Ana Sayfa  |  Site Haritası  |  Forum  |  Chat
‹ Anasayfaya geri dön  |  Sivaslilar.net  |  Sivastuning.com
Sivasspor


Hoşgeldiniz
Zurück   SivasSpor.com - Yiğidoların Özgür Sesi > SivasSpor > SivasSpor

SivasSpor SivasSpor'un Gidisi / Yenilikler/ Mac Sonuclari

Cevapla
 
Seçenekler Arama Stil

Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:35   #1
Abdullah DuMaN
Usta Yiğido
 
Abdullah DuMaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 09.08.2006
Mesajlar: 8.107
Thanks: 1.835
4.168 Mesajına 9.556 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1265 Abdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz sein
Standart Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Sivasspor Kulübü

Tam isim.................Sivasspor Kulübü
Takma isim(ler).........Yiğidolar
Renkler....................Kır mızı - Beyaz
Kuruluş....................196 7
Stad........................4 Eylül Stadı, Sivas
Kapasite...................18, 500
Başkan.....................Mec nun Odyakmaz
Teknik direktör...........Bülent Uygun

 


Sivasspor Kulübü ; 1967 yılında Sivas'ta kurulmuştur. 2004 - 2005 sezonunda Türkiye Süper Ligi'ne yükselmiştir. Maçlarını 18.500 kişilik 4 Eylül Stadyumu'nda oynamaktadır. Şu anda Türkiye Süper Ligi'nde bulunan Sivasspor Kulübü'nün teknik direktörü Bülent Uygun'dur. Sivasspor Kulübü'nün forma üreticisi Adidas, forma reklamı Turkcell'dir. 2007 - 2008 sezonunu averajla 4.sırada Fenerbahçe SK ve Beşiktaş JK ile birlikte 73 puanla kapayarak Anadolu kulüpleri arasında en fazla puanı toplayan ve en fazla galip gelen (23 kez) kulüp ünvanına sahip olmuştur.
Sivasspor Tarihi

Altmışlı yılların ikinci yarısı ile birlikte Türk futbolunda yaşanan gelişmenin etkisiyle Anadolu'nun hemen her yerinde profesyonel şehir takımları kurulmakta ve Türkiye Liglerinde karşılaşmalara hazırlanmaktadırlar. İşte bu ortamda Sivas'ta da bir futbol takımı kurma hayalleri gerçeğe dönüştürülmek üzere harekete geçilmiştir.

1967 Mart ayında Nusret Akça, Hüseyin Yıldırım, Hüseyin Pala, Nurettin Tarıkahya gibi isimler ilk olarak o günün Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu'na ve dönemin Valisi Vefik Kitapçıgil'e giderek durumu anlatırlar. Vali olaya çok sıcak yaklaşır ve kurulacak olan kulübün yalnızca sportif açıdan değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirerek bu oluşumu şehrin kültürel, ekonomik ve sosyal hayatına da büyük bir hareketlilik getireceğini belirtir. Valinin dile getirdiği son derece olumlu sözlerini duyan kurul üyeleri sevinirler.

Sivasspor kurulacaktır. Hemen kuruluş hazırlığına başlanır. Çünkü 1967-1968 sezonuna Sivasspor yetiştirilmelidir. Mayıs ayının ilk günlerinde hazırlıklar hemen hemen tamamlanmıştır.

Takımın renkleri konusuna da açıklık getirildikten sonra, 9 Mayıs 1967 tarihli gazeteler Sivassporun kurulduğunu yayınlamaya başlar. Osman Paşa Caddesi numara 1 Sivasspor'un kulüp binası olarak belediyeden 50 liralık sembolik bir ücret karşılığında kiralanır. Kulübün ilk telefon numarası da 2283 tür.

Sivasspor tarihinde ilk Yönetim Kurulunu oldukça zor görevler beklemektedir. Kollar sıvanarak büyük bir heyecanla işe başlanır. Bu kulübü kuranlar başlangıçta takımın doğrudan ikinci lige alınacağını düşünürler. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz ve bu iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Kulübün ikinci lige alınması isteminin iletilmesi için, Kulüp Başkanı Ahmet Durakoğlu, Genel Sekreter Nurettin Tarıkahya, Kulüp Amiri Hüseyin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Nusret Akça ve Hüseyin Pala'dan oluşan bir heyet Ankara'ya gider. Ankara'da başvuru yapılır. Bu başvuru sonrasında o günün Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, bir kurulla incelemelerde bulunmak üzere Sivas'a gelir. Sivas dönüşü yazılan rapor hem Yönetim Kurulunu, hem de tüm Sivas'lı sporseverleri büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Zira raporda tesis ve altyapı yetersizliğinden istemin yerine getirilemeyeceğinin belirtilir. Yönetim Kurulu kısa süreli bir şok yaşadıktan sonra harekete geçer. Bütün yollar denenecek ve Sivasspor mutlaka ikinci ligde oynayacaktır. Başta Vali Vefik Kitapçıgil olmak üzere şehrin ileri gelenleri Ankara üzerinde baskı oluşturur.

