Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor

Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > Serbest Alan, Sivas Paylaşım, Sivas Forum, Sivaslılar > Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım

Sivas'ımız Hakkında Bilinmeyenler, Sivas'ımızı Tanıtalım Burada güzel kentimiz Sivas hakkında değişik Bilgiler verebilir veya yorumlayabilirsiniz. Sivas'ımızı güzelliklerini anlatalım

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil

Alt 28.04.2005, 12:00   #21
serserilerin_prensi
Yiğido

serserilerin_prensi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

80 Mesajına 121 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 serserilerin_prensi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt

Alıntı:
Gecehakimi Nickli Üyeden Alıntı
abircan kardeşim, belli ki sana "Sivaslılar böye konuşuyor" diye anlatılan bir takım düzmece hikayelere inanmışsın ve bunları kamuoyuna takdirine açık bir sitede yayınlama gereği hissetmişsin. Elbette, iyi niyetinden asla ve kat'a şüphem yoktur. Ancak bilmelisin ki, şive demek sokak ağzı demek değildir. Sivas'ın kendine has şivesi, İstanbul Türkçesi diye anılan konuşma üslubu ile bire bir aynıdır. Burada kaleme aldığınız radyodan maç anlatma hikayesinin değişik versiyonları Sivas'ta sürekli olarak anlatılmaktadır. Bunun en ilginci de, "Elllahamki gol olacak" sözüdür ki, muhtemelen bu kafadar üç beş muzibin o günkü spikere monte ettikleri bir cümledir; vakıa Sivas'ta bu tür "Gülümseten" hikayelerin dilden dile dolaşma hızı, ışık hızı gibidir. Acı tarafı, bir şovmenin bile(!) Ulusal kanalda, Sivas'a atıf yapıp "Sivaslılar böyle konuşuyormuş" diye alaya alacak kadar işin olmadık yerlere taşınmış olmasıdır. Evet, sürekli bir radyo dinleyicisi olmadığımı itiraf edebilirim, lakin bahse konu yıllarda Sivas'ta tek radyo istasyonu olması sebebiyle (ki özellikle maç günlerinde) sıkça bende dinledim. Ancak, bugüne kadar radyo istasyonundan "Topu depti", "goolendi", "top kalemizde gardaşlar" gibi cümlelere hiç rastlamadım. Kaldı ki, maç anlatsın diye eline mikrofon verilen kişilerin bu kadar ahmakça konuşacaklarına ihtimal vermediğim gibi, o radyo istasyonu yöneticilerinin de bu kadar ahmakça davranıp Türkçesi bozuk birine maç anlattıracaklarına, yahut proğram yaptıracaklarına hiç ihtimal vermiyorum. Minibüs hikayesi her ile mal edilerek anlatılan hikayelerin bir benzeridir. Bu minibüs, otobüs, şoför, yolcu hikayelerinden en çok nasibini alan il Erzurum'dur; öyleki geçmiş yıllarda elime geçen ve Erzurum Valiliği tarafından yayınlanan bir dergide, bu tür kelimelerin Erzurumlu şivesi olmadığı üstüne basa basa anlatılmıştır. Çünkü, bugün (gerçek ya da düzmece) anlatılan bu hikayeler o ilin değer yargılarını ve kültür yapısını sarsmaktadır. Düşüncem odur ki, herkesin üzerine düşen "Sokak ağzı"nı "Sivas şivesi" diye kamuoyuna lanse etmek değil, gerçek Sivas şivesini yaşatmak ve kamuoyuna bunu yaymaktır. Aksi halde kamuoyunda ne kadar komik duruma düştüğümüzü, 1990'lı yıllarından sonunda Fikret Bila'nın Milliyet Gazetesi'nde yazdığı bir köşe yazısında görebilirler. Bu asılsız hikayeler yüzünden Sivaslılarla nasıl alay edildiğini o yazıda görebilirler. Bu konudaki naçizane düşüncem bunlar; aksi kendimizi aşağılamaktan ya da Sivas kültürünü baltalamaktan başka birşey değildir. Saygılarımla.

