISIkağanhan58 COK SEVILEN BIR KISI

geçen sene de bursaspor aynı peşkeşle şampiyon oldu bu sene sıra trabzonda sadri efendi atıp tutuyor kaynak maynak diye demek ki aslı buymuş biz şampiyonluğa oynadığımız 2 senede de dürüst olmamızdan kaybettik peşkeş istemediğimizden kaybettik varsın kaybedelim yeter ki adam gibi kaybedelim böyle onursuz olacağına!
kağanhan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı kağanhan58'a Teşekkür Ediyor...
Alt 13.12.2010, 10:46   #10
kempes
Yiğido

kempes - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

78 Mesajına 122 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 702 kempes Maalesef Forumlarda cok az yorum yapıyor.

ist.b.şehir bel. - trabzon maçındaki penaltı penaltı değildi
kempes isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı kempes'a Teşekkür Ediyor...

Etiketler
futbolu, peŞkeŞspor, türk