Yönetimde bulunan Nusret Akça ve Hüseyin Yıldırım gibi aynı zamanda siyasi partilerin İl Teşkilatında görevliler aracılığıyla baskı siyasi bir boyut kazanır. Spor Bakanı Kamil Ocak'la görüşülür. Sivas milletvekili Rıfat Öçten dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'den yardım ister. Bu isteğin içinde üstü kapalı bir tehdit de vardır. "Ya Sivasspor'u ikinci lige alırsınız; ya da Sivas'tan oy almayı unutursunuz." Bu istek yankı bulmakta gecikmez. Aynı günlerde Futbol Federasyonu bir de Şekerspor olayı ile uğraşmaktadır. Birinci ligden düşürülen Şekerspor, idare mahkemesine açtığı davayı kazanmış ve mahkeme kararı ile 1967-1968 sezonunda birinci ligde oynama hakkını elde etmiştir. Bu karar ikinci lig beyaz grupta Şekerspor'a ayrılan yeri boş bırakmıştır. Bu kadar olumsuzluk içinde şans ibresi Sivasspor'dan yana dönmüştür. Demirel'in talimatına zamanın federasyon başkanı Orhan Şeref Apak daha fazla direnemez ve Sivasspor 1967-1968 sezonunda Türkiye ikinci ligi beyaz gruptaki takımlar arasında yerini alır.
Üç Yıldızın Öyküsü

Sivas bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yiğidin harman olduğu yer diye bilinmektedir. Lakapları bu yüzden Yiğidolar'dır. Yiğidoların hikayelerinin ilk adımı da 1932'dirÜç Yıldız'ın hikayesi - 1Sivas... Tarihinin bütün duraklarında acı ve sevinci iç içe yaşamış bu koca kent makus talihini yenmek için yürüyor Süper Lig'e. Kentin tarihi ve talihi sayılıyor Sivasspor, sihirli değneği, umutlarının yeşerdiği yer, geleceği... Hatta o coğrafyada yaşayan insanların varoluş umudu dersek abartmış olmayız Sivasspor'u. Sivasspor'un o uzun ince yoldaki hikayesi aynı zamanda Sivas'ın bugününün de hikayesidir...
Sivas değişik kategorilerde liglerde boy gösteren Kırmızı - Beyazlı ekibini 38 yıl önce kuruluşlarındaki heyecanla Süper Lig'e yolluyor. Kent nazlı gelinler gibi salınan pankartlarla donatılmış. Herbirinin üzerinde Sivasspor'u, Süper Lig'e göndermenin sevincini, kıvancını belirten cümleler var. Her sokak. Her büyük bina, Kırmızı - Beyaz bir anıt gibi görünüyor Sivas'ta. Sivasspor Sivas için bir yeniden dirilişin adı, anlamı... Kırmızı - Beyaz bir rüya, o coğrafyada yaşayanlar için yüksek rakım bir beklenti Sivasspor.

Dar-ûl-âlâ
Selçuklu'nun "Dar-ûl-âlâ"sı yani Yücelik Beldesi'dir Sivas. Büyük bir tarihi birikim üzerine oturmaktadır; doğru. Bin yıla yakın bir geçmişe sahiptir, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır, yiğidin harman olduğu yer diye bilinmektedir, lakapları bu yüzden Yiğidolardır, şairi, yazarı, ressamı, müzisyeni ve bilcümle sanat dallarında yetiştirdiği insanlarla ünlüdür: Doğru. Hepsi doğrudur doğruluğun bütün anlamlarıyla; acıları ve kederiyle yaşamayı bildiği kadar. En son doğrusu da bu acılarıdır Sivas'ın. "Ne olur bizi böyle bellemeyin!" dediğini duyar gibiyim Sivaslılar'ın. Tamam, kimseyi öyle bellediğimiz! yok elbette ki, tarihin imbiğinden süzülen gözyaşı olarak dursun bir kenarda acılarımız.
Tarihin ve talihin Sivasspor için ilk adımlarını attığı 14 Nisan 1932'ye; "Sivas'ın Bağdat Caddesi'nde gençliğin bedeni inkişafına hadim..." olmak üzere kurulan Sivasspor'un resmi kuruluş tarihi olarak bilinen 1967'den çok önceki yıllarına dönelim. Kamil Matbası'nda basılan Esas Nizanname'de kuruluş amacı şöyle bildiriliyor Sivasspor'un; ".. memlekette gençleri spora teşvik etmek ve onları muntazam sporlarla idmancılığın fenni esasları dahilinde çalıştırmak, netice itibariyle vatana gürbüz, iyi görür ve düşünür gençler yetiştirmektir." - Bu iyi görür ve düşünür sözünü imleyelim ve tarihi yolculuğumuza devam edelim.-Alameti Farika
Ayrıntılı olarak bir kulübün oluşturulması - yaşatılması için gerekli yasalar sıralanmış bu nizannamede ve kılık kıyafetin belirlendiği, "Alameti Farika" başlığı altında verilen 14 maddede şöyle denilmiş; "Spor kıyafeti, yukarısı kulüp rengindeki (kırmızı - beyaz) forma veya fanila ve aşağısı beyaz ve kısa pantolondur." Umumu Katip Fazıl Şevki'nin kaleminden dökülenler arasında "Azalar" için ayrı bir not var; "Her aza sahaya çıkarken son derece temiz kıyafetle sahada bulunmak ve diğer gençlere bu hususta bir intizam ve temizlik nûmûnesi olarak bulunmak mecbüriyetindedir..." Bu mecburiyet karşısında toplanır Sivaslı gençler. Kayıtlara göre "38'i faal 84'ü hâli olmak üzere toplam 122 üyeli, o dönemde bütün faaliyetleri Halkevi ile birlikte yürüten bir oluşumdur Sivasspor. İlk kurucular Başkan Fahri, Üyeler Reşat, Baki, Şevki, Bekir beyleri saygıyla anıyoruz.
Çok idmana çıkılıyor, çok maç yapılıyor, ama "2. Dünya Savaşı dolayısıyla ülkenin ahvali ortadayken top peşinde koşmayalım" diyen gençler çalışmalarını askıya alıyorlar. Savaş geçiyor ve Türkiye yaralarını sarmaya başlıyor. Cumhuriyet döneminin atılım bölgelerinin arasında Sivas var elbette ki. 1939'da açılan CER Atölyesi, 1943'te devreye giren Sümerbank Çimento Fabrikası o yılların sosyoekonomik koşulları içinde hatırı sayılır yatırımlar olarak görülüyor. Bu iki kuruluşun, spor kulüplerinin kurulması ve yaygınlaşmasında önemli yerleri var. Yine 1940'ta Mavi - Lacivert renkleriyle demiryolcuların takımı Demirspor, Lacivert - Gri renkleriyle Sümerspor, kuruluyor. Onları Avcılık ve Atıcılık, 4 Eylül Belediye Gençlik, Divriği Gençlik, Dikim - İş Güreş İhtisas izliyor. Ayrı bir önemi var.
Yıl 1950'ye geldiğinde... Tamam takımlar var, ama kentin adıyla anılan bir takımın mutlak ve mutlak kurulması gerekmektedir. 1960'larda yurt sathında bir kalkınma hamlesi başlatılmış, yatırım ve hizmetlerin bölgesel dağılımında elverdiğince eşitliğin gözetildiği planlı kalkınmanın 2. yılı doldurulmuştur. İstanbul piyasasından, Anadolu'ya doğru bir yatırım kayması görülmektedir. Anadolu sermaye çevresi İstanbul'a yığılan yatırım çokluğunun tersine çevrilmesi için özel bir çaba içindedir. İşte bütün bu dönem takımlarının yaşı o nedenle Sivasspor gibi 1965'lere dayanmaktadır. Yani o dönem takımları bir varolma ve kendini ispat etme mücadelesinin ürünüdürler.