adam yazmış kardeş biliyorsanda böyle olmadıgını kendien sakla neden aadamı orda bozarmış bi tavırla eleştiriyorsun anlamadım sen sivasın neresindensin gardaşşşşşşşşşş
serserilerin_prensi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 28.04.2005, 16:28   #22
emret58_1
Yeni Yiğido

0 Mesajına 0 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 emret58_1 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

BİZİM DİĞER İLİN İNSANLARINDAN ANLAYISLARINDAN BİR FARKIMIZ OLMALI (Kİ FARKIMIZ SİVASLI OLMAMIZ) LAKİN BİR KARADENİZLİLER GİBİ BİRLİK OLUP BİRİBİRİMİZE HER KONUDA SAHİP ÇIKALIM. BİZ NE KARADENİZLİLER GİBİ NEDE DOGULULAR GİBİ KELİMELERİ VE HARFLERİ YİYEREK KONUSMUYORUZ. BURADANDA YAPAY ŞİVE UYDURAN ARKADASLARIMI KINIYORUM. BASKALARININ BİRLİKTELİK İÇİNDE OLMASI ŞİVE İLE DEĞİL. KARSILIKLI OLARAK BİRBİRLERİNE SAHİP ÇIKMALARIYLA OLMAKTADIR.

YÜZBİNLERCE SİVASLI OLARAK BU GÜCÜMÜZÜ KULLANMALIYIZ.

HERKESE SELAMLAR
emret58_1 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 28.04.2005, 16:42   #23
1967_DERNEK_10UR
Usta Yiğido

1967_DERNEK_10UR - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

29 Mesajına 32 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1268 1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick1967_DERNEK_10UR ist ein wunderbarer Anblick

farkımız burda bizim...
1967_DERNEK_10UR isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 28.04.2005, 18:56   #24
trafocu
Acemi Yiğido

trafocu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

40 Mesajına 68 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 703 trafocu FAZLA SÖZE GEREK YOKtrafocu FAZLA SÖZE GEREK YOK

Güzel bir forum konusu bulmuşsunuz. Ancak
Katıldığım ve tasvip etmediğim konular var elbette.
1.....Sivaslıbozo fikirlerine katılamam. Düşmanlık beslemek niye.Olayların cerayan ettiğinde taşları atan insanlar halen hayattalar mı acaba.Kendini bilmez holiğanlar her zaman her yerde her maçta karşimıza çikmıyorlarmi.
2.......karasah58 sana aynen katılıyorum.
3.......... leblebi82 haklısın.Her yörenin kendine özgü siveşi olacaktır. Kelimeyi söylendiği gibi yazsak bile o cümleyi biz sivaslılar anlayabiliriz.
4........ iskeletör ...Timurlenk mogol idi.Aksak timur denirdi ve kelimenin tam anlamı ile barbardı.Türk olmasına ragmen Türk dünyasına ihanet etmiştir.
Önemli gördüğüm için not olarak belirteyim Tarihimizde Yıllar yılı Türk soyu varlığını hep sürdürmüş ve ilelebet sürdürecektir.Ancak ne yazıkki hep birbirlerini yemişlerdir.
5.......serkankaburcuk...erdal sahin.....yazın çok güzeldi. Gülmekten kramp
geçirdim.

6...Bizzat yaşadığım bir anı da ben anlatmak isterim.Marketin birine gidip peynir almak anlamında isteğimi söylediğimde reyon görevlisinin anlamamiş olacak ki yüzüme aval aval baktığını görünce ( bir "kalıp" peynir) olarak değiştirdiğimi hiç unutamam. Bilin bakalım ben o reyon görevlisine ne dedim de anlamamişti.
Tüm Hemşerilerime selam ve saygılar
trafocu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 08.05.2005, 00:07   #25
selmanfaris
Yeni Yiğido

selmanfaris - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 selmanfaris ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt

Tebrikler

SAYGILARIMLA
selmanfaris isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 08.05.2005, 01:23   #26
toprak58
Yeni Yiğido

toprak58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 toprak58 isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

iskeletor'un bahsettiği hikayenin tamamı bildiğim kadarıyla şöyle: Yıldırım Bayezid döneminde, Timur Anadolu'ya girip birçok şehri ele geçirir, Sivas da bu şehirlerden biridir. Bu savaşlar esnasında Yıldırım Bayezid'in oğlu Ertuğrul da şehit düşer. Yıldırım, bu haberleri aldığı günlerde Bursa civarında gezerken bir çobanın kavalını duyar. Dertli dertli çalan çobanı dinler bir müddet, sonra çobana "Çal çoban çal! Sivas gibi kalen mi düştü? Ertuğrul gibi oğlun mu öldü?" der.
toprak58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 08.05.2005, 02:13   #27
tefar
Yeni Yiğido

tefar - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4 Mesajına 6 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 tefar isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

İstanbul da üniversite öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Arkadaşlar bu anllattığınız olaylar belki sizler için espri niteliği taşıyacak olaylar ama burda yani benim gibi Sivas dışında yaşayan kişiler için oldukça üzüntü verici. Bu dediğiniz olaylar bizlere başkaları tarafından alay konusu olarak sunulmakta. GECEHAKİMİ nickli arkadaşın göstermiş olduğu hassasiyete teşekkür ediyor ve hepinizden onun dillendirdiği eleştiriyi bir kerecik okumanızı rica ediyorum.
tefar isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 17.05.2005, 19:54   #28
vozaygun
Yeni Yiğido

vozaygun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0 vozaygun isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.

BİRKAÇ FIKRA OKUDUM SİVASA MALEDİLMİŞ OLARAK. YAZILAN FIKRALARIN HİÇ BİRİ SİVASA AİT DEĞİL. BİLGİLERİNİZE
SİVAS ŞİVESİ İLE KONUŞMAK İSTİYORSANIZ GAYET BASİT, BİR KELİME "K" İLE BAŞLAYIP YANINA "A" HARFİ GELİYORSA ÖRNEĞİN "KALE" SİVAS ŞİVESİYLE GALE DERSİNİZ. VE HER DİKDE OLDUĞU GİBİ BAZI HARF YUTMALARDA VAR BİZDE. GÜZEL TÜRKÇEMİZİN EKLEMELERİ KELİME SONUNA YAPILDIĞI İÇİN KELİME UZUYOR VE KONUŞURKEN DE İNSANLAR İSTER İSTEMEZ KELİMELERİ KISALTIP KELİME YUTMASI YAPIYOR. ÖRNEĞİN GELİYORMUSUN YERİNE GELİYONMU GİBİ.
SAYGILARIMLA TÜM SİVASLI HEMŞEHRİLERİME VOZAYGUN
vozaygun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 17.05.2005, 20:41   #29
serserilerin_prensi
Yiğido

serserilerin_prensi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

80 Mesajına 121 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 serserilerin_prensi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt

bayanın teki sivas dışından gelmiş neyse yedikleri içtikleri onların olsun minübüste gidecegi yere giderr ve sagda indir der neyse bizim minübüscü indirir ama kadıncagız kapıyı biraz hızlı çarpar zaten kapı allahlık :lol: neyse adam bişey demez devam eder iki metre sonra ışıklarda minübüs tekrar durur kadın cagız hatasını anlar ve gider minüsün yanına kapıyı açarak demin kapı hızlı çarptı sanırım özürdilerim der minübüs şöförünün cvbı şöyle olur
- bırak bacı bırak .mına koydun zaten var git işinee
serserilerin_prensi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Alt 17.05.2005, 21:08   #30
ygd
Yiğido

ygd - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

10 Mesajına 15 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 0 ygd ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt

GECE HAKİMİNE AYNEN KATILIYORUM...TEBRİKLER!!!
ygd isimli Üye şimdilik offline Konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Etiketler
fikra, gİbİ, hİkayelerİ, sİvas, sİvasli