3 Yıldız
Hal böyle iken Yolspor, Kızılırmak ve Sivas Gençlik kulüpleri 1965 yılı Temmuz sıcağında bir araya gelip Vali Vefik Kitapçıgil, Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu rengi Kırmızı - Beyaz, arması üç kulübü temsilen üç yıldız olarak belirlenen Sivasspor'u kuruyorlar. Kuruyorlar ama, yine o dönemin kalkınma hamlelerine başat yürütülen 2. Lig kurma - oluşturma çalışmalarında Sivasspor'un esamesi okunmuyor. Bin dereden su getiriliyor, kırk deveye hendek atlatılıyor, ama dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak'ın özel gayretleriyle! - tesis yetersizliği, koşulların elverişsizliği v.b. nedenlerle- Sivasspor'a lig kapıları açılmıyor.
Zaman geliyor senatör Rıfat Öçten ağır konuşuyor; "Ya Sivasspor'u lige alın ya da Sivas'tan oy almayı unutun!". Sivas'ta 12 mahalli kulüp, karşılaşmaları boykot ediyor, Sivas halkı pulsuz bir dilekçeyle başvuruyor Başbakanlık makamına. Dilekçe kabul olunuyor ve 1 Temmuz 1967 Sivas için en az 4 Eylül kongre tarihi kadar önemli bir tarihi kayıt olarak geçiyor belgelere. Aslında bir gerekçe bulunuyor; 1965-66 sezonunda haksız yere 2. Lig'e düşürüldüğünü iddia eden Şekerspor açtığı davayı kazanıp, tekrar 1. Lig'e, Sivasspor ise onun yerine 2. Lig'e alınıyor.

Önce centilmenlik

1967-68 sezonunda 2. Lig Beyaz Grup'ta mücadele eden Sivasspor'un Başkanı Ahmet Durakoğlu ilk demecini veriyor: "Önce centilmenlikte şampiyon olalım. Bir yıl sonra takımı yakışan seviyeye çıkaralım"

Sivasspor - Üç Yıldız'ın hikayesi - 2


Sivasspor 1967 - 68 sezonunda yer aldığı Türkiye 2. Lig Beyaz Grup'ta sıkı bir mücadeleye girişiyor. Amaç, güçlü rakipleriyle mücadelesini centilmenlik sınırları içinde sürdürmek ve lig maratonunu iyi bir yerde tamamlamak. Ama Sivasspor'un olmazsa olmazı önce iyi görür, iyi düşünür bir ekip yaratmaktır.
İlk tartışmalarının üzerinden çok az geçmesine rağmen yeniden gündeme gelen kulüp rengi tartışmaları da yönetici Hüseyin Yıldırım tarafından yine Sivaslılar'a özgü bir nüktedanlıkla sona erdiriliyor; "Kırmızı kanımız, beyaz karımız!". Sivasspor Osman Paşa Cadesi No - 1'de kulüp olarak arz - ı endam edecek, bu büyük atılımın mimarları şiarlarıyla yola çıkacaklardır; "Her şeyimiz Sivasspor için."
Yeni yönetim 'Her şeyimiz Sivasspor için!) derken aynı zamanda kentin bütününün Sivaspor için hareketlenmesini, manevi açıdan olduğu kadar ekonomik açıdan da takıma sahip çıkılmasını öngörmekte ve çalışmaların bu yönde yoğunlaştırılmasını istemektedir.
Başkan Ahmet Durakoğlu tarafından basına verilen ilk demeçler Sivasspor'un Türkiye 2. Ligi'ndeki yerini tanımlamaya yönelik olacaktır; "...önce centilmenlikte şampiyon olmak, bir yıl sonra da takımı tarihi Sivas şehrine yakışır bir seviyeye çıkarmak"... O dönemin yönetim kurulunu ve takım kadrosunu bir kez daha yad edelim. Önce Nusret Akça ve Hüseyin Yıldırım harekete geçiyor. Ardından Hüseyin Pala ve Nurrettin Tarıkahya katılıyor onlara. Özellikle Nusret Akça'nın özel çabaları var bu süreçte anılmaya değer.- Kendisi aynı zamanda basketbolcu Hüseyin Alp'i sporumuza kazandırmış bir spor adamıdır da - TCDD Yol Bakım Atölyesi yöneticileri, Cer Servisi Amiri, Tahakkuk Memurları, Bayındırlık Müdürlüğü, Çimento Fabrikası Müdürlüğü gibi sair kurumlardan Sivasspor Yönetim Kurulu'na girer insanlar. Bir tek amaç vardır; Sivasspor'u layık olduğu yere yükseltmek.

İyi isimler
Zamanın iyi isimlerinden oluşturulmuş bir kadroyla işe başlar Sivasspor yönetimi. Kadroya iyi isimler dahil edilip antrenör olarak Vefa'nın Kiremit'çisi seçilir. Sivaslılar'ın gönüllerinde taht kuran o meşhur kadroyu bir kez daha hatırlayalım; Erol, İsmet, Varol, Tevfik, Ayhan, Orhan, Ercan, Aydın, Mahmut, Murat, Selahattin, Saim, Nurettin, Üner, Yılmaz, Goral, Nail, Naci, Yusuf Ziya, Hasan, Roni ve Metin... Kırmızı - Beyazlı Yiğidolar maçlara girer, maçlardan çıkarlar. Yenilgiler de alınır, göz yaşartan galibiyetler de. İlk sezon İzmirspor, Samsunspor, Trabzonspor, Konyaspor, Güneşspor, Giresunspor, Kayserispor v.b. dişli takımların olduğu bir grupta mücadele ediyor Yiğidolar. Ama ilk yıl biraz hüsranla kapanıyor. İzmirspor'un 56 puanla şampiyon olduğu grubu 30 puanla tamamlıyor Kırmızı-Beyazlı ekip.

Azim timsali
Maçlara gidiliyor, maçlardan dönülüyor. Galibiyetler de yaşanıyor, mağlubiyetler de... 1967-68 sezonu. Çiçeği burnunda Sivasspor'un. Yüreği ağzında desek abartmış olmayız. 20 takımlı 2. Lig Beyaz Grup'ta 16. tamamlıyor Kırmızı - Beyazlı ekip sezonu. Sivasspor Başkanı Ahmet Durakoğlu ilk günkü kararlılığını göstermek için konuşuyor sezon sonunda;
Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin,
Dönersek kahpeyiz, spor yolunda bir azimetten...
Gazete başlıkları bu cevval takım için ilginç başlıklar atıyorlar 70'li yıllarda; "Yiğidolar toprağı deler, taşı eritir!"


Kimler gelip geçmemiş ki çalıştırıcı isimleri arasında; Naci Özkaya'lar, Lefter Küçükandonyadis'ler Bülent Eken'ler, Serpil Hamdi Tüzün'ler, İsmail Kurt'lar, Nazım Koka'lar, Köksal Mesci'ler, Yılmaz Şen'ler, Metin Kurt'lar... 1970-71 sezonunda Fenerbahçeli Ogün Altıparmak kabul etse Üç Yıldız'ı iliştirecekler Sivaslılar golcünün göğsüne. Futbolcular arasında da ismi azımsanmayacaklar var. Galatasaraylı Ahmet Tuna'yı alıyorlar sonra. 1971-72 sezonunda 42 puanla şampiyon olan Şekerspor'un arkasında 38 puanla ikinci, 1972-73 sezonunda 43 puanla ligi bitiren Adana Demirspor'un arkasından yine ikinci bitiriyor ligi Yiğidolar. Kahır elbette ki...
1977-78 sezonu maçları sonunda ligden düşüyor Yiğidolar; ama Futbol Federasyonu'nun, Sivasspor'un şikayetiyle verdiği şike tespit kararı Kırmızı - Beyazlı ekibin ligde kalmasını sağlıyor. 2. Lig macerası 1983-84 sezonunda düştüğü amatör kümeyle son bulan Sivasspor, 1984-85'te yeniden 2. Lig'e döner. 1986-87 sezonu yeni kurulan 3. Lig'e misafir olur Kırmızı-Beyazlılar, taa ki 2000-2001 sezonuna kadar.

'Biz öyle değiliz'

En kötüsü Kayseri Stadyumu'nda yaşananlardır. Unutmak ister yöre halkı bu hazin olayı. Ne zaman bu olaylardan söz açmak istesek boğazı düğümleniyor Sivaslılar'ın. Tıpkı Madımak Oteli'nde çıkan yangında alazlanan gelecekleri gibi. Bir türlü silinmeyen ve silinmeyecekmiş gibi duran o olaylardan sonra unutmak istiyor Sivaslılar her şeyi; "Biz öyle değiliz"i anlatmaya çalışıyorlar her seferinde...
Çıkan olaylarda kırk vatandaşımızın öldüğü olaylar için kimisi "Henüz hazır değildik 2. Lig'e" diyecektir, kimisi takdir -i ilahi. İki takım bir yıl sonra yeniden karşılaşıyor. Kardeşlik galip geliyor bu kez. Yaralar sarılıyor, yeniden düşülüyor yola. Uzun İnce Bir Yol hikayesidir o yüzden Sivasspor'un hikayesi; Kıldan ince, kılıçtan keskin bir yolun hikayesi...

Yönetim Kurulu (1967)

İkinci Başkan Güngör Dabak, Genel Sekreter Nurettin Tarikahya, Genel Kaptan Dr. Fikret Akbaş, Kulüp Müdürü Hüseyin Yıldırım, Bölge Temsilcisi Hikmet Kavukçu, Muhasip Üye Şükrü Günhan, Veznedar İsmail Memişoğlu, üyeler Hüseyin Pala, Ethem Uslu, Kemal Şeker, Yalçın Özden ve Muammer Ekinci...

Amigo İhsan

Takım Sivas'ın sevgilisi. Tribünler Kırmızı-Beyaz çekiyor; ama önlerinde, yanlarındaki kardeşleri rahmetli Amigo Ehsan'ın gayretleri unutulur cinsten değil.
Es - Eslerin Amigo Orhan'ı var, Sivaslıların Ehsan'ı. Bir şenlik yerine çeviriyor Amigo Ehsan maç saatlerinde stadyumu; "Kırmızı - Beyaz - Üç Yıldız - Sivas - Hey hey hey". Kırmızı - Beyaz giysilerini maç günlerinde geçiriyor sırtına Ehsan ve önce sokakları dolaşıyor, ardından yarattığı memnunluk verici havanın etkisini stadyuma, tribünlere taşıyor...
Rivayet o ki taraftarın soğuktan - ya da isteksizlikten - durduğu, sus pus olduğu bir maçta tribünden bir yiğit seslenmiş bas bariton; "Ehsan la, bizi eccük bağırdırdsene la!" Ve başlıyordu Amigo Ehsan: Kırmızı - Beyaz / Üç Yıldız Sivas / Hey Hey Hey...
Ve elbette ki sevgili hocaları Hilmi Kiremitçi'ye yaptıkları ve hiç tükenmeyen tezahürat: "Heelmi Heelmi Heelmi!". Antrenör Hilmi Kiremitçi onlar için takımın çalıştırıcısı olmaktan çok, uzak diyara lütfedip gelmiş öğretmen ya da doktor gibi.

YARIN: Sivas kent olarak da Süper Lig'e çıkacaktır.

Sivas bir düçar şehirdir

Rivayet o ki İstanbul'da 1,5, dünyada 6 milyon Sivaslı yaşıyor. Sivasspor'un son haftalarda şampiyonluğu garantilemesinin ardından sokaklarda boy göstermeye başlayan "Sivasspor'a başarılar dileriz", "Süper Lig Hayırlı Olsun" mealinden göndermelerin yapıldığı pankartların neredeyse her mahallede, her ana caddede hatta sokaklarda arz-ı endam eylemesinden bu kanının doğruluğuna inanıyoruz.
Yaşadığı göç dolayısıyla, göçün yarattığı terk etme ve edilme duygusuyla dolu bir insan topluluğu sınırlarını zorladığı bir ayrılığı yaşıyor ülkemizde ve dünyada. Kendi ülkesinde gurbeti yaşayan insanlar Sivaslılar. Nerelisin hemşerim muhabbetinin özneleri, dünyalıyım kardeşim yanıtının muhatapları. Tam 1967'den bu yana 1. Lig özlemiyle geçirdikleri o yılların ardından yeniden bir diriliş sürecine gireceğine inanıyorlar. Bazen bu tür olayların birleştiriciliğine güvenip-sığınıp 'bütün Sivaslılar' ya da bütün insanlar dediğimiz, börtü böceği, kadını erkeği, çoluğu çocuğuyla herkesin olaya katıldığı var sayılır. Çoğu zaman bir yanılsamadır bu. Ama bu kez durum gerçekten öyle. Sokaklar, hatta Kongre Binası bile pankartlarla donatılmış. Konuştuğumuz insanlar Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz'ın tarihsel önemdeki hemşehriliğine vurgu yapıyor. Memlekete sahip çıkmanın böyle bir dönemde ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.
Biten ve başlayan ne varsa Sivaslılar'ın duruşundan okunuyor zaten. Sorunuzu karşılayışlarındaki ciddiyetle kanıksanmışlık yan yana. Gülen ve gülümsemesi yüzünde donan halleriyle yanıtladılar sorularımızı. Ben sordum, onlar yanıtlarken kelimeleri beklentili hallere sokmaktan usanmadılar. Bir futbol takımından çok, bir kentin geleceğini konuştuk. Teşvik kapsamındaki iller arasındaki durumu, bir kültür kenti olarak Sivas'ın ülke için anlamı, dünyadaki Sivaslılar'ın sayısı, eski Sivaslılar'ın yakınmaları, yeni Sivaslılar'ın çıkışsızlıkları yüzünden yaşadıkları sessiz isyanları, bir kenti suçlayan olaylar, bir kentin böyle bir durumda suçlanmamasını anlatmaya çalışan cümleler... Sivas ki bir düçar şehirdir indimizde, ama belli ki öyle kalmayacaktır...


Güncel Takım Kadrosu
Oyuncu ...........Numara........Geldi ği yıl ........Önceki Takımı......Ülke
Kaleci
Petkovic .................1...........2 006.................Trabzonspo r.....Avusturalya
Akın Vardar.............23......... .2002...................Aydıns por ...........
Volkan Ünlü.............67..........2 007....................Çaykur rizespor....
Defans
Da Silva Bilica...........3...........2 008...................CFR Cluj................Brezilya
Sedat Bayrak...........27..........2 007...................Ankaragü cü
Murat Sözgelmez.......5...........20 04..................Altay
Mamadou Diallo........25..........2007 ..................K.S.C. Lokeren ........Gine
Abdurrahman Dereli....61.........2007..... ..............Ankaragücü
Eyüp Kadri Ataoğlu.....90.........2008... ...............Trabzonspor
Muhammet Çağlar......75.........2008... ................Altyapı
Hayrettin Yerlikaya....58.........1999.. .................Altyapı
Orta Saha
Pacheco Oliveira......10..........2008 ...........FK Metallurg Donetsk.......Brezilya
İbrahim Dağaşan.......24..........2008 ...........Bursaspor
Faruk Bayar.............99.......... 2008...........Gaziantepspor
İzzet Affetmez.........87..........2 008...........Orhangazi Gençlerbirliği
Konfory Sylla...........16..........20 07...........Kallithea F.C. ..............Gine
Onur Karakus...........78.......... 2008...........Botev Plovdiv
M.Ali Kurtuluş..........20.......... .2007...........Diyarbakırspor -
Sezer Badur............26........... 2007...........Karşıyaka SK
Onur Tuncer...........77........... 2007...........Istanbulspor
Musa Aydın.............7........... .2007...........Sakaryaspor
Forvet
Mehmet Yıldız(C).......9...........20 06...........İstanbulspor
Tayfur Emre Yılmaz...29...........2008.... .......Altyapı
Pini Felix Balili..........17............ 2007..........Kayserispor..... ...Israıl
Hervé Tum...............54.......... ..2008........Bursaspor

Teknik Kadro
Position ...........................İsi m
Teknik Direktör ................. Bülent Uygun
Baş Antrenör ....... ............Şükrü Ungan
Antrenör ......................... Sefer Yılmaz
Antrenör ......................... Esat Karaberberoğlu
Kaleci Antrenörü............... Murat Göksu
Fizyoterapist ................... Coşar Beyazıt
Masör......................... .... İsmail Öztürk
Kulüp Doktoru .................. Fahrettin Dağıstanlı
Lig maçları

Türk Telekom Lig A(29/08/2004-21/05/2005)

SİVASSPOR............2-1.......TÜRK TELEKOMSPOR
K.ERCİYESSPOR......1-2........SİVASSPOR
ADANASPOR A.Ş......0-1.......SİVASSPOR
SİVASSPOR............4-1.......YİMPAŞ YOZGATSPOR A.Ş.
DARDANELSPOR.......0-1......SİVASSPOR
SİVASSPOR............0-0.......KOCAELİSPOR
KARŞIYAKA............1-3........SİVASSPOR
SİVASSPOR............2-0.......BURSASPOR.
BÜYÜKŞEHİR BLD.....0-0.......SİVASSPOR
SİVASSPOR ...........0-1.......KAYSERİSPOR(Türkiye Kupası)

SİVASSPOR..........1-1.........ELAZIĞSPOR
MARDİNSPOR........1-0.........SİVASSPOR
SİVASSPOR..........2-0.........MERSİN İDMAN YURDU
MANİSASPOR........2-2.........SİVASSPOR
SİVASSPOR..........2-0.........ANTALYASPOR A.Ş.
ALTAY.................0-3.........SİVASSPOR
SİVASSPOR...........2-1........SARIYER
F.KARAGÜMRÜK......2-3........SİVASSPOR
T.TELEKOMSPOR....1-2........SİVASSPOR
SİVASSPOR...........3-1........KAYSERİ ERCİYESSPOR
SİVASSPOR...........3-1........ADANASPOR A.Ş.
Y.YOZGATSPOR.....0-1........SİVASSPOR
SİVASSPOR...........2-0........DARDANELSPOR A.Ş..
KOCAELİSPOR........2-1........SİVASSPOR
SİVASSPOR...........1-0........KARŞIYAKA
BURSASPOR..........1-0.........SİVASSPOR
SİVASSPOR...........1-2........BÜYÜKŞEHİR BLD.SPOR
ELAZIĞSPOR..........0-1........SİVASSPOR
SİVASSPOR............2-3........MARDİNSPOR
M.İDMAN YURDU.....0-3.........SİVASSPOR
SİVASSPOR............0-1.........MANİSASPOR
ANTALYASPOR........0-2.........SİVASSPOR
SİVASSPOR............3-0.........ALTAY
SARIYER................1-1.........SİVASSPOR
SİVASSPOR............2-0.........F.KARAGÜMRÜK


Süper Lig Maçları

(2005-2006 Sezonu)


Sivasspor 1-1 Malatyaspor

Gaziantepspor 0-0 Sivasspor

Samsunspor 1-2 Sivasspor

Sivasspor 1-0 Vestel Manisaspor

Galatasaray 2-0 Sivasspor

Sivasspor 2-1 Trabzonspor

K.Erciyesspor 0-0 Sivasspor

Sivasspor 1-0 Denizlispor

Gençlerbirliği 0-1 Sivasspor

Sivasspor 4-1 Diyarbakırspor

Ç.Rizespor 1-0 Sivasspor

Sivasspor 2-3 Fenerbahçe

Ankaraspor 1-1 Sivasspor

Sivasspor 1-3 Beşiktaş

Kayserispor 2-2 Sivasspor

Sivasspor 1-1 Konyaspor

Ankaragücü 0-0 Sivasspor

Malatyaspor 0-0 Sivasspor

Sivasspor 0-3 Samsunspor

V.Manisaspor 3-1 Sivasspor

Sivasspor 0-0 Galatasaray

Trabzonspor 0-0 Sivasspor

Sivasspor 3-0 K.Erciyesspor

Denizlispor 4-0 Sivasspor

Sivasspor 2-1 Gençlerbirliği

Diyarbakırspor 1-1 Sivasspor

Sivasspor 0-0 Gaziantepspor

Sivasspor 1-2 Ç.Rizespor

Fenerbahçe 3-0 Sivasspor

Sivasspor 2-2 Ankaraspor

Beşiktaş 0-1 Sivasspor

Sivasspor 0-5 Kayserispor

Konyaspor 2-1 Sivasspor

Sivasspor 3-1 Ankaragücü(2006-2007 Sezonu)

Sivasspor 1 - 2 Gençlerbirliği

Çaykur Rizespor 1-1 Sivasspor

Sivasspor 0 - 2 Sakaryaspor

Antalyaspor 1-2 Sivasspor

Konyaspor 2-0 Sivasspor

Sivasspor 1-1 Fenerbahçe

Bursaspor 1-3 Sivasspor

Sivasspor 0-2 Ankaraspor

Kayserispor 1-1 Sivasspor

Sivasspor 3-2 Vestel Manisaspor

Gaziantepspor 1-0 Sivasspor

Sivasspor 0-2 Denizlispor

Beşiktaş JK 0-1 Sivasspor

Sivasspor 1-0 Trabzonspor

Galatasaray 3-1 Sivasspor

Sivasspor 2-1 Ankaragücü

Kayseri Erciyesspor 0-0 Sivasspor

Gençlerbirligi 0 - 1 Sivasspor

Sivasspor 1 - 0 Ç. Rizespor

Sakaryaspor 1 - 3 Sivasspor

Sivasspor 0 - 1 Antalyaspor

Sivasspor 1 - 3 Konyaspor

Fenerbahçe 2 - 2 Sivasspor

Sivasspor 3 - 1 Bursaspor

Ankaraspor 2 - 1 Sivasspor

Sivasspor 3 - 2 Kayserispor

V. Manisaspor 1 : 0 Sivasspor

Sivasspor 2 : 1 Gaziantepspor

Denizlispor 2 - 0 Sivasspor

Sivasspor 0 - 1 Besiktas

Trabzonspor 2 - 0 Sivasspor

Sivasspor 1 - 1 Galatasaray

Ankaragücü 1 - 4 Sivasspor

Sivasspor 2 - 1 K. ErciyessporSüper Lig
(2007-2008 Sezonu)Trabzonspor 0 : 3 Sivasspor

Sivasspor 2 : 1 İstanbul BŞB

Fenerbahçe 1 : 0 Sivasspor

Sivasspor 2 : 0 Gaziantepspor

Sivasspor 1 : 0 G.Birliği Oftaş

Ç.Rizespor 0 : 2 Sivasspor

Sivasspor 3 : 2 Bursaspor

Ankaragücü 2 : 2 Sivasspor

Sivasspor 1 : 0 V.Manisaspor

Konyaspor 2 : 1 Sivasspor

Sivasspor 4 : 0 Kasımpaşa

Beşiktaş 1 : 2 Sivasspor

Sivasspor 1 : 0 Kayserispor

Ankaraspor 2 : 0 Sivasspor

Sivasspor 2 : 0 Denizlispor

Galatasaray 2 : 0 Sivasspor

Sivasspor 2 : 0 Gençlerbirliği

Sivasspor 2 : 0 Trabzonspor

İstanbul BŞB 0 : 2 Sivasspor

Sivasspor 1 : 4 Fenerbahçe

Gaziantepspor 0 : 0 Sivasspor

G.Birliği Oftaş 0 : 1 Sivasspor

Sivasspor 0 : 0 Ç.Rizespor

Bursaspor 0 : 1 Sivasspor

Sivasspor 3 : 2 Ankaragücü

V.Manisaspor 1 : 1 Sivasspor

Sivasspor 3 : 0 Konyaspor

Kasımpaşa 0 : 4 Sivasspor

Sivasspor 1 : 2 Beşiktaş

Kayserispor 0 : 1 Sivasspor

Sivasspor 2 : 1 Ankaraspor

Denizlispor 1 : 2 Sivasspor

Sivasspor 3 : 5 Galatasaray

Gençlerbirliği 0 : 2 Sivasspor


Avrupa Kupaları Maçları

İntertoto Kupası 2008-2009

FK Grbalj 2 - 2 Sivasspor

Sivasspor 1 - 0 FK Grbalj

Sivasspor 0 - 2 SC Braga

SC Braga 3 - 0 Sivasspor
__________________


Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....
Abdullah DuMaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:38   #2
crburak58
Yiğido
 
crburak58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 15.09.2008
Mesajlar: 322
Thanks: 275
108 Mesajına 161 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 383 crburak58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

önümüzdeki günlerde dahada başarılı günlerini görecez inşallah...
crburak58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 2 Kullanıcı crburak58'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:44   #3
BekirBayrak
Usta Yiğido
 
BekirBayrak - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Mesajlar: 1.408
Thanks: 6.386
877 Mesajına 3.035 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 608 BekirBayrak isimli Üye Tecrübe Puanınızını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

Abdullah gerçekten kapsamlı bir araştırma yapmışsın...
İnşallah SİVASSPOR umuz daha güzel yerlere geleceğinden en ufak bi düşüncemiz yoktur
__________________
http://img234.imageshack.us/img234/5302/herseyeb8.gif


İnsan bu,su misali,kıvrım kıvrım akarya;
Bir yanda akan benim,öbür yanda SAKARYA.

NECİP FAZIL KISAKÜREK
BekirBayrak isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 3 Kullanıcı BekirBayrak'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:44   #4
ssozan
Tecrübeli Yiğido
 
ssozan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 27.10.2008
Mesajlar: 606
Thanks: 150
110 Mesajına 149 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 407 ssozan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

YENİ ADIYLA BANK ASYA 1. LİG DE ESKİDEN ÇOŞTURMUŞUZ


BU HAFTA DA LİDERİZ

BAŞARILIMIZIN DEVAMINI DİLERİZ(DARISI PAF TAKIMIMIZA)
ssozan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda ssozan'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:48   #5
GLoBe-Y-Gençlik
Usta Yiğido
 
GLoBe-Y-Gençlik - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 02.12.2007
Yaş: 27
Mesajlar: 3.045
Thanks: 7.076
1.205 Mesajına 2.535 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 701 GLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer AnblickGLoBe-Y-Gençlik ist ein wunderbarer Anblick
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

Sıvasspor Ne Yaparsa Tam Yerınde Yapıyor Harbyden Cok Gusel Bır Sey ...!!

Abdullah Kardesıme Tesekkur Edıyorum..

Bu Çalışma Vede Paylasım Icın Tekrar Tesekkur Eıyorum..:!
__________________
Biz'e Her Yer Sivas
GLoBe-Y-Gençlik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda GLoBe-Y-Gençlik'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:54   #6
kadir0911
Tecrübeli Yiğido
 
kadir0911 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 24.02.2007
Yaş: 28
Mesajlar: 907
Thanks: 273
197 Mesajına 300 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 504 kadir0911 COK SEVILEN BIR KISIkadir0911 COK SEVILEN BIR KISIkadir0911 COK SEVILEN BIR KISIkadir0911 COK SEVILEN BIR KISI
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

Abdullah kardes, bu bilgileri bizlerle paylastigin icin tesekkür ediyorum.
kadir0911 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda kadir0911'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:54   #7
EyüphanAydın
Usta Yiğido
 
EyüphanAydın - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 10.08.2007
Mesajlar: 6.006
Thanks: 3.350
1.269 Mesajına 946 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1039 EyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yokEyüphanAydın Fazla söze gerek yok
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

Vay be,Tekrar geçmişe gitmek güzel.Bu arada duygulanmamak mümkün değil! Teşekkür ederiz ABDULLAH kardeş.
__________________
http://img.blogcu.com/uploads/erkans...0000266796.gif
Hayat böyledir dostum,
Geçer beklemekle,
Ümitlerin bittiği yerde
Abdest al ve sabahı bekle...
EyüphanAydın isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bu Konuda EyüphanAydın'a Teşekkür Eden Üyelerimiz...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:56   #8
Abdullah DuMaN
Usta Yiğido
 
Abdullah DuMaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 09.08.2006
Mesajlar: 8.107
Thanks: 1.835
4.168 Mesajına 9.556 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 1265 Abdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz seinAbdullah DuMaN kann auf vieles stolz sein
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

Ancak bu kadar düzenleyebildim rahat üç üç buçuk saatimi aldı aralarda biraz boşluk var kusura bakmayın
__________________


Yorumlarınızı ilgi ile okuyup beğeniyoruz.
Ancak; yorumlarınızı mümkünse küçük harflerle yazınız lütfen....

Bizi Twitter'den takip etmek için tıklayınız....
Abdullah DuMaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için 3 Kullanıcı Abdullah DuMaN'a Teşekkür Ediyor...
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 13:58   #9
GuNaY
Gast
 
Mesajlar: n/a
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

Abdullah'cım eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş.
Bir anda eskilere gidiverdim
  Alıntı ile Cevapla
Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!
Alt 14.12.2008, 14:34   #10
tanju_58
Usta Yiğido
 
tanju_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: 03.08.2005
Yaş: 28
Mesajlar: 1.719
Thanks: 77
297 Mesajına 667 Kez Teşekkür Edildi.
Tecrübe Puanı: 640 tanju_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKtanju_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKtanju_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: Geçmişten Bugüne Sivasspor!

böyle devamlı yükselişte olan bir kulübün dünya sıralamasında gerilemesi beni şaşırtıyor.

gençlerbirliği maçınıda alalım tarih yazılacak.ikisene üst üste ilk yarıyı lider kapatan anadolu takımı
__________________
TANJU_58 S____İ____V____A____S____S____ P____O____R SUŞEHRİ'Lİ YİĞİDO
tanju_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bugüne, geçmişten, sivasspor

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB Code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Hizli Erisim


Powered by: vBulletin. Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © 2005
Bize Yazin  |   Sivasspor.com  |   Arşiv  |   Kullanım sözleşmesi  |   Yukarı Git